Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Osłony na korki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • behemoth
    Senior
    • 12-2001
    • 248

    Osłony na korki

    Moje pytanie dotyczy używanych przed wojną ołowianych czy też cynowych osłon na korki. Czy zbieracze kapsli zaliczają to do swoich zbiorów, czy też jest to zupełnie odrębna dziedzina birofilii? Z tego co wiem- katalog Simona ich nie uwzględnia. Co sądzicie na ten temat?
    Attached Files
  • Beermatt
    Gość
    • 10-2002
    • 192

    #2
    Nie wiem co to za Simon, być może to zwykła literówka i chodzi o Sikora. Katalog jego autorstwa zawiera osłonki np. pod numerem 224 jest Karwina. ( nie sprawdziłam czy są te ze skanu Behemotha, nawet jeśli jakaś wersja katalogu nie uwzględnia ich to następna aktualizacja moze je zawierać- ja mam wydanie z roku 1998 i tylko na jego temat mogę się wypowiadać. ) .
    Ja traktuję te obiekty jako kapsle.
    A czy jest to odrębna dziedzina - chyba nie , byłaby wszak dosyć droga i mało liczna kolekcja z takich eksponatów. Nie słyszałam zeby ktoś zbierał tylko osłonki ale mogę sie mylić.

    Comment

    • behemoth
      Senior
      • 12-2001
      • 248

      #3
      Oczywiście chodzi o Sikora, nie wiem skąd wziął mi się Simon

      Comment

      • behemoth
        Senior
        • 12-2001
        • 248

        #4
        Beermatt napisał(a)
        Katalog jego autorstwa zawiera osłonki np. pod numerem 224 jest Karwina.
        Karwina wygląda zupełnie inaczej, jest rozmiaru tradycyjnego kapsla i funkcjonowała jak dzisiejsze kapsle np. na napojach Tymbark. Osłony, o których pisałem mają około 3 cm wysokości i przypominają raczej osłony na dzisiejszych butelkach szampana.
        Ja mam katalog z roku 2001 i tenże ich nie uwzględnia. Dziwi mnie to, ponieważ eksponaty przeze mnie zamieszczone (szczególnie Żywiec) są dosyć powszechne.

        Comment

        • Sikor
          Member
          • 11-2001
          • 43

          #5
          Osłonki jak na razie są traktowane po macoszemu. Sporo osób je posiada ale mało kto traktuje je jako ozdoba kolekcji chociaż są to rzeczy przedwojenne. To samo tyczy się browarnianych korków, czy też zamknięć na syfony. Mnie interesują wszystkie te rzeczy. Zresztą w najnowszej wersji katalogu będą one już zamieszcone.
          A tak przy okazji jeśli mowa o osłonkach to słyszałem już o podróbkach przedwojennych osłonek. W końcu wytłoczyć w cynie czy ołowiu wzorek to żaden problem. Jeszcze nie wiem kto to robił ale mam nadzieję, że niedługo się dowiem.
          Sikor

          Comment

          • szostak
            Gość
            • 02-2002
            • 1176

            #6
            Nie wiem, czy mam rację, ale czy przypadkiem osłony na korki nie były przodkami kapsli? Z czasem korek zmniejszał się do rozmiarów wyściółki wewnątrz, a role korka przejęła jego osłona.

            Comment

            • Sikor
              Member
              • 11-2001
              • 43

              #7
              Na mój gust szło to takk:
              - korki sygnowane znakiem browaru,
              - porcelanki,
              - korki zwykłe okrywane osłonkami na których widniał znak browaru,
              - zrywki (typu Karwina, Okocim Rumanów),
              - kapsle koronkowe,
              - zrywki z zawleczką (takie jak z napojów Tymbarka),
              - kapsle koronkowe odkręcane,
              - nakrętki plastikowe.
              Sikor

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎