Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Domowy Browar Słodkiego

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • slodki
    Senior
    • 01-2012
    • 108

    Domowy Browar Słodkiego

    Wykonało się. Pierwsze piwo już leżakuje. A było to tak:

    Z Centrum Piwowarstwa zamówiłem zestaw ZM Pro z surowcami do Dry Stoutu. Ponadto od jednej babci gar (w tym miejscu pozdrawiam babcię) a od drugiej butla z gazem (w tym zaś, pozdrawiam drugą babcię) i w towarzystwie Drugiej Połówki (nie, nie wódki) ruszyłem z tematem. Na balkonie.

    Słód pilzneński 3 kg
    Słód monachijski 1 kg
    Słód barwiący 0,2 kg i jęczmień palony 0,3 kg
    Marynka, granulat, 40 g
    drożdże: Danstar Nottingham

    9-11-2012

    Nie tak miało wyglądać robienie konkurencji w domu. Palnik mały, gar duży, temperatura otoczenia w okolicach 10 stopni. Do pierwszej przerwy jeszcze jakoś jakoś, bo wodę podgrzałem na płycie ceramicznej w kuchni, ale potem samo zło. Ogromne problemy z manipulacją temperaturami, przez co przerwy rozregulowane, ale przynajmniej próba wyszła.
    Z chmielem czekałem na wrzenie, ale po kilku godzinach (sic!) budowania temperatury -gar owinięty folią aluminiową, przykryty czterema ręcznikami, grubym kocem i modlitwą- stanęło na 95 stopniach na tyle długo, że nie wytrzymałem i sypnąłem... a tu po jakimś czasie pyk, jest 100. I kolejne pytania w głowie- godzina od chmielenia czy godzina od osiągnięcia setki? No nic, wszystko robione bardzo na czuja, bardzo późnym wieczorem (a zaczynałem koło 9.-10.).

    10-11-2012

    Chłodzenie całonocne na balkonie za nami, pora zlać. I tu kolejne Ziarno Zniszczenia- niby wszystko zdezynfekowane, ale przy przelewaniu przez rurkę tu coś pociekło po ręce, tam po pokrywie fermentora (szalona rurka), ogólnie szkoda pirosiarczynu, szkoda słów, mea culpa. Tylko bakterie zadowolone. No nic, drożdże do szklanki na rehydratację i chlust do fermentora. Tenże odstawiony koło łóżka, bo tam najbezpieczniej. Poza tym piwo nazwałem, nomen omen, "słodkich snów"

    11-11-2012

    Danstary wybiły pokrywę fermentora i zaczęły wyłazić z wiadra. Dla debiutanta, przyznam, ciekawy widok. Aha, wiadro świszczące całą noc- zdecydowanie ma swój urok Potem się uspokoiło. Nie dało się nie zaglądać. Pierwsze dni burzliwej to bardzo fajny zapach, taki jakby stout, albo coś. Potem drożdże, drożdże, drożdże...

    Po tygodniu przeniosłem na cichą, na tydzień. Butelkowanie 24-11-2012, poprzedzone sypaniem cukru do refermentacji. Wyszło 13 blg, 5,7% alk.vol.

    Następne w kolejce, nie mogło być inaczej, AIPA (planuję sypnąć Tomahawk lub Chinook na goryczkę, któryś z pary Cascade/Palisade na aromat i Simcoe na zimno). Ale już nie na balkonie, muszę zapanować nad tymi temperaturami w końcu No i postaram się nie lać tylu bakterii po schłodzeniu.

    W etykiety się zabawiłem, sporo pójdzie na rozdanie więc niech znajomi wiedzą czym się trują
    Attached Files
  • Kwadri
    Senior
    • 10-2009
    • 1216

    #2
    Mam nadzieje, że odłożysz na spróbowanie chociaż jedną butelczynę dla mnie .
    www.lkschmielowice.futbolowo.pl

    Comment

    • jacekwerner
      Senior
      • 05-2004
      • 2837

      #3
      Dla nas synu, dla nas
      Ochotnicza Straż Piwna
      BAZA = 7446

      Comment

      • slodki
        Senior
        • 01-2012
        • 108

        #4
        Jak będę 8.12. to dostaniecie

        Comment

        • dyczkin
          Serce w kolorze blaugrana
          • 05-2011
          • 3657

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slodki Wyświetlenie odpowiedzi
          Jak będę 8.12. to dostaniecie
          Ja mam być tego 8
          Volenti Non Fit Iniuria // Białe jest białe, czarne jest czarne, a czerwone jest wredne!

          Moje warzenie // Piwny Wojownik

          Po co wolność // Żyję w kraju // Żydowskie roszczenia // Jaka róża taki cierń

          Etykiety z wypitych piw osobiście: 2605 z 41 krajów. Zagranica: 785 // Polska: 1820

          Comment

          • slodki
            Senior
            • 01-2012
            • 108

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dyczkin Wyświetlenie odpowiedzi
            Ja mam być tego 8
            Jak Ci zostało coś z #4 to weź na wymianę

            Comment

            • Maggyk
              Szara Adminiscjencja
              • 05-2004
              • 5615

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slodki Wyświetlenie odpowiedzi
              Jak będę 8.12. to dostaniecie
              Jakie jak będę A Ty chcesz spokojnie potem po Opolu spacerować?
              Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
              Piwo domowe -
              Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

              Reklama w BROWARZE
              PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

              Comment

              • dyczkin
                Serce w kolorze blaugrana
                • 05-2011
                • 3657

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slodki Wyświetlenie odpowiedzi
                Jak Ci zostało coś z #4 to weź na wymianę
                A mam takie 2
                Volenti Non Fit Iniuria // Białe jest białe, czarne jest czarne, a czerwone jest wredne!

                Moje warzenie // Piwny Wojownik

                Po co wolność // Żyję w kraju // Żydowskie roszczenia // Jaka róża taki cierń

                Etykiety z wypitych piw osobiście: 2605 z 41 krajów. Zagranica: 785 // Polska: 1820

                Comment

                • Maggyk
                  Szara Adminiscjencja
                  • 05-2004
                  • 5615

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dyczkin Wyświetlenie odpowiedzi
                  A mam takie 2
                  0 chciałeś napisać - siakieś wkupne musi być
                  Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
                  Piwo domowe -
                  Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

                  Reklama w BROWARZE
                  PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

                  Comment

                  • slodki
                    Senior
                    • 01-2012
                    • 108

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maggyk Wyświetlenie odpowiedzi
                    Jakie jak będę A Ty chcesz spokojnie potem po Opolu spacerować?
                    I tak się nastawiam na kanał po tych wszystkich problemach A jak już jesteśmy w temacie- mogę na ósmego, poza piwem, zabrać swoją kobietę?

                    Comment

                    • Maggyk
                      Szara Adminiscjencja
                      • 05-2004
                      • 5615

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slodki Wyświetlenie odpowiedzi
                      I tak się nastawiam na kanał po tych wszystkich problemach A jak już jesteśmy w temacie- mogę na ósmego, poza piwem, zabrać swoją kobietę?
                      Pod warunkiem, że wyjdziesz z cudzą. Ot takie forumowe mamy zwyczaje
                      Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
                      Piwo domowe -
                      Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

                      Reklama w BROWARZE
                      PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

                      Comment

                      • dyczkin
                        Serce w kolorze blaugrana
                        • 05-2011
                        • 3657

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maggyk Wyświetlenie odpowiedzi
                        0 chciałeś napisać - siakieś wkupne musi być
                        Polejemy po 50 dla każdego
                        Volenti Non Fit Iniuria // Białe jest białe, czarne jest czarne, a czerwone jest wredne!

                        Moje warzenie // Piwny Wojownik

                        Po co wolność // Żyję w kraju // Żydowskie roszczenia // Jaka róża taki cierń

                        Etykiety z wypitych piw osobiście: 2605 z 41 krajów. Zagranica: 785 // Polska: 1820

                        Comment

                        • slodki
                          Senior
                          • 01-2012
                          • 108

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maggyk Wyświetlenie odpowiedzi
                          Pod warunkiem, że wyjdziesz z cudzą. Ot takie forumowe mamy zwyczaje
                          Z cudzym, jak już. Piwem

                          Coby do tematu wrócić, wstępny projekt etykiety Tego, Które Będzie Nastepne (rysunek i to co ponad nim- ręcznie):
                          Attached Files

                          Comment

                          • slodki
                            Senior
                            • 01-2012
                            • 108

                            #14
                            #2 - HopHead [AIPA]

                            Pale Ale 4kg
                            Wiedeński 1kg
                            Karamel Pils 1kg

                            Zacieranie w 68 stopniach przez 70'

                            Columbus (14,5%) 50g - 60'
                            Palisade (6,7%) 50g - 0'

                            Blg po wysładzaniu 11, mało coś

                            Teraz chłodzi się na balkonie, na cichą sypnę 50g Citry. Muszę w końcu zainwestować w taboret z porządnym palnikiem bo jak na razie to na każdą warkę schodzi mi po kilkanaście godzin (dziś 13) przez to że tak długo buduję temperatury na tej butli turystycznej

                            Comment

                            • fidoangel
                              Senior
                              • 07-2005
                              • 3489

                              #15
                              Coś musisz wykombinować bo tak długie warzenie to porażka.
                              Ja na zwykłej kuchence szybciej się wyrabiałem


                              Na taborecie podobnie a w lidlowskim kociołku elektrycznym to z 4 godziny mi zajmuje. Owszem to jest ilość na jednego kega ale to już zupełnie jest "warzenie mimochodem"
                              "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                              Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                              Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                              Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                              Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎