Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Krzysiowe warzenie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #31
    Może za długo, ale własnie po to eksperymentuję, żeby sprawdzić takie rzeczy.

    Comment

    • NoLeafClover
      Senior
      • 09-2001
      • 449

      #32
      No to teraz dzięki Tobie Krzysio już wiemy że 9 dni to za długo
      NoLeafClover

      Comment

      • oryks
        Senior
        • 01-2002
        • 297

        #33

        Właściwie dlaczego za długo ? Jeżeli tyle czasu trwa fermentowanie cukrów jakie zostały dostarczone drożdżom w brzeczce; to chyba nie należy im przerywać bo mimęło ileś dni ???
        Była to "18" wiec tym bardziej miały więcej pracy.

        Comment

        • Czes
          PremiumUżytkownik
          • 06-2001
          • 752

          #34
          Jeżeli drożdzy nastawnych jest odpowiednio dużo i są w dobrej formie, to burzliwa fermentacja "górna" prowadzona w temp. ok 20 C trwa 2 - 5 dni (im bardziej stężona brzeczka, tym dłużej).
          O ile na sfermentowanie 20 l brzeczki o stężeniu 10 Blg wystarczy jedna saszetka drożdzy suchych (10g), to do Krzysiowej brzeczki 18 Blg należałoby użyć dwóch albo i trzech saszetek (20 -30 g).
          Taka stężona brzeczka powinna być także nieźle napowietrzona/natleniona.
          Krzysiowi fermentuje długo a mało intensywnie bo albo użył za mało drożdży albo w brzeczce były kiepskie warunki na ich multiplikację ( za mało tlenu, aminokwasów itd)
          O ile ta niekończąca się fermentacja nie jest wynikiem infekcji dzikimi drożdżami, to jej rezultat czyli piwo nie musi być katastrofalnie złe.
          O!Nanobrowar Domowy "PiwU"

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #35
            Karmelowe na pewno nie jest karmelowe.
            Słodowe i jałowcowe wydzielają archimedesy, ale się nie psują.
            Chmielowe straciło smak chmielu.
            Miodowe było kwaśne, więc wylałem.
            Mocnego nie ruszałem, bo bałem się, że też zepsute Będę przelewał dzisiaj wieczorem.
            Następnych piw nie nastawiałem, bo chwilowo para mi zeszła. Ale dostałem chmiel granulowany (goryczkowy i aromatyczny), więc chyba w przyszłym tygodniu coś ugotuję.

            Comment

            • NoLeafClover
              Senior
              • 09-2001
              • 449

              #36
              Krzysiu Krzysiu jak tam Twoje piwa ???? Zapał ostygł na następne warki ? Czy teraz spijasz co nawarzyłeś ???
              NoLeafClover

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #37
                Teraz byłem zajęty sprawami giełdowymi, ale w tym tygodniu znowu coś ugotuję. Ale spróbuję normalne, dla odmiany.

                Comment

                • ZEET
                  Junior
                  • 04-2002
                  • 21

                  #38
                  Krzysiu pod jakim tematem była omawiana sprawa drożdży
                  ( terminu przechowywania ) ? Temat mnie interesuje a żaden
                  aktualnie omawiany nie jest o drożdżach .
                  POZDRAWIA ZEET

                  Comment

                  • ART
                    mAD'MINd
                    • 02-2001
                    • 23799

                    #39
                    Krzysiu podał Tobie link do odpowiedniego tematu. więc powtórzę.

                    Podstawa to baza surowcowa, czyli co jest potrzebne by uwarzyć swoje piwo.


                    oj ZEET w ogóle nie przeglądasz nawet swoich tematów, w których dostałeś odpowiedź.
                    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                    Comment

                    • Krzysiu
                      Krzysiu
                      • 02-2001
                      • 14936

                      #40
                      Wczoraj nagotowałem 10 litrów dwunastki, ale nie wiem, czy chmiele mi się nie pomieszały, goryczkowy z aromatycznym - mam oba granulowane, jeden ziolony a drugi jasnobrązowy. Okaże się po zakończeniu pierwszej fermentacji.

                      Comment

                      • oryks
                        Senior
                        • 01-2002
                        • 297

                        #41
                        Jak to jest z tym chmielem aromatycznym i gryczkowym ? Jakie są stoswane proporcje ? Czy można i ile użyć tylko jednego z nich ?To pewnie szerokie pole do eksperymentów ale pewnie już ktoś ma doświadczenia.

                        Comment

                        • gul_gul
                          Premium Member
                          • 02-2001
                          • 359

                          #42
                          Originally posted by Krzysiu
                          Wczoraj nagotowałem 10 litrów dwunastki, ale nie wiem, czy chmiele mi się nie pomieszały, goryczkowy z aromatycznym - mam oba granulowane, jeden ziolony a drugi jasnobrązowy. Okaże się po zakończeniu pierwszej fermentacji.
                          Ten zielony to aromatyczny odmiany "Lubelskiej"
                          A skąd wiesz, że to dwunastka jeśli nie używasz balingometru?

                          Comment

                          • volker
                            Senior
                            • 10-2001
                            • 634

                            #43
                            oryks napisal/a
                            Jak to jest z tym chmielem aromatycznym i gryczkowym ? Jakie są stoswane proporcje ? Czy można i ile użyć tylko jednego z nich ?To pewnie szerokie pole do eksperymentów ale pewnie już ktoś ma doświadczenia.
                            Jest pole do eksperymentów, oczywiście!

                            Według mojego skromnego przekonania, najlepsze piwa warzy się przy użyciu tylko aromatycznego chmielu. Ma dobry aromat i trochę goryczki. Jednak, chmiel aromatyczny jest (w stosunku do zawartości alfa-kwasów) droższy od goryczkowego. Alfa-kwasy dają goryczkę, i chmiel aromatyczny ma niższe stężenie alfa-kwasów, więc do tego samego poziomu goryczki potrzebne jest wiecej chmielu aromatycznego niż goryczkowego.

                            Z drugiej strony, chmiel aromatyczny ma (jak nazwa już sugeruje, jasna sprawa...) więcej substancji aromatycznych.

                            Niestety, aromatyczne substancje podczas gotowania brzeczki odparują. Z tego powodu, piwowar często dodaje na początku gotowania brzeczki trochę chmielu goryczkowego, a tuż przed zakończeniem gotowania (~10 minut) trochę chmielu aromatycznego. Stosunku chmielu goryczkowego do aromatycznego, to właśnie jest pole do eksperymentów, hihi, można tu wykombinować wszystko.

                            Razem z możliwymi kombinacjami różnych szczepów drożdży i różnych rodzajów słodu i różnych temperatur zacierania i różnych temperatur fermentacji i róznych sposobów leżakowania, życie nie wystarczy, że człowiek to wszystko zbada do końca...
                            Volker

                            Brunnenbräu Hausbrauerei

                            Comment

                            • ZEET
                              Junior
                              • 04-2002
                              • 21

                              #44
                              Originally posted by ART
                              Krzysiu podał Tobie link do odpowiedniego tematu. więc powtórzę.

                              Podstawa to baza surowcowa, czyli co jest potrzebne by uwarzyć swoje piwo.


                              oj ZEET w ogóle nie przeglądasz nawet swoich tematów, w których dostałeś odpowiedź.
                              -----------------------
                              Tam nie ma słowa na temat drożdży płynnych ,a takie zamówiłem
                              w większej ilości i boję się że mi się zniszczą . O drożdżach suchych co rusz jest mowa ale o nie , nie chodzi.
                              POZDRAWIA ZEET

                              Comment

                              • damiang
                                Gość
                                • 12-2001
                                • 13

                                #45
                                Krzysiowe warzenie

                                Gratuluje odwagi i wiecej wiary w siebie nie wszystko od razu
                                wychodzi idealnie .
                                Czy masz moze jakies gadzety ze swojego domowego browaru
                                widzialem kiedys etykiety nie pamietam od kogo ,
                                mnie interesowaly by szklanki zdaje sie ze czytalem cos w
                                "histori szkla MARUSI"szklanka 0,3l napis PIWO SWIDNICKIE Z
                                BROWARU DOMOWEGO KRZYSZTOFA.......
                                Czy posiadasz jeszcze takie byl by to ciekawy eksponat w
                                moich zbiorach .

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎