Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Szlakiem mini-browarów Węgier

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dryx
    † 1966-2017 Piwosz w Raju
    • 04-2002
    • 1735

    #46
    no jeszcze kilka informacji:
    -zapomniałem o działającym: Csákvári Jäger Sörfőzde, Csákvár, Petőfi u. 54
    -ten pod znakiem zapytania, wymaga sprawdzenia: Bárth Sörfőzde, Császártöltés, Kossuth utca 14
    - Budapest - PetersBrau i Budapest ER-PÉ Serfõzõ to są te same browarki
    - Gerbeaud, V. Vörösmarty tér 7, Budapest - obecnie to tylko kawiarnia/cukiernia
    - Andersen Pub, Budapest, Krúdy Gyula utca 17, chyba jednak samodzielnie nie warzy piwa, tylko je kontraktuje
    - armando_otchoa, Budapest, to nie jest browarek, tylko też kontraktuje piwa, coś podobnego jak Pinta

    Oczywiście powyższy spis dotyczył tylko mikrusów, należy dodać jeszcze duże browary:
    Borsodi Sörgyár, Rákóczi út 81, Bőcs
    Dreher Sörgyár, Magladi ut 17, Budapest
    Heineken Hungária/Soprony Brewery, Vándor Sándor u. 1, Sopron
    Ilzer Sörgyar, Gép u. 1., Monor
    Pécsi Sörfözde, Alkotmány utca 94, Pécs
    dużę browary w Komarom, Martfű i Nagykanizsa zostały zamknięte

    Czyli obecnie działa około 50/51 mikrusów i 5 browarów przemysłowych

    Comment

    • dryx
      † 1966-2017 Piwosz w Raju
      • 04-2002
      • 1735

      #47
      Jäger Sörfõzde, Mezőtúr, Magyar u. 5

      Browar nieczynny jest od jakiś 12 lat, ale mimo tego był na mojej liście do odwiedzin. Mezőtúr to miasteczko położone na zachód od Debreczyna. Browarek leży na jednej z przecznic jakie odchodzą od głównej ulicy miasta. Łatwo z daleka poznać po zadbanej fasadzie. Obecnie znajduje się tu gustowna kawiarnia/piwiarnia. Wszystko miło i ładnie urządzone, na ścianach grafiki, zabytkowe bibeloty, na stołach obrusy. Leją licencyjnego Kozla, ale ja skusiłem się na filiżankę espresso. Był czas by porozmawiać z właścicielem o browarku i obecnie działających na Węgrzech mikrusach. Browarek działał od roku 1992 i miał urządzenia firmy Jäger. O dziwo znalazł podstawkę jaką browar wydał w latach 90-tych, nie muszę dodawać, że to kolekcjonerski rarytas poszukiwane przez wielu węgierskich kolekcjonerów. obecna nazwa Magyar Úti Megálló to tyle co przystanek/stacja na ulicy Magyar.
      Zdjęcia:
      widok
      wzór jedynej wydanej podstawki
      Attached Files

      Comment

      • abernacka
        Senior
        • 12-2003
        • 10837

        #48
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dryx Wyświetlenie odpowiedzi
        no jeszcze kilka informacji:
        -zapomniałem o działającym: Csákvári Jäger Sörfőzde, Csákvár, Petőfi u. 54
        (...)
        Mile wspominam wizytę w Csakvar: http://www.browar.biz/galeria.php?id=8755
        Piwna turystyka według abernackiego

        Comment

        • dryx
          † 1966-2017 Piwosz w Raju
          • 04-2002
          • 1735

          #49
          Békésszentandrási Sörfőzde, Békésszentandrás. Szent András u. 9

          Békésszentandrási Sörfőzde i AGRO-FLOTT Bt. to jest ten sam browarek. Békésszentandrás to wieś w południowo-zachodniej części Węgier, w pobliżu miasta Szarvas. Aby trafić należy praktycznie skręcić w prawo na początku wsi jadąc od miejscowości Szarvas. Produkcja i wyszynku znajduje się w tym samym budynku. Browar założono w 19993 roku, sprzęt dostarczył znany Jäger. Produkowane piwo rozlewane jest do kegów i butelek; przy czym są ro oczywiście pety, ale również szkło. Obecnie w asortymencie jest 7 piw, spróbowałem 6 , nie było dostępne piwo Gold Rose (mocny lager). Wnętrza browaru niestety nie zwiedziłem, bo właściciel był nieobecny; w tym dniu rozpoczynał się w pobliskim Szentes 4-dniowy festiwal, na którym były reprezentowane pobliskie browarki. Byłem tylko na podwórzy, zamieniłem kilka słów z pracownikiem, otrzymałem birofilia (etykiety i podstawki). Oczywiście wstąpiłem do piwiarni. Wewnątrz znana z innych miejsc atmosfera osiedlowo-wiejskiego baru. Kilku stałych klientów, którzy żywo i z uśmiechem komentowali nasze pojawienie się. Na miejscu można napić się piwa z nalewaka lub zakupić butelkowane produkty browarku.
          Zdjęcia:
          podwórze browaru
          szyld
          widok frontu
          widok ogólny
          Piwa:
          Arany Korsó
          Fekete Korsó
          Meggyes Sör
          Szilvás Sör
          Black-Rose
          Szent András Könnye

          Comment

          • dryx
            † 1966-2017 Piwosz w Raju
            • 04-2002
            • 1735

            #50
            Békésszentandrási Sörfőzde, Békésszentandrás. Szent András u. 9

            Dwa znane wzory wydanych podstawek. Browarek etykiet wydał nawet sporo, ety na pety, butelki i kegi.
            Attached Files

            Comment

            • dryx
              † 1966-2017 Piwosz w Raju
              • 04-2002
              • 1735

              #51
              Szarvasi Serfõzõ Kft., Szarvas, Szabadság u. 48

              Opisuje browarek jaki znajduje się na ulicy Szabadság 48, bo jest tu spore zamieszanie i do końca nie jestem pewien jak wygląda sytuacja. Szarvas to spore nawet miasteczko położone w południowo-wschodniej części Węgier. Obecnie ten browarek już nie działa, lane jest tu piwo z drugiego mikrusa w tym mieście Aranyszarvas Sörfõzde. Powstał w roku 1993 i znajdowała się w nim aparatura firmy Jäger, została ona prawdopodobnie sprzedana na Ukrainę. Pomieszczenie produkcyjne stoją puste, jest tam teraz magazyn. W piwiarni i na zewnątrz trudno dostrzec jakieś rzeczy związane z byłym browarem. Zauważyłem tylko lodówkę z firmowym napisem Jäger. Brak jakichkolwiek birofiliów, no chyba, że barmanka o nich nie wiedziała. Ogólnie kontakt z nią był niezwykle trudny, dopiero jeden z klientów piwiarni trochę rzucił światła na historię browaru (zamknięty jakieś 2 lata temu) oraz podał mi nazwę i adres tego nowego mikrusa w mieście. W środku typowy klimat wiejsko-osiedlowej piwiarni. W sumie 3 sale z stolikami, na ścianach różne gadżety luźno związane z piwem. Jedna sala o tematyce filmowej. W drugiej sali na ścianach zawieszone motory, odnalazłem nawet stary model polskiego Komara. Ogólnie ludzie mili i uczynni, starali się pomóc, mimo, że znali tylko węgierski.
              Zdjęcia:
              wejscie do piwiarni
              widok ogólny
              Mikrus wydał nawet kilka podstawek, znane są 4 wzory.
              Attached Files

              Comment

              • dryx
                † 1966-2017 Piwosz w Raju
                • 04-2002
                • 1735

                #52
                Aranyszarvas Sörfõzde, Szarvas, Kazinczy F. u. 8

                Tym razem opis mikrusa jaki znajduje się na ulicy Kazinczy Ferenc nr 8 - jest to przecznica od głównej ulicy w mieście Szabadság utca. Mikrus te nie występuje w żadnym węgierskim spisie, więc podana przeze mnie nazwa jest tylko robocza. Nad wejściem widnieje logo Aranyszarvas Söröző, czyli Aranyszarvas piwiarnia. Nazwa firmy do której należy ten mikrus to Ben-Adoim Kft. Jest to prawdopodobnie następca zamkniętego browarku, jaki znajdował się przy ulicy Szabadság. Tylko tutaj mam pewne wątpliwości. Na drzwiach przeszklonych wejściowych do części produkcyjnych jest umieszczona ładna reklama z napisem Semman Szarvas 1995. Wynika z tego, że powinien działać już jakieś 15 lat, a nie ostatnie 2-3 lata. Dla wyjaśnienia Semann to kolejna firma produkująca sprzęt dla minibrowarów znana z terenu Węgier. Niestety barmanka znała tylko węgierski i nic nie rozumiała, wiec trudno było uzyskać jakieś informacje. Właściciel był nieobecny, więc o zwiedzaniu części browarnianej nie mogło być mowy. Sama piwiarnia urządzona na dobrym poziomie, wnętrze miłe i budziło dobre skojarzenia. Trochę lepszy standard niż w przeciętnym węgierskim mikrusie. Na miejscu dostępne tylko lane jasne piwo. Brak piwa butelkowego lub instalacji do napełniania petów. Browar do ponownych odwiedzin w przyszłości i ustalenia szczegółów. Brak jak na razie birofiliów.
                Zdjęcia:
                nalewak
                reklama
                szyld nad wejściem
                widok ogólny
                wejscie do piwiarni
                część produkcyjna i piwiarnia

                Comment

                • bastion
                  PremiumUżytkownik
                  • 10-2006
                  • 1117

                  #53
                  Co do browarów przemysłowych, to browar w Martfű , jest rezerwą bodajże Heinekena i o ile się nie mylę, to jeśli nie wyrabia browar w Sopronie, to warzą też i tam piwo.
                  Takie doszły mnie słuchy, a czy to prawda...
                  Natomiast podczas tegorocznych peregrynacji węgierskich minibrowarków, kilka razy słyszałem od właścicieli, że browar Ilzer, w Monor już jest zamknięty.

                  Comment

                  • dryx
                    † 1966-2017 Piwosz w Raju
                    • 04-2002
                    • 1735

                    #54
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bastion Wyświetlenie odpowiedzi
                    Natomiast podczas tegorocznych peregrynacji węgierskich minibrowarków, kilka razy słyszałem od właścicieli, że browar Ilzer, w Monor już jest zamknięty.
                    Też słyszałem taką informacji od osób które na wiosnę były na Węgrzech, więc zapewne to nie pogłoska

                    Comment

                    • dryx
                      † 1966-2017 Piwosz w Raju
                      • 04-2002
                      • 1735

                      #55
                      Sárkány Kft., Békéscsaba, Orosházi u. 136

                      Békéscsaba to dość duże miasto. Były browarek Sárkány Kft. znajduje się prawie na granicy miasta przy drodze wylotowej na Szeged. Browar jest nieczynny jakieś 5 lat. Jest to parterowy budynek, w którym jednocześnie odbywała się produkcja i wyszynk. W środku można odnaleźć jeszcze elementy wiążące się z mikrusem, jak urządzenie przy barze czy dyplom nad barem wydany przez Kisüzemi Sörfőzdék Érdekképviseleti (związek grupujący minibrowary węgierskie). Jest to złoty dyplom za jasne piwo o słowiańskiej nazwie Vinico Pivo. Na miejscu brak niestety birofiliów związanych z byłym browarkiem. Niestety jak zazwyczaj to bywało, barmanka nie znała języka obcego, wiec nie uzyskałem jakiś dodatkowych informacji. Wnętrze to typowa węgierska piwiarnia, w sumie jedno wielkie pomieszczenie z barem w którym obecnie leją piwa koncernowe. Atmosfera swojska, stali bywalcy, gazetka i te klimaty. Jeden z klientów na wiadomość, że jesteśmy z Polski zaczął recytować po węgiersku znaną rymowankę "Polak Węgier dwa bratanki .." w oryginale Lengyel Magyar két jó barát, eggyütt harcol s issza borát . Przyznam, że zdarzyło się mi to już któryś raz z kolei spotkać zwłaszcza, gdy ktoś jest już lekko podchmielony.
                      Zdjęcia:
                      dyplom
                      wnętrze
                      widok
                      front
                      Mikrus wydał tylko jedną podstawkę:
                      Attached Files

                      Comment

                      • dryx
                        † 1966-2017 Piwosz w Raju
                        • 04-2002
                        • 1735

                        #56
                        HBH Hotel Fuime, Békéscsaba, Szent István tér 2

                        Hotel Fuime znajduje się w samym centrum miasta, na starówce. Kiedyś był tu hotelowy minibrowar z instalacją firmy HBH. Jak wynikło z rozmowy z starszym już kelnerem, który pamiętał jeszcze czasy mikrusa, jest on już nieczynny jakieś 15 lat. Obecnie leją tam Heinekena. W środku gustowna restauracja i bar jak to w hotelach. Niestety mimo usilnych poszukiwań, nie znaleziono podstawek związanych z dawnym browarkiem. Otrzymałem tylko współczesne węgierskie edycje Heinekena.
                        Zdjęcia:
                        wejscie do piwiarni
                        widok ogólny
                        Hotelowy browar wydał dwa wzory podobnych do siebie podstawek:
                        Attached Files

                        Comment

                        • dryx
                          † 1966-2017 Piwosz w Raju
                          • 04-2002
                          • 1735

                          #57
                          Páter Sörfõzde, Kunágota, Rákóczi u. 3/b

                          To mała wieś w południowo-zachodniej części Węgier w pobliżu rumuńskiej granicy. Całą gminy liczy jakieś 3 tys. ludzi. Wokół pola, pola i czasami jakaś wioska. Odludzie niesamowite i tam powstał w 1993 roku mikrus. Obecnie już zamknięty, sprzedawczyni ze sklepu na przeciwko mówiła o około 10 latach. Później był tam bar, a obecnie budynek jest na głucho zamknięty, nie wiem czy są dostępne jakieś birofilia; browarek wydał i podstawkę i etykietę. Właściciel obecnie przebywa w Anglii.
                          zdjęcia:
                          budynek
                          jedyny znany wzór podstawki:
                          Attached Files

                          Comment

                          • bastion
                            PremiumUżytkownik
                            • 10-2006
                            • 1117

                            #58
                            Tápiószecsõ Tápióbier Kft. - 2251 Tápiószecsõ, Pesti út 8.
                            Zamknięty w 2009 r.

                            Comment

                            • dryx
                              † 1966-2017 Piwosz w Raju
                              • 04-2002
                              • 1735

                              #59
                              Varga Sörfõzde, Medgyesbodzás, Hunyadi u. 52

                              Medgyesbodzás leży blisko opisywanej wcześniej wsi Kunágota - jakieś 20 km. I tak jak poprzednio ma się wrażenie totalnego odludzia. Pola i małe wioski. Tak jest i w przypadku Medgyesbodzás - kilka ulic na krzyż, kościół i browarek w otoczeniu drzew. Budynki są w miarę nowe, najwyżej 20 lat. Kompleks składa się z części produkcyjnej położonej za bramą i piwiarni tuż przy drodze. Piwiarnia przypomina inne wiejsko-miejskie lokale tego typu, gdzie można napić się piwa za około 200 forintów, czyli 3 złote. Zawsze jest kilku klientów, którzy leniwie sączą piwo lub wino. Część produkcyjna jest nawet rozbudowana. Warzelnia, dwa pomieszczenia z tankami ( w sumie 23 sztuki po 1,3 tys l każdy) , myjka kegów i kilka małych pomieszczeń. Browarek powstał w 1995 roku, w środku sprzęt firmy Kaltenecker. Obecnie robią jasne i ciemne oraz Árpa maláta czyli coś jak napój słodowy. Całość jest rozlewana tylko do kegów. Ilość kegów świadczyła,że zaopatrują w piwo kilka okolicznych piwiarni. Kilka lat temu piwo musiało być butelkowane, pozostały etykiety, które obecnie naklejane są na kegi. Właściciele bardzo mili i mimo, że znali tylko węgierski żywo opowiadali o browarku pokazując wnętrze. Na koniec otrzymałem zestaw etykiet i piwo gratis. Z birofiliów są dostępne etykiety i dwa rodzaje szkła, nie wydano dotąd podstawek.
                              zdjęcia:
                              tanki
                              warzelnia
                              warzelnia
                              filtr
                              myjka kegów
                              myjka kegów
                              piwiarnia
                              część produkcyjna
                              kaseton
                              piwa:
                              Vilagos Sör
                              Barna Sör

                              Comment

                              • dryx
                                † 1966-2017 Piwosz w Raju
                                • 04-2002
                                • 1735

                                #60
                                Marston Moor Brewery, Gyula, T u. 13

                                Gyula to ładne i zabytkowe miasteczko w przy granicy z Rumunią. Tutaj w latach dziewięćdziesiątych powstał dość dziwny browarek. Działał zaledwie 2-3 lata i miał powiązanie z tak samo brzmiącym z nazwy browarem w Anglii. Produkował nietypowe jak na Węgry piwa w stylu angielskim - wystarczy spojrzeć na drugą stronę podstawki. Do tego produkował jeszcze nielicencyjne jasne i ciemne piwo. Browarek wydał kilka wzorów etykiet i jedną podstawkę. Obecnie budynki po byłym browarze to tylko dość duży dom mieszkalny. Niestety nikt nie był obecny, być może bym zdobył, jakieś dodatkowe informacje.
                                Zdjęcie podstawki - napisy po węgiersku informują o naturalnej, rzemieślniczej produkcji na sposób angielski
                                Attached Files

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎