Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Het Anker, Gouden Carolus Ambrio

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    Het Anker, Gouden Carolus Ambrio

    zaw. alk. 8,0% (ekstr. 18,0%), but. 0,33 l
    kupione w hurtowni Belgium's Best (Września)

    Zgodnie z nazwą tego piwa, mamy tu bursztynowe ale, jedno z trzech popularnych piw Gouden Carolus, oznaczone czerwoną etykietą. Ambrio nawiązuje do starego typu lokalnych piw „Mechelschen Bruynen” z tutejszego Mechelen i warzone jest wg receptury z XIV w. (z tą różnicą, że obecna wersja jest ponoć nieco bardziej treściwa i nachmielona) – do niedawna zresztą Ambrio sprzedawano na rynku pod tradycyjną nazwą „Mechelschen Bruynen”. Het Anker szczyci się tym, że jako jedyny browar warzy piwo wg tej starej, miejskiej receptury.
    kolor – miedziany, lekko czerwonawy, minimalna opalizacja;
    piana – pulchna, kremowa czapa, wysoka i bardzo trwała, opadając tworzy utrzymujący się do samego końca mięsisty kożuszek;
    nasycenie – raczej słabe;
    zapach – mocny aromat palonego, a nawet podwędzanego słodu;
    smak – ciekawe i w sumie nieczęsto spotykane tak dobre połączenie palonego słodu z typowymi belgijskimi „pszeniczniakowatymi” drożdżami; dobra, głęboka, wręcz wędzona paloność miesza się z drożdżową kwaskowością w obecności specyficznych nutek owocowych – suszonych śliwek (dalszy ciąg wędzonki); pomimo lekkiej słodkości cukier w ogóle nie przeszkadza, podobnie alkohol, który jest praktycznie niewyczuwalny; dobry palono-wędzono-korzenny posmak stawia to piwo w gronie najlepszych Belgów – bez dwóch zdań.
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania
  • sebrejMax
    Junior
    • 07-2004
    • 7

    #2
    najlepsze z trójki

    Najlepsze piwo z trójki z Mechelen. Nie chce mi się komentować wszystkich trzech, więc poprzestanę na tym jednym. (Śmieszą mnie te poematy, zwłaszcza przy triplu, w których roi się od udziwnionych porównań i taniego, nadętego patosu ["nuta kwaśno-cierpkich cytrusów z kwiatową słodyczą w tle"], dlatego posłuże się zwykłym opisem kogoś, kto może profesjonalnym znawcą piw nie jest, ale próbował już paru setek różnych piw - w tym ponad 50 belgijskich.
    Ambrio jest typowycm dość mocnym belgiem, odpowiada mi ten mętny mocno bursztynowy kolor. W smaku wyraziste, czuć trochę alkohol (jak w wielu belgijskich mocarzach) i jakąś słodycz, brakuje mi trochę kwaskowatości, która dałaby mu bardziej ożeźwiający charakter. Dla typowych polskich opojów nie byłoby łatwe, a służyłoby zapewne jako środek "szybko walący w dekiel".

    Comment

    • pezet
      Improwizator
      • 03-2006
      • 481

      #3
      Het Anker, Gouden Carolus Ambrio

      Butelka 330 ml, alk. 8%, ekstrakt 18°Plato. Import własny z Belgii.

      Historia browaru Het Anker została opisana już przez Dreamera tutaj.

      Gouden Carolus Ambrio to trzecie piwo z serii „barwy belgijskiej flagi”.
      Receptura nawiązuje do tradycyjnego, lokalnego piwa z Mechelen, znanego jako “Mechelschen Bruynen” (podobno warzono je już w XIV wieku!).
      Ambrio to piwo górnej fermentacji, refermentowane w butelce.
      Kolor: ciemny bursztyn, pod światło czerwono – pomarańczowe, mętne.
      Piana: na początku wysoka, kremowa, biała, dość szybko opada do solidnej kołderki.
      Nasycenie: średnie.
      Zapach: Wspaniały i bardzo świeży. Cudowna kompozycja słodu, drożdży i różnych owoców. Dominowały cytrusy, jabłka i niesamowicie apetyczne gruszki . To wszystko spowite było chmielowym aromatem.
      Smak: Początek dość słodki, potem pojawia się karmel i goryczka chmielowo – przyprawkowa. Podbudowane jest to wszystko smakowitymi nutkami owocowymi. Każdy łyczek to nowe odkrycia! Pycha!
      Alkohol delikatnie wyczuwalny, ale w zestawieniu z pozostałymi elementami profilu jest nawet bardzo smacznym dodatkiem .
      Ciekawa kompozycja. Polecam
      Attached Files
      „Amatorom konopi indyjskich należy się przypomnienie, że naczelną zasadą rządzącą chemią mózgu jest zasada równowagi.
      Nie można bezkarnie zmieniać składu tej biochemicznej zupy, a przynajmniej nie można tego robić na dłuższą metę...”
      Dr hab. med. Przemysław Bieńkowski

      Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

      Comment

      • kopyr
        Senior
        • 06-2004
        • 9475

        #4
        Piana: bardzo obfita, beżowa, niestety dziurawi się.
        Kolor: ciemnomiedziany, brunatno - rubinowy.
        Wysycenie: wysokie.
        Zapach: karmelowy.
        Smak: karmelowy, do tego wyczuwam wiśnie, w połączeniu z nutą alkoholu przywodzą na myśl wiśniówkę, leciutka kwaskowość. Pełne w smaku.
        Opakowanie: proste, oszczędne, ale stylowe. Król z etykiety, tytułowy Carolus przypomina mi jednego z trzech króli. Etykieta w kolorze wiśniowym, bardzo pasuje mi do tego piwa.
        Polecam, ciekawe piwo.
        blog.kopyra.com

        Comment

        • jacer
          Senior
          • 03-2006
          • 9875

          #5
          Zgadzam się z przedmówcami, w moim piana oblepiła kielich wraz z piciem.

          Bardzo smaczne piwo. Polecam.
          Milicki Browar Rynkowy
          Grupa STYRIAN

          (1+sqrt5)/2
          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
          No Hops, no Glory :)

          Comment

          • lzkamil
            kierowca bombowca
            • 01-2003
            • 3611

            #6
            Ciemnobursztynowe/jasnobrązowe, mętne, dosyć mocno nagazowane, piana taka że nalewa się na parę razy i parę minut.
            Zapach złożony, mocno owocowy (wiśnie, śliwki, truskawki), słodowy, karmelowo-podpalany, lekko alkoholowy.
            Smak schłodzonego piwa nie wydawał mi się zbyt rozbudowany, wzbogacił się po dojściu do termperatury prawie pokojowej ale też zrobił się jakiś taki niezharmonizowany - najpierw ostro owocowo-winno-alkoholowy, przechodzi w gładszy ciemnosłodowy posmak.
            W sumie do wypicia z przyjemnością ale tripel mi lepiej podszedł.

            Nowe szaty króla:
            Attached Files
            Lepszy jabol pod okapem
            niż GŻ, CP i KP !


            Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

            Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

            Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

            Comment

            • Totus
              Senior
              • 11-2007
              • 326

              #7
              Lubię takie piwa, pełne w smaku. Gdyby nie cena mógłbym tylko je pić :-). A tak [mimo, że to inny styl0 będę się zadowalał piwem Mazur. Jeśli chodzi o wrażenie pełni smaku to moim zdaniem w obu piwach z tym jest nieźle.
              Zapraszam do Browaru Sielanka.

              Comment

              • Sven
                Senior
                • 09-2003
                • 1211

                #8
                Pilem wersje beczkowa.

                Kolor ciemnomiedziany, piana trwala, niezbyt wysoka. W zapachu gozdzikowe, smak zdecydowanie slodowy, pelny, z nutami gozdzikow, po przelknieciu pojawia sie nuta chmielowa. Smaczne.
                Celia, cerevisia et conventus.

                Comment

                • wrednyhawran
                  Senior
                  • 07-2010
                  • 1784

                  #9
                  Właśnie sobie popijam to wspaniałe piwko i po ciemnym Maredsous stawiam je w czołówce moich ulubionych Belgów. Polecam i napewno do niego wrócę kiedy będę miał możliwość.
                  Czy jest coś lepszego niż piwo? - Dwa piwa!
                  Małe Piwko Blog
                  Małe Piwko Blog na facebooku
                  Domowy Browar Demon

                  Comment

                  • Ramiel
                    Senior
                    • 11-2010
                    • 207

                    #10
                    Po długiej przerwie kolejny Carolus

                    Kolor: ciemnomiedziany, lekko zmętniony
                    Piana: ogromna, gęsta, trwała, cudna!
                    Wysycenie: średniowysokie
                    Zapach: przyjemne belgijskie drożdże, nutka karmelu
                    Smak: subtelny palony słód ,chmielowa lekko cierpka goryczka, owoce (stawiam na wiśnie), nutka alkoholu
                    Bardzo dobre, pełne w smaku piwo

                    Comment

                    • DariuszSawicki
                      Senior
                      • 08-2012
                      • 2868

                      #11
                      No tu się zdziwiłem,bo na temat innych postów o Ambrio myślałem iż ich wysławiałem kiedyś a tu nic.To teraz zacznę!Butelka 0.75 za 19 złotych z kawałkiem to nic.Tym bardziej ,że De Silly kosztują prawie trzy dychy.
                      Zapach bardzo owocowy,bardziej czerwonych owoców.
                      Kolor mocno złocisty(oczywiście to nie żadne Warka Pstrong czy inne Dębowe).
                      Wysycenie średnie,nie przeszkadza mi.
                      Smak:delikatny,lekkie owoce,czuć chmiel,przy 8%alk to jest super piwko.
                      Tradycyjnie już wszystko od Het Anker łykam z przyjemnością.

                      Comment

                      • darekd
                        PremiumUżytkownik
                        • 02-2003
                        • 12148

                        #12
                        Het Anker is een familiebrouwerij die al 5 generaties lang bier brouwt in het Groot Begijnhof van Mechelen. In Stokerij De Molenberg, de 17e-eeuwse familiehoeve en stokerij in Blaasveld, wordt er op basis van het moutbeslag van Gouden Carolus Tripel een verfijnde Belgische whisky gestookt. Gouden Carolus Single Malt vormt het perfecte huwelijk tussen de twee familietradities van brouwen en distilleren. De brasserie, het brouwerijhotel en het uitgebreide belevingsaanbod  staan garant voor de ultieme Mechelse bierbeleving. Beide sites vormen bovendien een unieke locatie voor meetings, incentives, congressen en evenementen (MICE). Welkom!


                        Pite na końcu terminu

                        Aromat - kandyzowane wiśnie, rodzynki, suszona śliwka
                        Piana - wysoka, ale bardzo szybko opadła do skromnej koronki
                        Barwa - ciemna miedź z brunatnym zmętnieniem
                        Wysycenie - dość ostre, mocno musuje
                        Smak - słodowy, słodszy, kandyzowana wiśnia, leciutka goryczka. Finisz przyjemnie rozgrzewa, alkohol delikatny
                        Treściwość - spora

                        Piwo już dość znacznie ułożone, krągłe, już niezbyt rozbudowane smakowo, ale sączy się je przyjemnie. Nie jest to mój faworyt, ale też nie żałuję, że spożyłem.

                        Comment

                        • darekd
                          PremiumUżytkownik
                          • 02-2003
                          • 12148

                          #13
                          Nowy kapsel:
                          Attached Files

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎