PDA

Wersja pełna: : Przelew Pieniazköw za Granice

Andi
22-02-2005, 21:02
Ostatnio troche rozgladalem sie po Allegro i cos Kupilem mialem jednak powazne problemy z przekazaniem Pieniazköw do Polski.
Wielu ludzi nie wie ze po wejsciu Polski do UE mozna bardzo dogodnie przekazac Pieniazki na wskazane konto .
Wiekszosc Ludzi w Polsc zna tylko Nr swego Konta ale nie zna Kodu swego Banku ktöry jest konieczny do przeprowadzenia tych transakcji.
Postanowilem troche przyblityc ten temat i podac troche koniecznych informacji

To krötki wyciag z tego co sie powinno wiedziec

Aby wykonać przelew z zagranicy na rachunek w mBanku, podaj:
• pełny 26-cyfrowy numer rachunku odbiorcy przelewu i "PL" przed numerem rachunku /IBAN/

Oto przykładowe kody swift
mBank: BREXPLPWMUL
Inteligo: BPKOPLPW
BPH: BPHKPLPK
Kredyt Bank: KRDBPLPW
Lukas Bank: RCBWPLPW
PKO BP: BPKOPLPW
WBK: WBKPPLPP
Bank Śląski: INGBPLPW

Co to jest przelew transgraniczny?
Przelew transgraniczny, to polecenie przelewu albo wpłata gotówkowa dokonywana przez klienta polskiego banku na rzecz beneficjenta posiadającego rachunek bankowy w innym kraju Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinie lub Norwegii lub przelew zrealizowany na rzecz klienta polskiego banku, jeśli zleceniodawca wysyła przelew z ww. krajów

Jak realizowane są przelewy transgraniczne w MultiBanku?
• MultiBank jest zobowiązany do obciążenia rachunku zleceniodawcy w dniu realizacji wniosku o przelew transgraniczny
• w przypadku przelewów realizowanych przez MultiBank, środki pieniężne są przekazywane do banku odbiorcy najpóźniej w terminie do końca piątego dnia roboczego, następującego po dniu przyjęcia wniosku o przelew
• w przypadku przelewów przychodzących na rzecz klientów MultiBanku uznanie rachunku odbiorcy następuje nie później niż do końca dnia roboczego następującego po dniu otrzymania przez MultiBank środków
• za wykonanie przelewu walutowego MultiBank pobiera opłaty określone w Taryfie prowizji i opłat bankowych MultiBanku
• do operacji w walucie innej niż waluta MultiKonta, MultiBank stosuje kurs kupna/sprzedaży walut obowiązujący w MultiBanku. Aktualne kursy walut stosowane przez MultiBank, ogłaszane są w placówce, za pośrednictwem mulitlinii oraz na stronach internetowych, z uwzględnieniem zmiany kursów walut w ciągu dnia operacyjnego
• na życzenie banku zleceniodawcy, zleceniodawca jest zobowiązany do podania numeru rachunku bankowego odbiorcy w standardzie IBAN oraz BIC banku odbiorcy; w przypadku braku tych danych bank zleceniodawcy może pobrać dodatkową opłatę
Kto ponosi koszty przelewów?
• zleceniodawca może wskazać stronę ponoszącą koszty MultiBanku i innych banków pośredniczących
• jeżeli zleceniodawca wskazał odbiorcę jako stronę ponoszącą koszty MultiBanku, kwota przelewu jest pomniejszona o należną MultiBankowi prowizję
• jeżeli jako stronę ponoszącą koszty MultiBanku wskazany został zleceniodawca, wówczas jest on obciążany kwotą kosztów innych banków. Wysokość kwoty uzależniona jest od kraju siedziby banku odbiorcy
W jakim trybie są rozpatrywane reklamacje dotyczące przelewów transgranicznych?
Reklamacje, dotyczące przelewów walutowych są rozpatrywane w trybie określonym w Regulaminie otwierania i prowadzenia rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych MultiKonto w MultiBanku oraz w Regulaminie otwierania i prowadzenia rachunków bieżących w MultiBanku
Numer IBAN
Zlecając przelew do beneficjenta w krajach Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinu lub Norwegii (tzw. płatności transgraniczne) należy podawać numer rachunku beneficjenta w formacie zgodnym ze standardem IBAN oraz kod BIC banku beneficjenta. W przypadku braku tych danych, zleceniodawca zostaje obciążony kosztami związanymi z koniecznością podjęcia dodatkowych czynności przez bank beneficjenta.
IBAN - co to jest?
IBAN (International Bank Account Number) - to międzynarodowy standard numeracji rachunków bankowych obowiązujący na terenie UE oraz w Islandii, Lichtensteinu i Norwegii. Numer IBAN wprowadzony został na mocy regulacji 2560/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady o płatnościach transgranicznych z dnia 19 grudnia 2001 roku.
IBAN - do czego to służy?
Podstawowym celem wprowadzenia IBAN jest obniżenie opłat za płatności transgraniczne, a w dłuższej perspektywie zrównanie ich z kosztami obsługi płatności krajowych. Stosowanie numeru IBAN w obrocie transgranicznym pozwala na szybszy, zautomatyzowany i pewny transfer środków pieniężnych w obrocie międzynarodowym. Standard IBAN umożliwia:
• pełną identyfikację rachunku bankowego w obrocie transgranicznym,
• ujednolicenie numeracji rachunków bankowych w międzynarodowym systemie płatniczym,
• ujednolicony i efektywny system kontroli poprawności numeru rachunku bankowego.W konsekwencji wykorzystanie numeru IBAN pozwala usprawnić obsługę przelewów zagranicznych i obniżyć jej koszty, a tym samym obniżyć koszt samego przelewu.
IBAN - jak wygląda?
W obrocie międzynarodowym numer IBAN może zawierać maksymalnie 34 znaki alfanumeryczne. Numer IBAN uzyskuje się poprzez dodanie do podstawowego numeru rachunku bankowego w danym kraju (w Polsce jest nim NRB) kodu kraju. W polskim sektorze bankowym numer IBAN zawiera 28 znaków i otrzymuje się go poprzez dodanie do numeru NRB kodu kraju PL:
PL00111111112222222222222222

gdzie:
PL - (2 litery) - oznacza kod kraju, w którym prowadzony jest rachunek.
00 - (2 cyfry) - tzw. cyfra kontrolna.
11111111 - (8 cyfr) - numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku.
Zapis IBAN
1. w postaci elektronicznej - IBAN pisane jest jednym ciągiem, bez stosowania spacji i separatorów:
PL00111111112222222222222222
2. w postaci papierowej - NRB pisane jest w grupach:
o 4-znakowa grupa zawierająca kod kraju (2 litery) i liczbę kontrolną (2 cyfry), spacja
o 4-cyfrowe grupy oddzielane spacją (w sumie 6 grup):
PL00 1111 1111 2222 2222 2222 2222
Zobacz rachunku:
IBAN - kiedy stosować?
NumerIBAN stosowany jest wyłącznie w obrocie transgranicznym przy zlecaniu przelewów do beneficjenta w krajach UE, Islandii, Lichtensteinu i Norwegii. Powinien być wtedy podawany razem z kodem BIC banku beneficjenta.
Co to jest BIC?
BIC - (Bank Identifier Code) - kod banku w obrocie międzynarodowym nadany przez organizację SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication).
BIC MultiBanku
Numer BIC MultiBanku to BREXPLPWMUL zestawienie państw europejskich stosujących standard IBAN wraz z przykładową budową

kangurpl
22-02-2005, 21:45
Dodam, że przelewając pieniądze na konto zagraniczne należy sie liczyć z kosztem min. 50 zł. Bank pobiera jakis % ale nie mniej niż np. 25 zł (zależy od banku w jakim mamy rachunek) drugie ok. 25 zł pobierze bank do którego wysyłamy (jezeli podamy siebie jako pokrywającego te koszty). Ale tej kwoty nie poda nam z góry żaden polski bank, kwotą tą obciążą nam rachunek po ok. miesiącu.

zythum
22-02-2005, 22:29
Ja skończyłem próby kupowania nawet w Czechach, przy cenie książki 100 PLN więcej kosztowały koszty obsługi banków. Temat niepolityczny więc nie napiszę czym i kim są banki (zresztą na forum nie używamy brzydkich wyrazów ;) .

becik
22-02-2005, 22:39
ja unikam banków ze względy na opłaty, tam gdzie mogę wysyłam po prostu zagraniczne pocztowe przekazy pieniężne (z poczty) - kłopot w tym, że nie do każdego kraju jest taka możliwość, mozna np naać na poczcie przekaz pienięzny do Armenii czy do Algierii, a nie można do Niemiec, ot taka polska rzeczywistość

tam gdzie nie mogę nadać przekazu pozostaje tylko gotówka w liście :)

grzeber
22-02-2005, 22:42
Dokłądnie, wiele osób kupujących na niemieckich aukcjach przesyła pieniądze w kopercie.
Wysyłka poleconego priorytetu kosztuje chyba niecałe 10 PLN a dochodzi szybciej niz przelew (ok 2 dni, zależnie kiedy i gdzie nadane). Wystarczy tylko dobrze zabezpieczyć kaskę i siu :D

clarq
22-02-2005, 22:46
Istnieją jeszcze inne sposoby na przesłanie pieniedzy. Można kupić karte prepaid w BZWBK lub w ING BSK. Lub skorzystać z usług PayU. Można też kupić czek bankierski.

arcy
23-02-2005, 07:26
Zdarzało mi się korzystać z e-baya. W przypadku USA przekazałem pieniądze przez Western Union. Przelew 60$ kosztował 15$. Ale i tak łączna cena była korzystna, więc nie narzekałem.
W przypadku zakupu w Niemczech wysłałem euro w liście - dla bezpieczeństwa koperta ukryta była w folderze promocyjnym okolic Krakowa (dziadek sprzedającego Niemca był Krakusem). Doszło bez problemu.
Sprzedałem też na allegro książki dziewczynie z Nowego Jorku. Ona przysłała mi czek. W połowie polskich banków odesłano mnie z kwitkiem, w drugiej połowie kazano mi czekać 3 miesiące. Odesłałem czek do Stanów, a książki wysłałem za pobraniem mieszkającej w Polsce ciotce tejże dziewczyny. Miała je odebrać w czasie wakacji, na które planowała przyjechać do Polski.

becik
23-02-2005, 09:13
(...) w drugiej połowie kazano mi czekać 3 miesiące (...)

Te 3 miesiące to na zapas, średnio ok 1 miesiąca trwa realizacja czeków, najgorsze jest to że tytułem zabezpieczenia pobierają ok 22$ "zabezpieczenia" bez względu na to czy suma na czeku to 5$ czy 100$. Oczywiście poźniej ją zwracają.

jerzy
23-02-2005, 09:39
W przyszłym miesiącu powinien ruszyć ogólnoeuropejski międzybankowy system EuroELIXIR, który będzie zdecydowanie tańszy od SWIFTu (oryginalnie przeznaczonego do przelewów wysokich kwot). W założeniach UE koszt przelewu w euro pomiędzy bankami Unii powinien być identyczny jak dla transakcji krajowych.
Większość banków w Polsce zamierza przystąpić do tego systemu od dnia jego uruchomienia. NBP jest już gotowy (tzn. jeszcze trwają testy oprogramowania, ale błędów już nie ma). :cool:

Andi
23-02-2005, 13:15
Czytajac te odpowiedzi jestem zastrzelony i zaskoczony ze nie wiem co napisac.
Alöbo zyjemy na innym Swiecie albo möwimy o 2 innych przekazach pieniedzy.
Od dluzszego czasu sprzedaje i Kupuje na eBAY i do tej pory nie mialem zadnych klopotöw z przekazem pieniedzy w UNI EUROPEJSKIEJ.
Przelew trwa od 2do 3 dni i kosztuje w Spoarkassie 0,60 € nie ma zadnych dodatkowych oplat.Otrzymywalem i przekazywalem pieniazki do Hiszpanii,Austrii,Wloch.
Bedac ostatnio w Polsce zalozylem sobie Konto w Banku Slaskim ktöry jest filiala ING DiBa.
Przelewalem tam pieniazki i nie ponosilem zadnych dodatkowych oplat.
Wiem ze kiedys byly te oplaty ale po wejsciu Polski do UE przepisy sie zmienily i Transfer Pieniedzy jest taki sam do Polski jak do innych krajöw UE.
Przegladalem wiele stron Internetowych Banköw w Polsce i nigdzie nie znalazlem tego ze pobieraja jakies tam dodatkowe oplaty o ile przekaz jest prawidlowo wypisany z waznam IBAN i BIC Numerem.Znalazlem jedynie wzmianke ze w razie nieprawidlowego wypisania BIC beda pobierane dodatkowe oplaty.
Rozmawiajac z Dyrektorka Banku Spöldzielczego w Jastrzebiu powiedzala mi ze nie ma dodatkowych oplat.
Mysle zr na Forum jest röwniez paru Bankowcöw i moze oni napisza cos na ten temat-jezeli Polsk wprowadzala by jakies dodatkowe oplaty mysle ze bylo by to przegiecie na ktöre UE nie pozwolila by nowemu czlonkowi

Andi
23-02-2005, 13:46
Wszystkim zainteresowanym polecam strone Europäishes Vebraucher Zentrum
http://www.evz.de/UNIQ110915658813802114/doc569A.html
Jest to Organizacja tak zwana Ochrona Klient
Wlasnie tam pisze ze we wszystkich krajach UE obowiazuja ogölne warunki kozystania z przelewöw pieniedzy i nie moga byc pobierane zadne dodatkowe oplaty.
Oplate za przelew ponosi osoba przelweajaca i wynosi w zaleznosci od Banku 0d 0,00€ -Banki bezposrednie tak zwane Direkt Bank do 0,6€ w przypadku Sparkassy

Wujcio_Shaggy
23-02-2005, 14:07
Nie są to żadne dodatkowe opłaty, tylko prowizja za wykonanie przelewu. Analogiczna (wg zasady) do prowizji pobieranej od przelewów krajowych - tyle, że większa w kwocie. Np. rzeczony MultiBank pobiera 0,25% od kwoty, ale nie mniej niż 20 zł i nie więcej, niż 200 zł.

Czy jest to zgodne z regulacjami U€? Podejrzewam, że tak; wchodzą tu jakieś kwestie związane z prawem dewizowym (nie wszystkie unijne regulacje obowiązują w Polsce), tudzież "strefa Euro". Nie wiesz, Andi, czy takie same prowizje obowiązują u Ciebie dla przelewów do np. W. Brytanii czy Danii?

Andi
23-02-2005, 15:17
Naprawde nie wiem jak to jest z GB albo Dania bo tam pieniazköw nie oprzesylalem,ale wedlug objasnien UE od 1,06 2004 nie ma zadnych oplat.
A tak nawiasem möwiac to place wdo Anglii poprzez PayPal albo Moneybookers i nie mam problemöw Waluta jest automatycznie przeliczana na zadana.
Moneybookers jest röwniez dostepny w Polsce i po polsku ale bardzo malo ludzi z tego korzysta.
A co do tych oplat w Polsce to az ciezko pojac ze ktos nacisnie w Internecie Aktualny kurs Waluty i przeliczy to na Zlotöwki-Trwa to minute albo kröcej i nie wiem zeby tele to kosztowalo

kangurpl
23-02-2005, 16:30
Opłaty o których pisałem ponosiłem osobiście w końcu zeszłego roku gdy przelewałem pieniądze do banku niemieckiego.

albeertos
23-02-2005, 18:11
Myślę że Andi myli tu pewną rzecz. My mówimy o przelewach z Polski a Andi o przelewach z Niemiec.
Póki co z Polski przelewy do innych krajów z UE nie są jeszcze objęte którąśtam dyrektywą UE że przelew do innego kraju członkowskiego nie może kosztować więcej niż przelew wewnętrzny - to jest to o czym pisał Jerzy. Niemcy są od początku objęte przepisami tejże dyrektywy i w tamtejszych bankach jest to po prostu normalne. Jeśli wprowadzę EuroElixir będę bardzo kontent, ponieważ również zdarzają mi się zakupy na zagranicznych serwisach aukcyjnych. I słanie pieniędzy w kopercie było normalne ;), albo inne wyższe kombinacje.

U nas przez ostatnie dwa albo trzy lata banki wprowadzały ujednoliconą numerację rachunków wg. IBAN, właśnie po to żeby dostosować je do międzynarodowych standardów bankowych i móc uczestniczyć w realizacji unijenj dyrektywy o przekazach transgranicznych.

e-prezes
23-02-2005, 19:13
znajomek prowadził w zeszłym roku sklep internetowy dla klientów głównie zagranicznych (wysoka cena towaru ;) ) i to co mi opowiada o transakcjach bankowych przyprawia o ból głowy. zniechęca to rzeczywiście do interesów z zagranicą...

Andi
23-02-2005, 20:16
[QUOTE=albeertos]Myślę że Andi myli tu pewną rzecz. My mówimy o przelewach z Polski a Andi o przelewach z Niemiec.
Póki co z Polski przelewy do innych krajów z UE nie są jeszcze objęte którąśtam dyrektywą UE że przelew do innego kraju członkowskiego nie może kosztować więcej niż przelew wewnętrzny - QUOTE]

To Fakt wlasnie zostalem rozjasniony w tej sprawie
przelalem na Konto PKO do Polski pieniazki.
Pieniazki po 2 dniach dotarly na odpowiednie konto
Euro zostalo przejete na Zlotöwki po kursie aktualnym czyli 3,96 Zostala jednak potracona Prowizja w wysokosci 15 zlotych.
W zapewnieniach pani z tego banku wynika ze prowizja ta jesz stala niezalezna od wysokosci wplaty.
Wplacajac wiec wyrzsza Kwote jest to tak czy tak dosc oplacalne gdyz inne przedsiebiorstwa specjalizujace sie przekazami z Niemiec do Polski biara 10% albo wiecej

Andi
01-03-2005, 19:55
Czytajac wszystko na temat przelewöw zagranicznych cgetnie zagladnalem na Allegro.
Kupujac kilka kapsli przekazalem pieniazki tak jak sie nalezy z aktualnym numerem IBAN i BIC.
Bylem 100 % przekonana ze Polska nalezy do UE i te oplaty sa zeczywiscie jednolite.
Bylem nawet przygotowany na pokrycie kosztöw manipulacyjnych,
W przypadku banku PKO i PKO SA zapewniaja je oplaty przeliczeniowe wynosza 16 zlotych.
Oj jakze bylo moje rozczarowanie gdy przekazalem do Banku PKO SA 32€ wiedzac ze musze zaplacic tylko 107 Zlotych.
A tu niespodzianka-dowiedzalem sie ze odbiorca otrzymal moje pieniazki ale tylko 75 zlotych-co daje swietny przelicznik 2,50 za 1€.
Zrobilem zo 2 razy i juz nigdy wiecej
zakupione przezemnie kapsle na Allegro naleza tym samym do moich najdrozszych kapsli.
Nie polecam zadnych transakcji Bankowych z Polska chociaz ta zekomo juz nalezy do Unii Eeropejskiej i warunki sa te same

becik
01-03-2005, 21:00
I dlatego ja w dalszym ciągu stosuję ryzykowny acz najuczciwszy dla kolekcjonerów przelicznik czyli gotówka w liście, obecnie kupuje na niemieckim Ebay CD i jak na razie wszystko przebiega ok, pieniążki dochodzą, płytki równiez. A jesli już gina to tylko ja jestem stratny. Niestety, w tamtą stronę wszytsko dochodzi ok, w tą juz gorzej. Ale kto nie ryzykuje ten nie zyje :)

albeertos
02-03-2005, 07:33
Ja ostatnio otworzyłem konto na moneybookers.com. Uaktywnia się tam własny email, który jest "znakiem rozpoznawczym" użytkownika i według niego dokonuje się płatności. Można tam przelać złotówki z własnego konta (bez prowizji) lub wpłacić kartą płatniczą (z prowizją). Chcąc zapłacić do innego użytkownika moneybookers wystarczy znać jego e-mail który ma on uaktywniony w moneybookers i płatnośc dokonywana jest wtedy online.
Strona od niedawna jest po polsku i udostępniona jest możliwość wpłacania złotówek na konto.

Gacka
02-03-2005, 08:38
Ja zawsze przesylam pieniadze listem poleconym, i tak samo je otrzymuje.Czasami wieksze ilosci pieniedzy.Nigdy jeszcze nie zaginely :)

albeertos
02-03-2005, 09:29
Ja zawsze przesylam pieniadze listem poleconym, i tak samo je otrzymuje.Czasami wieksze ilosci pieniedzy.Nigdy jeszcze nie zaginely :)

Ja również wysyłałem kilka razy. I z reguły docierały w całości, jak również rzeczy któe kupiłem docierały w całości. Poza jednym przypadkiem - Ukraina. List dotarł rozpruty, bez pieniędzy, odbiorca zauważył to na poczcie i nie odebrał przesyłki. Wróciła do mnie bez pieniędzy :(

lucek
02-03-2005, 10:20
Szanowni Państwo polecam przekaz pocztowy zagraniczny (nie traktować tego jako reklamy Poczty Polskiej)
Np. kwota 500 zł daje koszt wraz z potwierdzeniem odbioru 16 zł, a tutaj link do krajów objętych tą usługą http://www.cennik.poczta.lublin.pl/zagranica/formularze/przekazy_zagr.php

becik
02-03-2005, 10:47
O przekazie pieniężnym pocztowym juz pisałem, po kiego diabła mi on skoro mogę przesłać pieniądze do Watykanu , a nie mogę do Niemiec?

lucek
02-03-2005, 11:59
A, bo Niemcy to nie wszystko :)

Andi
02-03-2005, 16:50
Ja ostatnio otworzyłem konto na moneybookers.com. Uaktywnia się tam własny email, który jest "znakiem rozpoznawczym" użytkownika i według niego dokonuje się płatności. Można tam przelać złotówki z własnego konta (bez prowizji) lub wpłacić kartą płatniczą (z prowizją). Chcąc zapłacić do innego użytkownika moneybookers wystarczy znać jego e-mail który ma on uaktywniony w moneybookers i płatnośc dokonywana jest wtedy online.
Strona od niedawna jest po polsku i udostępniona jest możliwość wpłacania złotówek na konto.

jest to najprostsza forma przekazu Pieniazköw i najmniej kosztowna-Pisalem juz o tym wyzej -ale niestety duzo ludzi nie ma jeszcze do niej zaufania i szczegölnie w polsce jest malopopularna.
Tak samo jak PayPal jest na calym swiecie tylko nie w polsce-Szkoda ulatwilo by to wiele transakcji a Banki stracily by swöj Monopol w pobieraniu zdzierskich prowizji

rem15
20-04-2005, 21:13
Polecam www.monebookers.com (https://www.moneybookers.com/)

Przelew kosztuje tutaj 0,50 EUR a podjecie pieniedzy od 0 do 1,80 EUR (w zalaeznosci od kraju)

Konto ladujesz poprzez przelew na polskie konto wiec koszty sa bardzo niskie

Jarsson
28-09-2005, 23:04
Póki co z Polski przelewy do innych krajów z UE nie są jeszcze objęte którąśtam dyrektywą UE że przelew do innego kraju członkowskiego nie może kosztować więcej niż przelew wewnętrzny - to jest to o czym pisał Jerzy. Niemcy są od początku objęte przepisami tejże dyrektywy i w tamtejszych bankach jest to po prostu normalne.

Blad!
W Polsce od razu z dniem wejscia do Unii zaczela obowiazywac dyrektywa UE nr 2560/2001 w/s płatności transgranicznych !!!

Tu kilka linkow:
http://www.ppr.pl/artykul.php?id=126365
http://media.prnews.pl/index.php/przelewy_pomiedzy_kartami_czyli_szybki_transfer_go towki,display,3879
http://www.euroelixir.kir.pl/?id=dzialania_komisji

Niestety wyglada na to, ze w Polsce te regulacje sa albo obchodzone albo
bezczelnie olewane przez banki !
Zgodnie z ta dyrektywa w kazdym kraju EU powinna byc zainstalowana instytucja
rozjemcza, do ktorej mozna skladac skargi i zazalenia w sprawie zawyzonych
oplat przy przekazach transgranicznych w obrebie UE. Przypuszczalnie to biuro
"skarg i zazalen" znajduje sie organizacyjnie przy banku centralnym.
Proponowal bym zglosic sie z zapytaniem do nich.

W Niemczech mozna skladac skargi w sprawie problemow przy europejskich
przekazach transgranicznych do urzedu rozjemczego "Schlichtungsstelle" przy Bundesbanku (niemiecki bank centralny)
schlichtung@bundesbank.de .

mnie udalo sie odzyskac bezprawnie potracone oplaty przy przekazie z Niemiec do Polski za pomoca skargi do tego niemieckiego urzedu.
Polecam wszystkim podobnysch sprawach skladac skarge do odpowiedniej instytucji w danym kraju (w Polse).

Pozdrawiam,
Jarsson

Mirabella
28-04-2010, 22:08
ja bym sie bała wysyłać pieniądze w kopercie, a przelew na poczcie dość długo idzie, z tego co sie orientuje to sa przekazy pieniężne za granicę w western union -poszukałam linka:http://westernunion.bzwbk.pl/ nie korzystałam jeszcze z takich przekazów ale wydaja mi się bezpieczniejsze niz poczta.

Cooper
28-04-2010, 22:17
WE zna chyba prawie każdy z nas. Najbardziej znana firma przesyłająca kasę ale zobacz sobie ich opłaty :kac:

e-prezes
11-11-2015, 18:21
Ktoś wie jak teraz wygląda sprawa? Gdzie najniższe koszty?

grzeber
11-11-2015, 18:26

W ramach UE nieźle jest w kantorze Alior.

yoreck
11-11-2015, 18:29

Ja płacę za pośrednictwem PayPal

becik
11-11-2015, 18:55
Ja płacę za pośrednictwem PayPal

Wygodnie, szybko, niedrogo, korzystam w 95% z paypal

olie
11-11-2015, 20:30
Polecam TransferWise. Za zarejestrowanie się z polecenia pierwszy przelew jest po kursie średnim i bez żadnych kosztów. Normalnie koszty też są niewielkie (w granicach 0,5%) i obchodzi się wszystkie opłaty za przelew międzynarodowy.

zgoda
11-11-2015, 21:52
Normalny przelew w UE kosztuje jakieś 5 złotych. Nie działa?

grzeber
12-11-2015, 17:32
Normalny przelew w UE kosztuje jakieś 5 złotych. Nie działa?

Przy większych kwotach poza kosztem przelewu ważny jest także kurs wymiany. Tu niestety banki lubią sobie trochę skubnąć. Ale oczywiście przy jednostkowych, małych kwotach normalny przelew SEPA jest najwygodniejszym rozwiązaniem.

e-prezes
15-11-2015, 09:50

Autor wątku zapytywał o obszar UE, ale mnie głównie interesował obszar poza, czyli np. Kazachstan, Chiny, Japonia czy USA. Niemniej dzięki za informacje.

Cooper
15-11-2015, 11:18
Pewnie jeszcze niestety nie ma tak u nas ale w jednym z kilku banków irlandzkich (a może i we wszystkich) przelewy online dla posiadaczy konta są całkowicie bezpłatne i, przynajmniej na podstawie menu z rozwijanego okienka widzę tam możliwość transferu do chyba wszystkich krajów świata. Ja póki co puszczałem transfery jedynie do krajów z EUR i PLN i w przypadku złotówek przeliczanie waluty też nie jest banksterskie, myślę że może nie więcej niż 10c różnicy do oficjalnego kursu. Kasa jedynie nie idzie błyskawicznie jak być może w systemach o których piszecie i zajmuje 3 dni robocze powiedzmy w przypadku krajów europejskich ale mi w sumie się nie spieszy. Do egzotyki nie wysyłałem.
Wiem że piszemy tu o przelewach z Polski ale jakoś tak dodałem.