Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Piwowarstwo = Browarnictwo. To synonimy?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • skitof
    Senior
    • 11-2007
    • 2478

    Piwowarstwo = Browarnictwo. To synonimy?

    Piwowarstwo, browarnictwo, piwowar, browarnik, przemysł piwowarski, przemysł browarniczy. To chyba synonimy i można używać ich wymiennie?
  • darko
    Senior
    • 06-2003
    • 2078

    #2
    Ja to rozumiem tak:
    browarnik - człowiek pracujący w browarze, może zajmować się nie tylko warzeniem, lecz także filtracją, rozlewem, itd.
    piwowar - osoba zajmująca się warzeniem.

    Comment

    • biereczapplistes
      Senior
      • 05-2007
      • 325

      #3
      Tylko, że dawniej w Polsce funkcjonowało jeszcze słowo "sładek" - była to nazwa piwowara, ale też w innym znaczeniu był to termin określający osobę będącą jednocześnie słodownikiem i piwowarem...

      Ja "piwowarstwo" i "browarnictwo" odbieram jako tożsame, choć w obecnych czasach może dobrą interpretacją jest to co napisał Darko.
      Pijast Piwodziej :D

      Comment

      • Bombadil13
        • 05-2005
        • 2479

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko Wyświetlenie odpowiedzi
        Ja to rozumiem tak:
        browarnik - człowiek pracujący w browarze, może zajmować się nie tylko warzeniem, lecz także filtracją, rozlewem, itd.
        piwowar - osoba zajmująca się warzeniem.
        Ciekawe co na to piwowar browaru restauracyjnego (i nie tylko). Pewnie ucieszyłby się gdyby mógł zajmować się tylko warzeniem.
        Poszukuję

        Comment

        • huanghua
          Senior
          • 10-2005
          • 1910

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Bombadil13 Wyświetlenie odpowiedzi
          Ciekawe co na to piwowar browaru restauracyjnego (i nie tylko). Pewnie ucieszyłby się gdyby mógł zajmować się tylko warzeniem.
          Bombi... to tak przy okazji i troche w temacie...
          Fermentor i fermentator to to samo?
          W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

          Comment

          • biereczapplistes
            Senior
            • 05-2007
            • 325

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika huanghua Wyświetlenie odpowiedzi
            Fermentor i fermentator to to samo?
            Tak, a dorzucanie drożdży do brzeczki, to sianie fermentu...
            Pijast Piwodziej :D

            Comment

            • Piwowar
              Senior
              • 05-2001
              • 2542

              #7
              Dla mnie browarnik to właściciel browaru, a piwowar to zawód. Można być na pewno jednocześnie jednym i drugim.
              Archiwum piwne

              Poznaj
              http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
              Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
              Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

              Comment

              • Czes
                PremiumUżytkownik
                • 06-2001
                • 752

                #8
                Dawniej browar jako surowiec przyjmował jęczmień i zaczynał cykl produkcyjny od jego słodowania.
                Pewno dlatego myślę sobie o browarnictwie jako o pojęciu szerszym, a piwowarstwie jako węższym: browarnictwo minus słodownictwo.
                Ale pewno słodownikom by się to nie spodobało
                O!Nanobrowar Domowy "PiwU"

                Comment

                • Zurek
                  Junior
                  • 04-2009
                  • 4

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Czes Wyświetlenie odpowiedzi
                  Dawniej browar jako surowiec przyjmował jęczmień i zaczynał cykl produkcyjny od jego słodowania.
                  Słuszna uwaga teraz mało, który browar wychodzi od Jęczmienia .... a szkoda :]

                  Comment

                  • Krzysiu
                    Krzysiu
                    • 02-2001
                    • 14936

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
                    Piwowarstwo, browarnictwo, piwowar, browarnik, przemysł piwowarski, przemysł browarniczy. To chyba synonimy i można używać ich wymiennie?
                    Piwowarstwo, browarnictwo, przemysł piwowarski, przemysł browarniczy można trakotwać jako sysnonimu i używać zamiennie. Piwowara i browarnika już niekoniecznie, bo w zalezności od kontekstu mogą oznaczać kogo innego.
                    Last edited by Krzysiu; 29-04-2009, 19:51.

                    Comment

                    • lzkamil
                      kierowca bombowca
                      • 01-2003
                      • 3611

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika biereczapplistes Wyświetlenie odpowiedzi
                      Tylko, że dawniej w Polsce funkcjonowało jeszcze słowo "sładek" - była to nazwa piwowara, ale też w innym znaczeniu był to termin określający osobę będącą jednocześnie słodownikiem i piwowarem...
                      Po czesku wciąż sladek = piwowar

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika huanghua Wyświetlenie odpowiedzi
                      Fermentor i fermentator to to samo?
                      Nie to samo, podobnie jak kontroler i controller. Widziałem ogłoszenie o pracę "Firma XYZ poszukuje ambitnych kandydatów na stanowisko CONTROLLERA". To brzmi dumnie. Podobnie jak z fermentatora wyjdzie lepsze piwo niż z jakiegoś byle fermentora.

                      Widziałem jeszcze ogłoszenie o pracę na stanowisku MONITORA.
                      Lepszy jabol pod okapem
                      niż GŻ, CP i KP !


                      Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

                      Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

                      Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎