Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Nanobrowar JRŁ, domowe warzenie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mark33
    Idę po piwo do piwnicy.
    • 04-2005
    • 3283

    #91
    Po pianie widać, że piwo udane , piękna drobno pęcherzykowa

    Comment

    • fuzzy
      Senior
      • 02-2007
      • 124

      #92
      #18, Imbirowe Ale - 04.10.2008

      Pierwsze piwo w sezonie 2008/2009. Warka mocno eksperymentalna, po raz pierwszy wykorzystałem chmiel w szyszkach i na dodatek z własnego chmielnika. Ponieważ chmiel jest pierwszoroczny i może nie "trzymać parametrów" zdecydowałem się na piwo imbirowe. Mam nadzieję, że ewentualne niedobory aromatu czy goryczki, przynajmniej częściowo, pokryje imbir.

      Zasyp
      - Pilzneński (3-5 EBC, Weyermann) - 2,6 kg
      - Pale Ale (5,5-7,5 EBC, Weyermann) - 1,4 kg
      - Caraamber (60-80 EBC, Weyermann) - 0,2 kg
      - Caramunich typ III (140-160 EBC, Weyermann) - 0,1 kg

      Zacieranie
      Woda kranówa.
      Słody wsypałem do ok. 11l wody o temp 55°C ,temperatura ustabilizowała się na 52°C.
      10' - 52°C
      30' - 63-60°C
      40' - 52-70°C
      Na koniec podniesienie do 76°C

      Filtracja i wysładzanie
      Filtrację rozpocząłem po 15 minutach od zakończenia zacierania.
      4 litry brzeczki przedniej zwróciłem do ponownego filtrowania.
      Wysładzałem wodą o temp. 80C aż do uzyskania ~24 litrów filtratu.
      Całość filtracji i wysładzania trwała około 55'.

      Chmielenie
      0' - chmiel goryczkowy Marynka, szyszka 40g
      70' - mech irlandzki, namoczony - 5g
      70' - wywar z imbiru - 95g przed obraniem
      80' - chmiel aromatyczny Lubelski, szyszka - 28g
      90' - koniec

      Otrzymałem 21 litrów brzeczki nastawnej o gęstości ~12,7 Blg / 20°C.

      Po raz pierwszy chmieliłem w jednym garze (do tej pory działałem na dwa). Niestety, na kuchni gazowej nie byłem w stanie doprowadzić do intensywnego wrzenia brzeczki. Odparowało mi zaledwie 3l wody, a wcześniej miałem ubytki sięgające 5l. Nie udało mi się też uzyskać wyraźnego przełomu. Trzeba będzie chyba wrócić do chmielenia na dwa gary/palniki, bo na zakup taboretu gazowego funduszy na razie nie ma.

      Szczepienie brzeczki
      Brzeczkę zaszczepiłem starterem zrobionym z połowy saszetki Safbrew T-58. Drożdże zadane w temperaturze 30°C. Całość wyniesiona do pomieszczenia z temperaturą około 20°C.

      Pomimo obaw o jakość chmielu, brzeczka ma wyraźną goryczkę oraz aromat chmielowy, imbir jest mało wyczuwalny.

      Comment

      • fuzzy
        Senior
        • 02-2007
        • 124

        #93
        #18, Imbirowe Ale - 12.10.2008

        Po 8 dniach fermentacji burzliwej w temperaturze 21-18°C piwo zostało przelane na cichą. Gęstość spadła do ~3,5°BLG. Niestety, przez swoją nieuwagę zmarnowałem około 1,5 -2 litry piwa.

        Comment

        • fuzzy
          Senior
          • 02-2007
          • 124

          #94
          #19, Lazy Ale -18.10.2008

          Drugie piwo w sezonie i drugi eksperyment. Tym razem zacieranie "na lenia". Pod koniec lata sprawiłem sobie na wyprzedaży lodówkę turystyczną, dzisiaj postanowiłem ją wypróbować.

          Zasyp
          - Pilzneński (3-5 EBC, Weyermann) - 4,0 kg
          - Caramunich typ III (140-160 EBC, Weyermann) - 0,2 kg

          Zacieranie
          Woda z przydomowej studni, dość twarda, do zacierania dałem jeszcze 2-3g gipsu piwowarskiego.
          12 litrów wody o temp. 74°C wlałem do wygrzanej lodówki turystycznej i zasypałem całym słodem. Po dokładnym wymieszaniu temperatura ustabilizowała się na 69°C. Po 50 minutach spadła do 63°C, dolałem 2l gorącej wody. Temperatura podniosła się do 67°C. Zacieranie skończyłem po 2h 18 minutach i temperaturze końcowej 61°C. Próba jodowa negatywna.

          Wysładzanie
          Wysładzałem bezpośrednio z lodówki, po około 15 minutach od umieszczenia w niej filtra z oplotu. Ponieważ nie podgrzewałem zacieru do 76-78°C (jak to zazwyczaj robię zacierając w garze) do wysładzania użyłem wody o temp 87°C (pierwsze wysładzanie, ok 6l), drugie wysładzanie wodą 85°C (ok. 6l) i później wodą w granicach 70-75°C dolewaną po 2l. Rozkład temperatur w złożu wynosił 61-63°C przy dnie i 71-72°C przy powierzchni zacieru. Wysładzałem do uzyskania 24 litrów filtratu.

          Chmielenie
          0' - Marynka, granulat - 20g
          65' - Lubelski, granulat - 30g
          65' - mech irlandzki - 5g
          75' - koniec

          Po raz kolejny chmieliłem w jednym garze i po raz kolejny nie mogłem doprowadzić do silnego wrzenia. Odparowało tylko 3l wody. Uzyskałem w sumie 21l brzeczki nastawnej ~11,5°BLG. Wydajność niezbyt wysoka, bo wynosząca ~60%. Skłonny jestem winą za ten stan rzeczy obarczyć wysładzanie, a dokładniej nie podgrzanie zacieru przed filtracją do tych 76-78°C.

          Szczepienie brzeczki
          20 litrów brzeczki zaszczepiłem starterem zrobionym z połowy saszetki Safale S-04.
          1 litr zaszczepiłem drożdżami Wyeast 1084 - Irish Ale, które spędziły około pół roku w zamrażalniku w glicerynie. Niestety starter wydawał mi się jakiś podejrzany i nie odważyłem się zaszczepić nim całości brzeczki.

          PS.
          Coś czasami się sypie dodawanie nowych postów do wątku. Już drugi albo trzeci raz dodaje nowego posta nie w gałęzi głównej tylko gdzieś w środku
          Last edited by fuzzy; 18-10-2008, 21:47.

          Comment

          • fuzzy
            Senior
            • 02-2007
            • 124

            #95
            #18, Imbirowe Ale - 25.10.2008

            Po dwóch tygodniach fermentacji cichej piwo zostało rozlane do butelek z dodatkiem cukru w ilości ~4,5g/l. Zabutelkowałem 37 x 0,5l.

            Parametry piwa w przeliczeniu na 20C za pomocą ProMash
            Ekstrakt początkowy ~12,7°BLG
            Ekstrakt końcowy ~3,2°BLG
            Zawartość alkoholu ~5,1% (bez uwzględnienia refermentacji)

            Comment

            • fuzzy
              Senior
              • 02-2007
              • 124

              #96
              #19, Lazy Ale -26.10.2008

              Po tygodniu burzliwej w temperaturach 20-18°C przelałem piwo na cichą. Gęstość spadła do ~2,5°BLG.

              Litr brzeczki zaszczepiony rozmrożonymi Irish Ale zasilił kanalizację, wyraźne posmaki cytrusowe i słabe odfermentowanie.

              Comment

              • fuzzy
                Senior
                • 02-2007
                • 124

                #97
                #20, Stout Owsiany - 26.10.2008

                Bardzo odpowiadały mi ciemne piwa w stylu angielskim (warki #15, #16, #17) fermentowane na 1084 Irish Ale. Nadszedł więc czas na pierwsze czarne piwo w tym sezonie.

                Zasyp
                - Pilzneński (3-5 EBC, Weyermann) - 3,4 kg
                - Carafa II (1100-1200 EBC, Weyermann) - 0,11 kg
                - Jęczmień palony (1100-1200 EBC, Weyermann) - 0,29 kg
                - Płatki owsiane 0,75

                Zacieranie
                Woda z przydomowej studni. 12 litrów wody o temp. 75°C zasypałem słodem pilzneńskim. Po dokładnym wymieszaniu temperatura ustabilizowała się na 70°C, pociągnąłem delikatnie palnikiem do 71°C. Po około godzinie dodałem skleikowane płatki owsiane, co podniosło temperaturę w okolice 69°C. Po kolejnej godzinie temperatura zjechała do 62°C. Zrobiłem próbę jodową, która wyszła negatywnie. Następnie dodałem słody palone i podniosłem temperaturę do 68°C. Po kolejnych 20 minutach podjechałem temperaturą do 75°C i odstawiłem zacier do filtrowania. Łączny czas zacierania 2h 40m.

                Wysładzanie
                Początek filtrowania po 15 minutach. Pierwsze 4 litry zwrócone ponowne do zacieru. Wysładzanie wodą o temp. 80°C do łącznej objętości 24,5 l filtratu. Łączny czas - 35 minut.

                Chmielenie
                10' - Marynka,szyszka - 30g
                85' - mech irlandzki - 5g
                105' - koniec

                Uzyskałem w sumie 21l brzeczki nastawnej ~14°BLG. Wydajność ~68%.

                Szczepienie brzeczki
                Brzeczkę zaszczepiłem starterem zrobionym z rozmrożonych (kilka dni wcześniej) drożdży 1084 Irish Ale. Na wszelki wypadek, gdyby drożdże nie podjęły pracy mam odłożoną gęstwę Safale S-04 z warki #19.

                Comment

                • fuzzy
                  Senior
                  • 02-2007
                  • 124

                  #98
                  #19, Lazy Ale -07.11.2008

                  Po 12 dniach fermentacji cichej rozlałem piwo do butelek z dodatkiem cukru w ilości ~4,5g/l. Zabutelkowałem 37 x 0,5l.

                  Parametry piwa w przeliczeniu na 20°C za pomocą ProMash
                  Ekstrakt początkowy ~11,5°BLG
                  Ekstrakt końcowy ~2,25°BLG
                  Zawartość alkoholu ~4,9% (bez uwzględnienia refermentacji)

                  Przez kolejny tydzień butelki z piwem postoją w temp. 18-19°C, następnie trafią do piwniczki o niższej temperaturze powietrza.

                  Comment

                  • fuzzy
                    Senior
                    • 02-2007
                    • 124

                    #99
                    #20, Stout Owsiany -11.11.2008

                    Ponad dwa tygodnie burzliwej fermentacji w temperaturach 20-18°C. Gęstość spadła do ~5,5°BLG. Piwo przelane na cichą.

                    Comment

                    • fuzzy
                      Senior
                      • 02-2007
                      • 124

                      #21, Irish Red Ale - 15.11.2008

                      W założeniach miało to być piwo w stylu Irish Red Ale (na granicy stylu jeśli chodzi o OG - wyszło trochę mocniejsze), zacierane infuzyjnie w stylu angielskim. Po raz pierwszy, w całości, ze słodu własnoręcznie śrutowanego. Niestety po zakupie słodu okazało się, że nigdzie nie mogę dostać śrutownika. Stanąłem więc prze wyborem, albo odłożyć warzenie na czas nieokreślony albo improwizować ze śrutowaniem. Zdecydowałem się na to drugie rozwiązanie i ześrutowałem cały słód przy pomocy żarnowego młynka do kawy, ręcznego! Masakra, śrutowanie słodu trwało 3 dni. Ponieważ otrzymana śruta nie była najlepsza, zrezygnowałem z zacierania infuzyjnego na rzecz dekokcji (a dokładniej improwizacji w temacie dekokcji ).

                      Zasyp
                      - pilznenski (WES) - 4,6kg
                      - Carmunich III (140-160 EBC, Weyermann) - 0,2kg
                      - Carared (40-50 EBC, Weyermann) - 0,25kg
                      - monachijski (WES) - 0,256kg
                      - palony jęczmień (1100-1200 EBC, Weyermann) - 0,05kg
                      - mąka kukurydziana - 0,3kg

                      Zacieranie
                      Do 10 litrów wody (twardej) ze studni, podgrzanej do ~40°C wsypałem słody (bez mąki kukrydzianej) oraz około 3-4g gipsu piwowarskiego. Temperatura ustabilizowała się na poziomie 38-37°C

                      38°C - 45 minut
                      37°C -> 67°C - 30 minut

                      1/3 zacieru do dekokcji
                      73°C - 10 minut
                      gotowanie - 15 minut
                      W tym czasie (tj. 45 minut, doliczyć trzeba 2x10minut na podnoszenie temperatury ) temperatura w garze głównym spadła do 62°C. Po zwróceniu dekoktu dość szybko podniosłem temperaturę do 74°C

                      74°C -> 72°C- 35 minut
                      72°C -> 76°C , koniec

                      Filtracja i wysładzanie
                      Około 20 minut dałem na ułożenie się złoża filtracyjnego. Pierwsze 4 litry filtratu zwróciłem do ponownego filtrowania. Wysładzanie wodą o temp. 80°C do objętości 26l. Łączny czas wysładzania/filtrowania to ok. 50 minut

                      Chmielenie
                      0' - 16g Marynka, szyszki
                      60' - 14g Lubelski, granulat
                      60' - 4g mech irlandzki (wcześniej namoczony)
                      74' - 14g Lubelski granulat
                      75' - koniec chmielenia

                      Podczas chmielenia piwo miało piękną rubinową barwę. niestety po wystudzeniu kolor zmienił się w kierunku brązowego


                      Szczepienie brzeczki
                      Otrzymałem 21,5l brzeczki 17°BLG. Efektywność zacierania ~69%. Brzeczka zaszczepiona drożdżami 1084 Irish Ale w temp 19°C.

                      Comment

                      • Seta
                        Piję piwo
                        • 10-2002
                        • 6964

                        W sprawie barwy to wydaje mi się, że niepotrzebnie jęczmień palony dawałeś. Nawet 50g sporo zaciemnia...
                        Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                        Comment

                        • fuzzy
                          Senior
                          • 02-2007
                          • 124

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                          W sprawie barwy to wydaje mi się, że niepotrzebnie jęczmień palony dawałeś. Nawet 50g sporo zaciemnia...
                          Trochę przechytrzyłem, mogłem dać melanoidowy ale trzymam go na koźlaka.

                          PS.
                          Fanfary, balony konfetti
                          Setny post w temacie i do tego napisany przez Setę
                          Attached Files

                          Comment

                          • fuzzy
                            Senior
                            • 02-2007
                            • 124

                            #21, Irish Red Ale - 29.11.2008

                            Po dwóch tygodniach fermentacji burzliwej w temp. 19-16°C przelałem piwo na cichą fermentację. Gęstość spadła do 6°BLG/16°C. Obecnie stoi w temp 19°C.

                            Comment

                            • fuzzy
                              Senior
                              • 02-2007
                              • 124

                              #20, Stout Owsiany -29.11.2008

                              Po dwóch tygodniach fermentacji cichej w temp. 19-16°C gęstość zeszła ostatecznie do 5°BLG/20°C. Piwo zabutelkowałem z dodatkiem cukru w ilości ~4,4g/l. Wyszło 37 x 0,5l.

                              Parametry piwa w przeliczeniu na 20°C za pomocą ProMash
                              Ekstrakt pocztkowy ~14°BLG
                              Ekstrakt końcowy ~5°BLG
                              Zawartość alkoholu ~4,9% (bez uwzględnienia refermentacji)

                              Comment

                              • fuzzy
                                Senior
                                • 02-2007
                                • 124

                                #22, Lager - 29.11.2008

                                Przyszedł w końcu czas na lagerową część sezonu. W tym roku sponsorowana jest przez drożdże Bavarian Lager. Wybrałem je pod kątem piw mocniejszych (koźlaki). Na rozruch drożdży postanowiłem zrobić coś lżejszego.

                                Zasyp
                                - pilznenski (WES) 3-4 EBC - 2,7kg
                                - monachijski (WES) 15-17 EBC - 0,8kg

                                Zacieranie
                                Do 9,2l wody o temp 54°C wsypane słody, temperatura ustabilizowała sie na 50°C
                                50°C - 30'
                                50°C->68°C - 15'
                                68°C->65°C - 45'
                                65°C->76°C - 15'
                                76°C - 10'

                                Filtracja i wysładzanie
                                Około 10 minut zostawiłem na ułożenie się złoża filtracyjnego. Pierwsze 4 litry filtratu zwróciłem do ponownego filtrowania. Wysładzanie wodą o temp. 80°C do objętości 23l. Łączny czas wysładzania/filtrowania to ok. 50 minut

                                Chmielenie
                                W planach było 20g Marynki i 10g Lubelskiego, niestety okazało się na miejscu, że mam za mało Marynki więc poszło:
                                0' - 10g Marynka, szyszka
                                - 20g Lubelski, szyszka
                                45' - 4g mech irlandzki
                                50' - 10g Lubelski, szyszka
                                60' - koniec

                                Podczas chmielenia odparowało 4l wody.

                                Gorącą brzeczkę przelałem przez drobne sito do pojemnika fermentacyjnego i odstawiłem do wystudzenia.

                                Po wystudzeniu uzupełniłem objętość brzeczki do 22l i dokonałem pomiaru, uzyskałem 11°BLG/19°C co daje efektywność zacierania na poziomie ~71% w stosunku do masy zasypu.

                                Szczepienie brzeczki
                                Natlenioną brzeczkę zaszczepiłem starterem Bavarian Lager i odstawiłem do pomieszczenia o temp 18°C . Po upływie doby przeniosłem pojemnik do pomieszczenia z temperaturą ~8°C .

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎