Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Butelki do piwa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Kałusz
    Senior
    • 02-2002
    • 302

    #16
    Butelki do piwa

    Zapomniałem dodać, że w butelkach o pojemności 0,7 l. sprzedawano również piwo z browaru Sanguszków w Tarnowie - przed 1914 rokiem.

    Butelki litrowe - w kształcie dzbanów, z metalowymi uchwytami i napisami tłoczonymi w szkle - stosowały przed 1914 r bowary w Katowicach, Kościerzynie, Bojanowie, Tarnowskich Górach i Rybniku ( w tym przypadku bez metakowej rączki).
    sj

    Comment

    • grzeber
      Senior
      • 05-2002
      • 2866

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzeber Wyświetlenie odpowiedzi
      Jedyne czego mi brakuje to informacje na temat rzadziej spotykanych butelek o pojemnościach 0,7 litra lub więcej, pochodzących najczęściej z mniejszych browarów jak Bakończyce, Szczyrzyrc, Osiek, Sucha, Biała/Bielsko Biała itp. (...)
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kałusz Wyświetlenie odpowiedzi
      Browary, które wymienił Grzeber w swoim poście nie stosowały butelek 0,7 l ( oprócz Bakończyc), przynajmniej ja się z takimi nie spotkałem w ciągu kilkunastu lat interesowania się tym tematem. Wszystkie one sprzedawały jednak piwo w butelkach o pojemności 1 litr - może więc jest to przeoczenie, bo na pierwszy rzut oka trudno powiedziec, czy flaszka ma 0,7 czy pełny litr. Tym bardziej, że nie było na nich z reguły oznaczenia pojemności.
      W gwoli ścisłości, nie twierdziłem, że wszystkie te browary stosowały butelki 0,7 l. "Lub więcej" oznaczało oczywiście najczęściej 1 litr ale w przypadku termosyfonu ze Szczyrzyrca (o ile uważane jest to za butelkę) to chyba 2,5 l. Innych pojemności nie znałem.

      W każdym razie wielkie dzięki za odpowiedź, moja ciekawość została zaspokojona.
      pozdrawiam
      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

      Comment

      • Kałusz
        Senior
        • 02-2002
        • 302

        #18
        Butelki do piwa

        Masz rację, niedokładnie zrozumiałem twój post dotyczący flaszek "0,7 lub więcej"
        Ale zupełnie zapomniałem o tym, że butelki o pojemności około 0,7 litra ( nie mają zaznaczonej pojemności) stosowały browary Pupki i Papirmajstra w Lidzie oraz browary wileńskie - Szopen i Lipski. Było to jeszcze w czasach zaborów.
        Postaram się zrobić parę zdjęć, które stanowiłyby ilustrację niektórych przedstawionych w tym wątku informacji.
        sj

        Comment

        • Kałusz
          Senior
          • 02-2002
          • 302

          #19
          Butelki do piwa

          Klasyczny " flet" - butelka z browaru Lejby Pomeraniec z Prużan, wyprodukowana w hucie Targówek ( sygnatura na denku), sprzed 1914 roku.
          Attached Files
          sj

          Comment

          • Kałusz
            Senior
            • 02-2002
            • 302

            #20
            Butelki do piwa

            I jeszcze przykład butelki litrowej - egzemplarz z browaru Okocim z wytrawioną w szkle etykietą z rozlewni piwa w Lipniku. Butelka sprzed 1905 roku.
            Attached Files
            sj

            Comment

            • Kałusz
              Senior
              • 02-2002
              • 302

              #21
              Butelki do piwa

              I na koniec dwie flaszki - z lewej strony Lida Papirmajstra, flaszka sprzed 1914 roku, o nie oznaczonej pojemności. Obok stara butelka z Grybowa, z napisem "piwo marcowe exportowe" o pojemności 0,7 litra, pochodząca z przełomu XIX i XX wieku.
              Attached Files
              sj

              Comment

              • wiaterek
                Member
                • 07-2016
                • 61

                #22
                Patent

                Witam doświadczonych kolegów i w tym zacnym gronie Kałusza.
                Pozwoliłem sobie wznowić ten wątek,gdyż moje pytanie jak najbardziej w niego wpisuje się.
                Znamy wszyscy porterówki z Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu z napisem PATENT,także inne browary sprzedawały swoje piwa w podobnych wzorach butelek z tym napisem czy to 0,3 czy 0,5L.
                Czy ten patent dotyczy kształtu tych butelek czy jakiejś innej cechy?Czy może ktoś wie do kogo (może to firma?) ten patent należy?
                Pozdrawiam tropicieli zagadek
                Piotrek

                Comment

                • pizmak666
                  Senior
                  • 12-2006
                  • 1898

                  #23
                  Ów patent należy do huty wyrabiającej flaszkę.
                  „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                  "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                  Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                  Comment

                  • Piwowar
                    Senior
                    • 05-2001
                    • 2542

                    #24
                    Informacje, które znalazłem nie przekonują mnie do końca, ale mimo to je podam.
                    H. Vogelpohl twierdzi w "Brauwelt" Nr. 32 z 1986 roku, że porterówki z napisem PATENT były stosowane w latach 1891 - 1895, a sam patent dotyczył zamknięcia butelki. Cały problem w tym, że te porterówki były zamykane na korek, czasami też porcelanką.
                    Hans Steigerwald pisze w swojej książce o formach butelek piwnych, że patent dotyczył metalowej formy służącej do produkcji butelki (zameldowany w 1829 roku Rickett-Patent) i był stosowany w latach 1830 - 1880.
                    Archiwum piwne

                    Poznaj
                    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                    Comment

                    • wiaterek
                      Member
                      • 07-2016
                      • 61

                      #25
                      Patent

                      Dzięki za garść poszlak,rzeczywiście nie są one rozstrzygające,bo mówią o 19w.,a "patentówki",które znam, na pewno nie są aż tak stare.Zastanawia mnie dosyć spora dowolność w tych oznaczeniach,nie układająca się w jakiś "wzór":
                      -najczęściej widziałem Żywiec 0,5,ale też są takie same bez "patentu"
                      -podobna butelka z "patentem" jest zamieszczona w wątku o Wojniczu
                      -mała porterówka Okocimia z dużą beczką,bez "patentu"
                      -kilka małych porterówek,jednak nieco różnych krojów z "patentem",ale bez nazw
                      -mała porterówka LTAB jednego z tych krojów z "patentem"...i podpisem producenta Ujście (jako jedyna z tych,co widziałem) itd.
                      Spora zagwozdka,jeden pewnik,że patent dotyczy porterówek zarówno 0,5 jak i 0,3 i raczej są to butelki zdecydowanie 20- wieczne.

                      Comment

                      • Czajkus
                        Member
                        • 03-2009
                        • 31

                        #26
                        Cześć,
                        2 notki z 1929 o Hucie Feniks i Geha



                        Pozdrawiam
                        Czajkus
                        www.czajkus.com blog.czajkus.com

                        Comment

                        • Czajkus
                          Member
                          • 03-2009
                          • 31

                          #27
                          Proszę o skasowanie powyższego posta przez pomyłkę w złym temacie zamieściłem
                          www.czajkus.com blog.czajkus.com

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎