Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Skąd są/były dokładnie piwa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Czapayew
    Senior
    • 10-2002
    • 1966

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kony Wyświetlenie odpowiedzi
    natomiast Tychów to regionalizm śląski ale z racji powszechności zaakceptowany.
    Bo jesteś spoza Śląska. Pochodzę z Tychów i mało który tyszanin (a nie: tychowianin) powie o sobie, że jest z Tych. Ta forma powstała przez analogię do Czechów - z Czech. Dla mnie to właśnie forma "z Tych" brzmi nienaturalnie. Coś, jakby ktoś mówił "z Winograd" zamiast "z Winogradów" alko z "z Krzyk" a nie z "z Krzyków".
    Dla przypomnienia: określenia typu warszawiak, krakowiak czy poznaniak są rodem z "mowy warszawskiej", operującej charakterystyczną końcówką -ak (schaboszczak, Kiercelak, fordziak), a zadomowiły się w języku polskim. Mało kto - często i z czystej ekonimii językowej - warszawianin, krakowianin, poznanianin.
    Last edited by Czapayew; 28-03-2011, 16:43.
    "W winie jest mądrość, w piwie siła, a w wodzie są tylko bakterie"

    www.zamkoszlaki.com
    www.piwnekapsle.net

    Comment

    • anteks
      maruda
      • 08-2003
      • 10738

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Czapayew Wyświetlenie odpowiedzi
      Bo jesteś spoza Śląska. Pochodzę z Tychów i mało który tyszanin (a nie: tychowianin) powie o sobie, że jest z Tych. Ta forma powstała przez analogię do Czechów - z Czech. Dla mnie to właśnie forma "z Tych" brzmi nienaturalnie. Coś, jakby ktoś mówił "z Winograd" zamiast "z Winogradów" alko z "z Krzyk" a nie z "z Krzyków".
      Dla przypomnienia: określenia typu warszawiak, krakowiak czy poznaniak są rodem z "mowy warszawskiej", operującej charakterystyczną końcówką -ak (schaboszczak, Kiercelak, fordziak), a zadomowiły się w języku polskim. Mało kto - często i z czystej ekonimii językowej - warszawianin, krakowianin, poznanianin.
      W Poznaniu tak właśnie mówią
      Mniej książków więcej piwa

      Comment

      • oz13im
        Junior
        • 06-2012
        • 27

        #18
        Witam.
        Nie wiem czy w dobrym dziale ale jeśli nie to mam nadzieję że ktoś odpowiedzialny przerzuci potem ten post w dobre miejsce. Ale do rzeczy:
        dziś dostałem przesyłkę od Zabrzańskiego oddziału VAN PURa z etykietami i kapslami i wśród nich były Rybnicki Full (http://www.browar.biz/kolekcjonerstwo.php?id=46221) i Strzelec Jasne Pełne (http://www.browar.biz/kolekcjonerstwo.php?id=46220), więc pewnie są w Zabrzu produkowane a jakoś nie znalazłem nigdzie tego faktu odnotowanego.

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎