Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Piwo bezglutenowe

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Makaron
    Senior
    • 08-2003
    • 2107

    Piwo bezglutenowe

    Czy ktos z szanownych forumowiczow moglby mi wyjasnic. Czy jest mozliwe wytworzenie piwa bezglutenowego?

    http://www.glutenfreebeerfestival.com/
    "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Tak. WES ma w ofercie ekstrakt słodowy bezglutenowy.

    Comment

    • Magdalaena
      Junior
      • 04-2007
      • 3

      #3
      Piwo bezglutenowe

      Choruję na celiakię i z tego powodu od czterech lat jestem na diecie bezglutenowej (vide "nasze" forum: http://forum.celiakia.pl). Polega ona na wykluczeniu z jadłospisu czterech podstawowych zbóż - pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia nawet w najmniejszych ilościach. Niestety jednym z produktów, których musiałam się wyrzec przechodząc na dietę było piwo, a lubiłam je wcześniej, oj lubiłam. Piwo bezglutenowe bywa warzone na świecie w minimalnych ilościach, ale w Polsce się go nie sprzedaje.

      Teraz zaczęłam czytać (po artykule w Polityce) o domowym browarnictwie i zastanawiam się czy nie mogłabym uwarzyć w domu piwa bezglutenowego. Problemem jest słód, który musiałby być zrobiony z bezpiecznego zboża czyli kukurydzy, ryżu, prosa, amarantusa ...

      Czy takie słody są dostępne w handlu, możliwe do zdobycia ? do zrobienia w domu ? czy piwo z nich w ogóle wyjdzie ?

      Comment

      • e-prezes
        Senior
        • 05-2002
        • 19165

        #4
        Jeśli udało się stworzyć piwa dla diabetyków, myślę, że i dla Was się znajdą. Pytanie czy będą to jeszcze piwa? Z tego co wyczytałem mąka bezgltenowa jest bardzo droga, więc słód z takiego zboża też nie będzie tani i raczej musiałby być robiony we własnym zakresie.

        Comment

        • Magdalaena
          Junior
          • 04-2007
          • 3

          #5
          Droga mąka bezglutenowa to mąka pszenna chemicznie pozbawiona glutenu. Jakoś nie widzę mozliwości robienia z niej słodu.

          Jednak równie bezglutenowe są inne ziarna np. kukurydza czy ryż dostępne (jak dla wszystkich) za dość przystępną cenę.
          A zresztą my bezglutenowcy jesteśmy przyzwyczajeni do płącenia wiecej za "normalny" produkt.

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19165

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes
            ... Pytanie czy będą to jeszcze piwa? ...
            Cóż, raczej nie widzę szansy w takim wypadku

            Comment

            • Czes
              PremiumUżytkownik
              • 06-2001
              • 752

              #7
              Najlepszym surowcem piwowarskim w tym przypadku jest słodowane sorgo.
              Choć u nas egzotyczne, to w wielu krajach afrykańskich podstawowy surowiec piwowarski.
              Sprawa piwa bezglutenowego nie wygląda więc beznadziejnie.
              W tej chwili przynajmniej rodzi się w kraju świadomość zaspokajania takiej potrzeby.
              Od pomysłu do przemysłu musi jednak upłynąć trochę czasu.
              O!Nanobrowar Domowy "PiwU"

              Comment

              • Latarnik
                Premium Lamplighter
                • 06-2004
                • 4996

                #8
                W USA piwa bezglutenowe mozna znalezc w sklepach. Sa robione z sorgo.

                No tak,ja sobie klikalem a Czes juz wyjasnil
                Last edited by Latarnik; 10-04-2007, 23:05.
                5400 kapsli z wypitych piw
                874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
                "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
                https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
                Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
                https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

                Comment

                • Makaron
                  Senior
                  • 08-2003
                  • 2107

                  #9
                  A czy ktos spotkal sie z takim slodem sprzedawanym w sklepach w Europie?
                  "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                  Comment

                  • Maidenowiec
                    Senior
                    • 07-2004
                    • 2287

                    #10
                    Jeżeli bezglutenowy oznacza "proteinfree" to owszem.
                    Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                    Thou shallt not spilleth thy beer!

                    Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                    Comment

                    • Magdalaena
                      Junior
                      • 04-2007
                      • 3

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maidenowiec
                      Jeżeli bezglutenowy oznacza "proteinfree" to owszem.
                      Niestety. bezglutenowy to glutenfree. Proteinfree to byłby bezbiałkowy - może dla chorych na fenyloketonurię.


                      Generalnie dziękuję za wszystkie wypowiedzi

                      Comment

                      • jacer
                        Senior
                        • 03-2006
                        • 9875

                        #12
                        Znalazłem na niemieckiej stronie przepis na piwo bezglutenowe:

                        Zutaten:
                        1700 gr Quinocha
                        1500 gr Amarant
                        22,8 gr Hopfen (Hallertauer Tradition, Hopfenpulver- Pellets, Lupofresh)
                        1- 2 ml Amylase
                        10 gr Trockenhefe

                        Jeżeli znasz niemiecki poczytaj sobie:

                        Milicki Browar Rynkowy
                        Grupa STYRIAN

                        (1+sqrt5)/2
                        "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                        "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                        No Hops, no Glory :)

                        Comment

                        • artur2
                          Senior
                          • 02-2008
                          • 535

                          #13
                          Odświeżam wątek. Może w ciągu 2 lat coś się zmieniło w tej kwestii ?
                          Czy można zrobić piwo bezglutenowe w domu ?
                          Mniej alkoholu, więcej smaku !
                          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                          Comment

                          • wogosz
                            Senior
                            • 12-2005
                            • 1007

                            #14
                            Trudna sprawa.
                            Pamiętajmy, że aby zrobić słód ziarno musi nam wykiełkować. Nie nadaje się więc żadna mąką czy chemicznie przerobiona śruta. W zeszłym roku zapragnąłem zrobić piwo z sorgo. Po długich poszukiwaniach w mieszalniach pasz i w porcie w Szczecinie okazało się że nikt w Polsce nie sprowadza sorgo w celach paszowych. Dostępny jest tylko zaprawiony materiał siewny. Sorgo w Polsce uprawia się tylko na zieloną masę i nie dopuszcza się do powstania nasion. Wynająłem 2 ary ziemi i wysiałem zaprawione do siewu sorgo w odp. terminie z zachowaniem wszelkiej dostępnej mi wiedzy z zakresu uprawy sorgo. Wyrosło pięknie na ponad 2 metry. We wrześniu zawiązało wiechy i pojawiły się zaczątki nasion. Niestety zaczęło się robić zimno, dzień się skrócił i nasiona już nie zdążyły dojrzeć. W listopadzie wszystko zmarzło i ucieszyły się tylko wróble bo skrupulatnie wydziobały wszystkie ledwo wykształcone nasionka. Tak więc musiałem na razie zarzucić plany robienia słodu i piwa z sorgo.
                            Jeżeli ktoś ma dostęp do niezaprawionych nasion sorgo, to chętnie przerobię je na słód którym możemy się podzielić.

                            Comment

                            • artur2
                              Senior
                              • 02-2008
                              • 535

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
                              Wynająłem 2 ary ziemi i wysiałem zaprawione do siewu sorgo w odp. terminie z zachowaniem wszelkiej dostępnej mi wiedzy z zakresu uprawy sorgo. Wyrosło pięknie na ponad 2 metry.
                              Jestem pod wielkim wrażeniem
                              Też jestem zainteresowany piwem bezglutenowym z uwagi na pewnego znajomego. Może kiedyś uda się w jakiś sposób pozyskać ziarno sorgo, to spróbujemy uwarzyć piwo. Może ziarna można sprowadzić z zagranicy?
                              Mniej alkoholu, więcej smaku !
                              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎