Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Roman, Ename Blond

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • franekf
    Senior
    • 06-2004
    • 944

    Roman, Ename Blond

    Butelka 0,33, zawartość alkoholu 6,5% vol. Zawartości ekstraktu nie podano. Piwo kupiła moja dziewczyna w piotrze i pawle w Blue City razem z brunem i triplem z tego browaru. Co prawda nie jest to porównanie w ramach gatunku, ale z trzech nabytych to smakowało mi najbardziej (i mojej dziewczynie tez ). W smaku lekko wytrawne z wyraźną goryczką pozostającą po przełknięciu. Piana niezbyt okazała, ale cienka warstewka utrzymała się dzielnie do końca konsumpcji. Nagazowanie w normie. Ogólnie piwo nie rzuca na kolana, ale jest dość przyzwoite, choć z racji ceny chyba do niego nie wrócę (wrócimy..). Plus za ładną, elegancką etykietę.
    Birofilia Trapistów poszukiwane - sprawdź co mam
    http://mojedegustacje.blogspot.com/ - mój blog o alkoholach; ostatni wpis - Królewskie Porter
    Piwny Janusz bez Teku
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    #2
    zaw. alk. 6,5%, but. 0,33 l
    kupione w hurtowni Belgium's Best (Września)

    Wioska Ename (dziś przedmieścia Oudenaarde) stała się znana dzięki doniosłym odkryciom archeologicznym wczesnośredniowiecznego kompleksu klasztorno-mieszkalnego. Wykopaliska odsłoniły duże fragmenty zabudowań ośrodka handlowego, twierdzy i klasztoru benedyktynów. Benedyktyni ponoć warzyli wówczas swoje piwo, o czym świadczą odkryte poletka upraw chmielu przy klasztorze. Niezależnie od tego, ile w tym prawdy, rodzina Roman postanowiła skrzętnie wykorzystać ten fakt i rozpoczęła w swoim browarze produkcję piwa opartą na starych recepturach opactwa z Ename. Pierwsze duble i triple opuściły browar w 1990 r., w 1997 r. dołączyło do nich aktualnie testowane piwo blond.
    Jest to górnofermentacyjne ale, refermentujące w butelkach.
    kolor – złoty; silne zmętnienie;
    piana – kremowa, dość gruba powłoczka, ciepłym kożuszkiem na długo okrywa piwo;
    nasycenie – duże;
    zapach – drożdżowy, lekko kwaskowaty i bardzo korzenny;
    smak – w tym piwie, z dominującą nutą drożdżową, cytrusy tak sugestywnie atakują kubki smakowe, że zdają się nieodłącznym składnikiem piwa; kwaskowy smaczek świeżych cytrusów (cytryny, grejpfruty) kończy się nie mniej sugestywną cytrusową goryczką; całość bardzo wygładzona, dość delikatna, zwieńczona słodem i lekką chmielową goryczką; cukier wymieniony w składzie tego piwa na szczęście w ogóle nie wyczuwalny; pomimo wyraźnego wytrawno-kwaskowego charakteru piwo robi wrażenie raczej delikatnego.
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania

    Comment

    • kopyr
      Senior
      • 06-2004
      • 9475

      #3
      Piana: słaba, szybko opadła do resztek.
      Kolor: mętne, matowe złoto.
      Wysycenie: wysokie.
      Zapach: przyjemny korzenno kolendrowy.
      Smak: bardzo fajny Belg, z wyraźną goryczką.
      Opakowanie: stylowa czarna etykieta z wizerunkiem mnicha w postaci logotypu. Gdybyż jeszcze kapsel był z tym motywem, to już by było wspaniale, bo ten obecny mi nie pasuje do całości.
      blog.kopyra.com

      Comment

      • Twilight_Alehouse
        Chmielowisko.pl
        • 06-2004
        • 6310

        #4
        Zakupione tradycyjnie w łódzkim Zofmarze na Pomorskiej, jakiś rok temu. Wypite niedługo potem.

        Kolor: Opalizujący żółty, pływają drożdżowe artefakty.
        Piana: Dość wysoka, gęsta i trwała.
        Zapach: Lekko pszeniczny, lekko kolendrowy, lekko fenolowy. Bardzo przyjemny.
        Smak: Wyjątkowo treściwy, gęsty, słodowy. Pełnia smaków zaakcentowana wyraźną goryczką. Czuć nuty cytrusowe (skórka cytrynowa), goryczkowe, chmielowe, kolendrowe, wytrawne, drożdżowe. Bardzo sympatyczna blondynka!

        Comment

        • rad998
          Member
          • 12-2008
          • 52

          #5
          Kolor - matowo złoty lekko mętnawy
          Piana - słaba, na poczatku srednio okazala, po chwili spada do cienkiej warstewki i pozostaje w postaci bardzo cienkiej warstewki do konca.
          Nasycenie - wysokie
          Zapach - przyjemny cytrusowo-kolędrowy
          Smak - bardzo przyjemny kwaskowaty, lekko cierpki - bardzo ożeźwiający, nie czuc w ogóle alkoholu. Goryczka bardzo przyjemnie pozostająca na języku na dłuższą chwilkę po konsumpcji, jednak ma się wrażenie jakby pochodziła ona z gejfruta - takie bynajmniej odniosłem wrażenie
          Bardzo fajny blond, jeden z moich ulubionych. Z resztą wg mnie jest to najlepsze piwko z rąk browaru Ename.
          Last edited by rad998; 30-07-2009, 12:42.

          Comment

          • maciu82
            Senior
            • 02-2012
            • 100

            #6
            Kolor: Złoty,bardzo ładny. [4.5]
            Piana:Ładna, biała średnioziarnista. Dobrze oblepia szkło[4,5]
            Zapach: Cytrusy, drożdze, miód. Bardzo ładny [5]
            Smak: Lekka goryczka, Cytrusowość, owocowość. Bardzo dobre. [4,5]
            Wysycenie: Stylowe. [5]
            Opakowanie: Bączek, taka sobie etykieta[3,5]
            "A we mnie samym wilki dwa, oblicze dobra, oblicze zła(...)Wygrywa ten, którego karmię!!"
            galeria spożytych piw
            Najlepszy Sklep z piwem w Oleśnicy

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎