Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Alken Maes, Grimbergen Cuvee de l'Ermitage

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • lzkamil
    kierowca bombowca
    • 01-2003
    • 3611

    Alken Maes, Grimbergen Cuvee de l'Ermitage

    Alk. 7.5%, but. 0.33 l
    Jasnobrazowe, dosyc mocno nasycone, potezna, drobnobabelkowa, b. trwala piana z grubym kozuchem trzymajacym sie do konca.
    Winno-owocowo-drozdzowy zapach. smak tez winno-owocowy z taka slodowa ciezkoscia, troche podobny do Blond tylko ciezszy i gestszy.
    Nie wiem czy to moze to samo piwo co Optimo Bruno wspomniane kiedys przy okazji zestawu? W piwnym sklepie na belgijsko-francuskiej granicy kupilem wszystkie 4 gatunki Grimbergena jakie mieli i piwa o takiej nazwie nie bylo.
    Lepszy jabol pod okapem
    niż GŻ, CP i KP !


    Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

    Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

    Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    #2
    zaw. alk. 7,5%, but. 0,33 l
    dostępne w sklepach Bomi

    Najtrudniej dostępny ze wszystkich Grimbergenów. Cuvée de l'Ermitage to piwo typu dubbel, ale znacznie różniące się od klasycznego Grimbergen Dubbel - mimo to sporo trzeba się namęczyć, żeby się dowiedzieć na czym (oprócz nazwy i zawartości alkoholu) technologicznie polega różnica. Nazwa Cuvée de l’Ermitage, najwyraźniej zapożyczona ze świata win ma sugerować szlachetność i wyjątkowość. Piwo produkowane jest na bazie słodów specjalnych i trzech rodzajów chmielu; długi, 3-miesięczny okres leżakowania ma służyć pełnemu dojrzeniu bukietu smakowo-zapachowego. Dubla testowałem niedawno, mogę więc na świeżo porównać:
    kolor – ciemnobursztynowy, miedziany, zmętnienia brak (Dubbel jest rubinowy)
    piana – początkowo niby kremowata, ale dość szybko pęka i pozostaje po niej nieregularny placek;
    nasycenie – duże;
    zapach – intensywny: palony słód pół na pół z belgijskimi drożdżami i mnóstwo przypraw; pycha! (Dubbel bardziej kwaskowo-winny)
    smak – bardzo smaczna kompozycja stanowiąca kontynuację wyśmienitego zapachu: mocny, palony słód przykryty lekko cierpkimi belgijskimi drożdżami; dużo słodkawo-kwaskowych, owocowych nutek i dużo przypraw właściwych piwom belgijskim (gł. kolendra); z palonego słodu – bardzo charakterystycznego dla tego piwa (wyróżniającego je na tle innych Grimbergenów) wydobywa się mocna goryczka, która obecna przez cały czas, jeszcze bardziej wzmacnia się w posmaku (tu już jest typowo chmielowa); przez cały też czas przewija się lekka słodkawa nutka.
    Klasyczny, ciemniejszy Grimbergen Dubbel jest bardziej kwaskowato-winno-słodkawym trunkiem bez tak rozbudowanej palety smakowej i jak dla mnie jest po prostu piwem typu Brune. W porównaniu z innymi Belgami, to Cuvée bardziej zasługuje na miano dubla.
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania

    Comment

    • MarcinKa
      Senior
      • 02-2005
      • 2729

      #3
      Piwo otrzymane od kolegi. Butelka 0,33l. Moc 7,5%, ekstrakt? Kolor mocnej herbaty, lekko czerwonawe. Lekko mętne. Piana duża, strzępiasta, niejednorodna. Koloru beżowego. Zapach średnio mocny. Słodowo, owocowo, winny z jakby ziołowymi nutami. Czuć górną fermentację. Bardzo ładny zapach. Smak słodowy, suszone owoce, akcenty brandy. Na koniec wyraźna, bardzo przyjemna chmielowa goryczka. Piwo leciutko oleiste. Cały czas jest obecna alkoholowa nuta, ale bardziej czuć jej efekt, grzanie, niż smak. Smak generalnie początkowo wytrawny, później przechodzi w bardziej słodowy, rozbudowany. Bardzo dobre piwo. Wysycenie nadspodziewanie duże, bardzo drobne. Jak dla mnie mogło by być mniejsze. Opakowanie (jak na foto Dreamera). Ładna firmowa etykieta, tło w tonacji ciemnej zieleni, do tego dopasowany dedykowany kapsel. Butelka również firmowa z tłoczeniami. Brak tylko zawartości ekstraktu. Piwo było bardzo dobre, szkoda że tylko 0,33l. Rozbudowany smak, bardzo przyjemna moc, ładny wygląd. Mam nadzieję, że kiedyś u nas będą browary robiące takie piwa. Obecnie chyba tylko niektóre Portery mają tę klasę.
      Dzięki SówSon za piwo.
      To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów

      Comment

      • tfur
        Senior
        • 05-2006
        • 1301

        #4
        mądrzej niż poprzednicy nie napiszę, więc powiem tylko tyle, że piwo jest rewelacyjne - treściwe i aromatyczne. chciałbym pić więcej takich... po kilku średnio udanych przygodach z piwami belgijskimi, to był strzał w dziesiątkę (choć nie mój, bo prezent, i to od osób nieuświadomionych, więc szczęśliwy rykoszet chyba)
        veni, emi, bibi

        Comment

        • Ramiel
          Senior
          • 11-2010
          • 207

          #5
          Piwo bardzo dobre podobne nieco do Dubbla ale jest od niego treściwsze, bardziej rozbudowane smakowo i mniej kwaskowe. W smaku Podpalany słód, owocowość, lekka winność, goryczka, drożdże, zapach mało wyraźny - winno-drożdżowy, piana nietrwała, barwa ciemnobursztynowa. Jeden z lepszych Grimbergenów.

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎