Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Gustaw Adam - Międzychód

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Pendragon
    Senior
    • 03-2006
    • 13949

    #16
    Gdzie był ten browar? Jakieś namiary GPS potrzebne. Czy to obecna Biedronka?

    A co z tym drugim browarem? Może to ten przy Browarowej?

    ówczesna numeracja domów ma się (chyba) nijak do współczesnej.

    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

    Comment

    • Marcin76
      Senior
      • 11-2005
      • 235

      #17
      W okresie międzywojennym drugiego browaru w Międzychodzie napewno nie było. A. Firlej prowadził słodownię. Byc może przy słodowni był browar przed pierwszą wojną światową.

      Comment

      • oskarowski
        Junior
        • 05-2009
        • 16

        #18
        Firlej odkupił słodownie od Adama .Później była tam rozlewnia.Drugim międzychodzkim browarem był browar Oskara Beyera ,który znajdował się przy obecnej ul.17 Stycznia 22.



        Niestety w tym roku popełniono barbarzyństwo i rozebrano budynki w których znajdował się browar Beyera

        Comment

        • oskarowski
          Junior
          • 05-2009
          • 16

          #19
          Pendragon , browar Gustawa Adama znajdował się przy obecnej ul.17 Stycznia 75.

          Comment

          • Pendragon
            Senior
            • 03-2006
            • 13949

            #20
            Typowałem kompletnie inne miejsca. Dzięki, nanoszę na mapę.

            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

            Comment

            • oskarowski
              Junior
              • 05-2009
              • 16

              #21
              Kilka dni przed zniszczeniem budynku browaru wybrałem się tam na eksploracje ratunkową
              Pod poniższym linkiem dokumentacja fotograficzna chwilę przed rozbiórką.

              Browar O,Beyer • pliki użytkownika oskarowski przechowywane w serwisie Chomikuj.pl

              Comment

              • Pendragon
                Senior
                • 03-2006
                • 13949

                #22
                Tylko zapomniałeś podać hasło

                moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                Comment

                • Pendragon
                  Senior
                  • 03-2006
                  • 13949

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika oskarowski Wyświetlenie odpowiedzi
                  Pendragon , browar Gustawa Adama znajdował się przy obecnej ul.17 Stycznia 75.
                  Tu chodzi o te zabudowana od ulicy, przerobione na mieszkania, czy też fabryczne (biurowe?) od strony rzeki?

                  moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                  Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                  Comment

                  • oskarowski
                    Junior
                    • 05-2009
                    • 16

                    #24
                    hasło :beyer

                    Budynek mieszkalny od ulicy to dawny dom Adamów .Na parterze znajdowała się restauracja
                    z ogródkiem.Budynki browaru znajdowały się bliżej Warty.

                    Comment

                    • Pendragon
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 13949

                      #25
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin76 Wyświetlenie odpowiedzi
                      W okresie międzywojennym drugiego browaru w Międzychodzie napewno nie było. A. Firlej prowadził słodownię. Byc może przy słodowni był browar przed pierwszą wojną światową.
                      W Księdze adresowej przemysłu, handlu i finansów z 1922 figuruje pod numerem 10831 firma Robert Adam, Fabryka słodu. Założona w 1919. Można by pomyśleć, że ok, to tylko słodownia, tyle, że w tym spisie nie spotkałem innych samoistnych słodowni. Może w 1919 otwarto słodownie, a po chwili dodano browar, nie zmieniając już nazwy firmy? Wynikałoby z tego spisu także to był większy browar, napędzany silnikiem o mocy 20 KM. Przy browarze Gustawa Adama brak takiej informacji.
                      Last edited by Pendragon; 07-03-2015, 10:19.

                      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                      Comment

                      • Marcin76
                        Senior
                        • 11-2005
                        • 235

                        #26
                        Księgi Adresowe nie są zbyt dobrymi źródłami informacji - wiadomości były często przepisywane z roku na rok bez weryfikacji. Choc jak sam piszesz ta nie wspomina o drugim browarze. Województwo wielkopolskie i pomorskie były najlepiej opisanymi województwami w Polsce międzywojennej. Takie wątpliwości mógłbym miec w przypadku wczesnych lat na Mazowszu czy w Małopolsce. W tym przypadku nie mam wątpliwości -w okresie międzywojennym w Miedzychodzi produkcja piwa odbywała się tylko w jednym browarze. Zresztą i ten też nie miał zbyt wielkiego powodzenia -w 1919 uwarzył 2 300 hl,a np. w 1924 trochę ponad 750 hl. Później było trochę lepiej - w 1929 było to 1 380 hl w tym nawet 58 hl piwa dubeltowego. Dodam jeszcze że browar Gustawa Adama w 1919 posiadał maszynę parową o mocy 32 HP.

                        Comment

                        • Pendragon
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 13949

                          #27
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin76 Wyświetlenie odpowiedzi
                          Księgi Adresowe nie są zbyt dobrymi źródłami informacji
                          Być może, ja jestem dopiero na początku drogi badawczej.
                          Jeszcze wiele razy będę pewnie w tym dziale "odkrywać" kwestie dawno wyjaśnione

                          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                          Comment

                          • oskarowski
                            Junior
                            • 05-2009
                            • 16

                            #28
                            W browarze Gustawa Adama był kocioł parowy .Poniżej skany dokumentacji technicznej.Oddano go do użytku w 1922 r.Adam posiadał budynki browaru przy lokalizacji ,którą podałem powyżej oraz dom i budynek słodowni kilka parcel dalej czyli tu:



                            a to budynek słodowni znajdujący się na tej samej parceli



                            Na narożniku domu widnieją inicjały G.A 1914 .Robert Adam miał browar we Wronkach ale mam w zbiorze porcelanki R.Adam Birnbaum .Myślę ,że to może wczesna forma browaru kontraktowego
                            Attached Files

                            Comment

                            Przetwarzanie...
                            X
                            😀
                            🥰
                            🤢
                            😎
                            😡
                            👍
                            👎