Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Słowacja, Žilina, Bulharská 1, Pivovar Vŕšky 2 (przy pubie Kazačok)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    Słowacja, Žilina, Bulharská 1, Pivovar Vŕšky 2 (przy pubie Kazačok)

    W sumie nie wiem czy jest to browar, czy Pub Kazačok, a przy nim usytuowany jest browar.
    Nasze odwiedziny miały miejsce w zeszły weekend w drodze powrotnej z Terchovej. Piesza wycieczka bardzo malowniczym szlakiem przez Velky Rozsutec tylko spotęgowała nasze pragnienie na piwo z browaru w Terchovej.
    Niestety w miasteczku odbywało się akurat ,świeto Janosika, i całe miasteczko aż pękało w szwach. Odpuściliśmy sobię wizytę w miejscowym browarze i pojechaliśmy do Ziliny.
    Pub wraz z browarem usytuowany jest w centrum dużego osiedla mieszkalnego.
    Do restauracji wchodzi się po schodach na półpiętro, natomiast wejście do browaru znajduje się z lewej strony budynku.
    Z górnego poziomu pubu (tej z barem) można krętymi schodami zejść na parter pubu.
    Urządzenia browarniane można oglądać z góry z poziomy pubu przez duże przeszklenie, bądź też z chodnika przez okna (widać warzelnię).
    Niestety w Terchovej straciliśmy sporo czasu stojąc w korku, więc tu nie było już czasu na konsumpcję piwa w lokalu.
    Na miejscu jedynym lanym piwem z tego browaru było piwo o nazwie:

    Zilinska 12 PILS.

    Dobre piwo. Ze smakiem wypiłem zakupioną 2l butelkę typu pet.
    Cena 2l butli (tylko takie pojemności mają) to: 6,30euro.
    W lodówce oprócz lokalnej 12-ki dwie półki zajęte były przez pety z piwami browaru w Terchovej. Myślę że jest to ten sam właściciel stąd w lokalu piwa w petach sprzedawane są z dwóch różnych browarków.
    Nawet na otrzymanym paragonie widnieje:

    VRSKY svetle 11-ka browar Terchova
    VRSKY Pils 12-ka. browar Zilina
    Attached Files
  • Shedao
    Senior
    • 09-2007
    • 900

    #2
    Browarek odwiedzony dzień po hecklerze mieliśmy troche problemów z dojazdem, GPS oszalał i pooprowadzał nas po pobliskim osiedlu, ale w końcu się udało. Piwo faktycznie mają jedno i faktycznie jest dobre. Potwierdzam, że to ten sam właściciel co Terchova.

    Na plus, warto wyróżnić - dobre jedzenie w sporych porcjach. Głodni stamtąd nie wyjdziecie.

    Fajne miejsce, może okolica niezbyt urokliwa, ale jakość konsumpcyjna zdecydowanie to nadrabia. Tylko ten wybór piwa mógłby być większy.

    Comment

    • bastion
      PremiumUżytkownik
      • 10-2006
      • 1117

      #3
      Browarek działa od początku 2017 roku i został dobudowany, do wcześniej istniejącej restauracji.
      Jest to z założenia jakby rezerwa dla browarku Vrsky w Terchovej, z którym tworzy jeden organizm.
      Podczas mojej bytności akurat w Terchovej odbywały się dni Janosikowe i miejscowe piwo zeszło na pniu.
      Zbawienne okazały się posiłki z Kazaczoka.

      Na miejscu warzy się dedykowane piwo - Żilinskie Pils 12*, oraz inne, takie same jak w Terchovej.
      Jasne 11*, czy też ciemne 13*
      Bywają specjały, ja załapałem się na końcówkę miejscowej IP-y 14*.
      Piwo bardzo dobre, i jak na miejscowe warunki dosyć drogie - 2.40 € za 0.4

      W lodówce stały petki z etykietkami z browaru w Terchovej, ale piwo w nich było uwarzone tutaj na miejscu.
      Sam podczas wizyty i rozmowy z piwowarem podczas pracy, widziałem jak nalepiał własnoręcznie etykiety ( naklejki- celofan) na 20 wcześniej zamówionych 2 litrowych petek.
      Po prostu jest jeden wzór etykietek, za wyjątkiem miejscowego pilsa.
      Piwa pite prosto z tanku były dla mnie lepszymi, niż te z Terchovej.
      Tak duże miasto jak Żilina doczekało się własnego browarku i to z całkiem solidnym piwem.

      Kilka fotek:





      Comment

      • dadek
        Senior
        • 09-2005
        • 4558

        #4
        Słowacja, Žilina, Bulharská 1, Pivovar Vŕšky 2 (przy pubie Kazačok)

        Browarek odwiedzony 10.07.2018. Tak jak pisał Bastion jest to drugi browar właściciela Vŕšky z Terchovej. Pan sládek, którego zastałem przy warzeniu objaśnił mi, że właściwa jego nazwa to po prostu Vŕšky 2, a restauracja Kazačok nie ma zupełnie nic z browarem wspólnego oprócz ściany. Co prawda zawsze jest tu dostępna lane Svetlé 11° (bezpośrednio z tanka wyszynkowego w browarze) i Tmavý špeciál 13°, ale niestety w towarzystwie Zlatych bažantów i Corgoňi z Hurbanova. Obecnie pan sládek już nie musi nalepiać etykiet po napełnieniu PET-ów, gdyż przywożone są w wielkich workach z już z nalepionymi. Są identyczne jak z Terchovej, jedynie po stemplu z datą można rozpoznać, że piwo uwarzono w Žilině. Na bocznej ścianie browaru zamontowano okienko, wewnątrz lodówkę z całym asortymentem piw, tworząc tym samym sklep firmowy. Ceny przedstawiają się następująco: butelki 0,5 l, 1.40-1,50 € (z kaucją), PET-y 1 l, 2,50-3,10 €, PET-y 2 l, 4,50-5,60 €. Oczywiście w ofercie są też kegi 30 i 50, do których można wypożyczyć nalewak.
        Choć pan sládek był w browarze zupełnie sam - warzył, napełniał butelki i sprzedawał piwa z okienka, to chętnie pokazał całość wyposażenia i opowiedział o pracy i warzonych piwach.
        Warzelnia ma max wybicie 12 hl, choć piw specjalnych warzy się warki 11 hl, co podyktowane jest pojemnością tanków. Fermentacja odbywa się w tankofermentorach po czym piwa przetacza się do tanków leżakowych. Stożki są 4 - 2x13 hl i 2x 25 hl, leżaki również 4 - 2x11 hl i 2x 21 hl.. Jak widać warki są bądź to podwójne, bądź pojedyńcze. Sprzęt pochodzi z Czech z firmy Rolf Antikor z Prostřední Bečvy, zamontowany i uruchomiony przez Elaren z Prahy.
        Podstawowo warzy się 3 piwa:
        - Svetlé 11°. Na 4 rodzajach słodu (słodownia Trnava), chmiel žatecký. Piwo bardziej słodowe, treściwe jak na swój ekstrakt.
        - Žilinska 12°. Tu są 2 słody ale za to 2 rodzaje chmielu, co jest wyczuwalne w postaci większej goryczki.
        - Tmavý špeciál 13°. Treściwe, prawie czarne, wyraźnie słodowe a nawet słodkie przypominające trochę Na miodzie gryczanym z Jabłonowa z odrobiną kawy (jest jej to 150 g na warkę).
        Te powyższe piłem. Poza tym dość często występuje
        - Medové 12° gdzie miód dodawany jest na leżak w ilości 2 kg.
        - IPA 14° warzone około 2 razy w roku.

        Pomimo, że to osiedle bloków, atutem Kazačoka jest położenie wśród gęstej zieleni i przestronny taras. Można zając stolik tuż przy ścianie browaru i przez szybę obserwować pracę na warzelni. Szkoda tylko, że smaczne tutejsze piwa są dostępne tylko 2 i to dość drogo bo za 1,59 i 1,89 za 0,4 l. Ja miałem lepiej, pan sládek polewał mi cały czas z tanków i nie chciał słyszeć o zapłacie. Na szczęście kelnerki nie protestowały, że u nich nie zamawiałem.
        Dobrze, że właściciel pomyślał o większym zaistnieniu browaru w świadomości mieszkańców osiedla Vlčince, zakładając reklamy o nim informujące (porównując fotkę Bastiona i obecną) i otwierając sprzedaż na wynos.

        Uzupełnienie zdjęć w galerii:






        Comment

        • pebejot
          Senior
          • 01-2010
          • 1415

          #5
          Niestety w sąsiadującej przez ścianę z browarem restauracji, ichniego piwa już się nie napijemy.
          Na kranach królują koncerniaki - Edelweiss, Zlaty Bażant, Kruszowice i Pivovar Brodač (Made in Heineken).
          Piwa Vŕšky 2 można kupić na wynos w okienku piwnym, czynnym w dni robocze.

          Godziny otwarcia okienka:
          poniedziałek - środa w godz. 10.00 - 16.00
          czwartek - piątek 14.00 - 1.00
          sobota i niedziela - nieczynne.
          Attached Files

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎