Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chmielenie na zimno - wątpliwość

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Azi_92
    Member
    • 03-2014
    • 38

    Chmielenie na zimno - wątpliwość

    Witam!

    Robię właśnie swoją szóstką warkę - tym razem padło na New Zealand India Pale Ale. I przyszedł czas na moje pierwsze chmielenie na zimno :-)

    Pytanie brzmi - czy chmiel powinien opaść na dno fermentora? Wrzuciłem go 48h temu i dalej trzyma się na powierzchni gęstym, zbitym kożuchem (chmieliłem granulatem, wsypałem prosto do fermentora - przeczytałem, że umieszczenie granulatu w woreczku nie jest najlepszym pomysłem). Zastanawia mnie, czy w takiej sytuacji cała warka otrzyma swoją porcję aromatu, czy też aromatyzuję jedynie powietrze między chmielem a pokrywką fermentora.... Czy powinienem zdezynfekowaną łyżką pomieszać trochę w fermentorze, by utopić chmiel?
  • anteks
    maruda
    • 08-2003
    • 10738

    #2
    Moje zazwyczaj się rozpuszczają i pomału opadają
    Mniej książków więcej piwa

    Comment

    • Azi_92
      Member
      • 03-2014
      • 38

      #3
      Czyli być cierpliwym? W instrukcji zalecają wsypać chmiel na 4 dni przed rozlewem, nie piszą jednak nic o opadaniu ;-) W razie czego czekać aż opadnie?

      Comment

      • AndrewZG
        Senior
        • 08-2009
        • 261

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Azi_92 Wyświetlenie odpowiedzi
        Witam!
        przeczytałem, że umieszczenie granulatu w woreczku nie jest najlepszym pomysłem
        Niby dlaczego?
        Sam fakt, że masz jakiś problem z pływającym chmielem i wątpliwości dotyczące nabrania aromatu przez całe piwo dowodzi, że woreczek z odpowiednim obciążeniem załatwia sprawę. Stosuję ten sposób (moi znajomi również) od kilku lat i jestem b. zadowolony z efektu.

        Comment

        • Azi_92
          Member
          • 03-2014
          • 38

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika AndrewZG Wyświetlenie odpowiedzi
          Niby dlaczego?
          Sam fakt, że masz jakiś problem z pływającym chmielem i wątpliwości dotyczące nabrania aromatu przez całe piwo dowodzi, że woreczek z odpowiednim obciążeniem załatwia sprawę. Stosuję ten sposób (moi znajomi również) od kilku lat i jestem b. zadowolony z efektu.
          Z tego, co czytałem na tym forum, to chmiel w woreczku ma zbijać się w grudę i jego część w ogóle nie ma okazji oddać aromatu

          Comment

          • TeDy_beer
            Senior
            • 06-2011
            • 283

            #6
            Nie musi tak być, natomiast chmiel nie zawsze opadnie Ci w całości na dno. Może być tak, ze część będzie pływać na powierzchni, z część pójdzie na dno i zmiesza się z drożdżami. Tak czy owak 4 dni to wystarczający czas na przedostanie się aromatów chmielowych do piwa.
            AMEN i :stout:
            Browar Domowy Małe Ale
            Członek Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych

            Comment

            • AndrewZG
              Senior
              • 08-2009
              • 261

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Azi_92 Wyświetlenie odpowiedzi
              Z tego, co czytałem na tym forum, to chmiel w woreczku ma zbijać się w grudę i jego część w ogóle nie ma okazji oddać aromatu
              Ważne jest, żeby w woreczku zostawić możliwie najwięcej wolnego/pustego miejsca, aby chmiel po otrzymaniu cieczy i niewątpliwym pewnym "napęcznieniu" miał gdzie się rozprężyć - wystarczy moim zdaniem zachowanie tej prostej zasady.
              Jeżeli zawiążesz woreczek ściśle nad suchym chmielem, to oczywiście oddanie aromatu będzie mniejsze, ale wiadomo powszechnie żeby tak nie robić.
              Pozdro

              Comment

              • leon85
                Member
                • 07-2011
                • 37

                #8
                Ja też używam do chmielenia zarówno piwa jak i miodu, siatki muslinowej i jestem zadowolony

                Comment

                • Azi_92
                  Member
                  • 03-2014
                  • 38

                  #9
                  Dzięki za pomoc :-)

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎