Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Vyškov, Cross the World Sv.Martinský Porter

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • darekd
    PremiumUżytkownik
    • 02-2003
    • 12148

    Vyškov, Cross the World Sv.Martinský Porter

    Tego piwa jakoś nikt jeszcze nie opisał, a szkoda bo ja trafiłem na nie po terminie /5.05.2013/ i chyba szybko nie wróci na rynek.

    Przeczytać o nim można na stronie producenta:



    Na ecie napis "ceskoslovenske tmave silne pivo 20"

    Czemu czechosłowackie? Bo nazwa piwa nawiązuje do browaru w słowackim Martinie,
    który warzył kiedyś właśnie dobrego portera. Prawie 10 lat temu wspomniałem o zamknięciu tego browaru:

    Wszystko co związane z piwem i browarnictwem...Poddziały: Prasówka | Biblioteka | Ogłoszenia branżowe


    Dawne czasy, miałem raz okazję spróbować martinskiego portera i tu taki come back
    Piwo warzone przy współudziale słowackiego piwowara, który podobno warzył jego oryginał.

    Porter bałtycki /o czym piszą na stronie www, o dolnej na ecie/, 20 % ekstr. alk. 7,2%

    Barwa już bardziej przypomina kolę niż portera.

    Aromat - słodowy, z podpalanym karmelem, ale brakuje tej intensywności
    Piana - dość wysoka, umiarkowanie gęsta i trwała, jasnokremowa, trochę jasna
    Barwa - ciemny brąz, pod światło wiśniowo i ciemno-miedziane odcienie
    Wysycenie - niskie
    Smak - Na początek zdecydowana słodycz, toffi, miód, potem jakaś dziwna goryczka, wyraźna, jakby piołunowa. Słodycz w smaku jednak dominuje, choć w ustach pozostaje goryczka. Zdecydowanie ulepkowate, lekko rozgrzewa gardło.
    Treściwość - wysoka, ale nie aż tak bardzo

    Pamiętam, że w l. 90-tych miałem okazję spróbować portera z browaru w Martinie i zrobił na mnie wrażenie, ale to były całkiem inne czasy, podobnie jak jest to również całkiem inne piwo. Niestety w swojej kategorii słabiutkie.
  • karol1000
    Senior
    • 09-2007
    • 1823

    #2
    ja przetrzymałem to piwo dłużej niż Darek

    barwa: ciemny brąz, przejrzyste, pod światło wiśniowe.
    piana: wysoka przy nalewaniu, szybko opada i zostawia pierścień
    zapach: dość mało intensywny, lekki karmel z kawą, pałęta się też owocowa, wiśniowa nuta
    smak: lepiący i mocno słodki początek, karmelowy z delikatną słodką czekoladą i orzechami z nutami toffi. Goryczka ziemista silna i gryząca, dziwna.
    Na porterach się nie za bardzo znam. Dla mnie za słodkie

    Zupełnie nie rozumiem dlaczego wprowadzono białe butelki dla specjalnych piwa z tego browaru
    Attached Files
    LP

    Comment

    • darekd
      PremiumUżytkownik
      • 02-2003
      • 12148

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika karol1000 Wyświetlenie odpowiedzi
      ja przetrzymałem to piwo dłużej niż Darek
      To ja przetrzymałem to piwo dłużej niż Karol

      Data ta sama - maj 2013.

      W aromacie pełniejsze, z czekoladowymi nutami. W smaku podobnie jak opisywaliśmy z Karolem, tylko goryczka ustąpiła. Jest mocno lepiące, słodkie - miodowe, karmelowe, trochę czekolady i lekkie muśnięcie dojrzałych słodkich owoców, ale jakby wszystko bardziej łagodniejsze - ułożone. Wysycenie niskie. Myślę, że trochę nabrało gładkości. W swojej kategorii jednak dalej nie powala.

      Jeszcze nieco o protoplaście tego piwa, ze strony znanego kolekcjonerom słowackiego Porter Clubu:



      Ciekawostka - jest to jednorazowa /chyba/ uwarzona kopia piwa, które już dawno nie jest warzone i dodatkowo wypita po terminie.

      Comment

      • karol1000
        Senior
        • 09-2007
        • 1823

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
        To ja przetrzymałem to piwo dłużej niż Karol
        Data ta sama - maj 2013.
        dobre
        LP

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎