Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zmiany w dziale kolekcjonerstwo - klasyfikacja browarów kontraktowych

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Juby_piwosz
    Senior
    • 02-2006
    • 254

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
    I jeśli np. Tesco "zrobi" własne piwo to kolektybilia będziesz gromadził pod "Browar Tesco"? Trzeba by jakoś też uściślić rodzaj i skalę kontraktacji.
    Ja gromadzę w katalogu zbiorczym "Piwa marketowe", podkatalogu "Tesco"

    Comment

    • Juby_piwosz
      Senior
      • 02-2006
      • 254

      #17
      Pytanie jest ile i jakich tych podmiotów dodawać? Spośród tych, które de facto oklejają etykietami piwa warzone gdzie indziej mamy zarówno podmioty, które jeszcze nie mają swojego browaru fizycznie (ale dążą do tego), trudniące się obrotem alkoholem (hurtownia, importer, sklep, pub) i tzw. podmioty nie mające nic wspólnego z piwem tworzące piwa eventowe. Dodawanie do bazy takich podmiotów jest zwyczajnie bez sensu.
      Myślę, że jest raczej odwrotnie - niedodawanie takich efemeryd jest błędem.
      Błędem oczywiście byłoby zakładać osobne konto dla każdej z tych inicjatyw, jak błędem jest, oczywiście wg. mnie, tworzenie kąt historycznym browarom, w których widnieją pojedyncze kolektybilia.
      Proponowałem żeby dodawać, w odniesieniu do małych, nieistniejących browarów, terytorialnie - np. miastami. Wtedy galeria nie byłaby zarzucona setkami zdjęć, nie mówiąc już o ułatwieniu w odnajdywaniu czegokolwiek. Nie byłoby kilometrowej kolejki i długiego oczekiwania na wprowadzenie nowego browaru.
      Ale wracając ad meritum, dokumentatorskie potraktowanie każdego projektu tak, żeby łatwo można było go odnaleźć nie chodząc po stronach kilku browarów i nie mając pewności, że coś się ominęło, bo akurat kolega wprowadzający zapomniał podać, lub pominął istotny kwalifikator to wartość nie do przecenienia. Coś wiem o tym, bo nie raz nie mogę doszukać się ważnych informacji, zwłaszcza historycznych.
      Jeśli zatem browar.biz, korzystając z wielopodmiotowości twórców, może stać się kopalnią wiedzy dla dzisiejszych kolekcjonerów jak i "późnych wnuków", to zaprzepaszczenie tej szansy byłoby grzechem zaniechania.
      Mam nadzieję, że tu prowadzona dyskusja coś pomoże.

      Comment

      • Juby_piwosz
        Senior
        • 02-2006
        • 254

        #18
        "Pytanie jest ile i jakich tych podmiotów dodawać? Spośród tych, które de facto oklejają etykietami piwa warzone gdzie indziej mamy zarówno podmioty, które jeszcze nie mają swojego browaru fizycznie (ale dążą do tego), trudniące się obrotem alkoholem (hurtownia, importer, sklep, pub) i tzw. podmioty nie mające nic wspólnego z piwem tworzące piwa eventowe. Dodawanie do bazy takich podmiotów jest zwyczajnie bez sensu." - nie wiem czemu zjadło mi, że jest to cytat z wypowiedzi kolegi prezesa.
        Myślę, że jest raczej odwrotnie - niedodawanie takich efemeryd jest błędem.
        Błędem oczywiście byłoby zakładać osobne konto dla każdej z tych inicjatyw, jak błędem jest, oczywiście wg. mnie, tworzenie kąt historycznym browarom, w których widnieją pojedyncze kolektybilia.
        Proponowałem żeby dodawać, w odniesieniu do małych, nieistniejących browarów, terytorialnie - np. miastami. Wtedy galeria nie byłaby zarzucona setkami zdjęć, nie mówiąc już o ułatwieniu w odnajdywaniu czegokolwiek. Nie byłoby kilometrowej kolejki i długiego oczekiwania na wprowadzenie nowego browaru.
        Ale wracając ad meritum, dokumentatorskie potraktowanie każdego projektu tak, żeby łatwo można było go odnaleźć nie chodząc po stronach kilku browarów i nie mając pewności, że coś się ominęło, bo akurat kolega wprowadzający zapomniał podać, lub pominął istotny kwalifikator to wartość nie do przecenienia. Coś wiem o tym, bo nie raz nie mogę doszukać się ważnych informacji, zwłaszcza historycznych.
        Jeśli zatem browar.biz, korzystając z wielopodmiotowości twórców, może stać się kopalnią wiedzy dla dzisiejszych kolekcjonerów jak i "późnych wnuków", to zaprzepaszczenie tej szansy byłoby grzechem zaniechania.
        Mam nadzieję, że tu prowadzona dyskusja coś pomoże.

        Comment

        • becik
          Senior
          • 07-2002
          • 14999

          #19
          Browar jest zawsze jeden, piwowarów w browarze mogą być setki.

          Browar może mieć wiele nazw, co nie znaczy, ze na przestrzeni lat, a nawet wieków mają być to różne browary, idąc tą drogą powinno się podzielić np Tychy sprzed wojny i po na różne browary tylko dlatego, że miały różne nazwy, różnych piwowarów etc, itd lub na jeszcze kolejny w latach 90-tych.
          Browar jest i był fizycznie tylko jeden, niezależnie od wynajmujących go, podnajmujących, tworzących, jest to jeden budynek w jednym miejscu.

          Każdy zbiera jak chce, klasyfikuje jak chce, ale nie znaczy, że wszyscy teraz mają się stosować do tej mniejszości
          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

          Comment

          • becik
            Senior
            • 07-2002
            • 14999

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
            Idealnie kolejność nie będzie zachowana, bo to zwyczajnie nie jest możliwe. Kresy będą brane pod uwagę tylko w przypadku dodawania browarów spoza terenów obecnej RP a na to się na razie niestety nie zanosi.
            ART, jak wykituję, a tego się nie doczekam, będę Cię nawiedzał
            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

            Comment

            • yaro74
              PremiumUżytkownik
              • 09-2012
              • 2089

              #21
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Juby_piwosz Wyświetlenie odpowiedzi
              tworzenie kąt historycznym browarom
              Nie rozumiem o jakie kąty chodzi ?

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Juby_piwosz Wyświetlenie odpowiedzi
              Ale wracając ad meritum, dokumentatorskie potraktowanie każdego projektu tak, żeby łatwo można było go odnaleźć nie chodząc po stronach kilku browarów i nie mając pewności, że coś się ominęło, bo akurat kolega wprowadzający zapomniał podać, lub pominął istotny kwalifikator to wartość nie do przecenienia. Coś wiem o tym, bo nie raz nie mogę doszukać się ważnych informacji, zwłaszcza historycznych.
              Jestem za umieszczaniem kolektybiliów tak jak jest czyli wg. browarów, a nie firm.
              Nie potrzeba chodzić po stronach kilku browarów, żeby np. znaleźć wzory firmy Pinta, wystarczy wpisać w wyszukiwarce szukaj wzorów słowo Pinta i pojawiają się wzory.
              A to, że nie pojawia się kapsel to nie wina sposobu klasyfikacji tylko tego, że osoba go wprowadzająca zapomniała dodać w opisie słowa Pinta.

              Comment

              • beerek62
                Senior
                • 04-2010
                • 1036

                #22
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yaro74
                Nie potrzeba chodzić po stronach kilku browarów, żeby np. znaleźć wzory firmy Pinta, wystarczy wpisać w wyszukiwarce szukaj wzorów słowo Pinta i pojawiają się wzory.
                A to, że nie pojawia się kapsel to nie wina sposobu klasyfikacji tylko tego, że osoba go wprowadzająca zapomniała dodać w opisie słowa Pinta.
                To jest właśnie urok wyszukiwarki, że identyfikuje tylko po wyrazach z opisu. Jak wpiszesz "tyskie" to znajduje tylko 200 przedmiotów a w kolekcjonerstwie ich jest chyba ze dwa tysiące. Wyszukuje natomiast podstawkę z browaru w Krakowie, bo w opisie zapisano "wypatrzona na tyskiej giełdzie"
                Beerkowa kolekcja polskiego szkła piwnego
                Poszukuję : 1) szklanka Browar Soma w Warszawie

                Comment

                • yaro74
                  PremiumUżytkownik
                  • 09-2012
                  • 2089

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika beerek62 Wyświetlenie odpowiedzi
                  To jest właśnie urok wyszukiwarki, że identyfikuje tylko po wyrazach z opisu. Jak wpiszesz "tyskie" to znajduje tylko 200 przedmiotów a w kolekcjonerstwie ich jest chyba ze dwa tysiące. Wyszukuje natomiast podstawkę z browaru w Krakowie, bo w opisie zapisano "wypatrzona na tyskiej giełdzie"
                  To prawda, ale mi chodziło tylko o kontraktowców, bo przecież np. etykiety z normalnych browarów łatwo znaleźć, gdyż są posegregowane wg browarów. A wyszukiwarkę pewnie można poprawić.

                  Comment

                  • Juby_piwosz
                    Senior
                    • 02-2006
                    • 254

                    #24
                    Yaro, nie mogę się z Tobą zgodzić, i to nie dlatego, żeś przyłapał mnie na nieszczęsnym "kącie".
                    Nie wiem czy jesteś kolekcjonerem, ile masz kolektybiliów. Wyszukiwarka byłaby dobrym narzędziem gdyby była "inteligentna", gdyby kolekcjonerzy dawali właściwe opisy, co w znacznym stopniu można osiągnąć tworząc rekordy, które będą zaczytywane, a nie całą treść wypowiedzi. Niestety za mało się na tym znam, by się wymądrzać.
                    Przy dodawaniu którejś tam z kolei etykiety np. Okocimia czy Żywca, zwłaszcza starszych wzorów, wyszukiwarka jest narzędziem całkiem się nie sprawdzającym. Ilość wzorów, a właściwie nie wzorów, a etykiet dochodzi tam do 1000.
                    A teraz wyobraź sobie, że przysłowiowa Pinta, która jest chyba najlepszym i najbardziej znanym projektem, dojdzie do takiej ilości etykiet na piwa warzone w 30 browarach, w tym za granicą. Dodając jeszcze omylność i niechlujność ludzką będzie galimatias jak się patrzy.
                    Dla mnie, jako kolekcjonera, nie będzie to problem, bo już pewne klasyfikacje powprowadzałem, trochę lat temu poświęciłem, więc jako tako w tym się łapię.
                    Ale co z osobami które tu zagoszczą?

                    Comment

                    • beerek62
                      Senior
                      • 04-2010
                      • 1036

                      #25
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yaro74 Wyświetlenie odpowiedzi
                      To prawda, ale mi chodziło tylko o kontraktowców, bo przecież np. etykiety z normalnych browarów łatwo znaleźć, gdyż są posegregowane wg browarów. A wyszukiwarkę pewnie można poprawić.
                      I tutaj się bardzo mylisz. Poszukaj dobrze - w Żywcu masz etki Warka, w Lechu Żubr. To samo jest z kapslami. Ja tego nie ogarniam bo to nie moja działka, ale fachowcy z tych dziedzin chyba sobie z tym jakoś radzą, chociaż dyskusje często są gorące Początkujący kolekcjonerzy i tutaj mogą mieć spory problem.
                      Beerkowa kolekcja polskiego szkła piwnego
                      Poszukuję : 1) szklanka Browar Soma w Warszawie

                      Comment

                      • yaro74
                        PremiumUżytkownik
                        • 09-2012
                        • 2089

                        #26
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Juby_piwosz Wyświetlenie odpowiedzi
                        Przy dodawaniu którejś tam z kolei etykiety np. Okocimia czy Żywca, zwłaszcza starszych wzorów, wyszukiwarka jest narzędziem całkiem się nie sprawdzającym. Ilość wzorów, a właściwie nie wzorów, a etykiet dochodzi tam do 1000.
                        Jeśli tak jest, to źle, ale może lepiej poprawić możliwości wyszukiwania i wprowadzić jasne kryteria wprowadzania wzorów np. po nazwie browaru wprowadzona w nawiasie nazwa firmy zlecającej warzenie, niż zmieniać sposób wprowadzania.

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Juby_piwosz Wyświetlenie odpowiedzi
                        A teraz wyobraź sobie, że przysłowiowa Pinta, która jest chyba najlepszym i najbardziej znanym projektem, dojdzie do takiej ilości etykiet na piwa warzone w 30 browarach, w tym za granicą.
                        Z tymi warzonymi za granicą nie będzie problemu, bo na Browarbizie są tylko polskie.

                        Comment

                        • Krzysiu
                          Krzysiu
                          • 02-2001
                          • 14936

                          #27
                          To jest dokładnie taki sam problem, jak z dużymi rozlewniami z at dziewięćdziesiątych, np. Wtelno. Też były pomysły, żeby klasyfikować je osobno. Ostatecznie wylądowały tam, gdzie powinny, czyli w browarach - miejscu produkcji.

                          Nikt nikomu nie broni układać zbiór po swojemu. Ale międzynarodowy obyczaj jest taki, że decyduje miejsce produkcji, a nie coś innego. A już koncepcja, żeby zmieniać sposób klasyfikacji, bo w bazie danych jest burdel w podpisach, jest co najmniej nietrafiona. Dla mnie jest oczywiste, że należy zweryfikować i poprawić podpisy.

                          Comment

                          • solfernus
                            Senior
                            • 08-2004
                            • 1025

                            #28
                            Przeczytałem całą dyskusję. Już od jakiegoś czasu coś mi tam z tyłu głowy się kołatało. I doszedłem do wniosku, że jednak zrobię sobie osobny dział z kontraktowcami. Niech siedzą razem w kupie. Nie będę ich zaliczał do poszczególnych browarów. Nie mam ich dużo w kolekcji więc mi szybko pójdzie. A to gdzie który warzy to mnie w sumie nie interesuje. Grunt, że to nasi rodzimi tubylcy. W końcu jak niejednokrotnie się tu pisze: każdy zbiera jak chce
                            Zbieram podstawki piwne po 1 szt z każdego browaru powiązanego z Polską, oraz po 1 szt z każdego państwa świata.

                            Comment

                            • K__J
                              Senior
                              • 04-2003
                              • 127

                              #29
                              Kwintesencja problemu zawarta jest w tym, co w dyskusji pod jedną z podstawek napisał Pationkin: "To jest tak kontrakt dzis warzy tu jutro tam a logo jest to samo".

                              Moim zdaniem można by się poważnie zastanowić nad wydzieleniem browarów kontraktowych do osobnego działu ze względu na specyfikę.

                              Comment

                              • becik
                                Senior
                                • 07-2002
                                • 14999

                                #30
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika K__J Wyświetlenie odpowiedzi
                                Moim zdaniem można by się poważnie zastanowić nad wydzieleniem browarów kontraktowych do osobnego działu ze względu na specyfikę.
                                Browar kontraktowy nie jest żadnym browarem, jest to fakt niepodważalny. Jest to firma zlecająca lub warząca piwo w konkretnym browarze.

                                Każdy może zbierać po swojemu ale ogólna kolekcjonerska kwalifikacja nie zmieni się.

                                Każdy przedmiot kolekcjonerski jest przypisywany do browaru gdzie dane piwo jest robione.
                                To, że w jednym browarze piwa warzy np 10 firm, nie zmieni sceny piwnej o kolejne 10 nowych browarów. Browar nadal jest fizycznie tylko jeden, wypuszcza tylko więcej etykiet, podstawek, szkieł. To, że ktoś tego nie ogarnia, nie rozumie, nie łapie się to jest jego własny, prywatny problem. Dotychczasowej kwalifikacji z tego powodu nie będzie się zmieniać
                                Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎