Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Żnin

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • crimson11
    Junior
    • 10-2002
    • 21

    Żnin

    Czy ktoś wie skąd naprawdę pochodzi etykieta:

    nigdzie w żadnych źródłach nie spotkałem się z nazwą Dittfort tylko Znin i mam pewne wątpliwości,prosze o wyjaśnienie
    crimson11
  • szostak
    Gość
    • 02-2002
    • 1176

    #2
    A browar w Żninie istnieje. Może to żnińskie piwo z czasu okupacji, a może jeszcze z zaborów? Nia dam jednak głowy, bo nie jestem pewien, czy Żnin był wtedy pruski czy ruski.

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      Odp: Żnin

      crimson11 napisał(a)
      Czy ktoś wie skąd naprawdę pochodzi etykieta:...
      nigdzie w żadnych źródłach nie spotkałem się z nazwą Dittfort tylko Znin i mam pewne wątpliwości,
      Ja też mam wątpliwości, ale jak na razie nie chciało mi się tego sprawdzać. Niewykluczone, że połączenie tego "Dittforta" ze Żninem zasugerowane zostało lokalizacją składu w Bydgoszczy.

      Comment

      • becik
        Senior
        • 07-2002
        • 14999

        #4
        niemiecka nazwa Żnina to Dietfurt, więc raczej Żnin trzeba wykluczyć
        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

        Comment

        • wlarut
          Member
          • 02-2002
          • 43

          #5
          Witam!
          Na stronach niemieckiego kolekcjonera Klausa Ehm'a ( http://members.aol.com ) w wykazie niemieckich browarów przed rokiem
          1945 znajduje się: niemiecka nazwa DITTFORT , nazwa teraźniejsza
          Żnin.
          Czy to rozwiązuje problem pochodzenia tej etykiety?

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Wg mnie nie rozwiązuje. Najbardziej wiarygodnym źródłem będą urzędowe wykazy miejscowości wydawane w Polsce, np. "wykaz nazw miejscowości w Polsce północnej i zachodniej" pod redakcją Stanisława Rosponda, wydany w 1950. To jest wyrocznia w sprawach nazw polsko - niemieckich.

            Niejednokrotnie spotkałem sie juz z przypadkami mylenia nazw, spowodowane nieznajomościa jednego z języków, więc dopóki nie sprawdzę tego w Rospondzie lub na jakiejś mapie topograficznej, nie uwierzę.

            Comment

            • becik
              Senior
              • 07-2002
              • 14999

              #7
              cyt. za Brauerei-Verzeichnis Polen und Ostpreussen, wyd BDM/FVB 1996:
              Żnin/Dietfurt, (Prov. Posen)
              (...)- Dampfbierbrauerei Dietfurt Gustav Dallmann 1902 - 1920
              - Browar Parowy Zgorzalewicz i Spółka -1939
              - Brauerej Dietfurt Paul rommel - 1945
              - Browar Znin (...)
              Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #8
                Sami widzicie - są dwie nazwy: Dietfurt i Dittfort. Stawiam na Dietfurt = Żnin, więc Dittforter Brauerei nie jest ze Żnina.

                Niestety jest w kraju kilku kolekcjonerów, dla których różnica kilku liter w nazwie etykiety od piwa nic nie znaczy przy kilkudziesieciu złotych otrzymanych ze sprzedaży tejże etykiety.

                Comment

                • crimson11
                  Junior
                  • 10-2002
                  • 21

                  #9
                  Niestety dalej nic nie wiem i chyba wyrzucę etykietę ze strony,z urzędu miejskiego w Żninie dostałem taką odpowiedź:

                  "Szanowny Panie!
                  Niestety nic nie wiemy na temat tej etykiety. Po raz pierwszy słyszymy o nazwie "Dittfort". Niemiecka nazwa Żnina w okresie II wojny światowej brzmiała "Dietfurt". Jeśli zaś chodzi o produkcję piwa, Żnin ma bogate tradycje na tym polu (piwo było warzone tutaj od XVw. i - ponoć - należało do najsmaczniejszych w całej Wielkopolsce). W związku z tym podajemy namiary na browar żniński:

                  Browar "Żnin" sp. z o. o.
                  ul. Mickiewicza 27
                  88-400 Żnin
                  tel. (52) 3021898

                  Serdecznie pozdrawiamy

                  Barbara Wojtkowiak
                  Łukasz Milejczak
                  Urząd Miejski w Żninie"

                  JHS

                  Comment

                  • becik
                    Senior
                    • 07-2002
                    • 14999

                    #10
                    jedyne co wiadomo teraz że ta etykieta nie jest ze Żnina, niestety, Krzysiu miał rację w poprzednim poście, sam widzialem na allegro te same etykiet sprzedawane jako Żnin, a co jak co, Urząd w mieście raczej się nie myli
                    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                    Comment

                    • yendras
                      Senior
                      • 12-2001
                      • 2052

                      #11
                      becik napisał(a)
                      ...Urząd w mieście raczej się nie myli
                      W tym przypadku na pewno się nie myli. Żnin przez cały okres zaborów nazywał się po prostu Znin, dopiero w czasach okupacji otrzymał nazwę Dietfurt. Na terenach należących administracyjnie w czasie okupacji do tzw. Kraju Warty nie było miejscowości o nazwie Dittfort.
                      Last edited by yendras; 30-10-2002, 16:12.

                      Comment

                      • adam16
                        Senior
                        • 02-2001
                        • 9865

                        #12
                        Coś o tym jest tutaj. Żnin(?) - Dietfurt (Dittfort?) Czy to crimson11 może zamieścił?
                        Tam też reprodukcja jeszcze jednej etykiety
                        Last edited by adam16; 01-11-2002, 08:49.
                        Browar Hajduki.
                        adam16@browar.biz
                        Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                        Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                        Comment

                        • becik
                          Senior
                          • 07-2002
                          • 14999

                          #13
                          pod wskazanym w poscie wyżej adresie mozna przeczytac, że w Zninie był Dampfbrauerej i tym sie mozna kierować, Dampfbrauerei to nic innego jak w tłumaczeniu "browar parowy", których w tamtym okresie nie brakowało, kierowanie sie tylko ta nazwą do niczego nie doprowadzi, wydaje mi się,że te etykiety są (były) z browaru, który obecnie znajduje sie na terenie Niemiec, a miał jedynie swój skład w Bydgoszczy
                          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                          Comment

                          • Krzysiu
                            Krzysiu
                            • 02-2001
                            • 14936

                            #14
                            Ze smutkiem mogę skonstatować jedynie, że ignorancja nadal święci triumf. Z drugiej strony jednak, jeżeli komuś nie przeszkadza, że sprzedający w żywe oczy go okłamuje, to właściwie jest jego prywatna sprawa.

                            Comment

                            • adam16
                              Senior
                              • 02-2001
                              • 9865

                              #15
                              adam16 napisał(a)
                              Coś o tym jest tutaj. Żnin(?) - Dietfurt (Dittfort?) Czy to crimson11 może zamieścił?
                              Tam też reprodukcja jeszcze jednej etykiety
                              i już pod tym linkiem brak wspomnianych etykiet. Są za to inne, tym razem na 100% ze Żnina.
                              Browar Hajduki.
                              adam16@browar.biz
                              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                              Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎