Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Sons of Thunder

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • t_h_u_n_d_e_r
    Junior
    • 08-2015
    • 17

    Sons of Thunder

    Na początek #suchar

    Dwóch kajakarzy płynie środkiem oceanu. Żar leje się z nieba, a oni nie mają ani wody pitnej, ani jedzenia. Jeden z nich, próbuje coś złowić. Po wielu staraniach udaje się coś złapać. Wyciąga wędkę z wody, patrzy a tam złota rybka.
    - Wypuść mnie, a spełnię twoje życzenie - rzekła rybka.
    - OK, spraw, aby ta woda wokół zamieniła się w dobrze schłodzone piwo.
    Błysnęło, huknęło i rzeczywiście - już po chwili unosili się na falach złocistego trunku. Wodniak dumny z siebie, spogląda na kompana, czekając na słowa pochwały. Koleś który do tej pory obserwował milcząco całe zajście, odzywa się wreszcie z niezbyt zadowoloną miną.
    - Aleś kurcze wymyślił! Teraz musimy sikać do kajaka!


    Poniższy temat założony na potrzeby dokumentowania innego (spełnionego) życzenia:
    "może czasami Ty być coś ugotował"
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    #2
    Sucharkami częstujemy tutaj.
    Znów Mod będzie musiał sprzątać tutaj okruchy.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • t_h_u_n_d_e_r
      Junior
      • 08-2015
      • 17

      #3
      Warka #1 Receptura na sezona.

      Pierwsza warka wprawdzie już zabutelkowana, ale rezultatów nie mogło tutaj zabraknąć

      Słody:
      - słód pilzneński 3kg
      - słód wiedeński 1kg
      - słód ciemny przeniczny 1kg
      - słód monachijski 0,5kg
      - słód biscuit 0,25 kg
      - słód zakwaszający 0,1kg

      Zacieranie/ wysładzanie

      Zacieranie w 20 litrach wody. Wysładzanie: 14 litrów

      - 50°C - zasyp
      - 63°C - 60 minut
      - 72°C - 20 minut
      Wysładzanie przy 76°C do uzyskania 25 litrów.

      Gotowanie/chmielenie

      Gotowanie: 60minut
      1 minuta – cascade 30g
      1 minuta – amarillo 30g
      50 minuta – citra 30g
      50 minuta – styrian goldings - 25g
      50 minuta – cukier kandyzowany biały 0,15kg

      Pomiar ekstaktu po schłodzeniu 15blg

      Fermentacja
      Drożdże: Danstar Belle Saison. Fermentacja ruszyła po 24 godzinach. Była obawa, że coś w tym miejscu spartoliłem bo gęstwa wyglądała mało okazale. Burzliwa zakończona po około 5 dniach. Zeszło do 1 BLG czyli jak to mówią: ‘zeżarło wszystko poza wiadrem’. Niestety uciekła temperatura. Z zalecancych 19 – 21 zrobiło się 24 – 26. Przed zlaniem na cichą skosztowałem specifiku. Wyczuwalny posmak alkoholu , cytrusy, musuje na języku (drożdże?). Goryczka w normie. Przy przelewaniu na cichą dolałem 2 litry wody. Po 9 dniach doszło na zimno 50g equinox’a i 2 laski wanili.

      Rozlew (7.08.2015)
      Dodano 160g glukozy do refermentacji. Wyszły 64 butelki 0,33. Bardzo dużo chmielin. Był problem z uzyskaniem klarownego piwa. Piwo zanim poszło do butelelek przelwałem jeszcz dwa razy przez pieluchę na sitku + ‘końcówka’ poszła w kanał. Tak na prawdę nie wiadomo czy z całej akcji będzie więcej szkody czy pożytku. Sporo chmielin odfiltrowałem ale pewnie i piwo niepotrzebnie napowietrzyłem. Mam wrażenie, że zwiększyła się kwaśność piwa. Ładny aromat cytrusów. Goryczka ok. Piwo idzie na leżak do 1 września.


      Uwaga 1
      Po uzyskaniu 20l z wysładzania zamieszałem złożem, zaczekałem aż się ustoi i odfiltorwałem jeszcze 6 litrów. Liczyłem, na to, że podniesie to gęstość odbieranej brzeczki ale nie było zauważalnej różnicy. Końcówka na poziomie 1,5 blg Przy następnej warce odpuszczam temat. Krótsze wysładzanie, ewentualnie doleje się wody w celu uzyskania planowego blg

      Uwaga 2
      Wyczytałem to gdzieś na forum już po warzeniu. Po gotowaniu przelać brzeczkę do fermentora (w celu odkażenia) potem dopiero schładzać. Do zapamiętania!

      Uwaga 3
      Poczytać opinie o Danstar Belle Saison

      Uwaga 4
      Nie ogarnąłem tematu filtracji. Mnóstwo czasu poświęciłem na odzielenie drobinek chmielu od piwa, niemało piwa też zmarniłem. Obowiązkowo doczytać o co kaman.


      Mile widziane uwagi / sugestie. Najpewniej będzie też możliwość przekazania próbki do zainteresowanej loży szyderców na terenie Katowic.
      Last edited by t_h_u_n_d_e_r; 10-08-2015, 17:25.

      Comment

      • ART
        mAD'MINd
        • 02-2001
        • 23794

        #4
        Jak mamy dużo chmielin po fermentacji m.in. przy chmieleniu na zimno, to do rozlewu przelewamy z cichej do fermentora z wkręconym filtratorem z oplotu (oczywiście zdezynfekowanym ).
        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

        Comment

        • EzEt
          Senior
          • 03-2011
          • 156

          #5
          Do filtracji zawsze używam druciaków kuchennych, w które wciskam wężyk dodatkowo zabezpieczając gumką recepturką (tak przygotowany zestaw przed użyciem rzecz jasna gotuję parę minut w garnku). Niezawodne.
          https://www.facebook.com/browarbaluty/

          Comment

          • t_h_u_n_d_e_r
            Junior
            • 08-2015
            • 17

            #6
            @ART, @EzET
            nie wspomniałem, że do chmielenia na zimno używałem granulatu
            może lepiej używać szyszek ?

            Comment

            • t_h_u_n_d_e_r
              Junior
              • 08-2015
              • 17

              #7
              Warka #2 Summer Ale

              Słody:
              - słód pilzneński 2kg
              - słód wiedeński 1,6kg
              - słód karmelowy 0,4kg
              - słód przeniczny 0,3kg


              Zacieranie/ wysładzanie

              Zacieranie w 18 litrach wody. Wysładzanie: 15 litrów

              - 63°C – 30 minut
              - 73°C - 30 minut
              Wysładzanie przy 78°. Uzyskano 15l

              Gotowanie/chmielenie

              Gotowanie: 60minut
              1 minuta – galaxy 15g
              10 minuta – jarrylo 12g
              20 minuta – jarrylo 12g
              30 minuta – jarrylo 12g
              40 minuta – jarrylo 12g
              40 minuta – mozaic 25g
              50 minuta – mozaic 25g
              50 minuta – galaxy 15g

              Pomiar ekstaktu po schłodzeniu 13,5blg. Dolano wody do uzyskania 12blg. Wyszło 16l

              Fermentacja
              Drożdże: Danstar Nottingham. Drożdże zadane 12.08 6 rano. W czwartek o 22 czyli po 40g zeszło do 2,5blg. Za jakieś 4h zlewamy na cichą. Wygląda na problemy ze zbyt wysoką temperaturą.


              Uwaga 1
              Do poczytania o wydajności. Mieliśmy nie zlewać poniżej 2blg. W praktyce końcówka miała ~1,5blg a i tak uzyskaliśmy 16l piwa (przy zakładanych 20l – tak wynikało z recpetury) A może problem nie dotyczy wydajności. Po prostu trzeba było kupić 1kg wiecej słodu i sprawa załatwiona? Trzeba poczytać, sprawa rozwojowa...

              Uwaga 2
              Temperatura, temperatura i jeszcze raz temperatura. Może jakiś box ze styropianu.

              Uwaga 3
              Zamiast palnika garnek elektryczny Hundai PC200 ?

              Comment

              • t_h_u_n_d_e_r
                Junior
                • 08-2015
                • 17

                #8
                23.08. warka #2 poszła do butelkowania
                Piwo na tym etapie ma 2 BLG
                Przed rozlewem dodano 80g glukozy
                Wyszło 40 butelek 0,33
                Sporo mniej niż się spodziewaliśmy. Z tego też powodu goryczka trochę za wysoka

                Uwaga 1
                Przy zlewaniu na cichą piwo przelewaliśmy trzykrotnie, za każdym razem zostawiając sporą ilość chmielin na dnie. Z tego pomysłu raczej zrezygnujemy. Spada wydajność. Wzrasta napowietrzenie.

                Uwaga 2
                Przed rozlewem chmieliny z powierzchni zebrane wysterylizowaną chochlą. Klarowność na zadowalającym poziomie chociaż sporo drobin i tak przedostaje się do piwa

                Comment

                • t_h_u_n_d_e_r
                  Junior
                  • 08-2015
                  • 17

                  #9
                  23.08. warka #2 poszła do butelkowania
                  Piwo na tym etapie ma 2 BLG
                  Przed rozlewem dodano 80g glukozy
                  Wyszło 40 butelek 0,33
                  Sporo mniej niż się spodziewaliśmy. Z tego też powodu goryczka trochę za wysoka

                  Uwaga 1
                  Przy zlewaniu na cichą piwo przelewaliśmy trzykrotnie, za każdym razem zostawiając sporą ilość chmielin na dnie. Z tego pomysłu raczej zrezygnujemy. Spada wydajność. Wzrasta napowietrzenie.

                  Uwaga 2
                  Przed rozlewem chmieliny pływające na powierzchni piwa zebrane wysterylizowaną chochlą. Klarowność na zadowalającym poziomie chociaż sporo drobin i tak przedostaje się do piwa.

                  Comment

                  • fidoangel
                    Senior
                    • 07-2005
                    • 3489

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika t_h_u_n_d_e_r Wyświetlenie odpowiedzi
                    Warka #2 Summer Ale


                    Zacieranie/ wysładzanie

                    Zacieranie w 18 litrach wody. Wysładzanie: 15 litrów

                    - 63°C – 30 minut
                    - 73°C - 30 minut
                    Wysładzanie przy 78°. Uzyskano 15l


                    Uwaga 1
                    Do poczytania o wydajności. Mieliśmy nie zlewać poniżej 2blg. W praktyce końcówka miała ~1,5blg a i tak uzyskaliśmy 16l piwa (przy zakładanych 20l – tak wynikało z recpetury) A może problem nie dotyczy wydajności. Po prostu trzeba było kupić 1kg wiecej słodu i sprawa załatwiona? Trzeba poczytać, sprawa rozwojowa...
                    To jakiś cud, cud znikania. Uzyskałeś tylko tyle ile wysładzałeś a gdzie woda z zacierania? Niemożliwe!!!!
                    "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                    Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                    Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                    Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                    Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                    Comment

                    • t_h_u_n_d_e_r
                      Junior
                      • 08-2015
                      • 17

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
                      To jakiś cud, cud znikania. Uzyskałeś tylko tyle ile wysładzałeś a gdzie woda z zacierania? Niemożliwe!!!!
                      Hmm
                      Nie jestem sobie już teraz w stanie przypomnieć jak przebiegało warzenie (i gdzie ewentualnie przekłamałem liczby) ale:
                      1. Na pewno do wygładzania mieliśmy 15 litrów (fermentor z podziałką)
                      2. Na pewno po odebraniu 16 litrów, z kraniku leciało poniżej 1,5 blg. Próbowaliśmy wyciągnąć więcej więc zalaliśmy złoże wodą, zamieszaliśmy, zaczekaliśmy aż się ustoi. Nie pomogło. Zostaliśmy przy 16

                      Comment

                      • mikelee
                        Junior
                        • 08-2015
                        • 20

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika t_h_u_n_d_e_r Wyświetlenie odpowiedzi
                        Warka #2 Summer Ale

                        Gotowanie: 60minut
                        1 minuta – galaxy 15g
                        10 minuta – jarrylo 12g
                        20 minuta – jarrylo 12g
                        30 minuta – jarrylo 12g
                        40 minuta – jarrylo 12g
                        40 minuta – mozaic 25g
                        50 minuta – mozaic 25g
                        50 minuta – galaxy 15g
                        jak oceniasz jarrylo ?

                        Comment

                        • anteks
                          maruda
                          • 08-2003
                          • 10738

                          #13
                          Po gotowaniu robię kręcioła i wężykiem zlewam do fermentora, po chmieleniu na zimno filtruję druciakiem
                          Mniej książków więcej piwa

                          Comment

                          • t_h_u_n_d_e_r
                            Junior
                            • 08-2015
                            • 17

                            #14
                            Warka #1 w końcu doczekała się degustacji
                            Ponieważ poszło na Silesia Beer Fest nie pozostaje napisać nic innego jak: 'se manifik'
                            Może uda się załapać na jakąś metryczkę to ewentualnie posłuży za komentarz.
                            Czekamy do 4 października

                            Comment

                            • t_h_u_n_d_e_r
                              Junior
                              • 08-2015
                              • 17

                              #15
                              Warka #1 wypita. Jak na pierwsze warzenie wyszło całkiem przyzwoicie. Sędziowie 'ponarzekali' na goryczkę, ale gdyby nie chmiele, które dały naprawdę świetny aromat i przykryły pewne niedoskonałości byłoby dużo gorzej.

                              Z piwa jesteśmy zadowoleni aczkolwiek saison nie będzie naszym ulubionym stylem. Raczej do niego nie wrócimy

                              W załączeniu metryczka z konkursu i fotka robiona kalkulatorem
                              Attached Files

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎