Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ragutis, Fortas Stiprus / Stiprusis

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Petrax
    Senior
    • 12-2001
    • 662

    Ragutis, Fortas Stiprus / Stiprusis

    Stiprus Fortas Alus
    Alk: 8,1%
    Ekstr: ??,?
    Barwa: ciemnobursztynowa
    Piana: początkowo obfita, później drastycznie "siada"
    Gaz: satysfakcjonujące bąbelki
    Zapach: przyjemny

    Jeden z licznych wyrobów browaru kowieńskiego Ragutisa. Jak większość piw podczas mojego litewskiego wypadu, smakuje naprawdę dobrze. Jak dla mnie - niemalże idealny "tolstiak". W smaku bardzo aromatyczny ale bez przesady, przyjemny zbożowy posmak. Szkoda tylko, że piana mizerna. Szklanka, po wypiciu piwa, z wyglądu nie wskazywała na uprzednią zawartość. Ogólnie mocne 4+
    Last edited by sibarh; 20-04-2008, 06:10.
    In cervisia veritas
    http://www.ptxc.de.vu
    Пиво - вот мое экотопливо
  • grzech
    Senior
    • 04-2001
    • 4592

    #2
    Import prywatny.
    Kolor określiłbym jako ciemnozłoty. Piana ładna, wysoka, drobna. Trwałość jednak przeciętna. Gazu w sam raz. Zapach i smak w pełni mi odpowiadał. Spora moc i wysoki ekstrakt są odpowiednio zbilansowane z chmieleniem. Otrzymujemy dobre, mocne i wytrawne piwo. Smakowało mi i daję 4+.
    Opierając się na analizie etykiet stwierdzam, ze Fortas to nazwa piwa, zaś stiprus alus znaczy po prostu mocne piwo.

    Comment

    • zulu
      Senior
      • 04-2004
      • 299

      #3
      Z tego co pamiętam piłem piwo Fortas jakieś trzy, cztery lata temu. Etykieta i butelka wtedy była nieco inna. Wrażenia: najgorsze litewskie piwo jakie kiedykolwiek piłem:
      piana: nie zauważyłem
      smak: kwaśny i metaliczny posmak
      kolor: jasny
      Ale widze że chłopakom zasmakowało, no i wygląd butelki dużo lepszy. No cóż może Ragutis postawił na Fortasa jak Perła na Goolmana.

      Comment

      • eltoro
        Junior
        • 04-2005
        • 5

        #4
        Musze powiedzieć że piwo Fortas zuroczylo mnie kiedy bylem w Wlinie pare lat temu i musze powiedziec ,że piwo wysmienicie dobrze schłodzone.Mam pytanie czy w Polsce ktoś może widział to piwo?

        Comment

        • sibarh
          PremiumUżytkownik
          • 01-2005
          • 10384

          #5
          Foto:Wrażenia z degustacji nieco pózniej.
          Attached Files
          Last edited by sibarh; 20-04-2008, 06:14.
          2800 nowe piwa opisałem na forum
          Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
          Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

          Comment

          • sibarh
            PremiumUżytkownik
            • 01-2005
            • 10384

            #6
            But 0,5 alk.8,1 % eks. brak, cena 1.69 lita
            Kolor - ciemno-złocisty,klarowny
            Piana - drobnobąblowa, średniotrwała, utrzymała się ponad 5 minut
            Zapach - intensywny chmielowo-słodowy
            Gaz - w normie
            Smak - chmielowo-słodowy, delikatna goryczka, wyczuwalna słodycz(ale nie spirtu) miód?
            Dobre piwo ,warte spróbowania.

            W moim "zbiorze" piw zagr. nr 44
            Last edited by sibarh; 20-04-2008, 06:13.
            2800 nowe piwa opisałem na forum
            Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
            Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

            Comment

            • Kolesław
              Senior
              • 03-2004
              • 1130

              #7
              Ciągle w produkcji, teraz ze Stiprusis w nazwie.
              Zapach winno-alkoholowy, trochę miodowy, jest i słód.
              Kolor złoty, ale mało błyszczący.
              Piana zadziwiająco wysoka i trwała, jak na tę moc; drobna. Gaz też drobny, pracowity ale bardzo delikatny.
              Smak słodowo-mdły, trochę kwasku z mocno alkoholowym finiszem. Za mocno, ale może to i zaleta, bo przestaje być mdłe.
              Jakoś wchodzi, z czasem, z kolejnymi łykami coraz bardziej gładko. Można wypić, ale nie koniecznie.
              Aktualna eta w wersji promocyjnej:
              Attached Files

              Comment

              • e-prezes
                Senior
                • 05-2002
                • 19166

                #8
                Moje było w jeszcze innej butelce, z inną etką, jaśniejsze choć z tą samą nazwą co u poprzednika. Jak na mocniaka to nie wali tak ordynarnie alkoholem. Czuć dorodne "body" i piwo nie przypomina innych litewskich piw mocnych. Warto spróbować Fortasa.

                Comment

                • dryx
                  † 1966-2017 Piwosz w Raju
                  • 04-2002
                  • 1735

                  #9
                  Nowa odsłona graficzna piwa.Tłoczone liście chmielu i kłosy jęczmienia na butelce, nowa etykieta i kapsel.Alkohol bez zmian 8,1 %, ekstraktu nie podano. Barwa jasno-herbaciana. Piana przez chwilę jest, ale szybko znika i tyle jej było widać. Mocne piwo, ale nie czuć alkoholu jak w niektórych naszych wyrobach. Słodkawy smak, bardzo lekka goryczka. Da się wypić. Krótki jak na koncerniaka , bo tylko 6-miesięczny, termin przydatności do spożycia
                  Attached Files

                  Comment

                  • sibarh
                    PremiumUżytkownik
                    • 01-2005
                    • 10384

                    #10
                    Procenty w dół, do 7,5%:
                    Attached Files
                    2800 nowe piwa opisałem na forum
                    Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
                    Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

                    Comment

                    • kosher
                      Senior
                      • 04-2005
                      • 2292

                      #11
                      Kolejna zmiana etykiety. Kontretykieta także w naszym języku. Polski importer sprowadza to piwo.
                      Termin przydatności nadal 6-miesięczny i piwo chyba nie za bardzo schodzi, bo kupiłem przy końcu terminu za 2,40 w Puszczy Mariańskiej.
                      Porządny słodowy strong, przy takich parametrach alkohol faktycznie nie dominuje w smaku.
                      Attached Files

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎