Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ukraina, Velyki Birki, Obizdna Doroha, Pivnyj Dvir Well Beer. [Bez wyszynku]

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bastion
    PremiumUżytkownik
    • 10-2006
    • 1117

    Ukraina, Velyki Birki, Obizdna Doroha, Pivnyj Dvir Well Beer. [Bez wyszynku]

    Miejscowość o dawnej nazwie- Borki Wielkie, leży w pobliżu Tarnopola.
    Miejsce niczym się nie wyróżniające, ale w dobrym położeniu komunikacyjnym z główną drogą na wschód kraju, jak i magistralą kolejową w stronę Żmerynki ( również Odessy).

    Przy drodze do Skałata, która pełni rolę jakby obwodnicy, w miejscu gdzie kończą się pola uprawne, w pierwszym zabudowaniu, mieści się browarek rzemieślniczy.
    Przed bramą wjazdową stoi przyczepa, z której sprzedawano kiedyś piwo, obecnie nieużywana.
    Mimo że nikogo przed obejściem nie było, po zadzwonieniu dzwonkiem zaraz zjawił się zięć właściciela browaru, pana Władimira Dobrowolskiego, który oprowadził nas po obecnej części produkcyjnej, jak i tej planowanej do powiększenia produkcji.

    Pan Dobrowolski już ''maczał palce'' wcześniej w biznesie piwnym, gdyż był szefem mikrusa w Tarnopolu, o nazwie ''Tarpan''.
    W 2008 roku zmienił się tam właściciel, następnie produkcje piwa wygaszono, technologie sprzedając do Biłhorodu Dnistrowskiego.
    Jednakże coś co zakiełkowało w głowie, wyrosło na obrzeżach miejscowości Birki Velyki, w nowo zbudowanym domu mieszkalnym.

    Technologa z warzelnią na 10 hl zakupiona była z zakładu ''Piwdenmasz'' w Dniepropietrowsku, ale na moje oko to już jest sprzęt z drugiej ręki z firmy Jager, której fabryczne tabliczki zostały poodkręcane z ''garów''.

    Browarek zaczął działalność w 2012 roku, pod nazwą Well Beer, co jest grą słów po angielsku jak i skrótem Well-yki Beer-ky.

    Asortyment do dzisiaj praktycznie nie uległ zmianie.
    Szef lubi lagery, w dodatku nieco mocniejsze i takie to wyroby warzy się obecnie.

    Piwo Svitłe 15* ( z tym ekstraktem to bywa ponoć bardzo różnie)
    Przyjemny dosyć treściwy lager z ładną pianą, jednakże praktycznie bez chmielowy.
    Do produkcji używa się słodu ze Słąwuty i chmielu czeskiego, ale tego torba kilogramowa wystarcza chyba na cały rok...

    Drugim piwem jest Temne, również 15* z dodatkiem karpackiego miodu kwiatowego.
    Bardzo przypomina mi to piwo jabłonowskie '' Na Miodzie Gryczanym'' jednakże to ukraińskie, jest chyba nieco mniej słodkie.
    Dla miłośników tego typu smaków, fajne ''misiowate'' piwo.

    Zawartość alkoholu to 4,1%, czyli niezbyt dużo, ale trzeba mieć na uwadze, że tam używa się pojęcia zawartości % minimalnej, a nie piszę się górnej granicy.
    To może być bardzo zdradliwe...

    Zauważyłem że zatrzymują się samochodami ludzie i kupują sobie piwo do petek.
    Tylko taka forma sprzedaży tam funkcjonuje, no chyba że ktoś weźmie beczkę.
    Są nalewaki do których podczepia się litrową, albo większą petke.
    Co prawda nie ma jako takiej pijalni na miejscu, ale nie było problemu by po rozlaniu z petek do szklanek, spróbować miejscowego piwa.

    Miałem okazję próbować jeszcze raz ich piwo w restauracji ''Tam De Dobre'' w Tarnopolu, ale już smakowało nieco gorzej.
    Jednak u źródła było lepsze.
    Ponoć w Tarnopolu jest jeszcze kilka miejsc z tym piwem.

    Dla kolekcjonerów, nie było żadnych etykietek ani firmowych szklanek, ale o dziwo były podstawki i to takie solidne drewniane, chyba coś takiego widziałem we ''Wrzosie'' w Ustroniu.

    Oficjalnie zakupów można uskutecznić od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00 - 20.00, oraz w niedzielę między 11.00 a 18.00
    .
    Cena piwa podczas pobytu to: 17, 25 UAH za opakowanie 1 i 1,5 l jasnego.
    21,31 UAH, analogicznie za ciemne.

    Trzeba dodać, że na miejscu jest również robiony dobry kwas chlebowy.
    Jest on słodowo-żytnio-jęczmienny, przefermentowany.
    Próbowałem, bardzo dobry.

    W kilku pomieszczeniach stoją zakupione nowe tanki, widać jest pomysł na zwiększenie produkcji.

    Jest własna strona: http://wellbeerua.wixsite.com/brewery

    Kilka fotek z galerii:







Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎