Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Strakonice, Strakonicky Švanda

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • otvirak
    Senior
    • 04-2005
    • 764

    Strakonice, Strakonicky Švanda

    Jasne lekkie pivko (4 % obj. alkoholu). do tego niepasteryzowane Ekstraktu nie podano, ale pewnie 10-11.
    Zapach: lekko chmielowy, nie narzucający się.
    Barwa: jak na fotce - jasna, słomkowożółta.
    Piana: średniopęcherzykowa, nietrwała.
    Smak: orzeźwiający, lekka goryczka i jakby jeszcze lżejsze ziołowe posmaki. W sam raz na lato, szczególnie że nazwa po polsku to... zabawa
    Wysycenie: średnie.
    Opakowanie: plus to ładny, dedykowany piwu kapsel. Minus - według mnie etykieta średnio pasuje do jasnego piwa. Ale to kwestia gustu i porównań.

    W sumie dobre lekkie pivko. Ale jeśli ktoś jest niepoprawnym czechofilem jak ja, a do tego uważa czeskie piva za najlepsze na świecie (podobnie, jak literaturę, kino, kuchnię etc. ) to czegoś jednak może brakować...
    Attached Files
    niepoprawny czechofil


    Młody junaku pamiętaj: zbilansowana dieta to piwo w obu dłoniach!
    WISŁA MISTRZ!
  • darekd
    PremiumUżytkownik
    • 02-2003
    • 12118

    #2
    To co najwyżej dziesiątka, jedenastkę w tym browarze reprezentuje Nektar

    Comment

    • dadek
      Senior
      • 09-2005
      • 4538

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
      To co najwyżej dziesiątka, jedenastkę w tym browarze reprezentuje Nektar
      Tak właśnie jest - 10° Blg.

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika otvirak Wyświetlenie odpowiedzi
      nazwa po polsku to... zabawa
      Ja też jestem czechofilem! I dlatego prostuję że zabawa po czesku to po prostu zábava, a švanda to po polsku "robienie jajec" lub "wycinanie numerów" czyli heca.

      Comment

      • otvirak
        Senior
        • 04-2005
        • 764

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dadek Wyświetlenie odpowiedzi
        Tak właśnie jest - 10° Blg.



        Ja też jestem czechofilem! I dlatego prostuję że zabawa po czesku to po prostu zábava, a švanda to po polsku "robienie jajec" lub "wycinanie numerów" czyli heca.
        Miło spotkać bratnią duszę Czyli dobrze - švanda to taka bardziej 'odjechana' zabawa Choć wydawało mi się, że 'robienie jajec' to 'sranda'. Spotkałeś się z tym określeniem?
        niepoprawny czechofil


        Młody junaku pamiętaj: zbilansowana dieta to piwo w obu dłoniach!
        WISŁA MISTRZ!

        Comment

        • otvirak
          Senior
          • 04-2005
          • 764

          #5
          Strakonicki Jajcarz

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika otvirak Wyświetlenie odpowiedzi
          Miło spotkać bratnią duszę Czyli dobrze - švanda to taka bardziej 'odjechana' zabawa Choć wydawało mi się, że 'robienie jajec' to 'sranda'. Spotkałeś się z tym określeniem?
          A swoją drogą nazwa piwa 'Strakonicki Jajcarz' brzmi nieźle
          niepoprawny czechofil


          Młody junaku pamiętaj: zbilansowana dieta to piwo w obu dłoniach!
          WISŁA MISTRZ!

          Comment

          • darekd
            PremiumUżytkownik
            • 02-2003
            • 12118

            #6
            Kolegom czechofilom

            Cieszę się, że żywo interesujecie się Czechami i macie wkład w czeskie słowotwórstwo

            W okolicach południowoczeskich Strakonic w tradycji ludowej popularna była gra na dudach.
            Stąd piwo Dudak /Dudziarz/.
            A z tym Švandą to zrobiliście niezłą srandę, czyli jaja
            Švanda to bohater sztuki teatralnej Josefa Kajetána Tyla "Strakonický dudák aneb Hody divých žen" z XIX w. Jego bohaterem był niejaki dudziarz Švanda, który dla większych zarobków wyruszył w świat daleki, a tam sobie uświadomił co znaczy dom rodzinny i wrócił na rodzinną ziemię. J.K. Tyl w ten sposób chciał pokazać jak ważna dla Czechów jest praca w kraju na rzecz własnego narodu. To tak w skrócie.
            Sztuka była sfilmowana. Na jej motywach powstał film Hvězda padá vzhůru, gdzie w roli głównej wystąpił niejaki "boski Kajo" czyli Karel Gott
            Last edited by darekd; 15-04-2010, 14:49.

            Comment

            • otvirak
              Senior
              • 04-2005
              • 764

              #7
              sranda musi byt

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
              Cieszę się, że żywo interesujecie się Czechami i macie wkład w czeskie słowotwórstwo

              W okolicach południowoczeskich Strakonic w tradycji ludowej popularna była gra na dudach.
              Stąd piwo Dudak /Dudziarz/.
              A z tym Švandą to zrobiliście niezłą srandę, czyli jaja
              Švanda to bohater sztuki teatralnej Josefa Kajetána Tyla "Strakonický dudák aneb Hody divých žen" z XIX w. Jego bohaterem był niejaki dudziarz Švanda, który dla większych zarobków wyruszył w świat daleki, a tam sobie uświadomił co znaczy dom rodzinny i wrócił na rodzinną ziemię. J.K. Tyl w ten sposób chciał pokazać jak ważna dla Czechów jest praca w kraju na rzecz własnego narodu. To tak w skrócie.
              Sztuka była sfilmowana. Na jej motywach powstał film Hvězda padá vzhůru, gdzie w roli głównej wystąpił niejaki "boski Kajo" czyli Karel Gott
              Czyli jednak dobrze pamiętałem - 'robienie sobie jaj', to sranda Myślę, że zacny Švanda się nie obraził Może oprócz tego, że miał podróżniczo - zarobkowe ciągoty był też z niego jajcarz?
              niepoprawny czechofil


              Młody junaku pamiętaj: zbilansowana dieta to piwo w obu dłoniach!
              WISŁA MISTRZ!

              Comment

              • dadek
                Senior
                • 09-2005
                • 4538

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
                Jego bohaterem był niejaki dudziarz Švanda
                Nie znam akurat tej sztuki ale dlaczego ten dudziarz nie mógł mieć na nazwisko Heca czyli Švanda? Różne ludzie maja nazwiska. Jeden Czech miał na nazwisko Škoda (po polsku szkoda, choć u nas nie wiedzieć czemu ludzie mówią "skoda") i chyba nikt się z tego nie śmieje, a nazwisko wręcz jest legendą wielkiego przemysłu maszynowego.

                Comment

                • dadek
                  Senior
                  • 09-2005
                  • 4538

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika otvirak Wyświetlenie odpowiedzi
                  Czyli jednak dobrze pamiętałem - 'robienie sobie jaj', to sranda Myślę, że zacny Švanda się nie obraził Może oprócz tego, że miał podróżniczo - zarobkowe ciągoty był też z niego jajcarz?
                  Tak, masz rację, sranda i švanda to praktycznie to samo. Z tym że sranda to "robienie sobie jaj" bardziej wulgarnie a mniej śmiesznie. Mogę się mylić ale według mnie to po prostu regionalizm, bo np. nigdy nie słyszałem wyrazu švanda na Morawach, a raczej właśnie sranda. Ale podpytam kolegów Czechów.

                  Comment

                  • darekd
                    PremiumUżytkownik
                    • 02-2003
                    • 12118

                    #10
                    švanda jako heca już rzadko jest używane. Nie wiem co ma oznaczać Škoda w Twoim wywodzie. Jeśli nazwisko można wykorzystywać w przemyśle, to i w nazwie piwa też.
                    Gdyby chodziło o "hecę" nazwa piwa musiałaby brzmieć "Strakonicka švanda" - bo to słowo rodz. żeńskiego. Ale chodzi o osobę płci męskiej i dlatego jest "Strakonicky Švanda" (dodatkowo Švanda jest dużą literą-bo to nazwisko, w innych wypadkach w czeskich nazwach, tytułach tylko pierwsze słowo jest pisane dużą literą np. Česká republika a nie Česká Republika).
                    Mam nadzieję, że dość jasno i przekonywującą wytłumaczyłem etymologię nazwy tego piwa.
                    Jeśli nie dość dobrze wytłumaczyłem /ale chyba już lepiej się nie da/, to tutaj masz jeszcze link z odpowiednią informacją:
                    Známá postava báchorky Josefa Kajetána Tyla Švanda dudák bude mít ve Strakonicích svoji turistickou stezku. Jedna ze zastávek bude i na Šibeničním vrchu, kde měl Švanda…


                    a tam:

                    Populární dudák má dokonce ve Strakonicích i svoje pivo.

                    Comment

                    • otvirak
                      Senior
                      • 04-2005
                      • 764

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
                      švanda jako heca już rzadko jest używane. Nie wiem co ma oznaczać Škoda w Twoim wywodzie. Jeśli nazwisko można wykorzystywać w przemyśle, to i w nazwie piwa też.
                      Gdyby chodziło o "hecę" nazwa piwa musiałaby brzmieć "Strakonicka švanda" - bo to słowo rodz. żeńskiego. Ale chodzi o osobę płci męskiej i dlatego jest "Strakonicky Švanda" (dodatkowo Švanda jest dużą literą-bo to nazwisko, w innych wypadkach w czeskich nazwach, tytułach tylko pierwsze słowo jest pisane dużą literą np. Česká republika a nie Česká Republika).
                      Mam nadzieję, że dość jasno i przekonywującą wytłumaczyłem etymologię nazwy tego piwa.
                      Jeśli nie dość dobrze wytłumaczyłem /ale chyba już lepiej się nie da/, to tutaj masz jeszcze link z odpowiednią informacją:
                      Známá postava báchorky Josefa Kajetána Tyla Švanda dudák bude mít ve Strakonicích svoji turistickou stezku. Jedna ze zastávek bude i na Šibeničním vrchu, kde měl Švanda…


                      a tam:

                      Populární dudák má dokonce ve Strakonicích i svoje pivo.
                      A tak przy okazji - może ktoś chciałby z tego tematu napisać doktorat?
                      niepoprawny czechofil


                      Młody junaku pamiętaj: zbilansowana dieta to piwo w obu dłoniach!
                      WISŁA MISTRZ!

                      Comment

                      • dadek
                        Senior
                        • 09-2005
                        • 4538

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
                        švanda jako heca już rzadko jest używane. Nie wiem co ma oznaczać Škoda w Twoim wywodzie. Jeśli nazwisko można wykorzystywać w przemyśle, to i w nazwie piwa też.
                        Gdyby chodziło o "hecę" nazwa piwa musiałaby brzmieć "Strakonicka švanda" - bo to słowo rodz. żeńskiego. Ale chodzi o osobę płci męskiej i dlatego jest "Strakonicky Švanda"
                        Chyba mnie nie zrozumiałeś. Absolutnie nie zaprzeczam temu co napisałeś o etymologii nazwy tego piwa i dziękuję za jej przedstawienie. Dowiedziałem się dzięki temu, że chodziło o nazwisko. Jedynie wyjaśniłem znaczenie słowa švanda. Dałem przykład słowa škoda, które jako nazwisko czeskiego przemysłowca jest znaną marką, ale istnieje także normalnie jako rzeczownik. Czyli mi chodziło dokładnie o to samo co Tobie - i tu i tu użyto nazwiska do nazwy produktu (marki).

                        Comment

                        • karol1000
                          Senior
                          • 09-2007
                          • 1823

                          #13
                          Ostatnio miałem okazje wypić to piwko
                          alk. 4%

                          barwa: jasne złoto
                          piana: niezbyt wysoka i niezbyt trwała
                          zapach: chmielowo-słodowy, delikatny
                          smak: kiepski, lekka słodowa podstawa, potem lekka goryczka połączona z chemicznym posmakiem (jakby środki czyszczące i to niepochodzące z źle spłukanego kufla), końcówka pusta i wodnista

                          bardzo przeciętnie. Srandy przy tym piwie nie było
                          Attached Files
                          Last edited by karol1000; 12-10-2012, 14:37.
                          LP

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎