Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Greene King, Double Hop Monster IPA

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • franekf
    Senior
    • 06-2004
    • 944

    Greene King, Double Hop Monster IPA

    IPA z browaru Greene King, trochę jakby w "craftowym" duchu
    Butelka 0,33, alkohol 7,2%, bez informacji o ekstrakcie.
    Piana początkowo bardzo ładna, obfita, szybko jednak zredukowała się do obrączki.
    Zapach w sumie dość typowy - cytrusy, plus owoce egzotyczne i trochę żywicy. Niezbyt intensywnie i trochę ulotnie - po kilku minutach zapach jakby nieco się spłaszcza (co daje jednak szansę na wyjście z tła słodowi).
    Smak to przede wszystkim goryczka - grapefruit, limonka, plus owocowa słodycz. Trochę mało treści, brak mi też aromatów słodowych.
    Ogólnie - całkiem przyjemne piwo, niczego nie urywa, ale pije się dobrze. Za 7 złotych wydaje mi się ciekawą opcją.
    Attached Files
    Birofilia Trapistów poszukiwane - sprawdź co mam
    http://mojedegustacje.blogspot.com/ - mój blog o alkoholach; ostatni wpis - Królewskie Porter
    Piwny Janusz bez Teku
  • Rogerson
    Senior
    • 08-2012
    • 421

    #2
    Aromat słaby, szybko się ulatnia. Smak zdecydowanie pod goryczkę, choć tak jak kolega czuję delikatną słodycz. Alkohol mocno rozgrzewa od środka, ale dobrze ukryty.

    W obecnej promocji za 5 z kawałkiem naprawdę warto.
    Last edited by Rogerson; 30-04-2014, 20:11.

    Comment

    • Petitpierre
      Senior
      • 01-2014
      • 2560

      #3
      Jak sama nazwa wskazuje jest to Double IPA czyli amerykańska trawestacja IPA podciągnięta poziom wyżej.

      Główny piwowar chwali, że najchmieleńsze, najdziksze jakie uwarzyli, i że dużą rolę odgrywa chmielenie na zimno.

      Kolor złoty, piana średnia, wygląda tak sobie.

      Aromat to głównie silna sosnowość i terpentynowatość, dość oleisty na pierwszy niuch. Nuta górna jest wypadkową cytryny, mandarynki i retsiny. Zapach troszkę tępy, później w nucie dolnej pojawia się ładnie zaakcentowany grejpfrut, troszkę pomarańczy; nuta dolna jest bardziej stonowana i przyjemniejsza.

      W smaku piwo jest terpentynowato-jodynowe, ciężkie, goryczka kładzie się cieniem na alkoholu, którego tam raczej nie ma. Jest jednostajne, nawet tępe jak zapach, ale nie agresywne, goryczka znika bardzo szybko i pozostawia ładną słodową bazę.

      W ilości w jakiej jest sprzedawane, w sam raz, tzn. dwa pierwsze łyki spokojnie, kontemplacja zaczyna się przy trzecim. Póki kosztuje ledwo ponad 5zł, warto, bo jest to jednak Double IPA i nawet nie taki straszny ten potwór, jak go malują-a i etykietka zwraca uwagę, przemyślana, fajna, niemniej jednak nie jest tak, że potwór nie jest do ujarzmienia, bo raczej jest. AIPoludki będą zachwycone, dla IPA-fanów do przełknięcia, a wielbiciele IIPA mają przykład jak to to wygląda poziom niżej.
      Mały porterek-przyjaciel nerek

      Comment

      • ergie
        Senior
        • 05-2004
        • 1041

        #4
        Nie cierpię mocno chmielonych piw. To kupiłem w ramach eksperymentu... no i etykieta mi się spodobała

        Po otwrciu butelki zwrócił moja uwagę przyjemny (dla mojego nochala) zapach. Potem było tylko lepiej. Generalnie byłem zaskoczony tym piwem, in plus. Na pewno do niego wrócę.
        Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości.
        ------------------------------------------------------------------
        Jasne czy ciemne? Jasne, że ciemne!

        Comment

        • barsliw
          Senior
          • 08-2013
          • 289

          #5
          Jeśli za ulubiony wyznacznik stylu przyjąć Imperium Pinty to ten wynalazek jest jak żart z double ipa.

          Comment

          • yaro74
            PremiumUżytkownik
            • 09-2012
            • 2089

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika barsliw Wyświetlenie odpowiedzi
            Jeśli za ulubiony wyznacznik stylu przyjąć Imperium Pinty to ten wynalazek jest jak żart z double ipa.
            Nie można przyjąć, bo Imperium atakuje to Imperial IPA, a nie Double IPA.

            Comment

            • olie
              Senior
              • 06-2011
              • 777

              #7
              A czasem nie jest tak, że Imperial IPA = Double IPA?

              Comment

              • barsliw
                Senior
                • 08-2013
                • 289

                #8
                Też bym tak powiedział.

                Comment

                • e-prezes
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 19159

                  #9
                  Tyle, że to jest brytyjska IPA i nijak ją porównywać z zamerykanizowanymi czy amerykańskimi wersjami.

                  Comment

                  • olie
                    Senior
                    • 06-2011
                    • 777

                    #10
                    Nie powiedziałbym, że to brytyjska IPA.

                    Hops used: Cascade, Chinook, Columbus, Styrian Goldings, Willamette

                    Comment

                    • barsliw
                      Senior
                      • 08-2013
                      • 289

                      #11
                      No właśnie skoro jest chmielona po amerykańsku to mam wrażenie,że jednak można je porównać. A niestety przy takim porównaniu wypada bardzo słabo. Przynajmniej pod względem aromatu,bo jako piwo importowane wiadomo że będzie droższe.
                      Last edited by barsliw; 03-05-2014, 13:22.

                      Comment

                      • yaro74
                        PremiumUżytkownik
                        • 09-2012
                        • 2089

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika olie Wyświetlenie odpowiedzi
                        A czasem nie jest tak, że Imperial IPA = Double IPA?
                        Nie zawsze, IIPA ma zawartość alkoholu od 7,5%.

                        Comment

                        • olie
                          Senior
                          • 06-2011
                          • 777

                          #13
                          Ma od 7,5%, jeżeli założymy, że poniżej 7,5% ma (A)IPA. W takiej sytuacji Double Hop Monster IPA to po prostu AIPA.

                          I jeszcze z BJCP:
                          Dodatek „Imperial” po prostu oznacza mocniejszą wersje IPA; „double”, „extra”,”extreme”, albo inne dodatki przed IPA byłyby równie dobre.

                          Comment

                          • barsliw
                            Senior
                            • 08-2013
                            • 289

                            #14
                            A tu jeszcze monster dochodzi

                            Comment

                            • Petitpierre
                              Senior
                              • 01-2014
                              • 2560

                              #15
                              Dodatek "Imperial" teraz i wówczas oznacza najmocniejszą (czyt. najbardziej chmieloną wersję IPA). Nomenklaturowo można pójść dwiema drogami:

                              a) historycznie, czyli IPA, Double IPA, Triple IPA (takie piwa się zdarzały), Imperial IPA
                              b) współcześnie, czyli IPA, AIPA, Double IPA, Imperial IPA

                              Niestety, z podziałem na piwa brytyjskie i trawestacje amerykańskie nastąpiło straszne rozmycie. Dla mnie osobiście, ponieważ jest mniej gorzkie od dobrych przykładów IIPA, jest to DIPA, czyli IPA chmielone podwójnie (dwa razy mocniej chmielone niż normalne IPA), ale niekoniecznie należy to rozpatrywać w kwestii mocy.
                              Mały porterek-przyjaciel nerek

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎