Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Thomas Maven Brewery

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kromka
    Junior
    • 03-2009
    • 16

    Thomas Maven Brewery

    Witam,
    Wczoraj po raz pierwszy przeprowadziłem proces zacierania słodów i postanowiłem podzielić się z Wami moimi doświadczeniami.
    Na początku chciałbym opowiedzieć o moim doświadczeniu - zacząłem od cydru kartonikowego (znalazłem przepis na wykopie) Po kilku bardziej lub mniej udanych próbach (wszystkie były pijalne także najgorzej nie było ;P) nadeszła jesień i postanowiłem z kolegą zrobić cydr z jabłek. Niestety prasy nie posiadam, także w ruch poszła sokowirówka. Przerobienie 50kg jabłek zajęło nam ponad pół dnia, a efektem naszej pracy był mętny i trudny do przefiltrowania cydr. Ostatecznie nie wyszedł najgorszy, ale dość mętny.
    Ostatnio zrobiłem jeszcze cydr kartonikowy, ale z dodatkami (miód, cynamon, goździk). Co do efektów to jeszcze nie wiem, bo dojrzewa w butelkach.
    W międzyczasie z winogron, które rosły koło domu zrobiłem 15l wina
    Jakiś czas później zainteresowałem się warzeniem piwa i stwierdziłem, ze na początek spróbuje brew kita Coopera "European Lager". Piwo właśnie dojrzewa, ale z tego co próbowałem wyszło bardzo dobre (przynajmniej wg mnie).

    Wracając do mojej wczorajszej warki - jest to Oatmalt Stout. Docelowo miał mieć 12 blg, ale jak wyszło opiszę niżej

    Zestaw surowców, z którego ważyłem wyglądał tak:

    Słód pilzneński 2 kg
    Słód monachijski 1,2 kg
    Słód owsiany 0,8 kg
    Słód karmelowy ciemny 0,3 kg
    Słód barwiący 0,2 kg i jęczmień palony 0,3 kg
    Chmiel Marynka, granulat, 40 g

    Zacieranie przebiegło bez większych problemów. Zacierałem 20 min w temperaturze 62, później 40 minut w temperaturze 72. Ciemne słody dodałem 10 minut przed końcem drugiej przerwy.

    Filtrowałem Za pomocą filtratora z oplotu wykonanego własnoręcznie. Filtrowanie nie było jakieś super szybkie, ale poszło w miarę sprawnie. Wysładzałem do momentu aż do momentu, gdy otrzymywałem brzeczkę o gęstości 4 blg. Wtedy sprawdziłem gęstość garze, w którym grzałem brzeczkę do chmielenia i pojawił się pierwszy problem - brzeczka miała jedynie 9 blg. Z tego co wiedziałem, blg w czasie chmielenia zwiększa się średnio o 10% czyli i tak by wyszło za mało. Na szczęście miałem w zapasie kilogram suchego ekstraktu słodowego. Dodałem pół kilograma i chmieliłem . W międzyczasie zamieszałem jeszcze młóto razem z wodą w kadzi filtracyjnej i zostawiłem na pół godziny. Po tym czasie ściągnąłem pozostałą brzeczkę do innego garnka. Po sprawdzeniu okazało się, ze w ten sposób uzyskałem 3,5l brzeczki o ekstrakcie 6 blg. Pogotowałem to i sam nie wiedziałem co z tym zrobię :P

    Po zakończeniu chmielenia przelałem brzeczkę do fermentora i pojawił się 2 problem - brzeczki wyszło jedynie ok 14l. Stwierdziłem, że to za mało i może wyjść przemielone piwo. Postanowiłem dodać pozostałe pół kilograma suchego ekstraktu do tego garnka gdzie było 3,5l brzeczki, chwile tamto pogotowałem i dodałem do fermentora. Wyszło i tak za mało - jakieś 17l.

    Brzeczkę zacząłem chłodzić i przy pomiarze temperatury postanowiłem sprawdzić zawartość ekstraktu. Okazało się, że teraz wyszedł zdecydowanie za duży - jakieś 17-18 blg. Stwierdziłem, ze dodam wody.
    Finalnie wyszło mi ok. 23l brzeczki 15 blg.

    Zadałem wcześniej zrehydratyzowane drożdże S-04, które podjęły pracę po jakiś 2-3 godzinach.

    Zobaczymy co z tego wyjdzie - mam nadzieję, że dobre piwko.
    Jeżeli macie jakieś uwagi, komentarze, sugestie to zapraszam do wypowiadania się.
  • Marcin_wc
    Senior
    • 09-2005
    • 2115

    #2
    Wiesz w jakich temperaturach blg sprawdzałeś? Jeśli przy temp. wysładzania odczytałeś 9, to miałeś ok 13blg. W czasie gotowania w zależności od tego, jaką technikę przykrywania stosujesz blg wzrasta od 1 do 4(zakładając godzinę gotowania)

    Comment

    • kromka
      Junior
      • 03-2009
      • 16

      #3
      To by dużo wyjaśniało.
      Właśnie tak myślałem, że temperatura może mieć wpływ na odczyt, ale myślałem, że jest on niewielki. Macie może jakieś informacje/wzory jak korygować odczyt blg w zależności od temperatury?
      Last edited by kromka; 17-11-2013, 13:34.

      Comment

      • Marcin_wc
        Senior
        • 09-2005
        • 2115

        #4
        Można poszukać na forum. Ja kiedyś sprawdzałem w promashu, szacuję na podstawie tego, co pamiętam i strzelam całkiem nieźle. Można też schłodzić brzeczkę przed pomiarem.

        Comment

        • dyczkin
          Serce w kolorze blaugrana
          • 05-2011
          • 3657

          #5
          Tutaj poczytaj sobie.
          Volenti Non Fit Iniuria // Białe jest białe, czarne jest czarne, a czerwone jest wredne!

          Moje warzenie // Piwny Wojownik

          Po co wolność // Żyję w kraju // Żydowskie roszczenia // Jaka róża taki cierń

          Etykiety z wypitych piw osobiście: 2605 z 41 krajów. Zagranica: 785 // Polska: 1820

          Comment

          • kromka
            Junior
            • 03-2009
            • 16

            #6
            Dziękuję za linka. Na pewno się przyda.

            Comment

            • kromka
              Junior
              • 03-2009
              • 16

              #7
              UPDATE:
              Po ok 12h od zadania drożdży piwo wybrało się na wycieczkę przez rurkę fermentacyjną ;P
              Fermentacja przez pierwsze 24h była bardzo gwałtowna i wydzielało się dużo CO2.
              Aktualnie nieco się uspokoiło.
              Po nieco ponad 2 dobach blg spadło z 15 na 6. Wg mnie fermentacja przybiega bardzo szybko. Myślę, że może być to zasługa drożdży S-04, których nigdy wcześniej nie używałem.

              Comment

              • kromka
                Junior
                • 03-2009
                • 16

                #8
                Piwko zostało dzisiaj przelane na cichą po tygodniu burzliwej. BLG w czasie przelewania wynosiło 5 (2 dni temu wynosiło tyle samo). Na dnie było sporo gęstwy. Gdyby ktoś z okolic Rzeszowa chciał to zapraszam na PW - chętnie odstąpię.
                Jeszcze tylko tydzień i butelkowanie

                Comment

                • kromka
                  Junior
                  • 03-2009
                  • 16

                  #9
                  Warka nr 2 (Oatmeal Stout) przelana do butelek.
                  Blg końcowe ok 3,5. Do reformacji dodałem 120gr. cukru. W sumie wyszło 23l (22x0,5l 3x0,33l)
                  Jutro zabieram się za 3 warkę - Belgian Pale Ale i w związku z tym mam do Was pytanie. Czytałem, że najlepiej ten styl fermentować w temp. pow. 22 stopni C. Będę fermentował na S-04. Jak myślicie dużo piwo straci jeżeli będzie fermentowane w temp ok. 18 C? Na pewno będzie mniej estrów, ale czy to duża wada w przypadku tego stylu? Czy piwo będzie w ogóle pijalne? A może lepiej rzeczywiście coś podziałać i zafundować piwku wyższą temperaturę(będzie to dla mnie kłopotliwe)?

                  Comment

                  • kromka
                    Junior
                    • 03-2009
                    • 16

                    #10
                    Warka 3 Belgian Pale Ale
                    Zasyp
                    • Słód pilzneński 1,5 kg
                    • Słód monachijski 1,1 kg
                    • Słód wiedeński 1,0 kg
                    • Słód Biscuit 0,2 kg
                    • Słód Aroma 0,1 kg
                    • Słód Special B 0,1 kg

                    Zacieranie
                    • 62'C 25min
                    • 72'C 45min
                    • 78'Cwygrzew

                    Gotowanie 60min
                    • 10' Lubelski 20gr granulat
                    • 60' Lubelski 20gr granulat

                    Wyszło z tego 18L o ekstrakcie 11,5 BLG , zadane gęstwą S-04

                    Comment

                    • kromka
                      Junior
                      • 03-2009
                      • 16

                      #11
                      Warka nr 3 przelana na cichą przy ok 2 blg

                      Comment

                      • kromka
                        Junior
                        • 03-2009
                        • 16

                        #12
                        Warka nr 3 przelana do butelek. BLG końcowe wyszło -1BLG (chyba balingometr mi się rozkalibrował). W smaku całkiem przyjemnie się zapowiada Zdrówko

                        Comment

                        • kromka
                          Junior
                          • 03-2009
                          • 16

                          #13
                          Dodam jeszcze, że do refermentacji dodałem 100gr cukru na ok 17,5l

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎