Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Sint Jozef [Kerkom], Adelardus

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • sibarh
    PremiumUżytkownik
    • 01-2005
    • 10384

    Sint Jozef [Kerkom], Adelardus

    Butelka 0,33 litra, alkohol 7 %, eks. brak, kapsel goły
    Kolor - brązowo-rubinowy, klarowny, lekko mętny
    Piana - beżowa, średniowysoka i średniotrwała
    Zapach - leciutko karmelowy
    Gaz - okey
    Smak - lekko karmelowe, lekko palone na początku potem coraz mocniejsze,
    średnio słodkie, goryczka minimalna,
    Wypijalne dobre piwo.

    W moim "zbiorze" piw zagr. nr 1496 (875 opisane na forum ) 775 - nowe na forum (moje)
    2800 nowe piwa opisałem na forum
    Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
    Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria
  • pezet
    Improwizator
    • 03-2006
    • 481

    #2
    To już kolejne (czwarte) piwo z tego zacnego browaru, jakie miałem okazje skosztować.
    O Brouwerij Kerkom z Sint-Truiden troszkę napisałem tutaj.

    Adelardus Trudoabdijbier to najmłodsze dziecko browaru, ale receptura nawiązuje do starej, klasztornej tradycji warzenia piwa.
    W składzie oprócz wody, słodów, drożdży i chmielu jest kandyzowany cukier oraz gruut/gruit. Gruut/gruit to mikstura złożona z 10 ziół i przypraw tradycyjnie używanych w czasach ‘przedchmielowych’ do przyprawiania piwa. W skład mieszanki wchodzi m.in. Myrica gale.

    Nazwa piwa to hołd dla żyjącego w XI w. Adelardusa – opata, który przyczynił się do rozkwitu Sint-Truiden i okolicy oraz rozbudowy opactwa założonego w VII w. przez Św. Trudo.

    Import własny, butelka 330ml, zawartość alkoholu 7%, ekstrakt?
    Moja butelczyna przeleżała w chłodnej piwniczce pół roku ponad sugerowany termin przydatności do spożycia.
    Kolor: brązowy, pod światło wiśniowe przebłyski, piwo mętne.
    Piana: wysoka tylko podczas nalewania, szybko opada do cieniutkiego kożuszka.
    Zapach: wspaniały, chlebowy z intensywnymi akcentami owocowymi (suszone owoce, winogrona) i przyprawami. Ten zapach chleba (takiego ciemnego) rozłożył mnie na łopatki
    Smak: pełny i intensywny. Słodycz słodu i spora dawka różnych owoców podkreślone były przez palony słód i karmel. Akcenty palone dodały temu piwu niezłego, rasowego charakteru. Złożona, chmielowo – ziołowa goryczka dość długo zamykała to piwo. W finiszu wyczuwalna była też delikatna i przyjemna kwaśność.
    Nasycenie: umiarkowane.
    Bardzo przyjemne piwo. Dodane do listy ulubionych. Wydaje mi się, że półroczne przeleżakowanie tej butelczyny dodało odrobiny niezłych smaczków
    Attached Files
    Last edited by pezet; 03-03-2008, 00:33.
    „Amatorom konopi indyjskich należy się przypomnienie, że naczelną zasadą rządzącą chemią mózgu jest zasada równowagi.
    Nie można bezkarnie zmieniać składu tej biochemicznej zupy, a przynajmniej nie można tego robić na dłuższą metę...”
    Dr hab. med. Przemysław Bieńkowski

    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

    Comment

    • Kolesław
      Senior
      • 03-2004
      • 1130

      #3
      Po Pezecie trudno cokolwiek dodać. Oto moje skromne trzy grosze.
      Piwko pite przeze mnie było prawie klarowne, z lekką tylko opalizacją (termin to październik 2008). Oglądane pod światło ukazało refleksy ceglasto-różowawe jakieś.

      Comment

      • Kamień
        Senior
        • 07-2007
        • 361

        #4
        To ja może napiszę parę słów czym jest wymieniona wśród przypraw Myrica gale, bowiem miałem okazję obcować z tą rośliną podczas sierpnowego pobytu na obozie naukowym w Słowińskim PN.
        To Woskownica europejska. Jej liście wydzielają intensywny zapach, który ja bym określił jako laurowo-cytrynowo-eukaliptusowy. Spotkać ją można w strefie nadmorskiej, w Polsce jest rzadka i obięta ścisłą ochroną.
        Sporo jej rośnie przy ścieżce wiodącej na Wydmę Czołpińską

        Comment

        • jacer
          Senior
          • 03-2006
          • 9875

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kamień Wyświetlenie odpowiedzi
          Sporo jej rośnie przy ścieżce wiodącej na Wydmę Czołpińską
          Nie masz jakiegoś zdjęcia? A jakieś dokładniejsze namiary na ta ścieżkę?
          Milicki Browar Rynkowy
          Grupa STYRIAN

          (1+sqrt5)/2
          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
          No Hops, no Glory :)

          Comment

          • Kamień
            Senior
            • 07-2007
            • 361

            #6
            O dziwo, nie mam żadnego własnego zdjęcia - fatalne niedopatrzenie. Ale w internecie jest ich sporo. A Wydma Czołpińska jest tu.
            Oj, czuję, że nas stąd wywalą za offtopic. Do działu Surowce w Browarnictwie amatorskim

            Comment

            • GaryFisher
              Senior
              • 10-2009
              • 739

              #7
              Kerkom, Adelardus Trudoabdijbier Haspengouwse Dubbel [a.7%]

              Skład jak u pezeta. Po jego opisie smaku wnioskuje, że piwo zaj***ście dojrzewa we flaszce.

              Kolor: ciemny, winny, mętny [5]

              Piana: beżowa, drobnoziarnista ale nie chce sie tworzyc za bardzo i opada szybko, "cośtam" zostaje do końca [3.5]

              Zapach: cukru kandyzowanego (taki lizakowy zapach, dominuje w tym piwie), drożdży, ziół i wina, plus sporo wiśni, śliwek, winogron i rodzynek, po paru minutach czuć delikatną słodowość i karmel, ciężki i słodki aromat, idealny dla dubla [5]

              Smak: cukier kandyzowany z czymś anyżowym z przodu (gruut, jak bonie dydy, jedno z drugim smakuje jak absynt!!), dalej dużo słodyczy, wino i owoce (śliwki, wiśnie, rodzynki), goryczka leciutka, lekko przypalana, aromatu chmielu pod tymi
              ziolami nie czuję; czegoś takiego jeszcze nie piłem [4.5]

              Nasycenie: wysokie, idealne [5]

              Opakowanie: flaszka 0.33l (vichy), etykieta matowa, trochę amatorska z mnichem prezentującym pokal z piwem, z lewej jakiś budynek, kapsel żółty, goły [4.5]

              Producent: Brouwerij Kerkom (1878r.) 0495/38.12.14 Sint-Truiden, Belgia
              Zakupione w: De Bierkoning w Amsterdamie
              Degustowane: 01.10.2012r. ok. godz. 16:00
              Data ważności: 8 14
              Partia: A
              Soundtrack: "Awake" by Dream Theater

              Teraz to jest Dubbel:
              Click image for larger version

Name:	Kerkom Adelardus Trudoabdijbier Haspengouwse Dubbel 7%.jpg
Views:	1
Size:	65,5 KB
ID:	2040366
              Tylko idiota ma porządek, geniusz panuje nad chaosem

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎