Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Butelki zwrotne / bezzwrotne

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • YouPeter
    Senior
    • 05-2004
    • 2379

    #31
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika gwzd Wyświetlenie odpowiedzi
    A nie lepiej zrobić tak, jak poradzono sobie z tym problemem w Holandii? Każdy sklep wielkości marketu (typu Piotr i Paweł czy Lidl/Biedronka) i większy ma obowiązek posiadania automatów do przyjmowania opakowań zwrotnych (butelek i skrzynek). Wkłada się do niego pojedyncze butelki lub skrzynkę, a w zamian automat wydaje voucher o równowartości kaucji wszystkich opakowań. Można go potem wykorzystać na dowolne zakupy w tym sklepie.
    No i to by było dobre rozwiązanie, gdzie wreszcie większe sklepy byłyby zmuszone do odbierania butelek zwrotnych, bo jednocześnie miały by w tym jakiś zysk. Jednak u nas zazwyczaj wszystkie inicjatywy proekologiczne uderzają w małych przedsiębiorców lub w najbiedniejszych.
    Last edited by YouPeter; 20-01-2013, 02:43.
    Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

    Comment

    • wasyll
      Senior
      • 09-2008
      • 1823

      #32
      Rozwiązanie może i dobre, ale nie wyobrażam sobie, gdzie w Biedronkach miałoby się jeszcze znaleźć miejsce na automat do przyjmowania butelek

      No, ale jeśli chłopaki i dziewczyny ustanowią takie prawo to już będzie pozamiatane i jakoś się sieci będą musiały dostosować.
      www.katalogpodstawek.pl - darmowy katalog polskich podstawek piwnych!

      Comment

      • vietnam
        Senior
        • 05-2011
        • 117

        #33
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika gwzd Wyświetlenie odpowiedzi
        A nie lepiej zrobić tak, jak poradzono sobie z tym problemem w Holandii? Każdy sklep wielkości marketu (...) i większy ma obowiązek posiadania automatów do przyjmowania opakowań zwrotnych (butelek i skrzynek).
        Na Łotwie, w Estonii i wielu innych krajach. Czechy (nie we wszystkich marketach widziałem automaty) również.

        Comment

        • Robert13
          Senior
          • 04-2010
          • 899

          #34
          Automaty w każdym większym markecie, czyli znowu znajomi królika zarobią krocie (bo dogadają się na cmentarzu), wystarczy tylko mieć dojścia do urzędników i polityków oraz umieć się podzielić. Pieprzę to.

          To już lepiej zrobić to co i tak musimy, a mianowicie objąć wszystkie gminy gospodarką odpadami. Przybędzie wiele tysięcy miejsc pracy dla niewykwalifikowanych pracowników, przybędzie zamówień dla producentów butelek. Same plusy, szczególnie przy niemiłosiernie szybującym w górę bezrobociu, obecnie 12,9% a prognozują w tym roku osiagnąć 14%..

          Wbrew powszechnemu wyobrażeniu butelka zwrotna nie jest nieskończenie zwrotna, a w całym systemie chodzi o to by stłuczka wrociła do huty szkła.

          Comment

          • concerto
            Senior
            • 09-2003
            • 859

            #35
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wiktoria Wyświetlenie odpowiedzi
            Jestem właśnie na świeżo po próbie oddania butelek w sklepie. Już wcześniej doczytałam, że butelki mają być z etykietami, więc dokładnie takie wzięliśmy ze sobą. Do tego odpowiednie paragony i miało być pięknie i gładko i spokojnie. Jednak na miejscu, w hipermarkecie R., okazało się, że nie można ich zwrócić, po paragon się przeterminował . Butelki można oddać do trzech miesięcy od daty paragonu, a nasz miał... trzy lata. I tak osiemnaście flaszek z Noteckiego zmieniło się w stłuczkę . Mogłabym zrozumieć, gdyby już tego piwo nie sprzedawali, ale przecież cały czas je mają.
            Najbardziej denerwująca jest niestabilność. Np. stary Komes Porter sprzedawany był jako zwrotny, a teraz się okazuje, że jest niezwrotny. I to często w tym samym sklepie który wcześniej nam sprzedał to cudo za 50 gr. Kalorii zmarnowanych na dźwiganie szkła nie liczę
            "... ja nie tylko literat, ale i Gombrowicz!"

            Comment

            • żąleną
              Sojowe Oddziały Bojowe
              • 01-2002
              • 13239

              #36
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13 Wyświetlenie odpowiedzi
              Automaty w każdym większym markecie, czyli znowu znajomi królika zarobią krocie (bo dogadają się na cmentarzu), wystarczy tylko mieć dojścia do urzędników i polityków oraz umieć się podzielić.
              Ale o co chodzi? Że znajomi królika mieliby zarobić na sprzedaży automatów?

              Comment

              • gwzd
                Senior
                • 01-2012
                • 622

                #37
                Jak widać niektórzy wszędzie muszą dojrzeć spisek

                Comment

                • PaPe
                  Senior
                  • 03-2005
                  • 176

                  #38
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13 Wyświetlenie odpowiedzi
                  Automaty w każdym większym markecie, czyli znowu znajomi królika zarobią krocie (bo dogadają się na cmentarzu), wystarczy tylko mieć dojścia do urzędników i polityków oraz umieć się podzielić. Pieprzę to.
                  .
                  Ty tak poważnie?
                  Automaty do butelek i puszek widziałem w Szwecji ponad 20 lat temu.
                  W Austrii u bardzo bogatych właścicieli kilku pensjonatów i dużego gospodarstwa zostałem delikatnie poproszony o segregację butelek.
                  A u nas teorie spiskowe.

                  Comment

                  • dadek
                    Senior
                    • 09-2005
                    • 4538

                    #39
                    Kormoran sam powoduje paranoiczne sytuacje nalewając piwa do zwykłych butelek ŻGB, wsadzając je do kartonów i traktując jako bezzwrotne. A potem w tanim sklepie czy markecie Rześkie kosztuje 3,60 a Świeże 4 zł nie wspominając o droższych piwach z Olsztyna. Dlatego popieram apel Pendragona bo po pierwsze to nieekologiczne a po drugie dlaczego klient ma płacić za lenistwo browaru przerzucającego na niego koszt butelki i kartonu. Sklepy specjalistyczne zachowują się świetnie kaucjonując i przyjmując te butelki ale jest ich mało i z jakiej racji mają wyręczać producenta? Inna kwestia to, że rzeczywiście żyjemy w paranoicznym kraju gdzie takie praktyki są tolerowane, niechby spróbowali tak zrobić w Niemczech czy Czechach szybko by odczuli skutki swojego wygodnictwa i arogancji do tego bezczelnie argumentowanej troską o konsumenta.

                    Comment

                    • chemmobile
                      Senior
                      • 03-2009
                      • 2168

                      #40
                      Podoba mi się ten argument o lenistwie. Jeszcze nie słyszałem, aby jakiś przedsiębiorca robił coś na rynku z lenistwa. Dotąd uważałem, że kierują się innymi pobudkami, ale teraz chyba zmienię zdanie pod waszym wpływem...

                      W moim osiedlowym sklepiku Kormorany sprzedają zawsze jako bezzwrotne. Większość niemieckich piw także. Taką politykę maja właściciele i za cholerę nie wpadłem jeszcze na pomysł, aby zbojkotować ich sklep za te "niechlubne" działania podwyższające końcową cenę piwa.
                      Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
                      Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

                      Comment

                      • a1410
                        Senior
                        • 08-2003
                        • 613

                        #41
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dadek Wyświetlenie odpowiedzi
                        Dlatego popieram apel Pendragona bo po pierwsze to nieekologiczne a po drugie dlaczego klient ma płacić za lenistwo browaru przerzucającego na niego koszt butelki i kartonu. niechby spróbowali tak zrobić w Niemczech czy Czechach szybko by odczuli skutki swojego wygodnictwa i arogancji do tego bezczelnie argumentowanej troską o konsumenta.
                        Jakoś większości polskich piwoszy nie przeszkadza, że chyba połowa, a może i więcej niż polowa piwa sprzedawanego w Polsce to piwo w puszce. A to jest dopiero ekologiczne, nieprawda? Butelka czy zwrotna, czy bezzwrotna, jest zawsze dużo mniejszym obciążeniem dla środowiska, niż aluminiowa puszka lub PET.
                        A co do Czechów i Niemców to nie wiem, jak to jest w Czechach, ale w Niemczech ludzie oddają butelki zwrotne WYPŁUKANE! i nikomu nie przyjdzie tam do głowy, żeby przed oddaniem zrobić z niej śmietniczkę.

                        Comment

                        • wojciechzmc
                          Junior
                          • 01-2013
                          • 8

                          #42
                          Bojkot browaru dlatego że nie ma butelek zwrotnych ............?
                          Mleka kolega też nie będzie pił ??

                          Comment

                          • gwzd
                            Senior
                            • 01-2012
                            • 622

                            #43
                            A co w tym dziwnego? Browar swoimi tłumaczeniami przekonał, że wycofuje butelki zwrotne bo tak mu wygodniej i przerzuca cały koszt wytworzenia opakowania (jednorazowego) na klienta, co będzie skutkować podwyżką cen. Jeśli ktoś kupuje ich piwa dość często to różnica kilkunastu/kilkudziesięciu groszy przy każdej butelce w dłuższej perspektywie czasu daje dość spore kwoty.

                            Comment

                            • żąleną
                              Sojowe Oddziały Bojowe
                              • 01-2002
                              • 13239

                              #44
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wojciechzmc Wyświetlenie odpowiedzi
                              Bojkot browaru dlatego że nie ma butelek zwrotnych ............?
                              Mleka kolega też nie będzie pił ??
                              Mordki były w promocji?

                              Nie napisał, że rezygnuje z piwa w ogóle, tylko z piwa z Kormorana. Ja jakiegoś systematycznego bojkotu urządzać nie zamierzam, ale będę pamiętał o bezzwrotności niektórych, a niedługo być może wszystkich butelek z BK.

                              Comment

                              • legart
                                Senior
                                • 06-2012
                                • 913

                                #45
                                A ja w kontekście wycofywania z butelek zwrotnych Kormorana chciałbym pochwalić Ciechana za konsekwencję w używaniu butelek zwrotnych dzięki czemu nawet średnio kumata ekspedientka spożywczaka czy monopola u mnie w okolicy wie (oczywiście tam gdzie mają na składzie), że Ciechanów jest zwrotny (inna sprawa że nie przymują każdej ilości).

                                A że kulturę społeczeństwa mamy taką jaką mamy, to butelki zwrotne plus aluminiowe puchy są wyzbierane z trawników, a niezwrotne butelki przeważnie w mojej okolicy po Łomży czy Perle tygodniami leżą w parkach czy na skwerkach. Ekonomia jest najlepszą ekologią .
                                Last edited by legart; 21-01-2013, 10:55.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎