Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Szlakiem mini-browarów Węgier

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dryx
    † 1966-2017 Piwosz w Raju
    • 04-2002
    • 1735

    #61
    Marston Moor Brewery, Gyula, T u. 13

    no i zdjęcie:
    widok

    Comment

    • dryx
      † 1966-2017 Piwosz w Raju
      • 04-2002
      • 1735

      #62
      Pressor Sörfõzde, Orosháza, Bajcsy-Zs ut 41

      Orosháza to miasto w południowo-wschodnich Węgrzech. Stara zabytkowa zabudowa łączy się z nowoczesną zabudową, która obecnie stanowi centrum. Na uwagę zasługuje pięknie odnowiona w tym mieście synagoga, oczywiście stanowiąca tylko dowód żyjącej tu kiedyś społeczności żydowskiej. Browar od kilku lat jest już nieczynny, obecnie znajduje się tu jakiś inny biznes. Był to dość spory obiekt jak na węgierskie mikrusy. Byłem dość późno, nikogo na nie zastałem. Na miejscu nie prowadzono wyszynku. Produkowano kilka piw , min. Pressor, Presberger. Browar wydał kilka etykiet i jedną podstawkę.
      Zdjęcia:
      widok od ulicy
      widok
      Podstawka:
      Attached Files

      Comment

      • dryx
        † 1966-2017 Piwosz w Raju
        • 04-2002
        • 1735

        #63
        Jäger Sörfőzde, Szentes, Vásárhelyi út 11

        Szentes to mniej więcej 30 tys. miasto w środkowej części Węgier. Browarek jest już zamknięty od paru lat, ale zamierzałem go odwiedzić, zwłaszcza, że był po drodze do kolejnych czynnych browarów. Niestety budynek browaru jest obecnie zamknięty i nieużytkowany, brak więc jakichkolwiek dodatkowych informacji oprócz tego, że został założony w 1992 roku i posiadał w środku instalację firmy Jäger.
        zdjęcia:
        widok
        browar wydał w sumie 4 wzory podstawek
        Attached Files

        Comment

        • dryx
          † 1966-2017 Piwosz w Raju
          • 04-2002
          • 1735

          #64
          Bäder Sörfőzde, Kiskunfélegyháza, Szentesi út 7

          Kiskunfélegyháza leży niedaleko od Szentes, jakieś 30-40 km. Mniej więcej jest też tej samej wielkości. Obecnie działu tu jeden browarek, pozostałe dwa (Jäger Dobos László oraz Jäger-Kontra Kft.) są już nieczynne. Browar położony jest przy głównej ulicy miasteczka. Jest to typowy budynek śródmiejskiej, niskiej zabudowy. Część produkcyjna i wyszynk znajdują się w tym samym budynku. Miałem szczęście, że Tóth Miklós - właściciel i piwowar zarazem był na miejscu. Z ochotą oprowadził mnie po browarku i co ważne znał trochę angielski, przez co komunikacja była ułatwiona. Część produkcyjna znajduje się na zapleczu piwiarni. Jest to dość długie i wąskie pomieszczenie z tankami, na pięterku znajduje się mała warzelnia. Browar został założony w 1993 roku i wyposażony jest w sprzęt firmy Blonder dość popularnej wśród węgierskich mikrusów. Obecnie piwo jest rozlewane tylko do kegów, dawniej było butelkowane. Browar zaopatruje w piwo 3 bary w sąsiednich miejscowościach. Na miejscu w miasteczku piwa można się napić tylko w przybrowarnianej piwiarni. Produkowane jest jasne i półciemne piwo, okazjonalnie zrobiono cytrynowego Radlera i piwo wiśniowe. Piwiarnia zajmuje jedno duże pomieszczenie , w środku klimat typowy dla wiejsko-osiedlowych knajp. Uwagę zwracają piwne i niepiwne stary gadżety umieszczone w różnych miejscach. Typowy swojski klimat dla miejscowych stałych bywalców, którzy chcą napić się piwa lub wina za niewielkie pieniądze. Cen piwa nie znam, gdyż otrzymałem dwie 2 litrowe butle gratis, dodatkowo podstawki oraz etykiety. Oczywiście się zrewanżowałem piwnymi gadżetami z Polski.
          Zdjęcia:
          reklama
          widok
          widok
          pomieszczenie z tankami
          warzelnia
          myjka kegów
          bar
          piwa:
          Bäder Világos
          Bäder Félbarna
          Bäder Lemon
          Bäder Meggy

          Comment

          • dryx
            † 1966-2017 Piwosz w Raju
            • 04-2002
            • 1735

            #65
            Bäder Sörfőzde, Kiskunfélegyháza, Szentesi út 7

            Browarek wydał trzy wzory podstawek i etykietę, jaką wkleiłem przy opisie piwa Bäder Világos. Brak obecnie firmowego szkła.
            Attached Files

            Comment

            • dryx
              † 1966-2017 Piwosz w Raju
              • 04-2002
              • 1735

              #66
              Top-KF Bt., Soltvadkert, Arany J. u. 40

              Browar Top-KF Bt. bardziej jest znany z nazwy Kárpi będącej skrótem od nazwiska właściciela Kárpáti Janos. Soltvadkert to miasteczko w południowej części Węgier, w koło lasy, lekka gleba i winnice. Sam browar znajduje się w bocznej ulicy jaka odchodzi od głównej arterii miasteczka. Budynek browaru znajduje się w podwórzu zwykłego domu mieszkalnego. Brak jakichkolwiek reklam lub szyldu, jedynie zawieszona obok bramy beczka może sugerować, że jest tu browar lub zakład winiarski. I akurat Top-KF Bt. produkuje piwo i wino. Browar powstał w 1990 roku, warzelnia została samodzielnie wykonana i z bliska to widać amatorską obróbkę blacharską. Cześć browarniana składa się z kilku pomieszczeń : warzelnia, myjka i klimatyzowane pomieszczenie z tankami 1,4 tys l. każdy. Właściciel firmy chętnie oprowadził po zakładzie, pokazywał i omawiał każde pomieszczenie. Obecnie produkowane jest tylko jasne piwo, część jest butelkowana do petów, część rozlewana do kegów. Piwo lane sprzedawane jest przede wszystkim w Budapeszcie. Na miejscu nie jest prowadzony wyszynk, a szkoda. W budynkach i na placu kręciło się kilka osób; widać, że firma dobrze prosperuje. Na koniec zostaliśmy zaproszenie do domu na degustację produkowanego tu wina. Jest to dość wytrawne białe wino podawane z wodą sodową, wspaniale gasi pragnienie. Na pożegnanie otrzymałem butelkę piwa i zestaw etykiet. Niestety brak podstawek, bo te zostały wykonane prawdopodobnie nie na zlecenie browaru.
              Zdjęcia:
              brama wjazdowa
              dziedziniec
              browarek
              warzelnia
              tanki
              podwórze
              Piwo:
              Kárpi Sör
              Z okazji 20-lecia browaru wydano dwa wzory podstawek, w tym jedna numerowana seria z dodatkowym tekstem po prawej i lewej stronie.
              Attached Files

              Comment

              • dryx
                † 1966-2017 Piwosz w Raju
                • 04-2002
                • 1735

                #67
                Blonder Sörfőzde, Hetényegyháza, Kossuth u. 2.

                Hetényegyháza to dość długa wioska leżąca blisko Kecskemét. Działały tu dwa browarki : wspomniany w temacie Blonder a włąściwie firma o nazwie Inter-Sába Kft. oraz drugi o nazwie Jäger Sörfőzde. Niestety w czasie podróży dowiedziałem się, że właściciel zmarł i zawieszono produkcję. Obecnie obiekt jest na sprzedaż. Jest to parterowy budynek, nie prowadzono na miejscu wyszynku, tak przynajmniej wygląda z pobieżnego oglądu. Oczywiście w środku znajduje się instalacja firmy Blonder. Browar leży na posesji z dość dużym domem mieszkalnym. Niestety nikt w czasie moich odwiedzin nie był obecny. Browarek znajduje się na końcu wioski, niedaleko torów i autostrady M5. Szkoda że ten mikrus już nie działa, zwłaszcza, że zamierzałem sprawdzić Irish Red jakie tam było produkowane.
                Zdjęcia:
                brama wjazdowa
                budynek browaru
                szyld
                Browar wydał jedną podstawkę:
                Attached Files

                Comment

                • dryx
                  † 1966-2017 Piwosz w Raju
                  • 04-2002
                  • 1735

                  #68
                  Akpedo Kft., Orgovány, Felsõjárás tanya 219

                  Orgovány to wieś w środkowej części Węgier, w pobliżu miasta Kecskemét. Browaru należy szukać jakieś 2 km na zachód poza wsią i skręcić w lewo w polną drogę. Trudno trafić, bo brak jakichkolwiek reklam czy informacji przy drodze. Po jakiś 200 m pojawia się drewniane logo, później kilkaset metrów aleją wśród drzew i trafia się na budynek i bramę z domofonem. Miałem szczęście, bo przy bramie byli jacyś pracownicy i skontaktowali się z właścicielem browaru - panem Sandorem Kovacs. Na początku był dość sceptyczny i nieufny, ale za pomocą języka międzynarodowego (bo oczywiście właściciel znał tylko węgierski) zrozumiał, że jesteśmy turystami, jacy odwiedzają węgierskie mikrusy. Ochoczo oprowadził po browarze, pokazał wszystkie pomieszczenia związane z produkcją piwa. Muszę przyznać, że jest to największy i najnowocześniejszy węgierski mikrus jaki mi było dane odwiedzić. Browar składa się z dużej warzelni , kilku pomieszczeń z tankami, linią rozlewu. Piwo rozlewane jest do kegów oraz plastikowych butelek różnej pojemności. Widziałem też na placu skrzynki ze szklanymi butelkami. Browar dość duży jak na mikrusa, bo to kompleks kilku budynków, do tego dochodzą budynki związane z innym rolniczym przetwórstwem. Browar produkuje kilka rodzajów piw, ja otrzymałem 3 różne piwa, ale na paletach widziałem jeszcze piwa marki Corvinburg. Na miejscu były oczywiście dostępne różne wzory etykiet, dostałem po kilka z każdego wzoru. Niestety nie właściciel nie miał żadnych podstawek, mimo że 2 wzory były wydane w czasie ostatnich kilku lat. Browar istnieje od 1992 roku i posiada instalację firmy Jäger. Na miejscu brak oczywiście wyszynku, nie jest również możliwa sprzedaż detaliczna.
                  Zdjęcia:
                  warzelnia
                  warzelnia
                  tanki
                  tanki
                  filtr
                  myjka
                  lina rozlewu
                  wejsćie
                  bydynek browaru
                  szyld
                  Piwa:
                  Magyarok Söre Orgoványi Barna Sör
                  Magyarok Söre
                  Jäger

                  Comment

                  • dryx
                    † 1966-2017 Piwosz w Raju
                    • 04-2002
                    • 1735

                    #69
                    Akpedo Kft., Orgovány, Felsõjárás tanya 219

                    Browar wydał sporą ilość etykiet i 4 wzory podstawek.
                    Attached Files

                    Comment

                    • dryx
                      † 1966-2017 Piwosz w Raju
                      • 04-2002
                      • 1735

                      #70
                      Domján Sörfõzde, Kerekegyháza, Kun u. 4

                      Kerekegyháza to miasteczko w środkowej części Węgier, w pobliżu miasta Kecskemét. Najpierw trafiłem na powszechnie podawany w internetowych spisach adres Fő u. 62. Na miejscu okazało się, że jest to tylko firmowa piwiarnia położona w centrum miasteczka na głównej ulicy/rynku. Przed piwiarnią znajduje się charakterystyczny drewniany szyld. Na miejscu lane i butelkowane do petów piwo. Od barmana dowiedziałem się o adresie browaru, który znajduje się kilka przecznic dalej - adres to Kun utca 4. Na miejscu również znajdowała się piwiarnia , w wiejsko-osiedlowych klimatach. Drewniane wnętrze, standardowe wyposażenie bez żadnych rewelacji. Miła barmanka i uczynni klienci służący za tłumaczy pomogli nawiązać kontakt z szefem browaru panem Domján Istvan - stąd nazwa browarku. Ten okazał się nieobecny, nie mogło być mowy więc o zwiedzaniu . W tym dniu akurat odbywało się jakieś lokalne święto, na terenie miasteczka widać było sporo wozów z woźnicami w czarno-białych ubraniach, sporo ludzi w regionalnych ludowych strojach. W piwiarni też byli tacy dwaj, raczyli się piwkiem, a konie przed piwiarnią obrokiem. Właściciel proponował spotkanie i zwiedzanie za jakieś 2-3 godziny, niestety nie skorzystałem. Zakupiłem tylko 1 plastikową butelkę miejscowego piwa. Drugie mocniejsze nie było akurat w sprzedaży. Piwiarnia zajmuje parter domu mieszkalnego, browar zaś to długi parterowy budynek na podwórzu. Na miejscu w barze oraz firmowej piwiarni w centrum były dostępne podstawki.
                      Zdjęcia:
                      reklama na rynku
                      szyld przed piwiarnią
                      piwiarnia i budynek mieszkalny
                      bar
                      część produkcyjna
                      Piwo:
                      Domján Világos
                      Browar wydał kilka wzorów etykiet oraz 2 podstawki:
                      Attached Files

                      Comment

                      • dryx
                        † 1966-2017 Piwosz w Raju
                        • 04-2002
                        • 1735

                        #71
                        HBH Magyar Sörfõzde, Táborfalva, Széles u.

                        Táborfalva to wieś/miasteczko w środkowej części Węgier , jakieś 60 km od Budapesztu. Nie podałem numeru posesji bo powszechnie podawany w spisach adres Széles u. 2 jest błędny. Aby trafić do browaru należy zaraz po przejechaniu torów kolejowych skręcić w prawo i po jakiś 200 metrach widoczne jest z logo browaru. Browarek składa się z dwóch niezależnych budynków : część produkcyjna i wyszynk. Część produkcyjna to niski, parterowy budynek składający się z dwóch pomieszczeń: mały przedsionek z biurkiem oraz dość duża i długa sala w jakiej znajduje się warzelnia i tanki. W środku oczywiście instalacja firmy HBH. Obecnie warzone jest tam jasne piwo w wersji filtrowanej i niefiltrowanej. Sprzedawana jest na miejscu w piwiarni oraz w HBH Bajor w Egerze. Właściciel i piwowar zarazem Artur Bednarik wspominał również o pszenicznym, ale akurat nie było dostępne. Miałem okazję testować oba piwka z tanku, były pyszne. Obok części produkcyjne znajduje się piwiarnia. W środku jedna duża sala podzielona na dwie części, z skromnym wyposażeniem. Uwagę zwracają snycerskie ozdoby tu i ówdzie. Przy barze firmowy porcelanowy nalewak. Bar obsługiwała żona, mały synek siedział grzecznie na krześle, w środku kilku miejscowych klientów , którzy wesoło komentowali naszą wizytę. Dostępne jest firmowe szkło i podstawki.
                        Zdjęcia:
                        piwiarnia w środku
                        bar
                        nalewak
                        tanki
                        warzelnia
                        widok na piwiarnię
                        widok na część produkcyjną
                        szyld
                        baner
                        Piwo:
                        Bajor Szűretlen Ászok
                        Browarkowi przypisywane są dwie podstawki. Ta druga aktualnie jest dostępna.
                        Attached Files

                        Comment

                        • dryx
                          † 1966-2017 Piwosz w Raju
                          • 04-2002
                          • 1735

                          #72
                          Kapucinus Serfőzde, Zalalövő, Szabadság tér 12

                          Zalalövő to miasteczko w zachodniej części Węgier, blisko słoweńskiej granicy. Ładne lesiste i lekko pagórkowate tereny. Niestety browarek od kilku lat jest już nieczynny. Obecnie lokal to Gold Söröző i leją tu wyroby Drehera. Przed budynkiem widać jeszcze reklamę starego browarku. W środku nie dostrzegłem żadnych elementów związanych z zamkniętym browarkiem. Na zewnątrz znajduje się mały ogródek, wewnątrz typowy wystrój i atmosfera dla małych lokalnych piwiarni, dwa pomieszczenia, bogaty w trunki bar. Miejscowi, stali bywalcy pamiętali jeszcze czasy browaru, który wyposażony był w instalację firmy HBH.
                          Zdjęcia:
                          reklama
                          widok na piwiarnię
                          widok
                          Browarek wydał trzy wzory podstawek:
                          Attached Files

                          Comment

                          • abernacka
                            Senior
                            • 12-2003
                            • 10837

                            #73
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dryx Wyświetlenie odpowiedzi
                            (...)
                            Na razie roboczy spis, być może do popraway.
                            Aktualnie działają:
                            (...)
                            Miskolc Jaeger Serfõzde - 3533 Miskolc, Puskin u. 46.
                            (...)
                            Czy ktoś może tą informacje potwierdzić, jeżeli:

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika docent Wyświetlenie odpowiedzi
                            Tak jak pisałem kilka postów wyżej, zaryzykowałem i udałem się na piwny patrol do Miskolca. (...) Oto wyniki:
                            (...)Jager Sörfőzde - nie działa
                            (...)
                            Piwna turystyka według abernackiego

                            Comment

                            • abernacka
                              Senior
                              • 12-2003
                              • 10837

                              #74
                              W dniu wczorajszym powróciłem z drugiego już wyjazdu poświęconemu poszukiwaniom najsmaczniejszego piwa na Węgrzech.
                              Najwięcej skrajnych uczuć wywołało na mnie miasto Miskolc, gdzie z jednej strony warzy się zacne piwo w Baráthegy Kft. a z drugiej zaś puste niczym koncernówka w Rauchsberg 2000.
                              Mile wspominaam browary w Ozd, w Kazincbarcika, w Miskolc (Baráthegy Kft., Gyertyános Sörfőzde) i w Felsõzsolca, natomiast mieszane uczucia mam wobec browaru w Malyi.
                              Kolekcjonersko nie było źle. Wafle, etykiety a nawet szkło i jedna wizytówka wpadła mi w ręce podczas tego wyjazdu. Z odwiedzinami browarów również nie było żadnych problemów. W kwestii komunikacji również nie narzekam.
                              Po angielsku rozmawiałem w Felsõzsolca, po niemiecku w Kazincbarcika i Malyi, a po rosyjsku w Rauchsberg 2000 i w Gyertyános Sörfőzde.
                              Piwna turystyka według abernackiego

                              Comment

                              • abernacka
                                Senior
                                • 12-2003
                                • 10837

                                #75
                                Rauschberg Kft

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dryx Wyświetlenie odpowiedzi
                                Przed wyjazdem znalazłem post kolegi docenta, który ustalił, że browarki już nie funkcjonują. (...)Tak więc kolejne dwa mini-browary do skreślenia.
                                Chwila, jak to nie działa? Rauschberg Kft, warzy obecnie tylko jasne (11% ekst. i 4,5% alk.).
                                Piwna turystyka według abernackiego

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎