Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Chudów

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    Browar Chudów

    nie będę kopiować calości jedynie znaczący fragment jaki znalazłem...

    ""Archeolodzy odkryli grobowiec przy zamku w Chudowie

    CHUDÓW (ŚLĄSKIE). Grobowiec należący do byłych właścicieli zamku w Chudowie odkryli w miniony weekend archeolodzy. (...)
    - To najstarsza zachowana budowla we wsi. I kolejny - po odkrytym niedawno browarze - dowód na to, że zamek nie stał sam - cieszą się. (...)

    Tomasz Głogowski " 17/10/2004


    artykuł dotyczył głównie tego grobowca ale ze względu na wzmiankę o browarze uważam, że warto go przytoczyć, teraz mi się ciśnie na usta pytanie, w jakim okresie mógł tu istnieć browar?
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl
  • kalifat
    Senior
    • 10-2004
    • 1168

    #2
    Ja o czymś takim znalazłem wzmiankę w innym artykule Pana Głogowskiego.
    I tam było napisane, że:
    Fundacja stara się wciąż rozwijać, szukać nowych atrakcji. Dlatego lada dzień rozpocznie się budowa karczmy. Obok zamku w Chudowie odsłonięto bowiem fragmenty XIX-wiecznego browaru. O tym, że tuż za murami zamku znajduje się browar, wiadomo było ze starej fotografii, która przez przypadek trafiła w ręce pracowników fundacji. Zdjęcie przyniósł jeden z mieszkańców Chudowa. Rozpoczęto badania archeologiczne. Naukowcy krok po kroku odkopywali stary budynek gospodarczy, gdzie niegdyś warzono złocisty napój. Znaleziono fragment butelki po piwie z niemieckim napisem "Brauerei Chutow", misy, garnki i części kafli piecowych. W centralnej części budynku odkryto duży ceglany piec, składający się z dwóch komór. To w nim właśnie wypiekano chleb, zanim jeszcze ówcześni właściciele zamku wpadli na pomysł założenia browaru.

    Z dokumentów dotyczących zamku wynika, że browar został zbudowany w 1845 roku przez Aleksandra von Ballego, ówczesnego właściciela wsi. Warzone w nim piwo cieszyło podniebienie tylko von Ballego i jego gości. Nie mógł nim handlować. Smak ówczesnego piwa w niczym nie przypomina znanego nam napoju. Piwo było mętne, z dużą ilością chmielu. - Można się było nie tylko go napić, ale i nim najeść - żartuje archeolog Arkadiusz Tarasiński.

    Ciekawe, że nikt miejscowych nie pamięta tego browaru. Prawdopodobnie spłonął lub został rozebrany.



    Jako ciekawostkę mogę podać, że Aleksander Franciszek Jan von Bally Balsy zmienił nazwę wsi z Chudow na Chutow, ponieważ dotychczasowa kojarzyła mu się z nieurodzajną i jałową ziemią.
    Last edited by kalifat; 24-11-2004, 13:46.
    bla bla bla

    Comment

    Przetwarzanie...
    X
    😀
    🥰
    🤢
    😎
    😡
    👍
    👎