Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ekstrakty słodowe

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • crizz
    ...
    • 02-2003
    • 1255

    Ekstrakty słodowe

    Niniejszym tematem rozpoczynam nowy rozdział BA - Surowce. Wydawać by się mogło, że o ekstrakcie słodowym wiemy wszystko... tymczasem nie mogłem znaleźć na Forum chociażby pobieżnych informacji nt. technologii produkcji ekstraktów. W poniższym opracowaniu nie znajdziecie na razie odpowiedzi na pytania:

    - czy ekstrakt otrzymuje się z brzeczki powstałej po „regularnym” zacieraniu?
    - w jaki sposób zagęszcza się brzeczkę do otrzymania ekstraktu – przez odparowanie?
    - w jaki sposób otrzymuje się suchy ekstrakt?

    Ale wiem, że odpowiedzi na nie, jak również wiele innych ciekawych uwag już niedługo się tu pojawią!

    Pozdrawiam

    crizz



    --------------------------
    Wyposażenie > Surowce > Ekstrakty
    --------------------------

    Podstawowym surowcem dla większości początkujących piwowarów jest ekstrakt słodowy*. Ma on konsystencję gęstego syropu lub miodu. Ekstrakt słodowy ma głównie zastosowanie w przemyśle spożywczym – piekarnictwie, cukiernictwie, przetwórstwie i in. W browarnictwie amatorskim stosuje się go w zastępstwie słodu do otrzymywania brzeczki piwnej. Najczęściej spotykany jest:
    • ekstrakt jęczmienny jasny, wytwarzany ze słodu pilzneńskiego
    • ekstrakt jęczmienny ciemny, wytwarzany ze słodu pilzneńskiego z odpowiednim dodatkiem słodów barwiących
    • ekstrakt pszeniczny jasny, wytwarzany ze słodu pszenicznego, często z 20 - 50 %-owym udziałem ekstraktu jęczmiennego

    Technologie produkcji ekstraktów spożywczych i browarniczych są nieco odmienne. Ekstrakt piekarniczy może na przykład zawierać znacznie więcej substancji białkowych, niż ekstrakt browarniczy, co może mieć wpływ na smak i powodować zmętnienie piwa. Dodatkowo ekstrakty spożywcze są często chemicznie konserwowane, co wyklucza ich stosowanie w browarnictwie. Dlatego zaleca się korzystanie z ekstraktów przeznaczonych do wyrobu piwa.

    Do zalet ekstraktów słodowych należy zaliczyć głównie duże ułatwienie procesu warzenia piwa – najbardziej skomplikowane i czasochłonne etapy zacierania słodu i filtracji zacieru są zastępowane przez… rozpuszczenie ekstraktu w odpowiedniej ilości wody i doprowadzenie do wrzenia. Wadą jest brak pełnego wpływu na smak i właściwości gotowanego piwa.

    Ekstrakt nachmielony, zwany popularnie ”gotowcem”, to nic innego jak ekstrakt słodowy wzbogacony wyciągiem z chmielu. Jego dodatkową zaletą w stosunku do ekstraktu „czystego” jest możliwość pominięcia jeszcze jednego etapu warzenia piwa – chmielenia brzeczki; oczywistą wadą – znikomy wpływ na smak gotowanego piwa.

    Suszenie ekstraktu słodowego prowadzi do otrzymaniu suchego ekstraktu, w postaci proszku. W piwowarstwie domowym jest on najczęściej używany jako dodatek do kondycjonowania piwa w butelkach – nie tylko wzbudza wtórną fermentację, ale także wzbogaca smak piwa. Suchy ekstrakt jest silnie higroskopijny i powinien być przechowywany w szczelnym pojemniku.



    * ekstrakt słodowy – wyciąg wodny ześrutowanego słodu, zagęszczony do ok. 75% suchej masy.


    --------------------------
    Opracowano m.in. na podstawie prowadzonych dyskusji na Forum Browar.biz z udziałem takich Forumowiczów jak: Czes, Krzysiu, volker.
    --------------------------
  • lukuj
    Senior
    • 07-2003
    • 320

    #2
    Odp: Ekstrakty słodowe

    crizz napisał(a)

    - w jaki sposób zagęszcza się brzeczkę do otrzymania ekstraktu - przez odparowanie?
    Przez ciągłe odparowanie na wyparkach wielodziałowych.
    Brzeczka przechodzi przez kolejne segmenty urządzenia wyparnego ulegając stopniowemu zagęszczeniu.
    W uproszczeniu: każdy kolejny segment wyparki jest ogrzewany (”odzyskaną z poprzedniego”) parą do coraz niższej temperatury pod coraz niższym ciśnieniem, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie wrzenia produktu. Oprócz korzyści energetycznych wynikających w tego rozwiązania produkt o rosnącym stopniowo zagęszczeniu (czyt. wrażliwości) poddawany jest coraz mniejszemu obciążeniu termicznemu.

    crizz napisał(a)

    - w jaki sposób otrzymuje się suchy ekstrakt?
    Metodą suszenia rozpyłowego. Rozpylony do postaci bardzo drobnych kropel ekstrakt słodowy trafia na rozgrzane powietrze. Dzięki silnie rozwiniętej powierzchni wymiany, w ciągu kilku sekund powietrze odbiera wilgoć z produktu do założonej zawartości suchej masy. Dzięki temu, że energia zużyta jest przede wszystkim na odparowanie wody z produktu, nie dochodzi do jego „przypalenia”. Odebrany produkt podlega dosuszeniu i ew. granulacji.
    KETTLER brewery
    www.lukuj.republika.pl

    Comment

    • crizz
      ...
      • 02-2003
      • 1255

      #3
      F5

      Lukuj, dziękuję Ci bardzo za te informacje.

      To będzie chyba najkrótszy temat dotyczący opracowania. Nie wiem, czy już nikt nie warzy z ekstraktów, czy to wakacje, czy inny powód, że się nie odzywacie? Nawet oczywista podpucha - brak wzmianki o ekstraktach barwiących - nikogo nie ruszyła...

      Comment

      • may
        Senior
        • 01-2002
        • 1508

        #4
        crizz napisał(a)
        Nie wiem, czy już nikt nie warzy z ekstraktów, czy to wakacje, czy inny powód, że się nie odzywacie?
        Choć warzę piwko z procesem zacierania nieraz sięgam po ekstrakty słodowe. Szczególnie polubiłem ek. jasny pilzeński z którego w sezonie letnim warzę piwa owocowe.

        Comment

        • mjp
          † 1963-2021 Piwosz i fajczarz w raju
          • 02-2004
          • 954

          #5
          Można spróbować uściślić to u źródeł, czyli u producentów, ale w moim przypadku nie udało mi się odfermentować piwa poniżej 4-5 BLG. Próbowałem różnych drożdży i nic. Mam takie podejrzenie, że to technologia produkcji ekstraktów powoduje takie, a nie inne zachowanie. Wydaje mi się, że ekstrakty WESa (innych nie sprawdzałem) są zacierane w taki sposób, żeby otrzymać bardziej słodowe piwo. Również obfita piana podczas fermentacji burzliwej utrymuje się krótko, góra półtorej doby. Zaznaczam, to są moje obserwacje.
          Maciek
          Szukam przytulnego kącika do palenia fajki... ;-)

          Comment

          • piwochłon
            Member
            • 04-2003
            • 71

            #6
            Ja używałem również ekstraktów Braupartnera i Johna Bulla, ale poniżej 4 Blg nigdy zejść się nie udało. Aczkolwiek z moich obserwacji wyniesionych z zacierania wynika że znaczny wpływ na stopień odfermentowania mają drożdże. Niektóre drożdże nie chcą "schodzić" poniżej 4 Blg bez względu na typ zacieru
            Piwochłon

            Comment

            • crizz
              ...
              • 02-2003
              • 1255

              #7
              Mnie prawie zawsze schodzi poniżej 4 blg, więc...

              Comment

              • may
                Senior
                • 01-2002
                • 1508

                #8
                mjp napisał(a)
                Można spróbować uściślić to u źródeł, czyli u producentów, ale w moim przypadku nie udało mi się odfermentować piwa poniżej 4-5 BLG. Próbowałem różnych drożdży i nic.
                To dziwne,ale moje piwa warzone tylko z ekstraktów słodowych (WES) zawsze schodziły do 2 Blg. Inaczej sprawa wygląda przy warzeniu piwa z procesem zacierania + przykładowo 1,8 kg ekstrakt jasny pilzeński (WES). W tym przypadku poniżej 5 Blg piwo nie odfermentowuje się.

                Comment

                • Wujcio_Shaggy
                  Senior
                  • 01-2004
                  • 4628

                  #9
                  Potwierdzam spostrzeżenia mjp - żadna z trzech warek (co prawda tylko na trzy) nie odfermentowała poniżej 4°Blg. Jedna nawet tylko do 6 (z 14,5). I piana też nie była zbyt imponująca - raczej niska, opadała po dwóch dniach.
                  Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                  Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                  @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                  Comment

                  • wiciu_w
                    Member
                    • 10-2001
                    • 60

                    #10
                    W moim przypadku warki z zacieraniem w większości przypadków odfermentowały do ok.2,5 Blg z 12. W podanych przez was próbach końcowy ekstrakt jest stosunkowo wysoki z technologicznego punktu widzenia mogły wystąpić problemy z zacieraniem i nie wszystkie dekstryny zostały przekształcone w cukry proste fermentowane przez drożdże pomimo, że próba jodowa mogła nie wykazywać już obecności skrobi. Proponuję przedłużyć II przerwę cukrującą. Z drugiej jednak strony piwa o umiarkowanym stopniu odfermentowania są pełniejsze w smaku.
                    Ekstrakty tak przypuszczam są produkowane tak aby uzyskać maksymalny stopień odfermentowania i w każdym moim przypadku tak było co nie zawsze przekładało się na pozytywne odczucia smakowe.

                    Comment

                    • crizz
                      ...
                      • 02-2003
                      • 1255

                      #11
                      wiciu_w napisał
                      Proponuję przedłużyć II przerwę cukrującą.
                      Rozumiem, że to sugestia do producentów ekstraktów?

                      Na końcowy Blg ma wpływ nie tylko surowiec, ale także temperatura, czas, zastosowane drożdże - ich rodzaj i ilość, itd., itp., a pewnie i aktywność plam na Słońcu .

                      Comment

                      • may
                        Senior
                        • 01-2002
                        • 1508

                        #12
                        crizz napisał(a)
                        Rozumiem, że to sugestia do producentów ekstraktów?

                        Na końcowy Blg ma wpływ nie tylko surowiec, ale także temperatura, czas, zastosowane drożdże - ich rodzaj i ilość, itd., itp., a pewnie i aktywność plam na Słońcu .
                        Nic dodać, nic ująć. Tak czy inaczej ekstrakty słodowe są bardzo pożyteczne w warzeniu piwa i nie zamierzam z nich rezygnować.

                        Comment

                        • mjp
                          † 1963-2021 Piwosz i fajczarz w raju
                          • 02-2004
                          • 954

                          #13
                          Mają tylko jedną wadę - cena....
                          Maciek
                          Szukam przytulnego kącika do palenia fajki... ;-)

                          Comment

                          • may
                            Senior
                            • 01-2002
                            • 1508

                            #14
                            mjp napisał(a)
                            Mają tylko jedną wadę - cena....
                            Zgadzam się. Warzenie ze słodów jest o wiele, wiele tańsze.

                            Comment

                            • crizz
                              ...
                              • 02-2003
                              • 1255

                              #15
                              Dziękuję wszystkim za uwagi. Poniżej tekst, który uwzględnia większość z nich. Proszę o ostatnie przytyki .

                              pzdr

                              crizz






                              --------------------------
                              Wyposażenie > Surowce > Ekstrakty
                              --------------------------

                              Podstawowym surowcem dla większości początkujących piwowarów jest ekstrakt słodowy*. Ma on konsystencję gęstego syropu lub miodu. Ekstrakt słodowy ma głównie zastosowanie w przemyśle spożywczym – piekarnictwie, cukiernictwie, przetwórstwie i in. W browarnictwie amatorskim stosuje się go w zastępstwie słodu do otrzymywania brzeczki piwnej. Najczęściej spotykany jest:
                              - ekstrakt jęczmienny jasny, wytwarzany ze słodu pilzneńskiego
                              - ekstrakt jęczmienny ciemny, wytwarzany ze słodu pilzneńskiego z odpowiednim dodatkiem słodów barwiących
                              - ekstrakt pszeniczny jasny, wytwarzany ze słodu pszenicznego, często z 20 - 50 %-owym udziałem ekstraktu jęczmiennego
                              - ekstrakt barwiący, wytwarzany ze słodów barwiących, stosowany w niewielkich ilościach jako dodatek do piw ciemnych.

                              Ekstrakt otrzymuje się poprzez odparowywanie brzeczki piwnej – można je prowadzić na przykład w wyparkach wielodziałowych. Woda jest odparowywana z brzeczki stopniowo, w coraz niższym ciśnieniu, co pozwala zachować wrzenie cieczy przy obniżaniu temperatury. Dzięki temu proces jest energooszczędny (kolejne segmenty wyparki są ogrzewane parą wydzielającą się z poprzednich) a gęstniejąca brzeczka nie jest poddawana działaniu wysokiej temperatury, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na jakość ekstraktu.
                              Technologie produkcji ekstraktów spożywczych i browarniczych są nieco odmienne. Ekstrakt piekarniczy może na przykład zawierać znacznie więcej substancji białkowych, niż ekstrakt browarniczy, co może mieć wpływ na smak i powodować zmętnienie piwa. Dodatkowo ekstrakty spożywcze są często chemicznie konserwowane, co wyklucza ich stosowanie w browarnictwie. Dlatego zaleca się korzystanie z ekstraktów przeznaczonych do wyrobu piwa.

                              Do zalet ekstraktów słodowych należy zaliczyć głównie duże ułatwienie procesu warzenia piwa – najbardziej skomplikowane i czasochłonne etapy zacierania słodu i filtracji zacieru są zastępowane przez… rozpuszczenie ekstraktu w odpowiedniej ilości wody i doprowadzenie do wrzenia. Wadą jest brak pełnego wpływu na smak i właściwości gotowanego piwa.

                              Ekstrakt nachmielony, zwany popularnie "gotowcem", to nic innego jak ekstrakt słodowy wzbogacony wyciągiem z chmielu. Jego dodatkową zaletą w stosunku do ekstraktu „czystego” jest możliwość pominięcia jeszcze jednego etapu warzenia piwa – chmielenia brzeczki; oczywistą wadą – znikomy wpływ na smak gotowanego piwa.

                              Inną istotną wadą ekstraktów jest ich cena. Nie jest ona zaporowa, ale koszt piwa wykonanego z ekstraktów może być nawet dwukrotnie wyższy od podobnego w stylu piwa wykonanego ze słodu. W długim okresie na pewno bardziej opłacalne jest warzenie piwa ze słodów.

                              Suszenie ekstraktu słodowego prowadzi do otrzymaniu suchego ekstraktu, w postaci proszku. Ekstrakt suszy się metodą rozpyłową –jest on rozpylany w komorze suszarniczej do postaci drobnych kropelek i poddawany działaniu gorącego powietrza. W krótkim czasie woda zawarta w kropelkach wyparowuje, a sucha masa opada na dno komory, skąd jest zabierana, dosuszana i poddawana dalszej obróbce (np. granulacji). W piwowarstwie domowym suchy ekstrakt jest najczęściej używany jako dodatek do kondycjonowania piwa w butelkach – nie tylko wzbudza wtórną fermentację, ale także wzbogaca smak piwa. Suchy ekstrakt jest silnie higroskopijny i powinien być przechowywany w szczelnym pojemniku.

                              * ekstrakt słodowy – wyciąg wodny ześrutowanego słodu, zagęszczony do ok. 75% suchej masy.



                              --------------------------
                              Opracowano m.in. na podstawie prowadzonych dyskusji na Forum Browar.biz z udziałem takich Forumowiczów jak: Czes, Krzysiu, volker, lukuj, may, mjp, piwochłon, Wujcio_Shaggy, wiciu_w.
                              --------------------------

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎