Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Koncesja na import piwa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysztof
    Senior
    • 04-2001
    • 1689

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
    Nr paragrafów istotnie ze starej ustawy, ale brzmienie się nie zminiło. I zapewniem Cię, że koncesja hurtowa nie jest potrzebna. Zakup na własny użytek, czyli dla lokalu... Nie trafiłem na żaden akt regulujący tę wielkość. Poza tym nie następuje odsprzedaż innemu podmiotowi, płatnikowi VAT, więc wystarczy detaliczna.
    Jak to sie nie zmieniło? Sprawdz i zacytuj dany paragraf w całości a nie częściowo.

    Co do wielkości? Nie wyobrażam sobie zeby ktoś sprowadzał np. tylko 10 skrzynek piwa czy 10 kegów do knajpy. To się nie opłaca i już. Ale jeżeli ktoś ma ochotę zrobić to hobbystycznie i dołozyć kilka złotych to nic nie stoji na przeszkodzie.
    Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
    www.twojmalybrowar.pl

    Comment

    • e-prezes
      Senior
      • 05-2002
      • 19166

      #17
      Zapewniam Cię, że robi to np. Non Iron i im się opłaca. Chwilkę poczekaj to zacytuje z nowej, ale pytałem się celnika z referatu podatku akcyzowego i tylko potwierdził moje w tej materii poszukiwania - NIE JEST POTRZEBNA DODATKOWA KONCESJA. Niby po co?

      Comment

      • Krzysztof
        Senior
        • 04-2001
        • 1689

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
        Zapewniam Cię, że robi to np. Non Iron i im się opłaca. Chwilkę poczekaj to zacytuje z nowej, ale pytałem się celnika z referatu podatku akcyzowego i tylko potwierdził moje w tej materii poszukiwania - NIE JEST POTRZEBNA DODATKOWA KONCESJA. Niby po co?

        Jeżeli odległość jest naprawde niewielka (zaopatrzenie) to być moze się opłaca.

        Wszystkim zainteresowanym polecam:

        Rozdził 7 od art 77.
        Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
        www.twojmalybrowar.pl

        Comment

        • e-prezes
          Senior
          • 05-2002
          • 19166

          #19
          no i gdzie tam jest napisane, że NWW tow. zharmonizowanych na własny użytek przez podmiot wymaga dodatkowej koncesji?

          szczegółowe rozporządzenia dt. dokumentacji NWW:



          Last edited by e-prezes; 09-09-2009, 09:56.

          Comment

          • Twilight_Alehouse
            Chmielowisko.pl
            • 06-2004
            • 6310

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
            Zapewniam Cię, że robi to np. Non Iron i im się opłaca.
            Łódzki Peron 6 też to robi (cykliczne wyprawy do hurtowni w Berlinie) i też się opłaca. Czyli można jeździć po te może nie 10, ale niewiele więcej skrzynek.

            Comment

            • pivaria
              Senior
              • 03-2001
              • 1538

              #21
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysztof Wyświetlenie odpowiedzi
              Jeżeli odległość jest naprawde niewielka (zaopatrzenie) to być moze się opłaca.
              Ciekawy wątek: przymierzam się do sprowadzania piw z sąsiednich Niemiec.
              Dla mnie odległość jest niewielka a wybór w najmniejszej hurtowni większy niż u nas w sporej.
              Ze względu na odległości to jest to opłacalny zakup. Ceny piwa są atrakcyjnie mniejsze. Dla porównania Paulaner w Społemowskim SAM-ie kosztuje ponad 5 PLN, a tam w hurtowni około 0,70 Euro.
              PIVARIA - Z MIŁOŚCI DO PIWA!
              www.pivaria.pl
              https://www.facebook.com/pages/Pivar...72566796087490

              Comment

              • abernacka
                Senior
                • 12-2003
                • 10837

                #22
                Nie prowadze knajpy ani sklepu i mieszkam od zachodniej granicy o 350km i jakoś mi opłaca się przywieźć 10 skrzynek dobrego piwa do domu. Wychodzi mi taniej niż bym miał kupować piwo w 3mieście.
                Piwna turystyka według abernackiego

                Comment

                • e-prezes
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 19166

                  #23
                  Prywatnie to co innego, bo nie uiszczasz opłaty za koncesję, nie odsprzedajesz (z zyskiem, oczywiście) tego piwa, nie masz z tytułu prowadzenia działalności kosztów, a i jesteś zwolniony z opłat cywilnoprawnych sprowadzenia 110 litrów piwa. W świetle istoty działalności gospodarczej każdy dodatkowy (i niepotrzebny koszt) przekreśla powodzenie tej działalności.
                  Dzisiaj transport (koszty w domyśle) piwa do własnego lokalu to normalność, jeśli chce się oferować klientom coś szczególnego.
                  Last edited by e-prezes; 09-09-2009, 12:51.

                  Comment

                  • Krzysztof
                    Senior
                    • 04-2001
                    • 1689

                    #24
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                    no i gdzie tam jest napisane, że NWW tow. zharmonizowanych na własny użytek przez podmiot wymaga dodatkowej koncesji?

                    szczegółowe rozporządzenia dt. dokumentacji NWW:



                    http://www.nettax.pl/dzienniki/du/2009/32/poz.222.htm
                    Idąc twoim tokiem rozumowania prosze zebys mi skazał miejsce, we wskazanych przez Ciebie aktach prawnych że "dodatkowa koncesja nie jest wymagana".

                    Dla mnie ważną rzeczą jest rachunek ekonomiczny. Jeżeli, komuś opłaca sie pojechac po małą ilość piwa to ok.
                    Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
                    www.twojmalybrowar.pl

                    Comment

                    • kopyr
                      Senior
                      • 06-2004
                      • 9475

                      #25
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysztof Wyświetlenie odpowiedzi
                      Idąc twoim tokiem rozumowania prosze zebys mi skazał miejsce, we wskazanych przez Ciebie aktach prawnych że "dodatkowa koncesja nie jest wymagana".

                      Dla mnie ważną rzeczą jest rachunek ekonomiczny. Jeżeli, komuś opłaca sie pojechac po małą ilość piwa to ok.
                      No Krzysztofie, albo mówimy o rachunku ekonomicznym, albo o stanie prawnym. Otóż takiemu Browarkowi&Czeskiemu Rajowi opłaca się importować na własną rękę piwo do pubu i sklepu. Pewnie robią z jeden kurs tygodniowo, nie odsprzedają, bo szkoda im kasy na koncesję hurtową. Można? Można. Twoja argumentacja jest błędna, rachunek ekonomiczny nic nie ma do stanu prawnego. A przykład firmy, którą przywołałem dowodzi, że kalkuluje się import tylko na potrzeby jednej firmy.
                      blog.kopyra.com

                      Comment

                      • piotry
                        Oj tam, oj tam !
                        • 08-2005
                        • 761

                        #26
                        dodam ze piwo nie jest dużo droższe niż niektórych zachodnich marek robionych na miejscu, więc dla kleinta wymagajacego jest do przełknięcia
                        no i z browarkiem to jeszcze jest tak ze nie jada do niemców

                        Comment

                        • kopyr
                          Senior
                          • 06-2004
                          • 9475

                          #27
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika piotry Wyświetlenie odpowiedzi
                          no i z browarkiem to jeszcze jest tak ze nie jada do niemców
                          Możesz rozwinąć, bo mi to germańskim najeźdźcą zapachniało.
                          blog.kopyra.com

                          Comment

                          • piotry
                            Oj tam, oj tam !
                            • 08-2005
                            • 761

                            #28
                            wydaje mi się, że taki mają pomysł na biznes,
                            niemieckie też się pojawiaja ale raczej z hurtownii

                            Comment

                            • Krzysztof
                              Senior
                              • 04-2001
                              • 1689

                              #29
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                              No Krzysztofie, albo mówimy o rachunku ekonomicznym, albo o stanie prawnym. Otóż takiemu Browarkowi&Czeskiemu Rajowi opłaca się importować na własną rękę piwo do pubu i sklepu. Pewnie robią z jeden kurs tygodniowo, nie odsprzedają, bo szkoda im kasy na koncesję hurtową. Można? Można. Twoja argumentacja jest błędna, rachunek ekonomiczny nic nie ma do stanu prawnego. A przykład firmy, którą przywołałem dowodzi, że kalkuluje się import tylko na potrzeby jednej firmy.
                              Ok.

                              Wskazałem akt prawny, który zainteresowany powinien przeczytać, żeby wiedzieć co i jak. Dalej to już sprawa biznesu, który jest wiekszy (sprowadzamy wieksze ilości) lub mniejszy (dla potrzeb własnego biznesu). To już powoduje dalsze procedury...
                              Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
                              www.twojmalybrowar.pl

                              Comment

                              • e-prezes
                                Senior
                                • 05-2002
                                • 19166

                                #30
                                Zgodnie z art. 77 i 78 Ustawy o podatku akcyzowym, której treść zamieszczono w Dzienniku Ustaw nr 3 z 2009 pod pozycją 11 nabycie/dostawa wewnątrzwspólnotowa dotyczy podmiotów gospodarczych, które na terytorium kraju prowadzą działalność mającą na celu sprzedaż art. akcyzowych i mogą to czynić dzięki procedurze z opłaconą akcyzą w kraju członkowskim. Ustawodawca określa to dosłownie: "na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej" - zatem nie do konsumcji we własnym zakresie tylko do sprzedaży odbiorcy końcowemu, bo ten jest klientem takiego podmiotu gospodarczego, także w świetle koncesji na sprzedaż detaliczną wyrobów alk.
                                Zresztą dostawa/nabycie wewnątrzwspólnotowe nie jest niczym innym jak nabyciem z browaru/hurtowni w Polsce tow. akcyzowych.
                                W/w art. 78 określa co powinien uczynić w/w podatnik:

                                1) przed wprowadzeniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na terytorium kraju dokonać zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego naczelnika urzędu celnego i złożyć zabezpieczenie akcyzowe;
                                2) potwierdzić odbiór wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na uproszczonym dokumencie towarzyszącym;
                                3) złożyć deklarację uproszczoną i dokonać zapłaty akcyzy na terytorium kraju w terminie 10 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego;
                                4) prowadzić ewidencję nabywanych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych,

                                czyli dokładnie co napisałem powyżej.

                                Zabezpieczenie akcyzowe, któremu będziemy musieli się poddać określimy sami w wysokości nie mniejszej niż wielkość akcyzy za jedną dostawę. Lepiej to uczynić mając na względzie regularność dostaw i kwotę podnieść do wielkości miesięcznej, bo zabezpieczenie generalne wydaje naczelnik UC na jakiś okres, który sami możemy wnioskować. W przypadku piw bezalkoholowych (w świetlne ustawy) i tak zapłacimy akcyzę w zabezpieczeniu mimo, że stawka wynosi zero. Będziemy się mogli potem ubiegać o zwrot tej kwoty, podobnie gdy akcyzę zapłacimy poza naszym krajem (w kraju sprzedawcy/dostawcy).

                                Zarówno deklaracji uproszczonej AKC-U, którą musimy złożyć w ciągu 10 dni od nabycia jak i w uproszczonym dokumencie towarzyszącym i w ewidencji będziemy musieli podać kod nomenklatury scalonej towaru zatem podam go w celu ułatwienia:

                                2203 00 01 piwo w butelkach
                                2203 00 09 w puszkach, PETach, kegach i minikegach do pojemności do 10 litrów
                                2203 00 10 w kegach o pojemności pow. 10 litrów
                                2202 90 10 piwa bezalkoholowe zawierające do 0,5 % alk.

                                Stawka cła w przypadku piwa jest zerowa, a akcyza w wysokości 7,79 zł/hl za 1 st. Plato, czyli za klasyczną 12 zapłacimy 0,9348 zł/litr. Do celów zabezpieczenia i tak liczy się kwotę do pełnych złotych, czyli za beczkę 30 litrów to 28 zł. W przypadku piw bezalkoholowych akcyza jest zerowa, bo nie jest to towar akcyzowy.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎