Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

oblodzona kolumna do kranów

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • malpitrzon
    Member
    • 07-2016
    • 33

    oblodzona kolumna do kranów

    Cześć,

    piszę w dziale sprzęt ale jeśli to złe miejsce to proszę admina o przeniesienie tematu.

    Swego czasu, jak jeszcze lubiłem wyjść do baru na piwo (starość robi swoje...) to spotykałem się z oblodzonymi kolumnami do kranów. Wczoraj mi się to przypomniało ale jakoś ciężko mi było znaleźć konkretne informacje. Da się coś znaleźć pod hasłem "glycol cooling system for beer" ale nie wiem czy służy to do mrożenia kolumny czy raczej do schładzania linii, którą idzie piwo.

    Jak ktoś ma jakąś wiedzę albo linki to proszę o info. Czy są inne systemy tego typu? Czy bar ponosi koszt czy raczej browar to sponsoruje? Jak jest w praktyce z takim systemem? Plusy i minusy. Czy ten lód chłodzi czy raczej jest dla picu a chłodzenie jest jakoś zamontowane dodatkowo w kolumnie? Jakie jest zużycie prądu? itp.

    Pozdrawiam,
    Łukasz
  • czangusiek
    Junior
    • 09-2016
    • 1

    #2
    Ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że oblodzone kolumny są raczej efektem ubocznym systemu chłodzenia piwa, w wielu barach (również tych małych przenośnych) piwo jest chłodzone do bardzo niskiej temperatury (to ukochane przez wszystkich zimne piwo w lato), skraplająca się woda jest bardziej podatna na zamarznięcie od piwa, stąd taki "lodowy" efekt. Jednak są to tylko moje przypuszczenia, w barze nigdy nie pracowałem, jednak na sporej ilości imprez moja rodzina praktykuje mini bary do samoobsługi

    Comment

    • malpitrzon
      Member
      • 07-2016
      • 33

      #3
      Piwo chyba musiało by mieć grubo poniżej zera żeby tak oblodzić kolumnę:

      Zawsze jak na coś takiego trafiałem to skrobałem paznokciem z niedowierzaniem

      Comment

      • e-prezes
        Senior
        • 05-2002
        • 19159

        #4
        Gliceryna może przy dużo wyższych temperaturach niż woda krzepnąć. Może w oparciu o glicerol tworzone są takie kolumny.

        Comment

        • ART
          mAD'MINd
          • 02-2001
          • 23782

          #5
          Takie krany (pod hasłem "ice frosted tower" można znaleźć to i owo) są podłączane z tego co pamiętam do systemów chłodzonych glikolem, jeden obieg był przeznaczany do utrzymywania niskiej temperatury także w przewodach kolumny i chłodzenia ścianek zewnętrznych samej kolumny właśnie, na której tworzyła się taka niewielka pokrywa lodowa.
          Last edited by ART; 14-09-2016, 07:32.
          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎