Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

W czym chłodzicie?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • SlawekT
    Senior
    • 08-2006
    • 174

    #91
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13 Wyświetlenie odpowiedzi
    Kiedyś poinstruowano mnie, że drewniana łyżka jest zabroniona, gdyż nie jest ona dezynfekowalna.
    Masz w 100 % rację, ale moja jest używana przy każdym ważeniu do mieszania przy gotowaniu, więc się dokłądnie wyparza w tym czasie.

    Comment

    • SlawekT
      Senior
      • 08-2006
      • 174

      #92
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Mumin_ Wyświetlenie odpowiedzi
      Piłeś, nie jedź^Wsiadaj do klawiatury
      Co racja, to racja!
      Jak się człowiek śpieszy, to się diabel cieszy!

      Comment

      • glysio
        Junior
        • 03-2011
        • 5

        #93
        Witam zastanawiam się nad wykorzystaniem do chłodzenia brzeczki wymiennika ciepła.
        Szczegółowy opis zamieszczono chociażby tutaj:

        Jak myślicie, ma to sens, czy też z jakichś powodów nie nadaje się?

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #94
          Moim zdaniem sensu nie ma.

          Comment

          • diebels
            Senior
            • 11-2005
            • 170

            #95
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika glysio Wyświetlenie odpowiedzi
            Witam zastanawiam się nad wykorzystaniem do chłodzenia brzeczki wymiennika ciepła.
            Szczegółowy opis zamieszczono chociażby tutaj:

            Jak myślicie, ma to sens, czy też z jakichś powodów nie nadaje się?
            Musisz pamiętać iż to komplikuje całą instalacje (odpowiednia pompa ) ale najważniejsze jest w układzie z kompaktem póżniejsze zachowanie sterylizacji, w zakamarkach wymiennika łatwo namnażają się niepożadane bakterie i grzyby, w sumie myslę że kompakt najbardziej do rimsa pasuje .

            Comment

            • leszcz007
              Senior
              • 04-2010
              • 100

              #96
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika glysio Wyświetlenie odpowiedzi
              Witam zastanawiam się nad wykorzystaniem do chłodzenia brzeczki wymiennika ciepła.
              Szczegółowy opis zamieszczono chociażby tutaj:

              Jak myślicie, ma to sens, czy też z jakichś powodów nie nadaje się?
              Pomysł fajny, chłodzenie powietrzem albo po zanurzeniu w cieczy (przynajmniej tak zrozumiałem ze zdjęć), ale jak dla mnie ma dwa minusy:
              1. cena - chłodnica zanurzeniowa wychodzi taniej
              2. mycie tego ustrojstwa wydaj się być ciężki (dużo zakamarków)

              Niech mnie ktoś poprawi, jak coś namieszałem

              Comment

              • glysio
                Junior
                • 03-2011
                • 5

                #97
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika leszcz007 Wyświetlenie odpowiedzi
                Pomysł fajny, chłodzenie powietrzem albo po zanurzeniu w cieczy (przynajmniej tak zrozumiałem ze zdjęć), ale jak dla mnie ma dwa minusy:
                1. cena - chłodnica zanurzeniowa wychodzi taniej
                2. mycie tego ustrojstwa wydaj się być ciężki (dużo zakamarków)

                Niech mnie ktoś poprawi, jak coś namieszałem
                Zasada chłodzenia w tym przypadku to puszczenie w co drugim kanale zimnej wody, nie natomiast chłodzenie powietrzem ani zanurzanie w cieczy.
                Natomiast też mam obawy co do zachowania sterylności. Chociaż w opisie zawarto informację, że profilowanie płyt zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń.
                Niemniej jednak pewnie trzeba by pewnie płukać to pod ciśnieniem.
                Dzięki za odpowiedzi.

                Comment

                • jacer
                  Senior
                  • 03-2006
                  • 9875

                  #98
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika glysio Wyświetlenie odpowiedzi
                  Jak myślicie, ma to sens, czy też z jakichś powodów nie nadaje się?
                  Ma sens, wielu piwowarów ma takie wymienniki płytowe. Również instalacje w minibrowarach mają takie wymienniki.
                  Milicki Browar Rynkowy
                  Grupa STYRIAN

                  (1+sqrt5)/2
                  "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                  "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                  No Hops, no Glory :)

                  Comment

                  • Krzysiu
                    Krzysiu
                    • 02-2001
                    • 14936

                    #99
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
                    Ma sens, wielu piwowarów ma takie wymienniki płytowe. Również instalacje w minibrowarach mają takie wymienniki.
                    Wyjaśnij mi, jaki ma sens stosowanie czegoś takiego do schłodzenia dwudziestu litrów brzeczki, w "instalacji" składającej się z trzydziestolitrowego gara i kilku plastikowych wiader.
                    Last edited by Krzysiu; 05-09-2011, 20:07.

                    Comment

                    • jacer
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 9875

                      1. Wymiennik płytowy ma lepszą wydajność niż rurkowy.
                      2. mniejsze zużycie wody
                      3 szybsze chłodzenie
                      4. Napisz mi gdzie gośc napisał, że chce chłodzić 20l
                      5. Są piwowarzy, którzy chłodzą tak 20l, więc ich pytaj
                      Milicki Browar Rynkowy
                      Grupa STYRIAN

                      (1+sqrt5)/2
                      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                      No Hops, no Glory :)

                      Comment

                      • glysio
                        Junior
                        • 03-2011
                        • 5

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                        Wyjaśnij mi, jaki ma sens stosowanie czegoś takiego do schłodzenia dwudziestu litrów brzeczki, w "instalacji" składającej się z trzydziestolitrowego gara i kilku plastikowych wiader.
                        czy gdzieś jest opisana "instalacja" (jak to ładnie ująłeś w cudzysłowie)i to z czego ona się składa, lub ma składać, jak również ilość brzeczki którą to miałoby chłodzić??? Nie przypominam sobie... Zadałem pytanie licząc na konstruktywne podpowiedzi osób bardziej doświadczonych w temacie piwowarstwa... W ten sposób równie dobrze można odpowiedzieć, że chłodnica zanurzeniowa z rurki miedzianej też nie ma sensu, bo zawsze można chłodzić wystawiając brzeczkę na zewnątrz, po co więc wydawać pieniądze na zbędny sprzęt... ale chyba nie o to chodzi.

                        Comment

                        • wogosz
                          Senior
                          • 12-2005
                          • 1007

                          Chłodnica wydaje się niezła. Nie jest duża, ale z pewnością wydajna. Jej sterylność i czystość można zachować za pomocą środków chemicznych. Wadą jest to, że do przetłoczenia brzeczki przez chłodnicę potrzebna jest pompa, a więc kolejny zakup i kolejny element o którego sterylność trzeba dbać.

                          Comment

                          • jacer
                            Senior
                            • 03-2006
                            • 9875

                            Można ustawić kadź warzelną wyżej i spuścić brzeczkę przez wymiennik grawitacyjnie.
                            Milicki Browar Rynkowy
                            Grupa STYRIAN

                            (1+sqrt5)/2
                            "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                            "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                            No Hops, no Glory :)

                            Comment

                            • wogosz
                              Senior
                              • 12-2005
                              • 1007

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Jacer
                              Można ustawić kadź warzelną wyżej i spuścić brzeczkę przez wymiennik grawitacyjnie.
                              Aby schłodzić brzeczkę do ok. 20st. musiałbyś przepuszczać tę brzeczkę kilka lub kilkanaście razy. Współczuję. Dławiąc przepływ zaworkiem fermentora, znacznie obniżymy sprawność wymiennika. Trzeba pamiętać, że nie chłodzimy wodą lodową, tylko kranówką o temp. 12-15st zimą i 18-20st. latem.

                              Comment

                              • jacer
                                Senior
                                • 03-2006
                                • 9875

                                Aż sprawdziłem, moja ma dziś 15st C.
                                Milicki Browar Rynkowy
                                Grupa STYRIAN

                                (1+sqrt5)/2
                                "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                                "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                                No Hops, no Glory :)

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎