Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Moje przygody z ballingomierzem

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Raviq
    Junior
    • 09-2014
    • 3

    Moje przygody z ballingomierzem

    Na samym początku z góry przepraszam, jeśli zadaję głupie pytanie, albo powielam jakiś starszy temat (w to drugie wątpię, bo przeszukiwałem forum dość długo :P)

    A teraz do rzeczy, jestem po drugim warzeniu, brzeczka została schłodzona do 22 stopni i dokonałem pomiaru BLG - wynik 11, spore rozczarowanie, ponieważ do zacierania użyłem 4kg słodu Pale Ale, 0,5kg karmelowego, 0,2 Carafy i 0,5kg płatków owsianych (nie wiem czy te ostatnie mają jakiś wpływ na BLG). Brzeczki jest 20l. Co prawda zacierałem na lenia, ale robiłem to sporo ponad godzinę i próba jodowa (przed dodaniem Carafy), wyszła poprawnie.

    Przy pierwszej warce sprawdzałem ballingomierz dokonując pomiaru na czystej wodzie i pokazywało 0, tak jak powinno, pomiary samej warki też się zgadzały (z 4kg słodów wyszło mi 12,7 BLG, a samej brzeczki było niecałe 18l). Jednak stwierdziłem, że teraz sprawdzę ponownie, no i okazało się, że teraz woda ma ujemne BLG. Nie mam skali ujemnej, ale na oko widzę, że to jakieś -1,5.

    Teraz moje pytanie brzmi: powinienem założyć, że te otrzymane po kalibracji 12,5 BLG to prawidłowy wynik (mierzyłem w jakieś 14, ale coś takiego jeszcze przeboleję), czy może nie powinienem w ogóle ufać temu ballingomierzowi? Drugie pytanie jest raczej ważniejsze, bo mam planach warzenie tripla, a bez aerometru, któremu mogę zaufać, wolałbym się na to nie porywać. Z góry dzięki za pomoc.
  • mecedo
    Member
    • 08-2013
    • 50

    #2
    Całkiem prawdopodobne że masz uszkodzony balingometr. Praktycznie jedyne co w nich się może zepsuć, to jak skala w środku się odklei i trochę przesunie.

    Możesz jeszcze dla pewności sprawdzić na roztworze cukru: 10g cukru i 90ml wody czy pokaże zaniżone 8.5 stopnia zamiast 10.

    Comment

    • Raviq
      Junior
      • 09-2014
      • 3

      #3
      Dzięki, tak też zrobię, jeśli wszystko się sprowadzi do 1,5 stopnia korekty to tragedii nie będzie . Sam po dłuższym zastanowieniu stwierdziłem, że te 12,5 BLG jest dość prawdopodobne, więc jestem dobrej myśli. Teraz tylko rozkminię jak zrobić 10% roztwór cukru, czyli wszystko odmierzyć bez wagi kuchennej :P

      Comment

      • mecedo
        Member
        • 08-2013
        • 50

        #4
        Uważaj. Bo jutro może Ci się przesunąć o np. 1Blg w którąś ze stron. Teraz to już śliski temat z takim cukromierzem jak skala się nie trzyma

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎