Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chłodnica zanurzeniowa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mark33
    Idę po piwo do piwnicy.
    • 04-2005
    • 3283

    #61
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika banaszek
    Jakieś tips&tricks przy nawijaniu? Ja już się spociłem I efekt jest średni
    Siłownia lub lepiej przerwa na zimne piwo.

    Comment

    • cafepiwosz
      Member
      • 09-2005
      • 85

      #62
      W chłodnicy miedzianej najważniejsze jest by była wykonana z miedzi miękkiej. To bardzo ważne przy gięciu, bowiem wtedy nie ma żadnych problemów z pękaniem, sypaniem piachu itp. Rura taka najczęściej jest sprzedawana w zwojach. Jak ktoś kupił prostą rurę miedzianą to znaczy, że nie jest to miedż miękka. I wtedy są wszystkie problemy z gięciem. Zauważyłem także, że chłodnice robicie z małych średnic. Standartem powinna być rura 15mm, czyli typowe, powszechne 1/2''. Wtedy nie macie też problemu z podłączeniem rury do kranu, lutujecie na końcu co wam się podoba !!

      Comment

      • Twilight_Alehouse
        Chmielowisko.pl
        • 06-2004
        • 6310

        #63
        1/2" to 12,5 mm
        I nikt z przelewających wrzątek nie wypowiedział się na temat osadów.

        Comment

        • banaszek
          SłabyUżytkownik
          • 02-2005
          • 617

          #64
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
          Siłownia lub lepiej przerwa na zimne piwo.
          Przerwa na piwo nic nie pomogła. Walka jest nierówna. Ja mam 170 cm a nawijam 1250 cm! Mają przewagę chłopaki...

          Uzupełnienie - kupiłem dzisiaj 25 metrów fi 12 mm. Nawijam tak aby zmieściło się w garze fi 410 mm. Nawijam na wiaderku po... co to jest... po niemiecku napisali... klajster do drewna. Niby nawinąłem połowę, przeprowadzę próbę - puszczam wodę, mierzę czas i temperaturę. Wtedy podejmę decyzję czy robić 3 chłodnice z tego kawałka rury czy tylko 2... Trzymajcie kciuki bo brak mi samozaparcia
          Last edited by banaszek; 03-12-2005, 17:36.


          Comment

          • cafepiwosz
            Member
            • 09-2005
            • 85

            #65
            W instalacjach hydraulicznych przyjmuje się, że rura 15mm to 1/2 ''. Jak pójdziesz do hurtowni instalatorskiej i poprosisz rure 1/2'' dadzą 15mm. Matematyczne dzielenie cala na pół, akurat w tym wypadku niewłaściwe. Tak poprostu już jest w hudraulice.

            Comment

            • banaszek
              SłabyUżytkownik
              • 02-2005
              • 617

              #66
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cafepiwosz
              W instalacjach hydraulicznych przyjmuje się, że rura 15mm to 1/2 ''. Jak pójdziesz do hurtowni instalatorskiej i poprosisz rure 1/2'' dadzą 15mm. Matematyczne dzielenie cala na pół, akurat w tym wypadku niewłaściwe. Tak poprostu już jest w hudraulice.
              Ja nie mam żadnych wątpliwości co to przedniotu, który zanabyłem drogą kupna... Ale z tym przelicznikiem, który przytoczyłeś to ciekawa sprawa. Czyli 30 mm to 1 cal hydrauliczny


              Comment

              • darko
                Senior
                • 06-2003
                • 2078

                #67
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cafepiwosz
                ... Standartem powinna być rura 15mm, czyli typowe, powszechne 1/2''. Wtedy nie macie też problemu z podłączeniem rury do kranu, lutujecie na końcu co wam się podoba !!
                Rura (a właściwie to co z niej powstanie) ma służyć wymianie ciepła a nie łatwemu podłączeniu. Rurka o mniejszej średnicy w tym wypadku bardziej się nadaje.

                Comment

                • banaszek
                  SłabyUżytkownik
                  • 02-2005
                  • 617

                  #68
                  Darco112 - możesz przeprowadzić doświadczenie? Powiedz jaką długość ma Twoja rurka. Nawinę tyle samo i zrobimy zawody

                  Bez głupich skojarzeń. Mi co prawda też się skojarzyło z odkurzaczem ale to nie miejsce na takie dyskusje!



                  Comment

                  • banaszek
                    SłabyUżytkownik
                    • 02-2005
                    • 617

                    #69
                    Przypomniało mi się... Jak ktoś powie, że to jest miękka rurka miedziana to mu zepsuję własnoręcznie buzię


                    Comment

                    • darko
                      Senior
                      • 06-2003
                      • 2078

                      #70
                      Jak kupiłeś w hipermarkecie to pewnie jest to miedź twarda . Oprócz tego, że jest twardsza, ma mniejszą przewodność cieplną.
                      Długości swojej rurki nie pamiętam, ale rurka była wyjątkowo krótka .

                      Comment

                      • banaszek
                        SłabyUżytkownik
                        • 02-2005
                        • 617

                        #71
                        Rurka jest dokładnie taka sama jak w sklepie z metalami kolorowymi na Wileńskiej (dzięki za namiary). Pisząc o jej twardości miałem na myśli to, że jednak nie jest tak łatwo ją nawinąć na wiaderko... Zginam to w ręku bez większego problemu ale ładne nawinięcie na wiaderko sprawia mi jednak pewnien problem... Poradzę sobie. Sąsiad ma brata, który trenuje razem z Pudzianowskim


                        Comment

                        • EmilM
                          Junior
                          • 12-2005
                          • 2

                          #72
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cafepiwosz
                          W chłodnicy miedzianej najważniejsze jest by była wykonana z miedzi miękkiej. To bardzo ważne przy gięciu, bowiem wtedy nie ma żadnych problemów z pękaniem, sypaniem piachu itp. Rura taka najczęściej jest sprzedawana w zwojach. Jak ktoś kupił prostą rurę miedzianą to znaczy, że nie jest to miedż miękka. I wtedy są wszystkie problemy z gięciem. Zauważyłem także, że chłodnice robicie z małych średnic. Standartem powinna być rura 15mm, czyli typowe, powszechne 1/2''. Wtedy nie macie też problemu z podłączeniem rury do kranu, lutujecie na końcu co wam się podoba !!

                          Pisze na tym forum pierwszy raz - chociaż czytam wasze posty już od 2 miesięcy. Jeżeli moge coś doradzić w sprawie miedzi, bo nie wszędzie można kupic rury z miedzi miekkiej.Miedż jakakolwiek by nie była należało by ,,odpuścić" tzn nagrzać nawet nad kuchenką gazową maksymalnie i szybko schłodzić w zimnej wodzie. Można po kawałku to robić. Napełnianie piaskiem i wyginanie - może troche kłopotliwe, ale daje najlepsze efekty.Zawsze będzie pewność,że rura się nie spłaszczy przy gięciu. Jeżeli ktoś nie ma możliwości przylutowania końcówek, proponuje końce rury rozklepać na kielich. Wtedy gdy założymy węża na taka końcówke i zaciśniemy nawet drutem - wąż nam się nie ześliżnie z rury.

                          Comment

                          • Greg
                            Member
                            • 11-2003
                            • 72

                            #73
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cafepiwosz
                            W instalacjach hydraulicznych przyjmuje się, że rura 15mm to 1/2 ''. Jak pójdziesz do hurtowni instalatorskiej i poprosisz rure 1/2'' dadzą 15mm. Matematyczne dzielenie cala na pół, akurat w tym wypadku niewłaściwe. Tak poprostu już jest w hudraulice.
                            Tak to już jest w hydraulice, że podaje się średnicę wewnętrzną rury/zaworu, stąd 15mm średnicy zewnętrznej to 1/2" śr. wewnętrznej, po prostu...

                            miłego,
                            Greg

                            Comment

                            • cafepiwosz
                              Member
                              • 09-2005
                              • 85

                              #74
                              Ot i cała tajemnica rury 1/2''.

                              Comment

                              • cafepiwosz
                                Member
                                • 09-2005
                                • 85

                                #75
                                Ja jeszcze w kwesti wykonania. Bardzo łatwo nawija się miedż - nawet grube średnice rurki Cu- na dużą, ciężką, czyli stabilną butlę nurkową. Bez żadnego podgrzewania itp. zrobiłem dwa ładne węże. Butle nurkowe mają różne średnice w zależności od pojemności - do kegów 50 litrowych idealnie nadaje się butla 18 litrowa owinięta kocykiem, lub ręcznikiem dla niezniszczenia lakieru butlowego. Dla mniejszych pojemności np. garnków 20 litrowych myślę, że super będzie butla 15 litrów. Sprzęt taki możecie pożyczyć od znajomego nura - myślę, że nie będzie problemu, bowiem ten element ekwipunku podwodnego jest najczęściej bardzo poobijany i nie ma problemu z zarysowaniem, czy uszkodzeniem sprzętu. Ja pożyczyłem nową butlę 18 litrów ze znajomego sklepu ( stąd ta ostrożność i kocyki), bo w swoim ekwipunku mam inne pojemności 2*10 l.
                                Attached Files

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎