PDA

Wersja pełna: : Anadolu Efes, Efes Pilsen/Pilsener

piwo
14-11-2001, 09:37
Efes pils - 5% alkoholu -

Kraj pochodzenia Turcja, browar Efes.
Jak to określił grzech - import prywatny.
Kolor - jasny, słomkowy,
smak dość mocno chmielone, dość spora goryczka.

Dobre piwo na upały,
wg mnie na 5 (przy upałach).

Browar ten robi jeszcze ciemne piwo, niestety nie próbowałem.

Piwofil
05-01-2002, 01:00
alk 5 %
cieżko mi powiedziec cos wiecej bo wszystkie napisy są po turecku
www.efespisen.com.tr
dla mnie bomba:D
jakie wrazenia po spozyciu tego piwa?

zora
05-01-2002, 04:01
Piłem to piwko przed sylwestrem,to jedyne "zjadliwe" piwo tureckie jakie robią w Turcji:stout:

Krzysiu
05-01-2002, 08:05
Panowie, to nie w tej dzialce.
Co jest, nie chce wam sie troche pomyslec?

ART
06-01-2002, 19:19
już jest w odpowiedniej...

Gambrinus
06-02-2002, 04:36
Importowane przez Stawskiego.
Zielona butelka 12 fl. oz. $7.99 za sześciopak.
Piana: słaba
Kolor: jasny
Smak: lekkie, ale dość mocno chmielone, zapach też niezbyt intensywny.
W lecie pewnie byłbym bardziej do niego przekonany, ale teraz moge mu tylko dac solidne 4.

djot
06-02-2002, 08:51
Jest jeszcze Efes produkowany w Moskwie. Kapsel niemal identyczny z tureckim. O smaku nic nie powiem, bo nie próbowałem żadnego z nich.

yendras
05-04-2002, 10:21
Wg mnie taki sobie pilsik - ani dobry, ani zły. Można wypić. Bardziej smakował mi Efes warzony w Stambule niż w Izmirze - miałem wrażenie, że jest trochę bardziej intensywny i chmielowy.

Obie wersje różnią się nieco etykietami, kapslami, a nawet butelkami: wersja z Izmiru (Ege Biracilik ve Malt San. A.S.) jest w zielonej bezzwrotnej, a ze Stambułu (Erciyas Biracilik ve Malt San. A.S.) w brązowej zwrotnej.

Widziałem też EFES Extra (8%) oraz Light, ale nie miałem z nimi do czynienia.

baks12
16-05-2002, 15:53
Jest to jedno z bardziej popularnych piw w Turcji - piłam je litrami, słabe, średnio gazowane ale dobre - Alanya

yendras
16-05-2002, 16:13
No to super, że Ci smakowało, ale żeby w przyszłości nie powiększać bałaganu, który Cię nieco raził na początku ;) , to możesz przy pomocy forumowej wyszukiwarki sprawdzić czy odpowiedni temat już nie funkcjonuje - tak bowiem jest w przypadku piwa Efes zarówno
jasnego (http://www.browar.biz/forum/showthread.php?s=&threadid=1028) , jak i ciemnego (http://www.browar.biz/forum/showthread.php?s=&threadid=5995) .

pjenknik
17-05-2002, 13:08
A ja piłem to piwo przywiezione przez znajomych i nic dobrego o nim nie mogę powiedzieć. Słaba piana, kolor zbyt jasny nawet jak na pilsa,i jakieś takie niewyraźne w smaku.
Słaba 3.

darek99
28-07-2002, 23:23
Efes - Pils. Dane mi było pić to piwo przez tydzień w większej ilości, nie ma nic lepszego przy temperaturze 30 stopni po długim spacerze po uliczkach Stambułu, bardzo orzeźwiające.

Żywiec
21-09-2002, 19:19
Miałem okazję degustować i oceniam na -4.
Zdecydowanie wyczuwalne użycie ryżu w procesie warzenia tego piwa.

becik
21-09-2002, 20:12
a ja również miałem szansę "na dniach" wypróbować to piwko kupione w dwóch rodzajach butelek 0.33 i 0.5 na warszawskim tarchominie w cenie 3.60 i 4.60, co ciekawe, z polskimi opisami z tyłu, ogólnie dobre, klarowne, ryż jest wymieniony w składzie piwa, pianka szybciutko znika, smazek przyjemny, ogólna ocena 3.5 (1-5)

baklazanek
21-10-2002, 15:03
Piłem zarówno butelkowego jak i puszkowego. Ten puszkowy był słabiej do gazowany i posiadał mniej piany.
Ale ogólnie rzecz biorąc piwo nie jest złe, ocena 3+.

sklep-piwowar
03-01-2003, 20:15
Piwo Efez to najbardziej lubiane piwo w Turcji.Jest to bardzo przyjemny ,łagodny pilsener .W swoim składzie ma oprócz wody ,słodu jęczmiennego i chmielu także ryż .Alkohol 5% ,ekstrakt 11% kolor słomkowy ,piana biała gęsta ale szybko opada .Piwo łagodne podobnie jak Bavaria bardzo dobre do zaspokojenia pragnienia w upalne dni bez efektów ubocznych. :stout: :stout:

Petrax
03-01-2003, 21:46
Piwa Efesu już były opisywane w Piwo - konkretnie > Europa > Turcja.

Efes Pils (http://www.browar.biz/forum/showthread.php?s=&threadid=1028)
Efes Dark (http://www.browar.biz/forum/showthread.php?s=&threadid=5995)
Efes Extra (http://www.browar.biz/forum/showthread.php?s=&threadid=10329)

slavoy
18-02-2003, 19:27
Piana, która na początku bardzo dopisała, zaraz później spadła praktycznie do zera. Zapach to piwo posiada identyczny z piwami krajowymi niskiego sortu (czyt. Gronie, Brax etc.) = prawie go nie ma.
W smaku... hmmm... lekki popłuczynowany pils. Nic więcej. Myślę że naprawdę nie ma powodu żeby piwo przywozić do Polski tyle tysięcy kilometrów, bo takich "sikaczy" u nas na pęczki...
Ocena: 3-

Aha, jeszcze barwa - jasne jak cholera, prawie białe (na zdjęciu wyszło ciemniej)
Idę do lodówki po Lwówka... :) Połowę tańszy, o niebo lepszy.

Marusia
19-02-2003, 20:27
Przychylam sie do opinii Slavoya, nasz Efes miał kontretykietę "rozprowadzacza" w Polsce, zakupilismy je w Piwoszu, na szczęście tylko za 3,5 zł, ale i nawet tyle nie było warte.

Wukasch
06-09-2003, 20:20
Smaczne piwo, lekkie w sam raz na letnie i jesienne upały. Dostępne w w butelce 0,33 l i 0,5l. Swoje zakupiłem w sklepie "Piwosz" na ul. Zawalnej we Wrocławiu. Mała butelka 2,5zł duza 3,5zł. Polskie etykietka, polski importer prywatny ze Szczecina. Moja butelczyna przyjechała z Istambułu z Turcji. Zawartośc alkoholu 5%, ekstrakt 11%. W procesie warzenia poza słodem jęczmiennym wykorzystywany jest ryż co nadaje piwu charakterystyczny, mniej goryczkowy smak. :cool:

Regent
21-03-2004, 10:47
Takie sobie piwko. Lekkie z wyczuwalną zawartością ryżu, za którym nie przepadam, lekko zwietrzałe w smaku. Do ugaszenia pragnienia w gorące letnie dni. Nabyte w "Sułtan Kebab" na ul. Więrzbięcice. Ocena:3

Makaron
21-03-2004, 11:02
Piwo idealne jak na warunki panujące w Turcji w letnie upały. Jak na nasz klimat faktycznie troche za wodniste.

Wujcio_Shaggy
05-07-2005, 23:12
Turecka masówka, wszechobecna - choć głównie w butelkach; piwo beczkowe (nie tylko Efes) jakoś nie cieszy się popularnością.

Pomimo tego faktu, piwo jest niezłe; w tamtejszych warunkach (30-kilka °C w cieniu) łatwo przyswajalne.

Kolor jasnozłoty. Piana niezbyt trwała, gęsta, drobnoziarnista. Mocno chmielone w smaku i aromacie. Podobnie jak wszystkie tureckie piwa, warzone z dodatkiem ryżu - tu akurat słabo wyczuwalnym. Występuje w 0,5 l "bączkach" (swoją drogą - fenomenalna butelka), zielonych wysokich 0,33 oraz puszkach 0,33 i 0,5, a także w beczce 5 litrowej. Z tego, co widziałem, wszystkie wersje są produkowane przez Anadolu EFES Biracılık ve Malt San. A. Ş. Istanbul.
Cena w przeliczeniu: w markecie ok. 4 zł , w sklepach 5 zł, w knajpach od 7 wzwyż.

Shlangbaum
07-07-2005, 13:16
Przywiezione z Turcji przez przyszłych teściów. Bez gazu, bez piany, bez smaku. A jednak wkładaja je do hotelowych barków. Reklamy sobie tym piwem w ten spoób nie robią. :kac: :kac: :kac:

cielak
20-07-2005, 21:33
Kolor jasny słomkowy, piana cieńka i krótko trwała, miły chmielowy zapach. W smaku miły chmiel z lekką późniejszą goryczką. Bardzo dobry i orzeźwiający pilsik.
Bardzo fajna butelka tz. wygląda jak nasz "bączek" ale jest pół litrowa.
Sympatyczne piwko.

Latarnik
30-12-2005, 01:31
Kolor jasny słomkowy, piana cieńka i krótko trwała, miły chmielowy zapach. W smaku miły chmiel z lekką późniejszą goryczką. Bardzo dobry i orzeźwiający pilsik.
Sympatyczne piwko.

Wrazenia j.w. choc zamiast goryczki tu byla lekka slodowosc.
Butelka brazowa, 330ml z Istanbulu.

ajos
31-12-2005, 22:30
Efes Pils, puszka, specjalnie zostawiłem na Sylwestra żeby uczcić nowy rok niepolskim piwem :)

A teraz konkretnie:

Piana: Dość solidna, drobe i średnie bąbelki, długo opada.
Kolor: Baaardzo jasna słoma, jaśniejsza niż klasyczna 10.
Zapach: Silnie metaliczny, odrobina goryczki i chmielu.
Smak: Mocna goryczka, reszta smaku silnie rozwodniona, w sumie nic szczególnego poza tym ze piwo z Turcji. Muszą się jeszcze dużo nauczyć.
CO2: Słabe ale ujdzie.
Opakowanie: Niebiesko-biała puszka ze złotymi elementami. Niezbyt szczególna ale przynajmniej nie razi jarmarczną kolorystyką.

W sumi fajne jako ciekawostka piwna ale bez rewelacji. Mozna wypić raz i podziękować :stout:

becik
21-05-2006, 22:45
Efes Pilsener, producent browar w Istanbule, rozlew (??) Efes-Weifert, Panćevo/Serbia

kolor - jasnoslomkowy
piana - biała. krzaczasta, szybko opada
zapach - przy otwarciu butelki lekki dymek z psykiem, to co czuję to lekko skunawaty zapach (brązowa butelka) z leciutkim słodowym posmakiem
smak - pełne w smaku, lekko goryczkowe, przy poprzednich ocenach myślałem, że będzie gorsze, a jest całkiem calkiem
gaz - minimalnie za dużo
opakowanie - brązowa butelka 0.33l z tloczonym napisem Efes, kapsel twist off, standardowa etykieta, jedynie na kontrze nadruk oznajmaijący, że piwo to "obrabiał browar w Panćevie

becik
21-05-2006, 22:48
i kapselek

ps. biedna Serbia, znów w niej pojawiają się Turcy, choć tym razem gospodarczo ale zawsze...

Sven
11-06-2006, 19:54
Ja pilem z baczka pol litrowego.

Jasne, dobrze gazowane, piana niezbyt trwala. Zapach chmielowo-metaliczny. W smaku wytrawne, mocno goryczkowe, dobrze gasi pragnienie. Etykieta do kolekcji.

scoroop
13-08-2006, 21:39
pilem to piwko pare lat temu bedac w turcji. wtedy mi swietnie smakowalo moze wlasnie ze wzgledu na upal. natomiast kupilem je tez ostatnio w trakcie pobytu w berlinie w sklepie u turka i troche sie zdziwilem bo bylo wg mnie nawet slabe. widac w upale smakuje lepiej :).

wasia
03-01-2007, 19:51
efes, efes. piwo sikacz nawet w turcji gdzie grzeje lepiej było pić wodę. mało wyrazisty smak, "niby" 5% nic tylko sikanie po nim. do tego cena - w turcji prawie 2ytl co daje grubo ponad 3 zety. nie polecam

Bombadil13
22-02-2007, 21:56
Kolor: strasznie jaśniutki, żółtawy
Piana: rzadka, o dużych pęcherzykach zamieniających się szybko w ogromne i szybko pękających, słabiutka
Smak: wodnisty o solidnej goryczce, wyczuwalna delikatna kwaskowatość, ryżu nie czuję;)
Zapach: nijaki, lekkometaliczny

Piwo zdecydowanie przeciętne, a może i niżej, jakich wiele w krajach południowoeuropejskich

Bombadil13
22-02-2007, 22:05
Jeszcze tylko zdjęcie

Bombadil13
22-02-2007, 22:12
Ups... jeszcze kapsel
tak się nabija posty

becik
22-02-2007, 22:32
Niestety ale w Serbii to piwo jest tylko rozlewane.
http://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=580792&postcount=28

Wątpię aby przez pół roku coś się zmieniło, byłem w obydwóch browarach Efesa w Serbii więc info jest potwierdzone, sprawdź dokładnie opisy na kontrze, ten temat należy moim zdaniem połączyć z: http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=1028

zresztą na zdjęciu tego piwa wyraźnie jest napisane IMPORTED ;)

Bombadil13
22-02-2007, 22:38
Kurde znowu spieprzyłem :confused:

Napisy sprawdziłem, ale ich nie rozumiem. Może Tobie cosik więcej powiedzą.
Oto ona:

lzkamil
22-02-2007, 23:40
Potwierdza się co Becik mówi. Producent: browar Efes, Istanbul, Turcja.
Poza tym to co zwykle - podany skład, przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. No i specyficzna poprawność polityczna, jest po serbsku i tłumaczenie na wariant chorwacko-bośniacki. Różnią się jednym słowem (ryż) i jedną literką dwóch innych :D

mark33
06-09-2007, 22:17
Dostałem do testów wersję puszkową, piwo jaśniutkie o słabej piance. Smak całkiem dobry choć bardzo lekkie, stosunkowo mocno chmielone względem tej lekkości. Zapach niezły bez przykrych niespodzianek. Ryż słabo wyczuwalny choć prawdopodobnie właśnie on odpowiedzialny jest za wodniste odczucia.

sibarh
10-09-2009, 17:49
Bardzo fajny bączek o poj. ....0,5 litra!!!!

paveuek
15-09-2009, 19:07
Nowy design na 40-lecie przedsiębiorstwa.

cap-n-go
15-10-2009, 22:20
Mój Efes był z bączka takiego jak u sibartha na zdjęciu(piszę to po raz kolejny ale robisz rewelacyjne zdjęcia). Wrażenie podobne do degustacji Bombadila13 - w smaku goryczka przeplatana z kwaskiem,ale całość mało treściwa. Wypite w ramach ciekawostki, podarowane przez kolege po jego wakacjach, raczej nie do powtórki.

Twilight_Alehouse
22-02-2010, 22:00
Piwo przywiezione jesienią zeszłego roku przez moją siostrę z wakacji w Turcji.

Kolor: Zwykły pilsowy.
Piana: Trzeba lać z bardzo wysoka żeby w ogóle coś się pojawiło.
Zapach: Niezbyt silny, słodowo-chmielowy.
Smak: Słodowy, przechodzi w leciutką owocowość, a potem robi się bardzo wodnisty. Goryczka bardzo słaba, minimalnie chlebowy finisz.
Opakowanie: Kolejna wersja opakowania (rzeźbiona butelka brązowa 0,33l) na zdjęciu, odkręcany kapsel.Kolor jak na zdjęciu Dreamera, opakowanie jak na zdjęciu Tapira.
Uwagi: Ot, przeciętny przedstawiciel piw śródziemnomorskich. W upały zapewne doskonale gasiłoby pragnienie, ale tak naprawdę wiele w nim nie ma. Na szczęście wiele się nie spodziewałem.

żąleną
28-08-2010, 14:35
Miałem okazję opijać się lanym Efesem przez dwa tygodnie i wchodził mi bardzo dobrze. Przyjemnie orzeźwiający, trochę słodowy, lekka goryczka na finiszu. Na pewno wpływ na doznania miało to, że piwo cały czas było świeże (hotel all-inclusive, co najmniej raz dziennie podpinano nową beczkę). Butelkowy Efes Dark zakupiony w sklepie zupełnie mnie rozczarował.

Szemron
26-11-2010, 07:37
Też miałem okazję pić przez zaledwie kilka dni i muszę szczerze wyznać, że piwo mi podeszło. Być może temperatury letnie i urlopowy klimat zrobiły swoje, ale pamiętam, że gdy wróciłem do kraju i chłodnych temperatur, miałem nawet ochotę gdzieś je zakupić, żeby przypomnieć sobie wakacyjny klimat. Jestem też trochę zaskoczony tyloma mało pochwalającymi opiniami.

woosaa
29-06-2011, 14:23
Piwko o jasnosłomkowej barwie,delikatnej piance(wytrwała do końca w postaci cienkiego dywanika),dość dobrze nagazowane.Smak raczej wodnisty,goryczka pojawia się dopiero po kilku łykach.Fajny półlitrowy bączek.Ogólna ocena to 3+.
Piwko kupione w Turcji i otrzymane przez znajomych:stout:

zgroza
05-07-2011, 10:53
Meh. Poprawny, śmiertelnie nudny i wyprany ze smaku jasny lager. Można wypić, tylko po co?

dryx
28-10-2011, 19:37
Wersja eksportowa na rynek niemiecki, alkoholu 4,9 %, ekstraktu i składu nie podano. Barwa bladziutka, jasnosłomkowa. Piana niska ,krótkotrwała, szybko opada, po chwili nie pozostaje po niej śladu, brak ich również na szkle. Butelka brązowa to i w aromacie dominuje skun, w tle trochę słodu. W smaku dominuje słód i słodycz, goryczka nie wyczuwalna, trochę kwaskowate. Nagazowanie w sam raz. Nic szczególnego , do spróbowania

fuliano
28-10-2011, 20:06
Butelka brązowa to i w aromacie dominuje skun,

Albo po tej Krynicy mi na oczy padło, albo komuś po tym Efesie:D

MarcinKa
03-12-2012, 23:49
Piwo otrzymane od brata. Butelka 0,5l. Alkohol 5%, ekstrakt? Kolor jasny, słomkowy. Piwo klarowne. Piana średniej wielkości, niejednorodna. Z szumem redukuje się szybko. Zapach „koncernowy”. Mieszanka chmielowo słodowa. Przewaga raczej chmielu. Smak prosty i typowy dla masówki. Trochę słodu, więcej chmielu i gorzki posmak. Słodkość umiarkowana. Nic specjalnego, brak głębszych doznań. Wysycenie słabe i brakuje go, wyraźny mankament. Opakowanie ciekawe ze względu na bączka 0,5l. Reszta prosta, nowoczesna, nic odkrywczego. Kolorystyka dość rzadko spotykana na piwnych etykietach. Plus za dedykowany kapsel, minus za brak ekstraktu. Bardzo proste i typowe piwo dla koncernów. Niczym się nie wyróżnia i mieści się w schemacie. Wypić można, ale czy jest z tego jakaś przyjemność? Nie odrzuca. Raczej do gaszenia pragnienia. Oceniam na 3+ (1 – 6).
Dzięki Piotrek:stout:

MartensWawa
14-01-2013, 14:06
Może i koncerniak, może za jasne, może i słabe... Ale zapewniam Was, że w okolicznościach poniżej bardzo zyskuje na wartości ;) (Erzurum, Turcja)

jacekwerner
15-12-2013, 21:55
W zapachu i smaku wyraźne nuty siarkowe ... dla mnie jednak słabo ;)
Zakupione w Polo.
Tak obecnie wygląda :

KajusAnt
23-12-2013, 17:28
Za nie całe 4 złocisze, zapomniałeś dodać. :stout:

blimak1
12-10-2015, 20:15
Mam pytanie

zakupiłem piwo Efes Pilsner, i na kontr etykiecie jest Moldovia Brewery.
Czy to jeszcze jest piwo tureckie czy już mołdawskie??

Gdzieś znalazłem informacje, że warzą też w Serbii i gdzieś tam jeszcze.

Czy ktoś pomoże?

yaro74
12-10-2015, 20:32
Mam pytanie

zakupiłem piwo Efes Pilsner, i na kontr etykiecie jest Moldovia Brewery.
Czy to jeszcze jest piwo tureckie czy już mołdawskie??

Gdzieś znalazłem informacje, że warzą też w Serbii i gdzieś tam jeszcze.

Czy ktoś pomoże?

To prawdopodobnie piwo z Mołdawii. Tu masz temat odnośnie tego piwa:
http://www.browar.biz/forum/showthread.php?p=1264040&highlight=efes#post1264040

blimak1
12-10-2015, 22:58
dziękuje:kwiatek:

Javox
13-10-2018, 15:26
Nie ma to jak oryginał.... turecki :cool:

Ekstrakt 11* i alko dalej 5%.

Piana - więcej na początku potem cienka, niepełna warstewka.
Lacing - mało.
Barwa - złota słomka.
Gaz - średni.
Aromat - słaby, lekko owocowy z nutą chmielu.
Smak - płaska zbożowość, nutka kwaskowa, mała goryczka lekko łodygowa.

Raczej (oczywiście) piwo wypadło słabo... no chyba że w upalnej Turcji na plaży :D mogło by być inaczej.