Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar POLGER

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • roman-n
    Senior
    • 10-2001
    • 183

    Browar POLGER

    czy ktos cos wie na ten temat ?
    Attached Files
    Пиво не чай, стакана не хватит ;-)
  • Gizbern
    Gość
    • 07-2001
    • 89

    #2
    O ile dobrze pamiętam, to są etykietki z browaru w Sobótce. Coś mi się też kołacze po łbie że mogą być z Wrocławia (ale raczej nie )

    Comment

    • adam16
      Senior
      • 02-2001
      • 9865

      #3
      W Rybniku była firma która na początku swojego istnienia dawała zlecenia na produkcję piwa w różnych polskich browarach. Pod koniec ponoć sami zaczęli warzyć. A zwała się Gerpol, i jej etykiety miały podobną estetykę. Może Gerpol=Polger
      Browar Hajduki.
      adam16@browar.biz
      Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

      Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

      Comment

      • pfajfer
        Junior
        • 06-2002
        • 13

        #4
        Etykiety pochodzą z piwa wyprodukowanego początkiem lat dziewięćdziesiątych w Rybniku. O ile dobrze pamiętam, to nazwa POLGER była używano krótko. Później na etykietach o bardzo podobnej grafice pojawiła się nazwa GERPOL i tak już zostało na kilka lat. Niestety nie znam szcegółów związanych z nazwą. Jestem jednak pewien ,że znajdzie sie ktoś na Forum, kto będzie to umiał wyjaśnić.

        Comment

        • adam16
          Senior
          • 02-2001
          • 9865

          #5
          Zdaje się że była to spółka Polsko-Niemiecka. Może stąd ta nazwa. Nie mam niestety żadnych pewnych informacji na ten temat
          Browar Hajduki.
          adam16@browar.biz
          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

          Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

          Comment

          • becik
            Senior
            • 07-2002
            • 14999

            #6
            Kolega Gizbern ma rację, te etykiety pochodzą z Browaru w Sobótce, do nich jest krawatka na które jest napisane "wyprodukowano Browar Sobótka, rozlew Polger", śa też etykiety na których jest napisane - rozlew Polger, wydaje mi się,że Polger to była jedna z rozlewni, których w latach 90-tych było całe mnóstwo.
            Nie należy też mylić Browaru w Rybniku "Gerpol" z Sobótką
            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

            Comment

            • adam16
              Senior
              • 02-2001
              • 9865

              #7
              Gerpol nie był browarem, przynajmniej na początku istnienia sami piwa nie robili, a zlecali jego produkcję w Grybowie, Namysłowie, Olsztyńskim Jurandzie, Chełmie i zdaje się w Krakowie. Potem próbowali robić piwo w Rybniku (podobno)
              Browar Hajduki.
              adam16@browar.biz
              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

              Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

              Comment

              • adam16
                Senior
                • 02-2001
                • 9865

                #8
                Oto etykieta z piwa robionego dla gerpolu w Namysłowie
                Attached Files
                Browar Hajduki.
                adam16@browar.biz
                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                Comment

                • adam16
                  Senior
                  • 02-2001
                  • 9865

                  #9
                  I jeszcze jeden Namysłów
                  Attached Files
                  Browar Hajduki.
                  adam16@browar.biz
                  Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                  Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                  Comment

                  • adam16
                    Senior
                    • 02-2001
                    • 9865

                    #10
                    A to piwo z Grybowa
                    Attached Files
                    Browar Hajduki.
                    adam16@browar.biz
                    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                    Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                    Comment

                    • adam16
                      Senior
                      • 02-2001
                      • 9865

                      #11
                      I jeszcze Gerpol z Juranda.
                      Przepraszam za jakość tych obrazków, ale nie mam na czym ich obrobić, a musiałem pomniejszyć dosyć duże skany.
                      Attached Files
                      Browar Hajduki.
                      adam16@browar.biz
                      Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                      Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                      Comment

                      • pfajfer
                        Junior
                        • 06-2002
                        • 13

                        #12
                        Po przeczytaniu informacji Becika zrobiło mi wstyd, że popełem błąd, zwłaszcza, że jako Junior Member muszę ciężko pracować na zdobycie autorytetu.Zacząłem jednak przeglądać swoje mini archiwum aby wyjaśnić przyczynę pomyłki.To co znalazłem na pewno nie wyjaśni problemu, a raczej zaciemni sprawę.Niestety nie mam skanera, muszę więc opisać to co widzę.
                        1. Etykieta piwa Kronen Bier, które kupiłem w 1993 lub 1994 roku jest bardzo podobna do zamieszczonej przez roman-n'a, jednak nieco inna. Zawartość ekstraktu :10.4%, zawartość alkohol do 4,2 %. Na krawacie natomiast nie ma informacji na temat producenta, tylko obrazek korony i napis Pils.
                        2.Graficznie rzecz biorąc: jedna z pierwszych etykiet Roger Bier (Gerpol ) i Kronen Bier (POLGER) są niemal identyczne.
                        3.W "foderze reklamowym " II Górnośląskich Targów Piwa w Katowicach 14-16.05.1993 r jednym z wystawców ( str.3 pkt 9 )jest:
                        GER-POL Brauerei z.o.o. j.v.
                        Górnośląskie Zakłady Piwowarskie S.A Zabrze
                        Oferta: Piwo jasne pełne Rybnik Bier, Roger Bier, Górnośląskie,Kronen Bier, Kloster Bier .
                        4 Na stronie przedostaniej tegoż folderu użyta jest nazwa Ger-Pol Brauerei Browar Rybnik z siedzibą w Rybniku.
                        5.I najciekawsza informacja na koniec. Na wspomnianych wyżej targach znalazłem ofertę cenową spółki :
                        Polish-German Joint Venture
                        Ger-Pol Brauerei we Wrocławiu
                        Zakład nr 1 w Rybniku.

                        Spółka oferowała piwa rybnickie.
                        Posumowując: Gerpol produkował przez pewien okres czasu piwa Kronen i Kloster, miał również siedzibę we Wrocławiu, a etykiety były bardzo podbne do tych z POLGERu, więc może jednak firmy Gerpol i Polger miały ze sobą coś wspólnego.I to wszystko co wiem na ten temat. Myślę, że znajdzie się ktoś, kto będzie umiał te fakty zebrać całość. Wiedza forumowiczów jest wielka, tylko trzeba chwilę poczekać.
                        Moja odpowiedź jest obszerna, ale myślę że mieszczę się w temacie"Identyfikacja ".

                        Comment

                        • becik
                          Senior
                          • 07-2002
                          • 14999

                          #13
                          adam16 napisał(a)
                          W Rybniku była firma która na początku swojego istnienia dawała zlecenia na produkcję piwa w różnych polskich browarach. Pod koniec ponoć sami zaczęli warzyć. A zwała się Gerpol, i jej etykiety miały podobną estetykę. Może Gerpol=Polger
                          Ale browar w Rybniku (może sie mylę) stosował nazwę GERPOL, oczywiście zlecał warzenie piwa w róznych browarach (dołaczam jeszcze na skanie GERPOL z Chełma) ale sam tez produkował te piwko
                          Attached Files
                          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                          Comment

                          • adam16
                            Senior
                            • 02-2001
                            • 9865

                            #14
                            Strasznie nam namieszał ten Gerpol.
                            Zdaje się, że spółka Gerpol, zlecała robienie piwa w Rybnickim browarze, może go nawet dzierżawili. Browar w Rybniku należał jednak cały czas do Browarów Górnoślaskich. Potem został sprzedany Strzelcowi.
                            Last edited by adam16; 12-10-2002, 07:15.
                            Browar Hajduki.
                            adam16@browar.biz
                            Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                            Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                            Comment

                            • Krzysiu
                              Krzysiu
                              • 02-2001
                              • 14936

                              #15
                              Strasznie mieszacie.

                              Zademonstrowane etykiety pochodzą z Sobótki.

                              Spółka POLGER (być może ta sama, co Gerpol) kupowała piwo w browarze w sobótce i rozlewała do butelek zaopatrzonych we włąsne etykiety, a następnie handlowała nim na własny rachunek.

                              POLGER = Sobótka
                              GERPOL = Rybnik

                              Howgh

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎