Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Brovarnia, Witbier

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dreads
    Basowy
    • 09-2009
    • 520

    Brovarnia, Witbier

    Nowe piwo pszeniczne w belgijskim stylu z gdańskiej Brovarnii, którego premiera miała miejsce 10 listopada 2011 roku (czyli wczoraj ). Podobnie, jak to było z Dymionym Marcowym, tak i teraz jest to jednorazowa "akcja", tzn. piwo będzie tak długo dostępne, aż się nie skończy
    Brovarniany Witbier to dosyć luźna interpretacja stylu. Ekstrakt 11,8 (alkohol będzie mniej więcej na poziomie 4,3%) i niewielkie odfermentowanie sprawia, że piwo jest dosyć treściwe, nietypowe, jak na ten styl.
    Zapach jest bardzo delikatny. Można łatwo wyłapać kolendrę, skórki Curacao nie czuję. Obok przypraw pojawia się charakterystyczny dla Brovarnii zapach, ja go kojarzę z siarkowodorem - nie jest jednak intensywny i nie przeszkadza w konsumpcji.
    W smaku, oprócz wspomnianej treściwości, delikatna słodycz. Niestety trudno doszukać się aromatycznych fajerwerków typowych dla witbiera. Jak się później okazało, jest to spowodowane użyciem dosyć neutralnych smakowo drożdży (jakich, nie zdradzę, bo nie wiem, czy mi wolno ).
    Stylowe jest w tym piwie za to wysycenie. Musujące, szampańskie, szczypiące w język.
    Piwo podane w szklankach firmowych, w których serwuje się w lokalu bawarskiego Weizena.
    Z opowieści Piwowara Michała Saksa wynika, że Witbiera uwarzono ze słodu pilzneńskiego i pszenicznego oraz z użyciem niesłodowanej pszenicy i owsa.
    Podsumowując, Witbier z Brovarnii jest bardzo pijalnym piwem, smacznym, aczkolwiek cechy charakterystyczne dla tego stylu są w nim jedynie delikatnie podkreślone. Do zachwytu jeszcze daleko, ale cieszę się, że w jedynym gdańskim browarze są regularnie podejmowane próby uwarzenia czegoś spoza typowej listy: pils, ciemne, weizen.
  • Remixxx
    Junior
    • 12-2005
    • 4

    #2
    Jak dla mnie, bez wchodzenia w szczegóły techniczne, a jedynie wrażenia - najlepsze piwo (nie tylko pszeniczne) z mikrobrowaru jakie w życiu piłem! Utytułowane piwo ciemne, dostępne w stałej ofercie browaru rozczarowywało maksymalnie po czymś tak wyśmienitym (miałem wrażenie że barman nie zadbał o czystość nalewaka, albo keg był podłączony ładnych parę dni wcześniej. Wyraźnie było czuć banany i kolendrę, ale miks nawet przyjemniejszy niż w białych piwach ukraińskich.

    Comment

    • Pendragon
      Senior
      • 03-2006
      • 13949

      #3
      Od dziś w ponownej sprzedaży. 850 litrów starczy pewnie na mniej niż tydzień.

      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

      Comment

      • filipgun
        Member
        • 03-2012
        • 99

        #4
        Byłem dzisiaj, w sumie przypadkiem, ze znajomymi bo jeszcze nigdy nie byli w Brovarni i akurat trafiła się premiera Wita
        Pyszne, orzeźwiające posmak cytrusowy Tylko piana trochę szybko zniknęła, ale nie wiem czy to nie była wina zbyt szybkiej konsumpcji
        Ogólnie piwko dobre na letnie/cieplejsze dni

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎