Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pierwsza Warka (A?) IPA - zacieranie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Kluska28
    Junior
    • 12-2013
    • 19

    Pierwsza Warka (A?) IPA - zacieranie

    Witam,

    Po 3 warkach z puchy stwierdziłem, że zaczynam zacierać. Surowce miałem z CP Indian Pale Ale :

    -Słód Pale Ale 4 kg, 12 Blg
    -Chmiel Marynka 35g - granult
    -Chmiel Lubelski 40g - granulat
    -Drożdże Nottingham Ale Yest

    Od siebie dodałem 2 Chmiele

    -Citra 30g - granulat
    -Simcoe 30g - granulat

    Według CP to ta wersja jest mocno chmielona ale myślę, że jak będzie trochę więcej to nie zaszkodzi.

    Zacieranie :

    3l wody na 1 kg słodu.
    • 15 minut - 53 C
    • 35 minut - 53-57 C
    • 30 minut 61-63 C
    • 30 minut 70-72 C
    • Podgrzanie do 76 C i filtracja


    Do wysładzania użyłem 14 l wody w temperaturze 75C. Filtracja i wysładzanie szło dość długo natomiast uzyskałem bardzo klarowną brzeczkę. Klarowna była oczywiście do momentu dodania chmielu Wyszło 14 Blg więc myślałem, że po chmieleniu trochę podskoczy ale tu zaskoczenie spadło do 13 Blg

    Chmielenie :
    • 60 minut - Marynka 35g
    • 40 minut - 20g Simcoe
    • 20 minut - 10g Simcoe
    • 10 minut - Lubelski 40g
    • 5 minut - Citra 20g


    10g Citry zostawiłem na cichą ale to chyba bez sensu.
    Blg po warzeniu wyszło 13 blg. Brzeczki wyszło dość mało około 18l chyba użyłem zbyt mało wody :/

    Chłodziłem cały gar w wannie z zimną wodą i wkładami z zamrażarki. Temperatura zeszła dość szybko nawet szybciej niż się spodziewałem do 20 C

    Drożdże leżały w wodzie 20C około 1,5h. Przelałem brzeczkę do fermentora i dodałem drożdże. Strasznie dużo wody zostało niestety w chmielu. Następnym razem użyję siateczki muślinowej aby otrzymać bardziej chmielowy aromat i goryczkę.

    Fermentacja już trwa zrobiła się fajna piana na kilka centymetrów. Po tygodniu mam zamiar przelać na cichą na tak około 7-14 dni i dodam resztkę chmielu.

    Na razie zapowiada się ok jak na pierwszą warkę z zacieraniem. Myślałem, że będzie trudniejsze ale okazuje się dużo ciekawsze niż przy puchach i nawet mniej zabrudzeń pozostaje. Mi pozostaje tylko czekać .

    Czy ktoś ma jakieś wskazówki lub cenne rady co do przepisu ?
  • dominik_walkowiak
    Senior
    • 10-2013
    • 335

    #2
    Przy pomiarze BLG badałeś temperaturę próbki? Po chmieleniu BLG powinno podskoczyć bo z brzeczki wyparuje część wody. Temperatura brzeczki przy pomiarze BLG powinna wynosić 20C.

    Comment

    • Kluska28
      Junior
      • 12-2013
      • 19

      #3
      Tak pomiar był zawsze w 20C . Fermentacja też w takiej temperaturze się odbywa.

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎