Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dziwna fermentacja Safale US-05

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • arkads
    Junior
    • 10-2004
    • 9

    Dziwna fermentacja Safale US-05

    Witam
    W sumie dziwna sprawa. Piszę ponieważ wydawało mi się do tej pory, że mam problem z moją 5 warką. Zawsze wszystko szło bardzo dobrze w moim warzeniu.
    Tym razem wydawało się, że porblem polega na braku jakiejkolwiek fermentacji w ciągu już 5 dni po dodaniu dorżdży Safale US-05 do warki w stylu AIPA (10 Litrów). Wsypałem je jak zwykle prosto z saszetki i przeważnie po 2 dniach ruszało. Temperatura brzeczki stale jest 20 stopni.
    Do tej pory myślałem że nie ruszyły drożdże. Co się okazało? Właśnie przed chwilą postanowiłem sprawdzić Blg i jest równe 2 stopniom. Początkowe zdaje się było 15.5 (mierzyłem, niestety też przed chwilą zorientowałem się, że nie zapisałem). Jestem zaskoczony tym ponieważ nie zauważyłem żadnej fermentacji burzliwej. Cały czas przez pierwsze 4 dni pojemnik był szczelnie zamknięty a płyn w rurce fermentacyjnej ani drgnął. Czwartego dnia otworzylem pokrywę z ciekawości czy się piwo nie zepsuło. Każdego dnia byłem w domu w prawdzie nie ciągle ale jednak najwyzej do 10 godzin mnie nie było. Więc czy możliwe jest że cała fermentacja burzliwa trwała 10 godzin (albo mniej)? No bo przecież drożdże nie bawiły się w chowanego i jak mnie nie było fermentowały, a jak byłem to nie

    Okazało się że powstało świetne piwo i ładnie pachnie owocowo-kwiatowym chmielem. Niestety to piwo robię dla kolegi

    Dalej, według instrukcji powinno być 7 dni fermentacji burzliwej - u mnie nie zauważona tym czasem już chyba trwa zapewne cicha która powinna trwać 14 dni i nie wiem jak i od kiedy liczyć Potem 3 tyg refermentacja i 3 tyg leżakowanie. To piwo już jest boskie (wypiłem oczywiscie próbke po badaniu Blg) a co dopiero później

    Jedyną róznicą tej warki jest to, że ją warzyłem pierwszy raz w takim fajnym sprzęcie - Einkochautomat SEAD 1800 A1 dokladnie stąd - http://www.lidl.de/de/Weitere-elektr...t-SEAD-1800-A1

    Wspomagałem się termometrem jednak przy pierwszej próbie sprzętu na 5 litrach wody według instrukcji kiedy go zostawiłem na cały czas 20 minut gotowania wody termometr dotykał ścianki gara i się po prostu stopiła osłonka plexi. Teraz nie wiem czy dawał później wiarygodne odczyty. Podczas warzenia korzystałem jednak zarówno z niego jak i z komputera i czujnika w tym garze jaki jest w dnie i na początku zauważyłem, że komputer być może zaniża temp w garze ale starałem się mieszać by wyrównac temp. Używalem też tego stopionego termometru ale czasem wydawalo mi się że on zawyza o jakieś 5 stopni. Wtedy starałem się obniżyć temperaturę. Potem uznałem, że pewnie ten termomentr jest uszkodzony i polegałem głównie na mieszaniu w garze i komputerze gara. W sumie starałem się utrzymywać niższą temp warki w zakresie podanym w instrukcji, a więc 64 stopni C.
    Last edited by arkads; 07-05-2013, 22:27.
  • TeDy_beer
    Senior
    • 06-2011
    • 283

    #2
    Wiele informacji masz do uzupełnienia, wszystko jest na forach, więc czytaj. Drożdży nie wysypuje się prosto z saszetki. Przy wysokiej temp. fermentacji drożdże jedzą bardzo szybko. NA cichą warto zlać, choćby po to, żeby piwo się sklarowało, zresztą jak poleży trochę to 'dojdzie' smakowo.
    Czytaj wiedzę zawartą na stronach o piwowarstwie, będziesz wiedział co się robi, a czego nie i jakie skutki mogą być tych działań.
    Last edited by TeDy_beer; 08-05-2013, 05:31.
    AMEN i :stout:
    Browar Domowy Małe Ale
    Członek Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych

    Comment

    • fidoangel
      Senior
      • 07-2005
      • 3489

      #3
      A na ściankach fermentora był ślad po pianie?
      "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

      Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

      Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
      Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
      Sprawdź >>>Przewodnik<<<

      Comment

      • arkads
        Junior
        • 10-2004
        • 9

        #4
        Ja nie uważam żebym popełnił jakikolwiek błąd tym bardziej, że piwo wyszło idealne. Temp brzeczki kiedy zadawalem drożdze wynosiła 20 stopni C więc w tym przypadku nie widzę powodu do takich wniosków, że przy wysokiej temp drożdże szybko jedzą. To raczej optymalna temp dla nich. Informacja ciekawa, że przy wyższej temp drożdże mogą aż tak szybko jeść ale trudno mi w to uwierzyć w tym przypadku. Znam skutki zbyt wysokiej temp fermentacji i nie był bym amatorem takiego piwa. Oczywiście, że jeszcze się dużo nauczę ale nie sądze, że nalezy do mnie pisać w taki sposób jak bym nie miał żadnej wiedzy, przeciwnie. Może sugerujesz się tym, że to mój dopiero drugi czy trzeci post na forum ale pozory mylą, nie uważam się za nowicjusza już Nadal dziwi mnie ta kwestia szybkiej fermentacji, Twoja odzopwiedź nie wyjaśnia mi w tym zakresie nic ale dzięki za tą sugestię szybkiego jedzenia przez drożdże. Trochę to zadziwiające.

        Piwo jest klarowne ale zawsze dekantuję po burzliwej tyle, że tutaj nawet wyznaczony termin na nią nie minął więc to przede mną. Ale jednak w tym przypadku nie zamierzam jej robić ponieważ zależy mi na wydobyciu aromatu z chmielu który tam jeszcze się znajduje. Więc wolę zdekantować po cichej nawet dwa razy jeśli trzeba będzie. Spoko nie pierwszy raz robię piwo no i nie zadawałem w sumie pytań na ten temat, a raczej ciągle dziwi mnie kwestia tak szybkiej fermentacji której nie da się zauważyć.

        W kwestii zadawania drożdży na sucho to pewnie są amatorzy i przeciwnicy ja należę do amatorów, chyba że mnie ktoś przekona że tak nie nalezy robić. Pewnie chodzi niektórym o szybkość fermentacji by drożdże zdominowały środowisko stwarzając nieprzyjazne warunki dla ewentualnych bakterii.

        Kolejna odpowiedź. Ślad po pianie. Właśnie takiego typowego nie zauważyłem ale raczej cząstki chmielu (z granulatu - jedna z form chmielenia na zimno po skończeniu warzenia) były nieco wyżej niż poziom brzeczki ale tylko nieco wyżej. Nie wiem czy ten rodzaj drożdży wytwarza wysoką pianę podczas fermntacji bużliwej bo pierwszy raz ich używam. Mam następne trzy warki w planach i w jednej z nich też użyję tych drożdży to zobaczymy jak tam się zachowają
        Last edited by arkads; 08-05-2013, 08:37.

        Comment

        • fidoangel
          Senior
          • 07-2005
          • 3489

          #5
          Dziwna sprawa ale jak widać są rzeczy o których się piwowarom nie śniło

          Teraz pozostało tylko przelać na cichą i zobaczyć ile drożdży na dnie jest. Tak szybkiej fermentacji, bez jej wyraźnych oznak, nigdy nie zaobserwowałem a drożdże, które mogły by tak się zachować to znam jedynie T-58.
          "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

          Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

          Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
          Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
          Sprawdź >>>Przewodnik<<<

          Comment

          • zgoda
            Senior
            • 05-2005
            • 3516

            #6
            Widocznie piana powstała i opadła szybko. Ślady "wyżej" się nie wzięły z powietrza.
            Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

            Comment

            • arkads
              Junior
              • 10-2004
              • 9

              #7
              Być może, zastanawiam się też nad odparowaniem ale to mogę sprawdzić w domu dopiero. Powinno być 12 L. W sumie przez 1 dzień nie było szczelnie zamknięte ale to chyba nie możliwe by odparowało. No i te ślady są chyba mało podobne do typwych po pianie, temu się przyjże jeszcze dokładniej w domu. Ale ważne że piwko wspaniałe . Nie widzę juz tego zestawu w BA bo tam kupowałem, ważne że przepis mam.

              Comment


              • #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika arkads Wyświetlenie odpowiedzi
                Ja nie uważam żebym popełnił jakikolwiek błąd tym bardziej, że piwo wyszło idealne.

                Oj, nawet nie wiesz ile błędów popełniłeś, jest tu wielu "specjalistów" co Ci wytknie ich mnóstwo, tylko za dużo z nimi nie dyskutuj, bo zostaniesz „wyklętym niewiernym”, może i banana złapiesz.
                Ale najważniejsze, że piwo wyszło dobre i Ci smakuje, a warzenie sprawia frajdę, bo o to w tym chodzi.

                Comment

                • arkads
                  Junior
                  • 10-2004
                  • 9

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wojmat74 Wyświetlenie odpowiedzi
                  Oj, nawet nie wiesz ile błędów popełniłeś, jest tu wielu "specjalistów" co Ci wytknie ich mnóstwo, tylko za dużo z nimi nie dyskutuj, bo zostaniesz „wyklętym niewiernym”, może i banana złapiesz.
                  Ale najważniejsze, że piwo wyszło dobre i Ci smakuje, a warzenie sprawia frajdę, bo o to w tym chodzi.
                  No wiesz wydaje mi się, że na tym polega rozmowa dwóch inteligentnych osób żeby właśnie dyskutować Chętnie posłucham jakie błędy popełniłem to może się czegoś nowego dowiem. Stanie na baczność i słuchanie "specjalistów" jednostronne mnie nie zadowala i chyba słusznie bo to jest forum do dyskusji, a nie biblia ani pręgież. No tak błędów przeważnie się nie jest świadomym i skoro się coś takiego pisze to wypadało by chociaż je wymienić. Z definicji to ja rozumiem błąd tak, że kiedy coś robisz i się z powodu tego błędu coś się nie uda, bądź jeśli arbitralnie ustalono, że coś się robi tak, a nie inaczej i ktos robi to po prostu źle. Tutaj wynik końcowy jest bardzo dobry, a co do sposobów to jak już pisałem są pewnie osoby nawet wśród "specjalistów" o różnych poglądach. "Wyklęci niewierni" chyba właśnie wywołali rewolucję piwną w USA skąd i do nas trafiła i dzięki niej właśnie to forum istnieje - nie prawda? Tacy straszni ci "specjaliści" na tym forum?

                  Comment


                  • #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika arkads Wyświetlenie odpowiedzi
                    No wiesz wydaje mi się, że na tym polega rozmowa dwóch inteligentnych osób żeby właśnie dyskutować Chętnie posłucham jakie błędy popełniłem to może się czegoś nowego dowiem. Stanie na baczność i słuchanie "specjalistów" jednostronne mnie nie zadowala i chyba słusznie bo to jest forum do dyskusji, a nie biblia ani pręgież. No tak błędów przeważnie się nie jest świadomym i skoro się coś takiego pisze to wypadało by chociaż je wymienić. Z definicji to ja rozumiem błąd tak, że kiedy coś robisz i się z powodu tego błędu coś się nie uda, bądź jeśli arbitralnie ustalono, że coś się robi tak, a nie inaczej i ktos robi to po prostu źle. Tutaj wynik końcowy jest bardzo dobry, a co do sposobów to jak już pisałem są pewnie osoby nawet wśród "specjalistów" o różnych poglądach. "Wyklęci niewierni" chyba właśnie wywołali rewolucję piwną w USA skąd i do nas trafiła i dzięki niej właśnie to forum istnieje - nie prawda? Tacy straszni ci "specjaliści" na tym forum?
                    A mierzysz blg po fermentacji burzliwej, przed zlaniem na cichą?

                    Comment

                    • arkads
                      Junior
                      • 10-2004
                      • 9

                      #11
                      No ten pomiar w tej warce tak mierzyłem z tego wynika. Zwykle nie mierzę, tylko poczatkową i końcową.

                      Comment

                      • ART
                        mAD'MINd
                        • 02-2001
                        • 23794

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wojmat74 Wyświetlenie odpowiedzi
                        Oj, nawet nie wiesz ile błędów popełniłeś, jest tu wielu "specjalistów" co Ci wytknie ich mnóstwo, tylko za dużo z nimi nie dyskutuj, bo zostaniesz „wyklętym niewiernym”, może i banana złapiesz.
                        Daruj sobie wreszcie tego typu wpisy. Proszę po raz ostatni.
                        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                        Comment


                        • #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika arkads Wyświetlenie odpowiedzi
                          No ten pomiar w tej warce tak mierzyłem z tego wynika. Zwykle nie mierzę, tylko poczatkową i końcową.
                          No i już błąd, wedle Krzysia nie należy mierzyć blg po burzliwej przed przelaniem na cichą (jak zanjdę, wkleję linka z tą teorią)

                          Comment

                          • anteks
                            maruda
                            • 08-2003
                            • 10738

                            #14
                            Może zamiast upierdliwości zaczniesz pomagać?
                            Mniej książków więcej piwa

                            Comment

                            • arkads
                              Junior
                              • 10-2004
                              • 9

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wojmat74 Wyświetlenie odpowiedzi
                              No i już błąd, wedle Krzysia nie należy mierzyć blg po burzliwej przed przelaniem na cichą (jak zanjdę, wkleję linka z tą teorią)
                              To nie błąd. Jak napisałem mierzę pierwotną i końcowa gęstość ale gdybyś czytał z uwagą i zrozumieniem to zauważył byś, że ten pomiar robiłem w jakims celu - żeby się dowiedzieć co się stalo. I dzieki temu wiem, że nastąpiła fermentacja bużliwa. Szukanie wyimaginowanych błędów na siłę mija się z celem.

                              Wracając do poprzdnich wątków. Sprawdziłem poziom piwa jest na 12 Litrach, a więc jest ślad (napisze dużymi literami) NIEWIELKIEGO wzrostu poziomu na ściankach (jak dla mnie nie taki typowy jak od piany), który daje kolejny dowód że nastąpiła burzliwa fermentacja

                              No cóż ten przypadek na pewno jest ciekawy i może komuś pomoże w podobnych sytuacjach z tymi drożdżami. W kazdym razie wyjaśniło się i wszystko jest ok. Dzięki za wypowiedzi.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎