Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Piwo Domowe- historia

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Żywiec
    Senior
    • 12-2001
    • 1571

    Piwo Domowe- historia

    Przeglądając dział "Browarnictwo Amatorskie" i czytając poświęcony mu rozdział w "Przewodniku Piwosza", zacząłem się zastanawiać jaki jest jego rodowód i korzenie. Oczywiście pomijam odległe czasy gdy piwo warzone było przede wszystkim w domu czy w gospodzie. Chodzi mi raczej o wiek XIX i XX, i o to czy znane są z tego okresu przypadki produkcji ekstraktów do warzenia piwa w warunkach domowych.
    Z czasów PRL, chyba wszyscy pamiętają wszechobecny w sklepach "Podpiwek". To jeden z nielicznych tropów.
    Ostatnio udało mi się zdobyć skan p/w etykiety na ekstrakt do produkcji "Piwa Domowego". Pozwala to sądzić, że już w tych czasach próby takie robiono.
    Podzielcie się swoją wiedzą na ten temat!
    Attached Files
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #2
    a co jest pod tym białym paskiem ??? :-)
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • Żywiec
      Senior
      • 12-2001
      • 1571

      #3
      becik napisal/a
      a co jest pod tym białym paskiem ??? :-)
      Sam bym chciał wiedzieć

      Comment

      • ART
        mAD'MINd
        • 02-2001
        • 23792

        #4
        śmiem twierdzić że piwo domowe to pierwowzór piwa fabrycznego
        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

        Comment

        • Piwowar
          Senior
          • 05-2001
          • 2542

          #5
          O ile pamiętam, na Pomorzu tradycje warzenia piwa w domu zachowały się do pierwszych lat wieku XX. Konkretne informacje pewnie z głowy może podać Brzeczka.
          Archiwum piwne

          Poznaj
          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

          Comment

          • Kałusz
            Senior
            • 02-2002
            • 302

            #6
            Piwo Domowe- historia

            Ciekawą historię o piwie robionym w domu z... proszku opowiada Melchior Wańkowicz w książce "Anoda i katoda" ( tom I , rozdział pt. " Administracyjna abrakadabra"). Rzecz dzieje się na Kresach, gdzieś w województwie wileńskim, w okresie międzywojennym. Pozwolę sobie zacytować fragment:

            " Drugi opowiada:
            - Mam gorzelnię. Przyjechał akcyźnik kontrolować. Dałem mu obiad,a do obiadu piwa zrobionego z proszków, o których ogłoszenie czytałem w gazecie. Na wsi to bardzo wygodnie mieć takie proszki, bo jak gość się zjawia, można go poczęstować piwem. Ładny gość! W dwa dni po swej wizycie nasłał mi lotną brygadę i spisali protokół za nielegalny wyrób trunków alkoholowych." ( cytat wg wydania PIW, Warszawa 1981).
            sj

            Comment

            • Kałusz
              Senior
              • 02-2002
              • 302

              #7
              Piwo Domowe- historia

              Znalazłem jeszcze dwie wzmianki o piwie warzonym w domach. Pierwsza dotyczy Królestwa Polskiego i końca XIX wieku. W książce "Piwowarstwo Galicji doby autonomicznej" Adam Spyra pisze:

              " T.Sobczak przypuszcza, że w Królestwie Polskim oprócz piwa wyrabianego w browarach, konsumowano też piwo sporządzane domowym sposobem (...)".

              Druga informacja pochodzi z Przeglądu Piwowarskiego ( nr 12/1931 r.). Jest krótka więc przytoczę ją w całości:

              " Na skutek wielokrotnych naszych starań i po głębokich analizach prawniczych, opartych na wynikach chemicznych analiz, Ministerstwo Skarbu wydało zakaz produkcji i handlu namiastkami, mającymi słuzyć do domowej produkcji piwa, których wytwórnie w ostatnich czasach mnożyły się jak grzyby po deszczu."
              sj

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎