Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

browar Prabuty niem. Riesenburg

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • crimson11
    Junior
    • 10-2002
    • 21

    browar Prabuty niem. Riesenburg

    Czy ktoś zna historię browaru w Prabutach k/Susza, czy etykieta poniżej jest od piwa bo mam poważne wątpliwosci, proszę o fachowe info
    Attached Files
  • kongo
    Junior
    • 07-2008
    • 5

    #2
    Witam.
    Butelki piwne z Prabut zbieram już od kilku lat co do tej etykiety też mam watpliwości. Na pewno nie pochodzi z browaru z Prabut. Może to być jakiś drobny rozlewnik ale czy to etykieta od piwa to mam watpliwości.
    Z etykiet piwnych to widzialem krawatkę z nazwa rozlewni w Prabutach (Riesenburg), nazwiskiem Artur Lindner i logo browaru Englisch Brunnen.
    A poniżej nazwiska właścicieli i kilka informacki o browarze w Prabutach w XIX wieku.

    ,,W mieście znajdował się jeden browar powstały w drugiej połowie XIX wieku. Działał on od 1870 do 1920 roku. Budynki browaru znajdowały się przy obecnej ulicy Parkowej, dzisiaj mieści się tam hurtownia pana Jerzego Pruchnickiego. Zakład prowadziło kolejno trzech różnych właścicieli. Wraz z nimi zmieniała się nazwa browaru. I tak: od 1875 – 1895 był to G. Kroecker Brauerei, od 1895 – 1905 Brauerei Riesenburg, H Hirschfeld i spółka i od 1905 – 1920 Riesenburger Brauerei A. Zoche. Niestety nie jest znana wielkość produkcji tego zakladu."

    Comment

    • gdynia
      Junior
      • 06-2009
      • 3

      #3
      Prabuty-browar

      taaak-temat Prabut i okolic,a szczegolnie tamtejszego browarnictwa jest dla mnie arcyciekawy.Wprawdzie na stale mieszkam w Gdyni,a od 4-ch lat jestem czasowo za granica to m.zainteresowanie tymi klimatami zupelnie nie slabnie.A tak wogole od ponad 20-tu lat zbieram etykiety polskich browarow.Wracajac do browaru E.Zoche w Prabutach i informacji o jego losach,oraz filii w Suszu i in.to naldokladniejszy opis ,ktory posiadam pochodzi z Gazety Prabuckiej sprzed paru lat-niestety mam ja w kraju i nie pamietam w tej chwili szczegolow.Byla tam tez zamieszczona reprodukcja etykiety prabuckiej/koronki na szyjke butelki?/Mialem tez butelke w b.dobrym stanie,ale oddalem ja koledze-zbieraczowi butelek w Gdansku,gdzie jest pewnie do dzis.Reprodukowana powyzej etykieta jest za to przedstawiana,jako prabucka w zrodlach niemieckich np w Deutschsprachige Brauereien von vor 1945.Prosze poszukac na google haslo prabuty browar...wyswietli sie tam jeszcze jedno niemieckie zrodlo ksiazkowe.Przed 2000-nym rokiem wydawalo mi sie,ze moglem pozyskac nalewak od piwa w Suszu,ale nie wyszlo-moze za malo sie przylozylem do tematu...A tak na zakonczenie,jesli trafilbym na osobe z podobnymi zainteresowaniami,to m.adres e-mail wyglada nastepujaco: lisznia@wp.pl.Zapraszam

      Comment

      • firegarden
        Member
        • 07-2008
        • 46

        #4
        To może ktoś mi w końcu wyjaśni czy to butelka piwna ,czy mineralka ?Kiedyś już pytałem ale odpowiedz niebyła zbyt dokładna.Wdzięczny będę bo butalka czeka na miejsce na regale a niewiem gdzie postawić.
        Attached Files
        maniek1

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #5
          Na 100% to nikt tego nie powie, ale przyjmuje się, że tego typu butelki służyły do napojów bezalkoholowych.

          Comment

          • lisznia
            Junior
            • 05-2006
            • 1

            #6
            wg mnie tez to jest oranzadowka.Butelki Zoche'go po piwie,ktore widzialem i mialem byly zielone...

            Comment

            • firegarden
              Member
              • 07-2008
              • 46

              #7
              Dzięki!Jeść nie woła niech więc stoi na półce z oranżadówkami.
              maniek1

              Comment

              • Piwowar
                Senior
                • 05-2001
                • 2543

                #8
                W takie butelki rozlewano raczej napoje bezalkoholowe i możliwe że naklejano na nie takie etykiety, jak ta w pierwszym poście. Wraz z rozwojem sprzedaży napojów w butelkach ze szkła, wielu hurtowników rozlewających napoje do butelek oraz samodzielnych producentów zaczęło butelkować napoje piwopodobne, lub mające zastąpić piwo. Były to tak zwane "Bierersatzgetränke", pewnie coś w rodzaju naszego podpiwku. Napojom tym chętnie nadawano takie nazwy jak "Goldblondchen", lub "Kühle Blonde", które kojarzyły się ze znanymi markami piwnymi, często zarejestrowanymi przez browary. Z powodu używania właśnie takich nazw dochodziło nader często do sporów z browarami. Nierzadko producenci napojów piwopodobnych bywali skazywani przez sąd na karę grzywny, a nawet więzienie.
                Archiwum piwne

                Poznaj
                http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                Comment

                • Piwowar
                  Senior
                  • 05-2001
                  • 2543

                  #9
                  Właścicielką browaru w Prabutach była Anna Zoche z domu Petzold. Jej mąż Josef Zoche był prokurentem w firmie i od 1908 roku członkiem magistratu miasta.
                  Archiwum piwne

                  Poznaj
                  http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎