Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Porter Bałtycki a temperatura

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Diabello94
    Junior
    • 05-2015
    • 28

    Porter Bałtycki a temperatura

    Czołem piwowarzy!

    Po trzech warkach przyszedł czas na Porter Bałtycki
    Mam w tej kwestii dwa nurtujące mnie pytania:

    1. Mieszkam na stancji i mam do domu 500 km, z racji odległości rzadko jeżdżę do domu i warzę na stancji, kolega zaoferował mi piwnicę, w której jest 15 stopni Celsjusza. Wszelka literatura piwowarska mówi 9-13C i ani grama więcej! tudzież stopnia Temperatura lekko za wysoka, natomiast w piwnicy jest goły beton, który może zredukować temperaturę o ten jeden stopień. Czy warto w takiej temperaturze fermentować? Lekkie estry mi nie straszne.

    2. Chcę dodać śliwki suszone do portera i pytanie, czy dodać je do gotowania, czy do fermentacji cichej? Chodzi o to, że śliwki suszone są na ogół konserwowane różnymi e15001900 i mam pewne obawy, czy to nie zaburzy fermentacji burzliwej.

    Nie dodałem na wstępie, więc od razu powiem, że celuje w 22 blg.
  • fidoangel
    Senior
    • 07-2005
    • 3489

    #2
    1-a jakich chcesz użyć drożdży, to co robią i w jakiej temperaturze zależy od szczepu?

    2-śliwki daj na ostatnie 15' chmielenia.
    "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

    Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

    Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
    Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
    Sprawdź >>>Przewodnik<<<

    Comment

    • Diabello94
      Junior
      • 05-2015
      • 28

      #3
      Co do drożdży to chce użyć drożdży dolnej fermentacji, konkretniej po prostu nie wiem jakie i liczę na poradę bardziej doświadczonych :P

      Comment

      • fidoangel
        Senior
        • 07-2005
        • 3489

        #4
        WLP810 San Francisco Lager Yeast
        Drożdże te są używane do produkcji piwa ?California Common?. Unikatowy szczep lagerowy, który ma zdolność do fermentacji w temperaturze 18°C i utrzymać charakterystykę lagerową. Można fermentować w temperaturze 10°C przy produkcji marzen, pilsner i innych lagerów.
        Odfermentowanie: 65-70%
        Flokulacja: Wysoka.
        Temperatura fermentacji: 14-18°C.
        Tolerancja na alkohol: Średnio-wysoka.


        Nie wiem czy są w jakimś sklepie ale w zasadzie wszystkie amerykańce lagerowe mają podobnie. Tam gdzie chcesz zamawiać surowce zamów drożdże ale najpierw poradź się co maja i polecają do takiego piwa w takich wysokich temperaturach. Może lepiej na początek jakieś suche ale wtedy zamów dwie paczki.
        Last edited by fidoangel; 10-02-2016, 19:55.
        "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

        Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

        Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
        Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
        Sprawdź >>>Przewodnik<<<

        Comment

        • Diabello94
          Junior
          • 05-2015
          • 28

          #5
          Super dzięki!

          Teraz pozostaje już tylko jedna kwestia:

          Czy dwie saszetki uwodnić i wrzucić do fermentatora, czy zrobić gęstwę drożdżową i ją zadać?

          Comment

          • fidoangel
            Senior
            • 07-2005
            • 3489

            #6
            Uwodnić, z suchych nie ma powodu robić starterów bo ilość komórek drożdżowych jest wystarczająca po uwodnieniu.
            "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

            Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

            Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
            Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
            Sprawdź >>>Przewodnik<<<

            Comment

            • Jimmy_jb
              • 11-2005
              • 911

              #7
              I jeszcze wywal te śliwki.
              Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

              Comment

              • Diabello94
                Junior
                • 05-2015
                • 28

                #8
                Niestety drożdże nie są dostępne w Polsce, więc chyba uderze w inne dolniaki, które do 15 stopni zachowają w miarę czysty profil. Przeczytałem, że w Szwecji robią portery bałtyckie na górniakach

                Czemu wywalić śliwki?

                W miarę leżakowania alkohol się układa i piwo poprzez utlenianie nabiera smaku śliwki, rodzynek etc. ale to piwo tyle nie wyleżakuje żeby się zestarzeć

                Comment

                • colkurtz
                  Member
                  • 05-2007
                  • 65

                  #9
                  Saflagery W34/70 powinny dać radę.
                  Ew. możesz pójść w Nottinghamy.

                  Comment

                  • EzEt
                    Senior
                    • 03-2011
                    • 156

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Diabello94 Wyświetlenie odpowiedzi
                    Niestety drożdże nie są dostępne w Polsce, więc chyba uderze w inne dolniaki, które do 15 stopni zachowają w miarę czysty profil. Przeczytałem, że w Szwecji robią portery bałtyckie na górniakach
                    Nie tylko w Szwecji. Ostatnio portera bałtyckiego na górnych drożdżach (s-04) uważyła Piwoteka Narodowa. Wyszło bardzo dobre piwo.
                    https://www.facebook.com/browarbaluty/

                    Comment

                    • fidoangel
                      Senior
                      • 07-2005
                      • 3489

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika colkurtz Wyświetlenie odpowiedzi
                      Saflagery W34/70 powinny dać radę.
                      Ew. możesz pójść w Nottinghamy.
                      Też na popczątku pomyślalem o Danstar Nottingham ale pisales, że chcesz na dolniakach.

                      To chyba będzie dobry pomysł te danstary, tanie, nie kapryszą, szybko się wyrobią, ładnie sklaruje się piwo, szybko będzie dobre , zresztą to moje ulubione drożdże, narobiłem na nich różnych, różniastych piw.
                      "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                      Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                      Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                      Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                      Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                      Comment

                      • heppens
                        Member
                        • 11-2015
                        • 83

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
                        Też na popczątku pomyślalem o Danstar Nottingham ale pisales, że chcesz na dolniakach.

                        To chyba będzie dobry pomysł te danstary, tanie, nie kapryszą, szybko się wyrobią, ładnie sklaruje się piwo, szybko będzie dobre , zresztą to moje ulubione drożdże, narobiłem na nich różnych, różniastych piw.

                        Ale trochę niezgodnie z zasadami ;/
                        A tak btw. ile tych śliwek chcesz dać?
                        Last edited by heppens; 11-02-2016, 20:58.

                        Comment

                        • reddmb
                          Member
                          • 01-2016
                          • 41

                          #13
                          Ja do swojego Porteru Bałtyckiego dałem dwie saszetki Fermentis W-34/70 , jestem zadowolony. Z 21blg zbiły do 6 przez troszkę ponad 2 tygodnie w temp. 10 st. Co do temperatury fermentowania dolniaka w 16 st. to nie polecam.

                          Comment

                          • heppens
                            Member
                            • 11-2015
                            • 83

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika reddmb Wyświetlenie odpowiedzi
                            Ja do swojego Porteru Bałtyckiego dałem dwie saszetki Fermentis W-34/70 , jestem zadowolony. Z 21blg zbiły do 6 przez troszkę ponad 2 tygodnie w temp. 10 st. Co do temperatury fermentowania dolniaka w 16 st. to nie polecam.
                            Jakieś smrody się robią?

                            Comment

                            • reddmb
                              Member
                              • 01-2016
                              • 41

                              #15
                              Wiem że, to głupie i nie pasuje do systemu ale miałem trochę lubelskiego z końcówką przydatności i wiem że, to nie w stylu ale dodałem do cichej, jak również do wcześniejszych dwóch lagerów(porozdzielałem po równo po jednej trzeciej), we wszystkich trzech doszedł bukiet kwiatowy w zapachu. Specjalnie tak piszę bo zastanawiałem się czy ten zapach nie ma nic wspólnego z zakażeniem jakowymś, raczej nie, bo każde robione oddzielnie. Czy to motyw zastosowanych drożdży ? Nie wykluczone, bo pasują do zwykłego lagera jak i do Porteru wg. instrukcji i tak zostały zaprawione wszystkie trzy warki , z tym że, porter dostał podwójną dawkę. Po czasie troszkę żałuję bo z jednym lagerem mogłem sobie odpuścić i zaobserwować różnicę, jako że, jestem jeszcze nowicjuszem dostałbym kupę wiedzy dzięki obserwacji ale skoro jestem jeszcze zielony, nie pomyślałem o tym podczas warzenia

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎