Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar(y) w Trzebiatowie.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • niesky
    Junior
    • 09-2005
    • 3

    Browar(y) w Trzebiatowie.

    Witam, jestem nowym użytkownikiem tego portalu i mam nadzieję że przy Waszej pomocy znajdę odpowiedzi na pytania dotyczące browarów w Trzebiatowie. Interesuję się historią tego miasta i okolic, ale na temat browarów wiem b. mało. Ze strony (odbitej mi przez kolegę) ze spisu browarów w Polsce, wynika że na przełomie IX i XX wieku istniały w mieście 4 browary. W sumie spis podaje 11 nazwisk ich właścicieli. Posiadam jedną butelkę piwną z Trzebiatowa z napisami: ARTUR FRADRICH TREPTOW A/REGA UNVERKAUFLICH. Butla jest zielona, niestety bez oryginalnej porcelanki. Problem w tym że tego nazwiska brak w w/w spisie (?). Jeden z browarów znajdował się rynku róg dzisiejszej ul. Słowackiego, ale ten budynek już nie istnieje. Do dziś przetrwały zabudowania browaru przy ul. Żółwiej (Schill str.). Są w całkiem dobrym stanie mimo iż browar przestał istnieć na pocz. lat 20-tych. Obecny właściciel umożliwił mi zwiedzanie browaru za piwo Tu niestety kończy się moja wiedza. Jeżeli wiecie więcej to bardzo proszę podzielcie się swoją wiedzą.
    P.S oczywiście jestem również ogromnie zainteresowany wszelkimi pamiątkami po Trzebiatowskich browarach.
  • brzeczka
    Senior
    • 12-2003
    • 373

    #2
    Bierhandlungen:
    - Eggert W. >1915<
    - Eitner Gottlob, Inh. Willy Heyse + Selterfabrik >1915<
    - Stettiner Bergschloss-Brauerei A.G., Badstüberstr. 20 >1938-1945
    Inh. Artur Friedrich + Selterwasser- und Limonaden-Fabrik
    - Voerkelius Gebr. Brauerei A.G. in Cammin i. Pom. Niederlage, patrz Utz↓ 1921-1945
    - Wegner Ernst + Wein u. Zigarren-Handlung, Badstüberstr. 4-5 >1938<
    Browary:
    1. Engfer Carl Brauerei:
    - Engfer Louis Brauerei >1865-1896
    - Engfer Carl Brauerei 1896-1902
    2. Rowe Wilhelm Brauerei:
    - Runge Heinrich Brauerei >1865-1880
    - Rowe Wilhelm Brauerei 1880-1905
    3. Scheib Max Brauerei:
    - Büge Wilhelm Brauerei >1865-1880
    - Scheib Louis Brauerei 1880-1906
    - Scheib Max Brauerei 1906-1920
    4. Utz C. Brauerei + MWF:
    - Moses M. Brauerei >1865-1880
    - Lübke Wilhelm Brauerei 1880-1894
    - Utz Carl Dampfbrauerei 1894-1908
    - Utz Carl Wwe. Brauerei, Inh. Magdalene Utz Wwe. 1908-1921
    jesienią 1921 browar wykupił Export-Brauerei von Gebr. Voerkelius in Cammin i/P., browar zamknięto i utworzono skład Gebr. Voerkelius, patrz↑

    MWF:
    - Treichel Emil

    Comment

    • brzeczka
      Senior
      • 12-2003
      • 373

      #3
      Coś mi się wysłało przed czasem...
      Znaki >...< oznaczają, że nie znalazłem początku i końca działalności i podałem lata, w których znalazłem źródła.
      Browary podane za Friedrichem, ale 1865 r. można traktować jedynie umownie.
      Artur Friedrich handlował piwami min. szczecińskiego Bergschloss` a oraz produkował wody mineralne i lemoniady - znam 4 wzory butelek, 2 piwne i 2 mineralne.
      Po przejęciu browaru Utz` a butelki tego browaru jeszcze jakiś czas wykorzystywali Bracia Voerkelius z Kamienia - to pomieszczenia Brauerei Utz przetrwały do dzisiaj - prosimy o zdjęcia.

      Comment

      • niesky
        Junior
        • 09-2005
        • 3

        #4
        Dzięki za informacje ! Jeżeli chodzi o zdjęcia to zrobiłem kilka w 2003 roku. Ale wtedy nie miałem jeszcze cyfrówki, a teraz nie mam jeszcze skanera Jak będę miał możliwość to zamieszczę jakieś fotki.

        Comment

        • brzeczka
          Senior
          • 12-2003
          • 373

          #5
          W 1858 r. w Trzebiatowie działało 5 browarów:
          Engfer Wwe. - wdowa Engfer
          Rosenfeld C.
          Runge H.
          Ulrich A.
          Wolff G.
          Szczegółów brak.

          Comment

          • niesky
            Junior
            • 09-2005
            • 3

            #6
            Dołączam dawno obiecane obrazki. Dwie fotki zrobione w 2003 roku, oraz pocztówkę ( ok. 1910 ). Widoczne zabudowania browaru z kominem przed wieżą kościoła. Witek.
            Attached Files

            Comment

            • brzeczka
              Senior
              • 12-2003
              • 373

              #7
              Wg Adressbuch fuer die gesamte Brau-Industrie Europas 1914/15 i 1920 browar Carla Utza powstał w 1872, co zupełnie nie zgadza się z danymi od Friedricha, w 1892 właścicielem był wilhelm Luebke, co akurat zgadza się z Friedrichem.
              W latach 1914-1920 (wcześniej?) właścicielem browaru była wdowa Magdalene Utz.
              Mistrzami piwowarskimi byli: Georg Schoen (1914), Oskar Lehmann (1920).
              Browar napędzany był parą, warzono zarówno piwa dolnej jak i górnej fermentacji. browar posiadał słodownię produkującą słód wyłącznie na własne potrzeby.

              Comment

              • macsprocket
                Junior
                • 10-2007
                • 4

                #8
                na http://www.porcelanki.prv.pl znajdziecie zbiory moich porcelanek z Trzebiatowa

                Pozdrowionka

                Maciej

                Comment

                • brzeczka
                  Senior
                  • 12-2003
                  • 373

                  #9
                  Dr. Heinrich Berghaus w "Landbuch des Herzogthums Pommern und des Fuerstenthums Ruegen II Theils Band VI Cammin - Greifenberg, Berlin 1870" podaje, że w roku 1861 w powiecie gryfickim działało 11 piwowarów: 5 w Gryficach i 6 w Trzebiatowie.
                  Warzono piwa: Weissbier, Bitterbier i Braunbier, czyli klasycznie jak na tamte czasy.
                  Do tego podane jest zużycie słodu w dla Gryfic i Trzebiatowa.
                  Rok: Gryfice: Trzebiatów:
                  1850 753 565
                  1860 780 632
                  1862 642 516
                  1868 469 13 (wyjątkowo szefli)
                  Jest jeszcze mała wzmianka (1 zdanie) o browarach kamieńskich i to wszystko na ponad 1120 stron tekstu i tabel

                  Comment

                  • daro8800
                    Junior
                    • 07-2012
                    • 1

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika niesky Wyświetlenie odpowiedzi
                    Dołączam dawno obiecane obrazki. Dwie fotki zrobione w 2003 roku, oraz pocztówkę ( ok. 1910 ). Widoczne zabudowania browaru z kominem przed wieżą kościoła. Witek.
                    No niestety budynki po browarze już nie istnieją, zostały wyburzone.
                    Natomiast znalazłem butelkę bez porcelanki z browaru C.UTZ i jest na niej napisane że to browar parowy z Treptowa n/ Rega.

                    P.S. Jeśli kogoś interesuje to podaje GG: 5534170
                    Last edited by daro8800; 26-07-2012, 08:20.

                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎