Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Amiata, Contessa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • e-prezes
    Senior
    • 05-2002
    • 19166

    Amiata, Contessa

    American pale Ale. Butelka 0,33 litra (choć i są 0,75 litra) z wyszczególnionym na etykiecie składem, w tym chmielenie Citra, Cascade, Chinook i Amarillo. IBU 45, alk 7% Blg nieznane.
    Zakupione w SmakPiwa.pl

    Barwa ciemno pomarańczowa, klarowne; ładna.
    Piana średnio obfita, gęsta, oblepiająca szkło i pozostawiająca ślady na ściankach; tak jak lubię.
    Nasycenie stonowane, niezalegające; OK.
    Zapach sosnowo-ziołowy, z lekkim tłem mysiego moczu (może to moje złudzenie, ale ta nuta mi przeszkadzała).
    W smaku solidnie goryczkowe, głównie czuć chyba Chinook, cytrusy słabe, lepkie na ustach, więc ekstrakt pewnie koło 14-15.
    Opakowanie jak inne w małych butelkach - z owijką winną oraz gołym kapslem. Eta ładna.
    Ogólnie trochę jednowymiarowe - gdzie ten Amarillo, Cascade i Citra?

    Może jeszcze kiedyś spróbuję...
    Attached Files
    Last edited by e-prezes; 14-07-2013, 14:04.
  • onslow
    Junior
    • 09-2013
    • 15

    #2
    Miałem okazję pić to piwo zarówno z beczki, jak i z butelki. Obie wersje bardzo się różniły.

    Z beczki piłem dwukrotnie w Kuflach i Kapslach (pod koniec sierpnia i jakoś na początku lipca), w obu przypadkach było przepyszne. W zapachu piękne cytrusy, w smaku głównie mango i brzoskwinia. Do tego bardzo fajna goryczka w tle - dość delikatna, ale mocno zalegająca w ustach i to w bardzo przyjemny sposób.

    Dziś próbowałem z butelki 0,75 l (zakupionej w Cechu Piwnym, data ważności 11.10.2013) i niestety mocno się rozczarowałem. Zapach słabszy, niby trochę cytrusowy, ale z jakąś mniej przyjemną nutą w tle, natomiast smak płaski i niezbyt ciekawy. Śladowe cytrusy, trochę karmelu i gorycz - z jednej strony zdecydowanie mocniejsza, a z drugiej nie osadzająca się tak mocno na języku.

    Nie znam się, więc nie wiem gdzie szukać przyczyn tej rozbieżności - kwestia świeżości, sposobu przechowywania? Tak czy owak na razie odpuszczę sobie butelkę i będę czekał na kolejną możliwość skonsumowania tego piwa z beczki.

    Poza tym nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. Na etykiecie napisane jest, że to APA, ale w KiK było za każdym razem przedstawiane jako IPA. W sieci można napotkać też różne wersje, przykładowo na RateBeer jest to IPA. Myślałem przez chwilę, że przyczyną tego zamieszania jest alternatywna etykieta z napisem "italian pale ale" albo, że pod tą nazwą funkcjonują dwa różne piwa. Żeby to sobie wyjaśnić zajrzałem na stronę browaru i zgłupiałem. Tekst - wyłącznie po włosku - opisujący to piwo zawierał oba skróty, więc wrzuciłem to do google-tłumacza z nadzieją na wyłapanie ogólne sensu i z tego co uzyskałem wynikało mniej więcej, że to "piwo uwarzone w stylu IPA, ale użycie amerykańskich odmian chmielu czyni z niego APA". Nie wiem jak mam to rozumieć.
    I'm sitting here completely surrounded by NO BEER!

    Comment

    • e-prezes
      Senior
      • 05-2002
      • 19166

      #3
      Parametrami (blg, alko, IBU) to bardziej AIPA.

      Comment

      • sibarh
        PremiumUżytkownik
        • 01-2005
        • 10384

        #4
        "Ładniejsze" foto:
        Attached Files
        2800 nowe piwa opisałem na forum
        Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
        Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

        Comment

        • onslow
          Junior
          • 09-2013
          • 15

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
          Parametrami (blg, alko, IBU) to bardziej AIPA.
          To była moja pierwsza myśl po przeczytaniu opisu na stronie browaru. Tak trochę na zdrowy rozum.
          I'm sitting here completely surrounded by NO BEER!

          Comment

          • darekd
            PremiumUżytkownik
            • 02-2003
            • 12171

            #6
            Aromat - ciekawe owoce - mango, liczi
            Piana - wysoka, gęsta
            Barwa - ciemnozłota, dość mętna /pite troche po terminie/
            Wysycenie - umiarkowane w kierunku wyższego
            Smak - wyraźny goryczkowy chmiel na początku, iglasty, z żywicznością i wyraźną słodową bazą, stąd posmak żywicznego syropu, potem lekko słodkich owoców

            Smaczne, Drink Hala, Wrocław

            Comment

            • e-prezes
              Senior
              • 05-2002
              • 19166

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sibarh Wyświetlenie odpowiedzi
              "Ładniejsze" foto:
              Polemizował bym

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎