Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pierwsze piwo

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Kew1
    Junior
    • 10-2013
    • 2

    Pierwsze piwo

    Witam serdzecznie
    To mój pierwszy post :P mam do Was takie pytanie ,dziś robilem pierwsze swoje piwo z brekitu i mam pytanie co do fermentacji , czy pojemniki fermentacyjne maja być zamknięte szczelnie ,czy lekko ,bo w jednej instrukcji jest napisane aby zamknąć szczelnie a w innej aby tylko delikatnie a podczas cichej szczelnie. Wgl czy uzywa się tu rurki fermentacyjnej? Nigdzie nie jest to napisane.
  • Pendragon
    Senior
    • 03-2006
    • 13949

    #2
    Rurkę sobie daruj. Burzliwa = lekko, cicha = szczelnie.

    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

    Comment

    • Kew1
      Junior
      • 10-2013
      • 2

      #3
      Dziekuje za szybką i konkretną odpowiedź.

      Comment

      • barsliw
        Senior
        • 08-2013
        • 289

        #4
        Szkoły są różne. Ja jestem przyzwyczajony do rurki przez doświadczenia winiarskie. Poza tym lubie patrzeć jak plumka. Pozwala to też kontrolować tempo fermentacji bez potrzeby otwierania fermentora. Jeśli nie śpisz z fermentorem przy łóżku to polecam rurkę.

        Comment


        • #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika barsliw Wyświetlenie odpowiedzi
          Pozwala to też kontrolować tempo fermentacji bez potrzeby otwierania fermentora
          Takich rad nie słuchaj, z 1000 x było, że brak bulgotania nie świadczy o zakończonej fermentacji.

          Comment

          • barsliw
            Senior
            • 08-2013
            • 289

            #6
            Czy ja gdzieś piszę o zakończeniu fermentacji?? Rany, czy od razu trzeba z tekstami "takich rad nie słuchaj"?
            Tak,wiem,że brak bulgotania nie świadczy o zakonczeniu fermentacji. Pozwala jednak kontrolować jej tempo w początkowej fazie. Wiemy czy fermentacja poprawnie wystartowała i po jakim czasie. Bez niepotrzebnego zaglądania do pojemnika.
            Z mojego punktu widzenia rurka bardziej pomaga niż przeszkadza. Zwłaszcza jak ktoś lubi jak mu bulgocze i nie przenosi nigdzie fermentora. Powiedzmy,że jest to taki namacalny dowód "rodzenia się naszego dziecka".

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎