Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Landsberg (Gorzów Wlkp)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • scheik
    Member
    • 09-2003
    • 34

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Shlangbaum
    Jeżeli masz taką możliwość, to byłoby interesujące jakbyś udokumentował to (jeśli nie osobiście to poprzez znajomych) fotograficznie i zamieścił tu zdjęcia. Zawsze to jakaś pamiątka pozostanie.
    W przerwie międzysesyjnej 7-11 luty przyjeżdżam do domu do Gorzowa i dla mnie priorytetem jest zrobienie zaraz po przyjeździe zdjęć tegoż browaru.

    Do brzeczki
    Pisząc Biblioteka Wojewódzka myślisz o tej ze zbiorami naukowymi czy tej głownej?

    Comment

    • brzeczka
      Senior
      • 12-2003
      • 373

      #17
      Mówiąc o bibliotece mam na myśli chyba naukową, w każdym bądź razie przy ul. Sikorskiego - po drugiej stronie kiosku z bułeczkami z pieczarkami - tubylcy wiedzą co to!

      Poniżej pocztówka (przed I wojną) zawierająca min. widok browaru Hugo Hoffmann` a.
      Działalność browaru, za Friedrichem:
      Hoffmann Ferdinand Brauerei 1830-1875
      Hoffmann F. M. & Sohn Brauerei 1875-1880
      Hoffmann Hugo Dampfbrauerei 1880-1900
      Hoffmann Hugo Brauerei und Destillation, Inh. Erich Hoffmann 1900-1920
      Nie wiem czy poprzednicy Ericha Hoffmann` a prodokowali także spirytualia, ale pewnie tak, nie miałem dostępu do źródeł.
      Dalszych informacji brak.
      Attached Files
      opracowanie Tomasz Kaczmarski Szczecin

      Comment

      • Piwowar
        Senior
        • 05-2001
        • 2542

        #18
        Jeszcze raz Kohlstock.

        Po przekazaniu browaru młodszej generacji, o czym już pisał Brzeczka, browar rozwijał się dalej i rozwoju tego nie zdołała zahamować nawet I wojna światowa. Po jej zakończeniu browar podobno rozbudowano, ale nie wiem kiedy i czy całość zakładu przeniesiono wtedy do nowych budynków. Wymieniony przez Brzeczkę Bernd Wangerin był od 1911 roku prokurentem, a od 1919 roku współwłaścicielem firmy. Właścicielom browaru Kohlstock udało się wykorzystać sytuację, jaka zaistniała po zakończeniu wojny. Ponieważ przydziały słodu były zbyt małe, aby dało się samemu z tego wyżyć, wykupiono w 1919 roku browar Hoffmanna w Gorzowie, a w 1920 roku browary Karola Franke w Międzyrzeczu, Teichert & Wolff w Lipianach i jeden z browarów w meklemburskim Schwerin. Zakłady te zostały zamknięte, a przydziały surówców wykorzystane do produkcji własnego piwa. Dodatkowo pozyskano nowe rynki zbytu na produkowane przez siebie piwo w tych właśnie miejscowościach. Po kolei otwierano też składy piwa w bliższym i dalszym sąsiedztwie.W sumie w wymienionych przez Brzeczkę dzielnicach Grenzmark, Neumark i Pommern było ich około 30. Do dodatkowych gałęzi działalności gospodarczej, których Brzeczka nie wymienił można jeszcze dodać handel winem. W 1924 roku obchodzono uroczyście 75ciolecie powstania firmy Louis Kohlstock, z czego wynika, że nazwa firmy musiała się pojawić już w momencie wydzierżawienia browaru w 1849 roku. Browar produkował cztery główne marki piwa: Kronen Bier, Kristall Bier, Kabinett Bier i Karamel Bier. Według moich informacji zakład został rozebrany w 1945 roku przez Rosjan i wywieziony.
        Archiwum piwne

        Poznaj
        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

        Comment

        • scheik
          Member
          • 09-2003
          • 34

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Piwowar
          ...i jeden z browarów w meklemburskim Schwerin.
          Pewnie chodzi o Skwierzyne (Schwerin nazwa niemiecka)

          A kończąc wątek biblioteki to chodzi pewnie o zbiory specjalne w bibliotece głównej skoro naprzeciw bułeczek

          Comment

          • brzeczka
            Senior
            • 12-2003
            • 373

            #20
            Temat biblioteka: trza wejść, oddać kurtkę i pójść na prawo, tam są 2 zakręcone, acz bardzo uczynne panie, które spróbują znaleźć coś w swoich spisach, ja wymęczyłem 2 adressbuchy gorzowskie, 2 myśliborskie i mają jeszcze coś z Chojny, ale nie mogły znaleźć - wydają ksero do wglądu (bułeczki maximuum wypassuum - taka lokalna "potrawa" jak szczecińskie paszteciki).

            Zapomniałem: Hoffmann1 owie warzyli przy Wasserstrasse 8

            Kolejny browar grzowski przy Richtstrasse 61:
            Wendt Hermann Brauerei 1880-1886
            Marquardt & Bethke Brauerei 1886-1891
            Kieseler Paul Weissbier-Brauerei und Schankwirtschaft 1891-1904
            Vereinsbrauerei Landsberg/Warthe G.m.b.H. 1904-1910
            W Adressbuch 1903 Weissbier-Brauerei und Schankwirtschaft, browar posiadał skład we
            Frankfurcie nad Odrą
            Poniżej pocztówka z widokiem tego browaru z 1898 (oryginał Jacek Jakubiec, Hoffmann też - zapomniałem). Jak widać browar był prawdopodobnie firmą specjalizującą się w produkcji wysokogatunkowego piwa, które w większości było spożywane na miejscu (Brewpub?). Do tego nazwa brzmi "Brauerei zur Friedensburg".
            Attached Files
            opracowanie Tomasz Kaczmarski Szczecin

            Comment

            • Piwowar
              Senior
              • 05-2001
              • 2542

              #21
              Chyba jednak Skwierzyna.
              Archiwum piwne

              Poznaj
              http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
              Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
              Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

              Comment

              • scheik
                Member
                • 09-2003
                • 34

                #22
                Tak jak obiecałem, fotki wykonałem. W wieściach na mojej stronce jest świerzy news o rozbieranym browarze Kohlstocka

                Comment

                • pieczarek
                  zwykle cham i prostak
                  • 06-2001
                  • 5011

                  #23
                  W gorzowskim centrum handlowym Askana znajdują się naturalnej wielkości figury upamiętniające ludzi związanych z tradycją miasta. Między innymi można tam znaleźć Louisa Kohlstocka. Tabliczka widoczna na beczce ma napis:
                  Tradycje piwowarstwa
                  Louis Kohlstock (1820-1899)
                  i nazwiska autorów R.Piotrowski J.Maliszewski
                  Attached Files

                  Comment

                  • Piwowar
                    Senior
                    • 05-2001
                    • 2542

                    #24
                    Louis Kohlstock posiadał też słodownię w Kostrzyniu na starym mieście, która została zniszczona w 1945 roku.
                    Archiwum piwne

                    Poznaj
                    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                    Comment

                    • pieczarek
                      zwykle cham i prostak
                      • 06-2001
                      • 5011

                      #25
                      Na obrazku dwie porcelanki Kohlstocka.
                      Wygrzebane zostały niemal 7 lat temu w wielkiej i dobrze znanej części forumowiczów Odkrywkowej Kopalni Porcelanek w Świebodzinie.
                      Attached Files

                      Comment

                      • scheik
                        Member
                        • 09-2003
                        • 34

                        #26
                        Link do ruin nie działa więc zamieszczam bezpośrednio.
                        Widać jeszcze brukowaną drogę wewnątrzzakładową
                        Attached Files

                        Comment

                        • Pendragon
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 13949

                          #27
                          W tym miejscu stoi teraz Kaufland?

                          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                          Comment

                          • barymichal
                            Junior
                            • 01-2024
                            • 1

                            #28
                            Witam koledzy, browary przechodziły z rąk do rąk. Przy tym zmieniały się wzory butelek oraz napisy/porcelanki. Ale jak wydatować butelki które maja tylko nazwę fabryki i różne wzory z tymi samymi napisami?

                            Comment

                            Przetwarzanie...
                            X
                            😀
                            🥰
                            🤢
                            😎
                            😡
                            👍
                            👎