PDA

Wersja pełna: : Zbieractwo puszek?

jale
21-03-2001, 02:27
Wszyscy zbierają etykiety piwne, podstawki, butelki, otwieracze i mnóstwo, mnóstwo innych rzeczy, natomiast mało kto aktualnie zbiera puszki po piwie (i nie tylko). Co się stało? Zaczynam czuć się ździebko samotnie.

Przymierzam się do zrobienia katalogu polskich puszek i chciałbym złapać kontakty z wymierającym gatunkiem dziwaków, którzy trzymają w domu stosy metalowych opakowań po piwie.

A tak na marginesie - zauważyliście, że w Polsce sprzedaje się piwo niemal wyłącznie w puszkach 0,5 litra (wyjątkiem Żywiec i Królewskie), a napoje (typu Coca-Cola) wyłącznie w 0,33?

beny
21-03-2001, 09:07
To prawda niby wszyscy kiedys zbierali puszki i stawiali na szafe ale tak na prawde to w kregu "czynnych" polskich birofilistow nie ma ani jednego kolekcjonera z prawdziwego zdarzenia.

Przypomina to troche sytuacje tegestologow (podstawki) sprzed kilku lat. Miejmy nadzieje, ze po boomie na kolekcjonowanie podstawek takze i w temacie puszek cos drgnie :-)

Sa jeszcze puszki 1L i 5L w Polsce obecnie w uzyciu ale to jakis promil w ogolnym rozrachunku.

Co do katalogow polskich puszek to widzialem
takowy u jednego kolekcjonera z Czech. Pozadna robota male kolorowe zdjecie kazdej puszki + opis. Ogolnie rzecz biorac zagranica sa o wiele lepsze zbiory polskich puszek niz w tutaj

------------------
Z piwnym pozdrowieniem
Radoslaw Kwiecien

jale
22-03-2001, 02:38
W tej chwili wiem bodaj o trzech osobach w Polsce, które bardziej na serio zbierają puszki. Trochę to mało. Podstawki mniej miejsca zajmują i łatwiej je zdobywać...

A katalog - wiem, że za parę miesięcy będzie taki gotowy u niemieckiego kolekcjonera. To raczej denerwuje - wszyscy wokół wiedzą więcej o polskich puszkach, niż Polacy. :|

Inna sprawa, że tam gościu umieszcza nawet tak drobne różnice, jak producent puszki (co na samej puszce zawiera się w znaczku o średnicy mniejszej, niż pół centymetra), czy rozlewnia. No i przez to ma 800 sztuk...

ART
23-03-2001, 00:16
tak poza tym, to dobrze, że nie ma dużo małych puszek, bo one jeszcze bardziej obciążają nasze i tak wątłe srodowisko...
z całym szacunkiem dla przedmiotu kolekcjonerstwa.

jale
23-03-2001, 11:34
To złudzenie. Puszki już o tyle nie obciążają środowiska, że nie leżą nigdzie na ziemi. Łażą za nimi hordy nurków, gniotą, wsadzają w worki i sprzedają w punktach skupu. I robią to na tyle dokładnie, że zbieranie puszek staje się wielce kłopotliwe.

maryhh
23-03-2001, 15:17
dokładnie
wykonanie puszki to bardzo długotrwały proces. Wytłoczenie z krążka blachy płaszcza puszki to juz ileś procesów, do tego ukształtowanie denka, "dinks" do otwierania, cała góra, no i połaczenie tego.
Dużo procesów.

ART
23-03-2001, 16:13
a niedługo procesorów... ;)

ART
24-03-2001, 00:40
suma sumarum wiecej energii kosztuje wyprodukowanie puszki, zreszta postaram sie to sprawdzic...

Kudłaty
17-02-2002, 09:45
jale napisal/a
To złudzenie. Puszki już o tyle nie obciążają środowiska, że nie leżą nigdzie na ziemi. Łażą za nimi hordy nurków, gniotą, wsadzają w worki i sprzedają w punktach skupu. I robią to na tyle dokładnie, że zbieranie puszek staje się wielce kłopotliwe.
25% puszek jest tylko odzyskiwanych:(.
Mój kolega zbiera puszki, ale ma już kłopoty ze składowaniem ich (teraz bardziej interesuje się waflami). Inna sprawa to jest to, że się kurzą:(.

kiszot
17-02-2002, 22:22
No i piwo w puszce jest niedobre:kac:

szarpik
03-03-2002, 03:00
Kiszot ma rację ! Puszki trza tępić. Jak się zajrzy do marketu to się tak na puchy napatrzy że u siebie w chacie się ich nie chce!!!!!

jale
03-03-2002, 14:00
E. W marketach jest dziesięć różnych puszek na krzyż. Popularnych puszek. A przecież produkuje się ich w Polsce kilkadziesiąt rodzajów, i zaręczam, że niektóre są bardzo, bardzo ładne. : )))

adam16
04-03-2002, 09:18
Originally posted by jale
E. W marketach jest dziesięć różnych puszek na krzyż. Popularnych puszek. A przecież produkuje się ich w Polsce kilkadziesiąt rodzajów, i zaręczam, że niektóre są bardzo, bardzo ładne. : )))
No ładne bywają.
Rozumiem, że zbierasz ten złom.

adam16
04-03-2002, 09:33
Originally posted by adam16

No ładne bywają.
Rozumiem, że zbierasz ten złom.
No tak, toż zaznaczyłeś to w profilu.
Mam kilka puszeczek do oddania. Patrz Puszki (http://www.browar.biz/forum/showthread.php?s=&threadid=409) .
Także Grzechu miał coś do oddania - tutaj (http://www.browar.biz/forum/showthread.php?s=&threadid=442)

jale
04-03-2002, 11:06
Co do zbierania - sam zauważyłeś, że zbieram. Aktualnie posiadam jakieś 4, może 4,5 tysiąca sztuk. Od pewnego czasu po prostu nie mam nawet jak tego policzyć. A co do oddawanych puszek - od Grzecha będę część ściągał, do tego od gościa z Gliwic importuję 500 sztuk, i tak się zastanawiam, gdzie to wszystko pomieszczę. ; ))

Natomiast co do Twoich puszek - ja już je mam. I, niestety, nie będę w stanie ich wziąć - po prostu nie mam w domu miejsca na egzemplarze podwójne. Utonę! Aczkolwiek gdyby Ci się kiedyś trafił np. Czarny Kon, Specjal Pomorski, promocyjne Bractwo Pils Premium, polskie puszki na zagranicę (w tym Murexin), Jubileusz, Jubilat Pils i Light, bezalkoholowe Lech, Piast, 10,5 nowe, Edeka, BK, Bud z polskimi napisami - to z dziką chęcia się na nie rzucę. ; )

adam16
26-03-2002, 15:20
Wczoraj, w ramach odzyskiwania przestrzeni życiowej, zlikfidowałem puszki, które oczekiwały na chętnych. W najbliższym czasie będę się przeprowadzać, więc musiałem się pozbyć tego balastu.

Cooper
15-01-2003, 18:11
Ja ciułam puchy ale tylko z browarów Mazowsza czyli Warszawa , Sierpc , Warka , Konstancin , Jabłonowo(szczególnie szukam starszych Warek - powiedzmy sprzed 3-4 lat)
w Polsce sprzedaje się piwo niemal wyłącznie w puszkach 0,5 litra (wyjątkiem Żywiec i Królewskie),

Dlaczego Królewskie ? Warszawa też jak większość browarów sika w półlitrówki. Być może chodzi Ci o puszki na Złotego Króla 0,25 i stary wzór Królewskiego 0,33 l , ale były to krótkotrwałe wybryki browaru i nie przyjeły się. Takich puszek nie-półlitrowych było jednak więcej - oprócz Żywca i Królewskiego były też Okocimie 0,33 i malutkie 0,2 lub 0,25 ale podobnie jak warszawskie funkcjonowały raczej eksperymentalnie.

sznitka
20-01-2003, 19:59
jale napisał(a)
W tej chwili wiem bodaj o trzech osobach w Polsce, które bardziej na serio zbierają puszki. Trochę to mało. Podstawki mniej miejsca zajmują i łatwiej je zdobywać...

... czy to znaczy, ze jestem jednym z największych kolekcjonerów puszek w Polsce? ;]

Przestałem puszki zbierać prawie 10 lat temu i zostało mi ponad 1000 egzemplarzy... A teraz... przeciez ich nie wyrzucę, a nie ma chętnych na przejęcie kolekcji...

:/

Szy.

ART
20-01-2003, 20:14
jeśli przekazanie zbioru jest nieodpłatne, mogę zamieścić informację o tym w newsletterze, może znajdzie się chętny/chętna.

pieczarek
20-01-2003, 20:14
jale napisał(a)
A tak na marginesie - zauważyliście, że w Polsce sprzedaje się piwo niemal wyłącznie w puszkach 0,5 litra (wyjątkiem Żywiec i Królewskie).....
Niedawno w sklepie widziałem dziwną puszkę Okocimia. Miała taką oryginalną pojemność 0,575 litra. Czyli 0,5 litra + 15% gratis. Ale ją tylko obejrzałem, piwa w puszkach nigdy nie kupuję.

A swoje ostatnie puszki rozdałem 25 lat temu. Miały spore wzięcie.

jale
20-01-2003, 23:41
Cooper napisał(a)
Dlaczego Królewskie ? Warszawa też jak większość browarów sika w półlitrówki. Być może chodzi Ci o puszki na Złotego Króla 0,25 i stary wzór Królewskiego 0,33 l , ale były to krótkotrwałe wybryki browaru i nie przyjeły się.

Ten "wybryk" trwał kilka lat. Puszek 0,33 było całkiem sporo (głównie z Łodzi, Warki, Leżajska, Rzeszowa i Warszawy) i tak na dobra sprawę przez pierwszy rok puszkowania piwa w Polsce nie było innych puszek poza 0,33l (wyjątkiem był RIC). Z czasem małych puszek było coraz mniej, a ostatnią bodaj obecną na rynku był dwa lata temu mały Heineken z Żywca. Po prostu polscy konsumenci nie lubią małego rozmiaru (puszki of corse ; ), chcąpoczuć "szumek" po jednym piwie, a nie po trzech, a poza tym przyzwyczaili się - przez kilkadziesiąt lat w Polsce piwo sprzedawano wyłącznie w półlitrowych pojemnikach.

Zaś puszki 0,25 były tylko dwie - mały Okocim, i cienki Złoty Król.

Cooper
21-01-2003, 21:23
Faktycznie - przypomniałeś mi Jale o kilku wzorach 0,33 , jednak obstaję że w Warszawie 0,33 to była pojemność incydentalna. Królewskie 0,33 chodziło tylko w wakacje 2000 roku , a Złote Króle 0,25 - góra rok na przełomie lat 1999/2000. W pozostałych kwestiach zgadzam się z Tobą w stu procentach.

jale
21-01-2003, 21:57
Co do 0,25 Złotego Króla (były dwie wersje graficzne ; ) - to oczywiście, że się zgadzam - browar wypuścił te puszki raczej jako ciekawostkę, niż propozycję handlową. Natomiast w przypadku 0,33 - niestety się mylisz - puszka była w sprzedaży prawie dwa lata. (co do interesującego Cię tematu - były 3 Hetmany z Warki, oraz co najmniej 3 różne małe Warki).

BuR
20-02-2003, 13:51
Popieram!!! Ja też jestem kolekcjonerem puszek i zawsze wpadnie mi w ręce "coś nowego". Obecnie mam tylko(albo i aż) 53 puszki. Piwoszu przyłącz się do nas i ty zacznij zbierać puszki!!! Pozdro!!! Nara...

ART
20-02-2003, 15:03
BuR - jeśli masz ochotę przyjąć worek (różnych wzorów) puszek 10,5 zanim je wywalę - daj mi znać, we Wrocławiu bywam czasem, to mogę podrzucić.

BuR
20-02-2003, 18:55
Wielkie dzięki, ale jednak podziękuję, bo zbieram tylko te puszki, które sam wypiłem...Mimo wszystko pocwalam twe dobre chęci!!!:D Dołączam także dzisiejszą fotkę moich puszek.

BuR
20-02-2003, 18:59
Poprawaim kilka błędów z powyższej odpowiedzi...Otóż chciałem napisać
"Zbieram tylko puszki tych piw które wypiłem" i nie "pocwalam", tylko "pochwalam twe dobre chęci"!!!:p

marcopolok
20-02-2003, 20:01
Bur, to ty kawał twardziela jesteś jesli tyle blachy obórciłeś;)
A jeśli puchy ustawiasz chronologicznie to nie dziwię się że zielony leszek na bladym końcu:D :D :D

Cooper
20-02-2003, 20:41
jale napisał(a)
Co do 0,25 Złotego Króla (były dwie wersje graficzne (...) były 3 Hetmany z Warki, oraz co najmniej 3 różne małe Warki).

Masz te puszki w dublu? Czym rożniły się te Zlote Króle? Ja mam tez 2 ale różnica jest minimalna - raz napis "Złoty" jest złoty , a raz biały.

BuR
21-02-2003, 07:36
Puszki układam wdg grup browarniczych, ale muszę przyznać, że Lech premium był moją drugą puszką(pierwszy był Książ z Piasta). A poza tym, to jestem dpoczątkującym kolekcjonerem :p i bawię się w to od niedawna... A co do tych pouszek 0,33333333...(3) 0,25 itp, to u mnie nigdy takich nie widziałem. Ewentualnie jakieś większe, promocyjne puszki(np Okocim mocne), albo jednolitrową puszkę Faxa.

korn8dwa
23-02-2003, 15:31
BuR porzycz cyfrowke, bo tez chce dac zdjecie. kurde zaczynalismy rowno zbierac, a teraz sie starzy wqrzaja, ze mam tyle puch :( no trudno, zbieram osobno i jak bedzie jeszcze ze 30 to se do domku przyniose... moze bibe jakas zrobisz ??? :D jestem za w kazdym razie !!! panowie !!! zdrowie Pań !!! :stout:

korn8dwa
23-02-2003, 16:00
zamieszczam moja fotke zeby ludzie jak ja wiedzieli z kim maja do czynienia :D Carlsberg panuje !!! BuR ktos rozwalil nasze butle z wakacji :mad:

BuR
23-02-2003, 19:42
Korn!!! Nie zajmuj miejsca na forum jakimiś głupotami, bo się ludzie denerwują. Prześlij mi lepiej PW, albo maila. A co do Carlsbergów to będzie krucho

BuR
23-02-2003, 20:03
Jale!!! jechcesz mogę Ci oddać puszkę 0,33 po Woskim piwie "Nastro Azzuro". to tylko nie ma sprawy. Ale najpierw napisz skąd jesteś. Pozdro!

korn8dwa
24-02-2003, 17:18
Dzisiaj do kolekcji jako 26 dołączył Carlsberg - puszka zimowa :)

BuR
27-02-2003, 15:14
Od kilq dni nikt juz na tym forum nie pisze... Czemu??? Czyżby małe zainteresowanie puszkami???

adam16
05-03-2003, 16:37
BuR napisał(a)
Od kilq dni nikt juz na tym forum nie pisze... Czemu??? Czyżby małe zainteresowanie puszkami???
Puszki nie są zbyt popularne wśród zbieraczy.

BuR
06-03-2003, 19:14
Niestety muszę ci przyznac rację - całkowitą rację. Ale na początku codziennie można było znależć to nowe wpisy, a teraz...

kloss
13-03-2003, 22:38
Pare lat temu zbieralem tez puszki,ale z uwagi na brak miejsca musialem sie ich pozbyc.W miare rozrostu zbioru najpierw wywalilem to czego nie pilem,potem zagraniczne a na koncu polskie.Teraz praktykuje chyba dosc oryginalna forme zbierania puszek,bo fotografuje je i wklejam do albumu jako dokumentacje spozycia/podobnie jak butelki z naniesiona etykieta/.

BuR
14-03-2003, 19:54
Bardzo dobry pomysł - mało miejsca, a wszystko jest ;)

zysko
26-03-2003, 21:55
Witam.
Jestem pełen podziwu dla Was wszystkich za waszą wiedzę o piwach i ich opakowaniach.Kolekcjonuję puszki i chętnie nawiążę kontakt z każdym kto tylko chce się ich pozbyć lub wymienić.Nazbierałem w przeciągu 3 lat ok 400 puszek głównie o poj.0,5 l,ale mam i 0,33, 0,575 l , 1 l , 5 l,.
Wybieram się na giełdę do Żywca i, a robię to poraz pierwszy i nie wiem czy puszki po piwach też należą do przedmiotów tam spotykanych.
Pozdrawiam i :stout:

marcopolok
26-03-2003, 22:26
Puszki na giełdach bywają aczkolwiek jest to towar niszowy (problemy z transportem,wystawieniem itp)
Art miał na zbyciu worek puszek, może warto z nim pogadać.
kiedyś też zbierałem ale jak byłem młokosem (potem kolekcja wylądowała na śmietniku:( )

ART
26-03-2003, 22:29
dzięki Marco - akurat rano o tym już sobie pogadaliśmy z kol. Zysko.

marcopolok
26-03-2003, 22:31
:kwiatek:

ja ewentualnie mogę się pozbyć jedynej puchy jaka mi została a mianowicie starego litrowego kronenbourga:)

BuR
27-03-2003, 15:43
Zysko - jeżeli bys był we Wrocku, to mam do oddania jeszcze te włoskie puszki, których zdjęcie zamieściłem już na tym forum. Pozdrawiam! :stout:

zysko
27-03-2003, 20:54
Dzieki serdeczne za zainteresowanie.
Jak byłem równiez młokosem to zbierałem puszki,które porozdawałem.Obecnie posiadam garaż o długości 12 metrów i postanowiłem znowu coś zbierać, a że mam takie możliwości to postanowiłem wrócić do puszek. Uwazam że są ciekawe i ładne czasami całe serie. Myslę że dużo osób mając gdzie wystawić swoją kolekcję zbierałoby właśnie puchy.Dzieki BuR takie puszki juz posiadam.
Pozdrawiam wszystkich i łącząc się z Wami duchowo wypiłm dzisiaj za Wasze zdrowie 4 piwa.:stout:

kali
27-03-2003, 22:55
Puszki mogą wam ukolorowac pokój czy piwnicę.
Ja tak robię od kilku lat w piwnicy mam szerokie pułki gdzie je systematycznie układam,gorzej jest niestety w mieszkaniu szczególnie jak się mieszka samotnie i robi częste schadzki kolegów /po paru piwach /zaczynają się konkursy strzeleckie.bywa że niektóre umierają pezpowrotnie.
Ogólnie puchy to fajna sprawa.
Niech będzie choć w Polsce paru kolekcjonerów to bedzie zachowana jakaś pamiątka i tradycja.
To tyle.....:stout:

celt_birofil
29-07-2003, 16:24
A ja się dowiedziałem, że dokładnie 53 puszki stanowią 1 kilogram w punkcie skupu złomu:cool:

grzech
30-07-2003, 08:53
celt_birofil napisał(a)
A ja się dowiedziałem, że dokładnie 53 puszki stanowią 1 kilogram w punkcie skupu złomu:cool:

A ile wafli wchodzi na kilogram makulatury ?:D

BuR
30-07-2003, 12:23
celt_birofil napisał(a)
Tzn przeciętne 53, bo puszki np po "Złotym Denarze"(Browar Namysłów) są zastanawiająco cięższe od tych zwykłych.

celt_birofil
30-07-2003, 12:27
BuR napisał(a)
Tzn przeciętne 53, bo puszki np po "Złotym Denarze"(Browar Namysłów) są zastanawiająco cięższe od tych zwykłych.
Statystycznie rzecz ujmując :D A moze Złoty Denar jest lany do puszek z blachy pancernej?

sopista
30-07-2003, 12:31
No przecież trzeba było coś zrobić z tym złomem który został po naszych przyjacielach w różnych miejscach kraju.

BuR
30-07-2003, 12:31
Kto wie...:p

BuR
08-09-2003, 23:27
Jakieś pół roku temu zamieściłem tu zdjęcie swojej kolekcji. Od tamtej pory przybyło nieco nowych egzemplarzy. Aktualnie w kolekcji mam 94 puszki po piwie(88x0,5 i 6x0,33l). Aha, przypominam że zbieram puszki tylko po tych piwach które wypiłem:p Kawał twardziela ze mnie;) Oto fotka

pivaria
10-09-2003, 10:37
O puszkach: sposobie katalogowania, przechowywania, itp. pisał bardzo ciekawie Piotr Tyburca w ostatnim, 6, numerze PIVARII.
Dziwię się, że nikt z puszkarzy nie zauważył tego textu, który dla tego typu kolekcjonerstwa jest wręcz kompasem poruszania się po zawiłym temacie puszek polskich i nie tylko.

Załączam wykonane przez Piotrka foto polskich puszek.
pzdr :stout:

Larenta
18-01-2004, 02:49
JAK PORÓWNAMY WSZYSTKICH KOLEKCJONERÓW (etykiet,podstawek,szkła,kapsli} to można powiedzieć ze tych co zbierają puszki po piwie jest naprawde niewielu.
Sam zbieram puszki i wiem że cięszko znaleść kogoś kto tez je zbiera (może dlatego że nie są małe jak kapsele podstawki ....i jest kłopot i ich składowaniem ):(

Cooper
18-01-2004, 14:19
Osobiście zbieram konserwy ale tylko z browarów Mazowsza jak Warszawa , Jablonowo , Konstancin , Sierpc i Warka. Mam już tego 65 sztuk ale brakuje mi jeszcze trochę - zwłaszcza starszych wzorow z Warki.Jeśli chodzi generalnie o zbieranie puszek w Polsce to kiedyś za komuny zbierali je nie niemal wszyscy. Później gdy owe napitki stały się powiedzmy ogólnodostępne i zaczęto je produkować i w naszym pięknym kraju zbieranie puszek stało się obciachem. Obecnie rzeczywiście niewielu kolesi w Polsce się tym zajmuje a ilość samych tylko polskich puszek myślę że spokojnie przekoroczyła już 1000 wzorów choć chyba nikt tego nie kataloguje. Na zachodzie jest chyba (proporcjonalnie) więcej kolekcjonerow tych gadżetów a dobre okazy osiągają niezłe cenki. Pewnie i z czasem ta moda (jak wszystko z zachodu) po-wróci do nas. Szkoda tylko że wielu wzorow po prostu już nikt nie będzie posiadał:(

Larenta
18-01-2004, 14:20
Jak będziesz potrzebował pomocy przy tworzeniu katalogu możesz na mnie liczyć napewno w mojej kolekcji znajdzie się kilka ciekawych puszek
To bardzo dobry pomysł z tym katalogiem :stout:

Cooper
18-01-2004, 14:27
O nie dzięki. Katalogu na pewno się nie podejmę. "Społecznie" robię już ankietę kolekcjonerów podstawek a prywatnie gromadzę info o browarach Mazowsza więc na to nie mam czasu. Ja z kolei potencjalnemu Twórcy mogę podesłać materiały o puszkach z browarow które sam zbieram.

Larenta
18-01-2004, 14:33
wydaje mi się że sam bym nie dał rady zrobić katalogu a jak tak to nie był by zabardzo duży narazie mam coś ok 600 puszek sam straciłem rachube ale jak by ktoś chciał mi w tym pomuc to mozna by było spróbować

[pozdrawiam wszystkich zbieraczy puszek mam nadzieje ze będziecie na zimowej giełdzie w W-wa

arcy82
27-01-2005, 18:59
witam
jestem zbieraczem puszek od 6 lat i posiadam okolo 250 roznych puszek polskich urozmaicaja mi szafy(uwazam ze jest z nich wiekszy pozytek niz z ksiazek ktore by na tych szafach staly).a co do zbieraczy to ja znalazlem na necie ze jest juz nas co najmniej 10 wiec nie jest zle.sam osobiscie mialem okazje wymieniac sie z jednym z najwiekszych wlascicieli okazow puszek wiec naprawde warto poszezac swe kontakty puszkowe.do niektorych z was napisalem wiadomosc osobista o checi wymiany do tych co nie napisalem to pisze teraz.jestem chetny na wymiane puszek z kazdym kto ma dublety na wymiane i ma ochote na wymiane.(zdjecia wysle zaiteresowanym swoich dubletow).zaineresowanych prosze na meila:arcy82@wp.pl

jale
27-01-2005, 23:53
Istnieje katalog w Czechach i w Niemczech (ten akurat mam - ale w wersji rtf, systematycznie uzupełniany). Wzorów puszek (wliczając drobne różnice - jak znaki producenta, czy zakonczenie puszki) jest cos kolo 2000.

becik
28-01-2005, 00:11
Istnieje katalog w Czechach i w Niemczech (ten akurat mam - ale w wersji rtf, systematycznie uzupełniany). Wzorów puszek (wliczając drobne różnice - jak znaki producenta, czy zakonczenie puszki) jest cos kolo 2000.

ale katalog jakich puszek bo chyba nie polskich? :eek:

grzeber
28-01-2005, 00:25
Wydaje mi się, że jednak polskich.
Kiedyś obiło mi się o uszy, że kolekcjonerzy zza Odry planowali / tworzyli katalog polskich puszek piwnych, pewnie chodzi o ten sam.
Być może było to nawet na forum ( był kiedyś - ze 2 lata temu - taki ogólny temat o różnych birrofilistycznych katalogach może tam).

pivaria
28-01-2005, 08:41
W najnowszym, tj. 9 numerze PIVARII będzie ciekawy materiał dla puszkologów pióra wybitnego znawcy tematu Piotra Tyburcy.
Polecam.
:stout:

arcy82
28-01-2005, 09:45
witam
ajak moge zdobyc ta gazete dla kolekcjonerow?a moze jest na necie?czekam na info z gory dziekuje

grzeber
28-01-2005, 11:56
Być może było to nawet na forum ( był kiedyś - ze 2 lata temu - taki ogólny temat o różnych birrofilistycznych katalogach może tam).

Odszukałem temat o katalogach
http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=894&
i jednak tam nie było nic o katalogu polskich puszek. Będe szukał dalej :D

becik
28-01-2005, 12:04
trochę to przykre, że nikt w Polsce nie zabrał się za taki katalog, może nadszedł czas aby koledzy "od puszek" wzięli sprawę w swoje ręce

jale
28-01-2005, 14:52
Tak, katalog polskich puszek. Wiem, że był w miarę aktualny (sam się do niego dokładałem informacjami), ale... Nie mam z gościem kontaktu (gdzieś się przeniósł, miał nawał pracy, i cos tam jeszcze), katalog ma luki w najnowszych puszkach (do Niemiec trafia więcej nowości, niż do Warszawy ; ), w dodatku jest tylko w wersji elektronicznej (word). Zdjecia do niego mam na ksero. Miały być złączone w całość i miał być śliczny katalog kolorowy (wydruk i CD), ale jak na razie sprawa chyba upadła.

Według katalogu są 1873 różne polskie puszki piwne (nie licząc 5 litrowych). Nie doliczyłem jeszcze 20-30 posiadanych (muszę je sprawdzić), nie mam dokładnych informacji prawdopodobnie o jakichś 200 nowych, i dokładam jeszcze jakieś 300, które mogły nam (mnie, autorowi katalogu, czy Piotrowi Tyburcy) uciec. Czyli sumarycznie będzie tego około 2500.

ikulczyk
29-01-2005, 13:56
Witajcie kolekcjonerzy puszek !
Przeczytałem całą dyskusję o piciu, zbieraniu i niszczeniu puszek. Zgadzam się z jednym z dyskutantów, że puszki po piwie są elementem polskiej kultury i NALEŻY je zachować dla przyszłych pokoleń Polaków. Bo jeszcze trochę, a polskich browarów może nie być, więc i puszki nie będą nasze. Żadna instytucja w Polsce nie gromadzi zbioru opakowań po piwie w sposób uporządkowany. Przypuszczam, że nie robią tego również browary. Więc kto ma to zrobić, jak nie my - zapaleni kolekcjonerzy?
Ja zbieram puszki po piwie od co najmniej 15 lat. Posiadam około 2000 puszek, z czego 600 to polskie okazy. Chętnie pozyskam następne (polskie) lub wymienię się z innymi zbieraczami. Jest jednak pewien warunek, który kolekcjonerzy powinni spełniać: własna strona www, żeby można było porównać lub obejrzeć dany egzemplarz, aby móc się wymienić. A kto z Was posiada stronę www, gdzie eksponuje swoje okazy? Poza mną tu moja strona (http://www.e-puszki.prv.pl) witrynę kolekcjonerską posiada tylko Krzysztof Ohla z Poznania (http://www.krzysztofohla.republika.pl/) . Innych stron nie znam. Proszę ewentualnie mnie oświecić.
Jeśli więc mamy zbierać puszki i nimi się wymieniać, stwórzmy strony www, na których umieścimy swoje zbiory, swoje dublety, zareklamujmy się w forum Browaru, a wtedy polska puszka po piwie na pewno nie zaginie.

abernacka
29-01-2005, 15:43
Dzisiaj robiąc porządki domowe natrafiłem na kilka pustych puszek po piwie z kilku europejskich krajów (Finlandia, Litwa, Szwecja, Dania, Chorwacja, Irlandia i Estonia). Jeśli ktoś jest nimi zainteresowany proszę o PW (czekam na kontakt do wtorku potem idą one do kosza).

ikulczyk
02-02-2005, 19:49
Nie ma chętnych do dyskusji?
Niech mnie ktoś przytuli!!!

perłyfan
03-02-2005, 19:09
Ja się na puszkach nie znam, mam Diebelsa z zapowiedzią trasy Die Toten Hosen z 2002 roku. Mogę odstapić jeżeli ktoś ją chce. Piszcie na PW

solfernus
06-02-2005, 16:39
Mam ok. 400 no może 450 puszek Polska i zagranica. Od poj. 0,25 do 5,00l. W tej chwili są ładnie złożone
w wielkim pudle po telewizorze – z braku innego miejsca. Może kiedyś się zdecyduję co z tym zrobić

ikulczyk
11-02-2005, 13:23
Mam około 300 sztuk puszek po różnych napojach, za wyjątkiem coca coli i pepsi coli. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to oddam w kolekcjonerskie ręce. Część tego zbioru można zobaczyć na stronie www.e-puszki.prv.pl w zakładce "Puszki po napojach na wymianę". Chętni proszeni o kontakt na PW.

arcy82
25-03-2005, 18:56
witam wszystkich kolekcjonerow w te swieta zycze wam udanego jajka mokrego piwa by wasza kolekcja powiekszyla sie o 100 jajek(puszek):)czas rozkrecic te forum.proponuje by kazdy kto zdobedzie jakies ciekawe puszki nowe na wymiane to bylo by warto o nich pisac i zaraz sie wymieniac:)
pozdrawaim bo przynudzam

szymon

arcy82
27-04-2005, 20:36
niewiem czemu te forum puszek piwnych milczy:(.szukam kolejnych osob do wymiany puszkami chce powiekszyc swoja kolekcje o kolejne okazy.czy jest ktos chetny?

Shlangbaum
13-05-2005, 19:12
niewiem czemu te forum puszek piwnych milczy:(.szukam kolejnych osob do wymiany puszkami chce powiekszyc swoja kolekcje o kolejne okazy.czy jest ktos chetny?
Ja się chętnie pozbęde za wafle, pasuje? jak tak to zapraszam na PW :)

arcy82
02-10-2005, 17:52
witam
mam kilkanascie puszek rosyjskich do wymiany byly trudne do zdobycia mam nadzije ze jest ktos chetny na wymiane ich na puszki polskie ktore powieksza moja kolekcje.mam foto jesli kogos to interesuje.
a druga sprawa dla kolekcjonerow puszek jestesmy nie widoczni na tym forum czemu?tak malo nas czy czemu sie tak dzieje?moze pochwalicie sie waszymi nowymi okazami ktore zdobyliscie albo ktore byly trudno do zdobycia?
ja szukam np piwnej kolekci z wodstoka bo wiem ze przez ostatnie 2 lata byly puszki produkowane specjalne na ta okazje
pozdrawiam

peter007
02-10-2005, 22:47
witam
mam kilkanascie puszek rosyjskich do wymiany byly trudne do zdobycia mam nadzije ze jest ktos chetny na wymiane ich na puszki polskie ktore powieksza moja kolekcje.mam foto jesli kogos to interesuje.
a druga sprawa dla kolekcjonerow puszek jestesmy nie widoczni na tym forum czemu?tak malo nas czy czemu sie tak dzieje?moze pochwalicie sie waszymi nowymi okazami ktore zdobyliscie albo ktore byly trudno do zdobycia?
ja szukam np piwnej kolekci z wodstoka bo wiem ze przez ostatnie 2 lata byly puszki produkowane specjalne na ta okazje
pozdrawiam
Najlepiej by było, gdybyś tu zamieścił fotkę, wtedy wszyscy by ją zobaczyli i już by wiedzieli czy są zainteresowani czy nie. Oszczędzi to rozczarowań i niepotrzebnej korespondencji.

A co do puszek "woodstockowych" to napewno w tym roku Tyskie w takich konserwach było.

arcy82
03-10-2005, 08:41
niestety nie moge z mego kompa umiescic fotek gdyz pisze mi ze bledy przy wysylaniu danych.wiec fotki tylko dla zainteresowanych na meila.

remfire
03-10-2005, 19:34
Chyba aż tak żle nie jest z kolekcjonerami puszek , ale oczywiście mogłoby byc lepiej.
Ogólnie na forum puszki mają bardzo niską wartośc ( bo to "konserwy") , więc ich kolekcjonerzy sa postrzegani jako znacznie mniej wartosciowi od zbieraczy innych przedmiotów związanych z piwem. Trochę mnie to dziwi , bo przecież obecnie trudno sobie wyobrazić sklep z piwem bez puszek.
Osobiście nie zbieram puszek , ale " współpracuje " z takowymi zbieraczami, więc mam pewne rozeznanie w tym temacie. Dzięki tremu miałem mozliwość "rozruszania" działu puszek na naszym browarze.biz . Gdy w ubiegłym roku przeglądałem ten dział , to było w nim zamieszczone niecałe 50 okazów. Teraz jest ponad 700 fotek , a najbardziej cieszy mnie to że nie są to tylko moje fotki . " Ujawniają" sie kolejni zbieracze " konserw" co zaowocowało podskoczeniem puszek na 4 miejsce w dziale kolekcjonerstwo ;), a na takie w moim przekonaniu zasługują. Mam więc moralna satysfakcje z mojego wkładu w browar.biz ;)

Petrus
03-10-2005, 22:15
Ponieważ zakupiłem w tym roku aparat cyfrowy to postanowiłem wspomóc dział puszek.
A było co robić bo pare pudeł w piwnicy mam więc było co przeglądać. :p

ronin
05-10-2005, 16:45
Do tej pory zbieralem kapsle ale na poczatku wrzesnia zaczelem zbierac polskie puszki. Narazie sa to tylko puszku z piw ktore wypilem Stan na dzis to 60 sztuk

Petrus
05-10-2005, 22:18
Wymienie puszki ze skanu na polskie najlepiej w czasie giełdy Tyskiej.
Szczegóły na PW.

Petrus
06-10-2005, 11:34
Te też.

arcy82
19-10-2005, 10:55
W rybniku pojawilo sie gorskie puszka jesli kogos interesuje moge zalatwic
oraz wojak seria limitowana jeden za wszystkich zielona puszka calkiem fajna:)
jesli ktos jest chetny zapraszam na priv wymienie chetnie

arcy82
21-10-2005, 11:52
kolejna nowosc w rybniku to piwo wprodukowane przez firme opti pils.chetnych na puszke zapraszam na priv :stout:

remfire
21-10-2005, 18:24
A czy to nie jest przypadkiem Namysłów ?

arcy82
21-10-2005, 19:50
masz racje browar namyslow.zle sie wyrazilem sorki puszka sie nazywa opti pils
sorki poprawie sie

arcy82
22-10-2005, 12:12
kolejna nowosc w rybniku to trzy korony z browaru łomża (mocne i jasne)(nowa szata)niewiem czy moge tu co chwile zamieszczac fotki(uswiadomi mnie ktos) wiec jesli kogos interesuje fotka tych puszek to czekam na wiesci.pozdrawiam

ronin
23-10-2005, 09:12
Fotki zamieszczaj w dziale kolekcjonerstwo

keetch
31-10-2005, 11:07
witam
czytając posty o tym że niszczycie swoje kolekcje puszek chcialem powiedzieć że zbieram puszki od niedawna i chętnie przyjme każdą ilość puszek po piwach, obojętnie czy polskich czy zagranicznych, jesli ktoś by chciał wyrzucić swoje puszki to niech da wcześniej znać :P pozdrawiam

peter007
31-10-2005, 12:33
witam
czytając posty o tym że niszczycie swoje kolekcje puszek chcialem powiedzieć że zbieram puszki od niedawna i chętnie przyjme każdą ilość puszek po piwach, obojętnie czy polskich czy zagranicznych, jesli ktoś by chciał wyrzucić swoje puszki to niech da wcześniej znać :P pozdrawiam
Pewnie znalazłoby się kilka osób, które mogłyby Ci pomóc ale nie wiadomo komu ta pomoc potrzebna. Sugeruję wypełnić profil, żeby chociaż było wiadomo czy sprawę przekazania "złomu" można załatwić np. na spotkaniu przy piwie czy potrzebna wysyłka.

keetch
31-10-2005, 13:52
no ja raczej bym wolał wysyłke, bo za dużo czasu nie posiadam, jeśli to komuś nie sprawi zbyt wielu trudności, a jak już ma wyrzycać swój nieużyteczny zbiór... jak co to PW :P

arcy82
12-11-2005, 18:22
witam mam kolejna oferte nowych puszek zamkowe z historyjkami na puszce,opti strong nowa puszka oraz nowa puszka super piwosza.foto na meila zapraszam kolekcjonerow do wymiany.pozdroweinia z rybnika

arcy82
09-12-2005, 09:34
dziwi mnie to ze nasze forum(dotyczy zbieraczy puszek)jest tak ciche.przeciez nas nei jest tak malo.ja szukam nadal kolejnych kolekcjonerow ktorzy chca sie wymieniac puszkami bo samemu nikt nie uzbiera wielkiej kolekcji bo w kazdym z miast wychodza inne puszki.mam nadzieje ze nasze forum ozyje.pozdrawiam wszystkich

kruger_nr1
14-12-2005, 21:07
Cześć wszystkim zbieraczom puszek po piwie!Pierwszy raz pojawiam się na forum ale puszki zbieram już wiele lat jednak dotychczas kontakt z innymi zbieraczami miałem tylko na giełdach lub osobisty.zbieram ogólnie puszki z całego świata choć niektóre kraje już mocno ograniczyłem.w szczególności zbieram puszki polskie więc cieszy mnie że jest trochę osób które również się tym interesują.chętnie nawiąże kontakt i wymienię się z innymi zbieraczami.Pozdrawiam Jale który zaczął ten temat ale teraz coś się nie odzywa i innych których dopiero tu poznam.Odpowiadać mogę z opóżnieniem bo nie mam na bieżąco kompa.narka!

arcy82
30-12-2005, 16:57
do jakiego browaru umiescic ta puszke?na puszcze pisze wyprodkowane w browarze zachodnimi lubusz
a takiego browaru w dziale kolekcjonerstwo nei ma?
czekam na sugestie

jale
30-12-2005, 17:56
Ależ owszem, jest - Lubusz. Jest do niego wrzucona zielona puszka Grunebergera.

kruger_nr1
06-03-2006, 07:57
oj,jakoś nikt chyba tutaj nie zagląda .....czyżby zbieracze puszek z piwa a przynajmniej sympatycy nie chcieli się ujawniać?

Fidi
08-03-2006, 17:12
Ja zbieram puszk ipo piwie i napojach z całego świata . Moja kolekcja jest niedłuża bo liczy okoł 600 sztuk ale biorąc pod uwage ze neizbieram długo to nawet niezły wynik. Jak dobrze pujdzie to jeszcze w tym roku przekrocze 1000 puszek.

kibi
08-03-2006, 19:24
Przypadkowo mam kilka zagranicznych puszek: ze trzy bułgarskie, chińską i tunezyjską, o nietypowej pojemności. Mam też aluminiową butelkę po Heinekenie - z kształtu to butelka, z materiału- puszka. Nie wiem czy to też się zbiera. Gdyby ktoś to chciał, a miał w zamian jakieś (najlepiej polskie) etykiety lub kapsle proszę o wiadomość na PW

cielak
06-07-2006, 20:40
Pojawiła się puszka "pint" Harnasia.

remfire
06-07-2006, 20:50
Pojawiła się puszka "pint" Harnasia.
A możesz zdradzić więcej szczegółów na ten temat?

cielak
06-07-2006, 20:53
Puszka z napisem "Dwa góle więcej", pojemność 565ml. (o ile dobrze pamiętam). Dostępna w moim sklepie, jak i w wielu w Krakowie.

remfire
06-07-2006, 21:43
A to ciekawe...
U mnie tego nie widać , ale "Harnasie" do Krakowa mają znacznie bliżej ;)
Trzeba sie więc rozglądać.
Dzięki za wieści.

barthez
12-07-2006, 11:37
Ja ostatnio zacząłem zbierać puszki po napojach energetyzujących (np.Red Bull itp.), pojemność 250ml. Jeśli ktoś miałby może do odstąpienia/ wymiany za coś innego to bardzo chętnie.
Wcześniej trochę zbierałem puszki po piwach, ale zaprzestałem jak większość byłych kolekcjonerów z tej branży z powodu braku miejsca.

cielak
27-07-2006, 01:18
Pojawiła się nowa puszka "Książa".

cielak
04-08-2006, 00:33
Widziałem też nową puszkę "Volt Strong"

Shlangbaum
04-08-2006, 00:40
A ja nową puszkę z Pasztetu Drobiowego z Jarosławia :D

PS
Żeby było związane z tematem: Smakuje* tak samo jak ta paskudna :kac: Warka :kac: Strąk :kac: którą się teraz morduję :kac: Mam nadzieję, że to ostatnia w moim życiu i więcej mnie nie zakorci :kac:

mkowal
08-08-2006, 19:34
witam
puszki po piwie kolekcjonuję już około 4 lat ale tak na poważnie to od roku moja kolekcja liczy około 250 sztuk. Jeżeli ktos ma wyrzucić puszki to z chęcią je przyjmę
jak coś to piszcie na maila mkowalko1@wp.pl

mkowal
08-08-2006, 19:48
albo lepiej na PW się kontaktujcie....

ikulczyk
11-07-2009, 22:13
Witajcie...
Tak czytam sobie cały wątek i zastanawiam się dlaczego niektórzy kolekcjonerzy nie lubią puszek po piwie. Ludzie zbierają każde badziewie, spotkałem się ze zbiorem około 10 tysięcy etykiet od serków topionych. To jest dopiero szajba! Ale jest! Komuś się chce szukać, segregować i generalnie tym zajmować. A tu widzę określenia typu "konserwy"..., ale za to jakie piękne!!!
Czy w Polsce nie zbiera się puszek po piwie? Zbiera, i to jeszcze jak! W Poznaniu mamy siedzibę Polskiego Klubu Kolekjonerów Puszek z całkiem fajną stroną (http://krzysztofohla.republika.pl/klub.html) Krzysztofa Ohli. Kolekcjonerów jest wielu, tam znajdziecie do nich kontakt.
Ja zbieram puszki od 20 lat i polskich uzbierałem prawie 1400. O zagranicznych nie wspomnę. Zajrzyjcie na moją stronę (http://www.epuszki.pl), a się przekonacie.

b-grabowski
28-08-2009, 11:48
Wszystkich zainteresowanych zbieractwem puszek chciałbym zaprosić do wypowiadania się na forum specjalnie do tego stworzonym: www.puszki.ok1.pl

Viktor
12-04-2011, 09:22
Kilkadziesiąt puszek ( głównie 0,5 i 0,33 ) oddam zbieraczowi puszek piwnych.
Proszę o kontakt na PW