Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Koncesja na import piwa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • lycaster
    Senior
    • 05-2008
    • 130

    #76
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
    Jeśli znasz dobrze ustawę i rozporządzenia i jesteś pewny wykładni, którą się kierujesz możesz złożyć odwołanie do wyższej instancji.
    Jasne, że można... Z tym, że z tymi urzędnikami trzeba później dalej współpracować. I nie chodzi tu o wydawane przez nich decyzje, z którymi bym się nie zgadzał. Rozbija się o praktykę postępowania, bo niestety w polskim urzędzie najczęściej panuje powszechna spychologia, a w przypadku postępowań nader rzadkich takich jak nabywanie piwa, z którymi urzędnicy najzwyczajniej w świecie nigdy nie mieli do czynienia, przybiera to jeszcze na sile. Podrzucają sobie więc takiego petenta nawzajem jak zgniłe jajo, próbując przy tym tak mu zamącić rzucanymi z głowy przepisami, żeby go jak najszybciej zniechęcić i pokazać mu, że nic nie wie. Problem mają, gdy okazuje się, że petent te przepisy zna i co ważniejsze rozumie, i co gorsza potrafi wytknąć urzędnikowi jego niedoinformowanie prawne (choć trzeba oddać, że skoro urzędnik nie jest prawnikiem z wykształcenia to niekoniecznie musi rozumieć język prawny). Wtedy to się zaczyna jazda - wycieczki po urzędzie w poszukiwaniu kierownika, kierownika kierownika itd. i dramatyczna walka o ratowanie twarzy... Zresztą jak ktoś zna dowcip o różnicy między praktycznie a teoretycznie to pewnie wie o co chodzi.
    A tak apropos - na walkę z urzędem pomogły wczoraj 3 niepasterki, dziś jest już lepiej

    Comment

    • Pepper
      Junior
      • 11-2009
      • 4

      #77
      Witam wszystkich

      Czytam i czytam ale nie wiem czy dobrze wydedukowałem - byłbym bardzo wdzięczny gdybyście potwierdzili czy na coś moja dedukcja się zdała. Mam koncesję na hurtowy obrót piwa i do tej pory działałem w kraju ale dostałem propozycję od hurtowni alkoholi w Belgii na dostarczanie im piwa z Polski (1 tir na 1-2 tyg)- oczywiście mają swoją ceną max, którą mogą zapłacić więc jeszcze nie wiem czy uda mi się wynegocjować w browarze większy rabat by spełnić warunki Belgów i mieć jeszcze z tego na pieluchy dla synka. Chodzi mi o akcyzę, żeby była płacona raz i żeby płacili ją Belgowie. Z tego co wyczytałem mogę złożyć w Urzędzie Celnym zabezpieczenie w wysokości akcyzy jednego takiego transportu, odpowiedni dokument jedzie razem z piwem do Belgii, tam stawiają pieczątkę, że Belgowie akcyzę zapłacili i dokument wraca tutaj. Wtedy w Urzędzie Celnym mogę poprosić o zwrot zabezpieczenia ale chyba w moim przypadku będzie wygodniej zostawić to zabezpieczenie u nich na poczet następnych transportów. A po roku takiej działalności mogę wystąpić o zwolnienie z tego zabezpieczenia i poprosić o zwrot tej kwoty, którą wpłaciłem przy okazji pierwszego transportu. Czy tak to się odbywa? Jeszcze jakby mi ktoś napisał jak wyglądają rozliczenia VAT-u przy handlu zagranicznym to byłbym naprawdę wdzięczny.

      pozdrawiam serdecznie

      Comment

      • Pepper
        Junior
        • 11-2009
        • 4

        #78
        Mam jeszcze pytanie o składy (celny, podatkowy, akcyzowy) bo wydaje mi się, że korzystniej dla mnie jest wieźć piwo do takiego składu w Belgii, bo wtedy dla UC wystarczy, że dostarczę dokumenty o tym, że zostawiłem towar w takim składzie, i nie interesuje mnie, czy i kiedy odbiorca tą akcyzę zapłaci - to już sprawa urzędów celnych w Belgii i mojego odbiorcy.

        Comment

        • e-prezes
          Senior
          • 05-2002
          • 19167

          #79
          Czy tak to się odbywa?
          No, tak mniej więcej wygląda dostawa wewnątrzwspólnotowa. Co do VATu to musiałbym zerknąć i doczytać.

          A co to jest skład akcyzowy? W tej sytuacji chodzi o skład podatkowy jakim jest hurtownia alkoholi. Nie do końca unikniesz gwarancji, gdyż musiałbyś tę czynność przenieść na właściciela składu podatkowego (browaru, hurtowni alk.), a to ty zgłaszasz procedurę UC w chwili wyprowadzenia towaru z hurtowni (właściciel hurtowni czy browaru w Polsce może nie chcieć partycypować w kosztach i odpowiedzialności całej transakcji).
          Last edited by e-prezes; 19-11-2009, 20:50.

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19167

            #80
            Tutaj jest broszura Ministerstwa Finansów na temat transakcji wewnątrzwspólnotowych i podatku VAT.

            Stawka VAT w tej konkretnej sytuacji jest zerowa, ale jak w tym przypadku nie zawsze jest to 0 ;-)

            Comment

            • hotgorski
              Junior
              • 12-2011
              • 21

              #81
              Odgrzebuje nieco ten wątek, ponieważ natknąłem się na ciekawy artykuł w Rzepie sprzed dwóch miesięcy.

              Comment

              • piwousa
                Junior
                • 02-2017
                • 5

                #82
                minęło 5 lat od ostatniego posta w tym interesującym temacie. orientuje się ktoś jak sprawa importu piwa do Polski wygląda w roku 2017 ?

                Comment

                • e-prezes
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 19167

                  #83
                  Nadal jest UE, a Polska w niej, nadal trzeba posiadać koncesję i opłacać podatki. Więc zasadniczo bez zmian. Zmieniło się (raczej dopiero zmieni od 1 marca), że nie będzie UC tylko Urząd Celno-Skarbowy. I nowe przepisy, które wejdą wraz z Krajową Administracją Skarbową. Jakie? Tego chyba nikt nie wie.

                  Comment

                  • piwousa
                    Junior
                    • 02-2017
                    • 5

                    #84
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                    Nadal jest UE, a Polska w niej, nadal trzeba posiadać koncesję i opłacać podatki. Więc zasadniczo bez zmian. Zmieniło się (raczej dopiero zmieni od 1 marca), że nie będzie UC tylko Urząd Celno-Skarbowy. I nowe przepisy, które wejdą wraz z Krajową Administracją Skarbową. Jakie? Tego chyba nikt nie wie.
                    ok może zadam konkretniejsze pytanie:
                    zwykła koncesja na sprzedaż detaliczną alkoholu w PL wystarczy czy potrzebna jest jakaś specjalna licencja do importu alkoholu?

                    powiedzmy, że posiadam bar, do którego chcę sprowadzić piwa z USA i dogadałem się z amerykańskim importerem, że mi takowe wyśle (powiedzmy 10 skrzynek)

                    Comment

                    • piwousa
                      Junior
                      • 02-2017
                      • 5

                      #85
                      Przekopałem całą dyskusję jeszcze raz (myślę, że ze zrozumieniem) i znalazłem wiele wartościowych informacji (za co serdeczne dzięki), niemniej jednak cała dyskusja dotyczyła wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów akcyzowaych.
                      Co w przypadku nabycia pozawspólnotowego towarów (USA) w przypadku sprzedaży detalicznej w Polsce jak na przykladzie powyżej? Będę bardzo wdzięczny za wszystkie wskazówki.

                      Comment

                      • darekd
                        PremiumUżytkownik
                        • 02-2003
                        • 12201

                        #86
                        Zobacz też czy może nie ma na ten temat czegoś na blogu: browarparagraf.com
                        Albo tam podpytaj.

                        Comment

                        • e-prezes
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 19167

                          #87
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika piwousa Wyświetlenie odpowiedzi
                          amerykańskim importerem
                          Importerem tylko na jaki rynek? On importuje do USA czy do UE? I co importuje, bo towary akcyzowe czy spożywcze podlegają zupełnie innym procedurom niż np. materiały biurowe.
                          Last edited by e-prezes; 16-02-2017, 09:13.

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎