Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

ChemicalBrowar

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • btetlewicz
    Member
    • 12-2013
    • 92

    ChemicalBrowar

    No i zaczęło się. Wczoraj wstawiłem pierwszą warkę (z puszki). PiWes Jasne. Od początku stres. BLG 12 fajnie....ale.... Drożdże zadane ok 22 wczoraj. Dzisiaj żadnych oznak pracy - piany brak, bąbelków brak. Dałem Ciała trochę w trakcie. Drożdże zadane w 24st, tylko że za wczesnie rozpuscilem je w wodzie i stały prawie 2 godziny bo brzeczkę chłodziłem. Tyle sie naczytałem a i tak dałem sie zrobić jak "młody". Drożdże Bry-97 słyszałem, że komuś późno wystartowały i mam cichą nadzieję że u mnie też ruszą. Czy mogło im zaszkodzić to że tak długo rozpuszczone czekały?
  • MarcinKan
    Senior
    • 02-2013
    • 191

    #2
    nie ma co się obawiać ... drożdże jak mają jedzenie to będą jadły czy będziesz chciał czy nie ... 24st nie są przeszkodą dla drożdży ...
    moja rada ... zapomnij na tydzień o fermentatorze i nie przeszkadzaj drożdżom.

    Comment

    • Ronoaro
      Senior
      • 04-2013
      • 160

      #3
      Drożdże BRY 97 maja to do siebie, że mają późny start, moje wystartowały dopiero po 24h, na angielskich i amerykańskich forach niektórym startuja dopiero po 48h, nie martwiłbym się na zapas. Jeśli chcesz drożdże które sybko startują to polecam Danster Nottingham po paru godzinach masz pianę jak ta lala.

      Comment

      • btetlewicz
        Member
        • 12-2013
        • 92

        #4
        Miałem pisać wczoraj. drożdże ruszyły po 20 godzinach. Dzisiaj w nocy ciężko było spać tak bulkało. Nie otwierałem fermentatora ale ciekawość wygrała więc zaświeciłem latarką przez ścianki i ujrzałem piękne "fale" z piany. Po tygodniu na cichą i jak nie skiśnie to do butelek.

        Comment

        • dominik_walkowiak
          Senior
          • 10-2013
          • 335

          #5
          ja przy pierwszej warce w nocy zaglądałem czy drożdże ruszyły :P
          najważniejsze, że ruszyło

          Comment

          • btetlewicz
            Member
            • 12-2013
            • 92

            #6
            Nie wytrzymałem wczoraj....
            Piana piękna jak na poradnikach z YouTube
            Od wczoraj fermentator stoi w pojemniku styropianowym. Temp. w granicach 20st.C bo w pokoju miałem 23st

            W sobotę przelewam na cichą.
            Przy okazji pytanie
            Zlewając na cichą mam to robić delikatnie czy "napowietrzać" brzeczkę??
            Bo wszystko już mi się miesza

            Comment

            • zgoda
              Senior
              • 05-2005
              • 3516

              #7
              Delikatnie.
              Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

              Comment

              • btetlewicz
                Member
                • 12-2013
                • 92

                #8
                Powiedzcie mi koledzy jedną rzecz.
                Pierwsza moja warka jest z puchy jak widać.
                Przymierzam się do zamówienia surowców na kolejną, tym razem z zacieraniem itd.
                Chciałbym zrobić coś w stylu Kormorana mocno chmielonego.
                Skąd mam wiedzieć ile czego mam zamówić i dodać....w jakich proporcjach
                Wiem, że każdy opisuje tutaj swoją warkę od początku do końca i że mogę z tych opisów wszystkie informacje sobie wziąć. Chciałbym tylko wiedzieć skąd każdy wie ile czego dosypać

                Może to głupie pytanie zielonego gościa....ale przypuszczam, że jeszcze nie raz takie pytanie tutaj napiszę

                Comment

                • MarcinKan
                  Senior
                  • 02-2013
                  • 191

                  #9
                  na 1 warkę z zacieraniem wybierz coś 1 temperaturowego/taniego w zakupie/górnej fermentacji ... przy pierwszym piwie/zacieraniu każdy się cacka z wszystkim i lepiej coś łatwego/taniego zrobić, aby spokojnie zrobić i zobaczyć gdzie miało się trudności.

                  kup gotowy zestaw surowców do zacierania.
                  Last edited by MarcinKan; 13-01-2014, 11:57.

                  Comment

                  • btetlewicz
                    Member
                    • 12-2013
                    • 92

                    #10
                    Nie zrozumieliśmy się....
                    Chciałem zapytać skąd wiecie ile jakiego słodu dodać do warki?
                    Jakim chmielem i jakiej odmiany chmielić?

                    Comment

                    • MarcinKan
                      Senior
                      • 02-2013
                      • 191

                      #11
                      polecam zapoznać się ze stylami w piwowarstwie .. tzn jakie są grupy piw. będziesz wiedział skąd się bierze, że robiąc np stauta wrzuca się to co się wrzuca.
                      temat który poruszasz jest lekko złożony. niejedną książkę napisano o tym.

                      Comment

                      • btetlewicz
                        Member
                        • 12-2013
                        • 92

                        #12
                        Domyślam się.
                        Sam dobór sprzętu zajął mi miesiąc, a co dopiero dobór surowców

                        Comment

                        • dominik_walkowiak
                          Senior
                          • 10-2013
                          • 335

                          #13
                          przejrzyj receptury kolegów z browarbizu na pewno coś znajdziesz.

                          Comment

                          • EzEt
                            Senior
                            • 03-2011
                            • 156

                            #14
                            Posprawdzaj sobie jakieś proste receptury. Sam zacząłem od pale ale i stouta z zestawów.

                            Obecnie fermentuję pszeniczne z receptury, którą znalazłem na tym forum. Dobrze jest poczytać na temat stylu w jakim chce się uwarzyć dane piwo. Dwie warki zrobiłem lekko improwizując i wyszły średnio. A portali o stylach piwa jest sporo, zresztą nawet tutaj praktycznie wszystkie są opisane. Np. po lekturze wiem, że do stouta odpowiedni jest chmiel East Kent Goldings i drożdże us-04 (sporo receptur uwzględnia takie właśnie składniki).

                            Zresztą w sklepach dosyć często np. przy chmielach podawane są zalecane zastosowania danego chmielu i drożdży. Oczywiście bywa to pewnie dyskusyjne ale jakieś wyobrażenie może dać. Np. za jakiś czas chce uwarzyć robust portera i nachmielić go chinookiem. Info o takim zastosowaniu pojawiło się w sklepie i potem potwierdziło się w kilku przeszukiwanych recepturach dotyczących porterów (górnej fermentacji).

                            Co do proporcji słodów to jak dla mnie jest to najbardziej skomplikowana sprawa i eksperymenty w tym zakresie mogą być najbardziej kosztowne dlatego na początek lepiej chyba trzymać się receptur a eksperymentować ewentualnie z chmieleniem.
                            Last edited by EzEt; 13-01-2014, 12:43.
                            https://www.facebook.com/browarbaluty/

                            Comment

                            • btetlewicz
                              Member
                              • 12-2013
                              • 92

                              #15
                              Chyba mam mały problem....
                              Właśnie gdzieś doczytałem, że w uproszczeniu przyjmuje się ok 9-11g drożdży na 20l brzeczki.
                              Ja robiłem piwo z puszki...11l i dałem całą saszetkę drożdży BRY-97 11g.

                              ......teraz po ptokach....ale co z tego może wyjść?

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎